Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2004., 18:45   #1
Istanbul (I. dio) (obavezno pročitati prvi post!)

Edit by mod:
Lolita se jako potrudila napisati neke savjete koji ce dobro doci svima koji idu u Istanbul i to o prijevozu sa aerodroma i na aerodrom. Nove informacije u vezi VIZA!!. Dalje je njezin tekst. Hvala joj na trudu.
Pošto se pitanje o prijevozu s aerodroma/na aerodrom jako često ponavlja, evo najosnovnijih informacija:
(upute prepravljene dana 13.11.2014.)
Za doći s Ataturk aerodroma do starog dijela grada - Sultanahmeta (gdje većina prvi puta odsjeda) imate više opcija: javni prijevoz (najjeftinija varijanta), dogovoreni prijevoz s hotelom (velika većina ih nudi ovu uslugu) , taksi i za one koji odsjedaju na Beyoglu – Havatas shuttle bus i od studenog 2014.g. metroom (linije M1a i M2).
Taksi otprilike košta oko 40-ak lira a evo kako doći do grada javnim prijevozom:

Karta
http://www.istanbul-ulasim.com.tr/me..._1546px-01.jpg

Dakle, na aerodromu promijenite nešto sitno lira da imate za žetone za prijevoz do grada (biti će vam potrebna 2 žetona, to je 4 lire po komadu) ili si odmah kupite Istanbulkart (košta 10 lira koje dobijete natrag kada vraćate karticu).
Više o Istanbulkart
http://www.turkeytravelplanner.com/g...anbulkart.html

Na samom aerodromu se nalazi prva stanica metro linije M1a (Yenikapi -Ataturk Havalimani) pa pratite znakove koji vas vode do nje. Prije ulaza u stanicu se nalaze automati za žetone (i Istanbulkart), a ako se ne možete snaći obično se tamo nalazi netko od zaposlenika tko vam pomogne. Kupite žetone, ubacite jednog prije rampe i prolazite do stanice.
Vozite se do Zeytinburnu gdje izlazite i presjedate na tramvajsku liniju T1 (Bagcilar-Kabatas). Pratite znakove i pazite da na tramvaju piše Kabatas da ne bi otišli u krivom smjeru. Opet rampa i drugi žeton i vozite se do krajnjeg odredišta ( Cemberlitas, Sultanahmet , Sirkeci …zavisi gdje vam je hotel).

Za one kojima je hotel/hostel na Taksimu najjednostavnije je ići ili shuttle busevima Havatas.
http://havatas.com/
(by mod: ispravan link unesen 2.6.2014.!
Busevi voze do Taksima svakih pola sata, put traje oko 40-ak minuta i košta 10 lira.
Ili od studenog 2014.g. do Taksima možete i metroom. Dakle, ista ona linija M1a ali do zadnje stanice Yenikapi. Tamo presjedate na M2 i izlazite na Taksimu.
Novost za one koji trebaju do Sirkeci:
S Atatruka idete na liniju metroa M1a sve do zadnje stanice Yenikapi pa presjednete na Marmaray.
http://www.marmaray.gov.tr/

Prijevoz sa aerodroma Sabiha Gökçen:
1.)Gradski bus E10 ili Havatas do Kadikoya pa trajekt do Eminonu. Dalje tramvajem ili pješice do odredišta, ovisi gdje vam je hotel.

2.)Za one koji odsjedaju na Taksimu (Beyoglu) direktna linija Havatasa. Do starog dijela grada dalje uspinjača (Funikuler) do Kabatasa pa tramvaj do Sirkecija/Sultanahmeta/Aksaraya...

3.)Airport shuttle, dogovoreni prijevoz do hotela, oko 15 €.
http://www.istanbulairportshuttle.com/

4.)Zadnja i najskuplja verzija – taksi.


Info o vizi i putovnici

Hrvatski državljani koji putuju u Republiku Tursku mogu do 10. travnja 2014. dobiti vizu na granici ili kao naljepnicu vize ili vizni štambilj ili prethodnim zahtjevom putem sustava E-viza.
Viza se plaća 15 eura/20 dolara.

Nakon spomenutog datuma viza na granici u obliku naljepnice ili viznog štambilja izdavat će se samo u iznimnim slučajevima te će se u potpunosti koristiti sustav E-viza.
Prijava za E-vizu može se napraviti putem internetske stranice www.evisa.gov.tr.

Također je bitno imati na umu da putovnica mora biti važeća najmanje 6 mjeseci od datuma ulaska u državu.
http://zagreb.emb.mfa.gov.tr/ShowInf...aspx?ID=194604
__________________________________________________ ___________________________
Nadopuna o prijevozu (dana 15.11.2014), veliko hvala forumasu edip77 na nadopuni!

Mapa Vezneciler stanica M2 Metro Linija




Na slici su obiljezene stanice, redom:
broj 1 - T1 (tramvajska stanica) Sirkedzi
broj 2 - T1 (tramvajska stanica) Gulhane
broj 3 - T1 (tramvajska stanica) Sultanahmet
broj 4 - T1 (tramvajska stanica) Çemberlitas
broj 5 - T1 (tramvajska stanica) Beyazıt-Kapalıcarsı
broj 6 - T1 (tramvajska stanica) Laleli-Universite
broj 7 - T1 (tramvajska stanica) Aksaray
broj 8 - stanica Marmaray Sirkedzi stanica (od T1 Sirkedzi stanice udaljen samo 30 sekundi pjesacenja)
broj 9 - stanica Aja sofija
broj 10 - stanica Laleli Dzamija
broj 11 - VEZNECİLER METRO M2 STANİCA (od T1 tramvajske stanice Universite stanice (br.6) je udaljen samo 2 minute pjesacenja)
broj 12 - stanica Şehzade Dzamija

Javni prijevoz od aerodroma Ataturk do vaseg smjestaja:
1-smjestaj u Sultanahmetu
2-smjestaj u Sirkedziju
3-smjestaj u Laleliju
4-smjestaj u Taksimu


1- ako vam je smjestaj u Sultanahmetu:
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1. İdite do Zeytinburnu ili Aksaray stanice, i tu presjedate na tramvaj T1 za pravac KABATAS. (Pripazite koji pravac jer je moguce da odete za suprotni pravac Bağcılar). Sa tramvajem T1 om idite do Sultanahmet stanice.

2- ako vam je smjestaj u Sirkedziju:
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1, idite do Zeytinburnu ili Aksaray stanice, i tu presjedate na tramvaj T.1
Sa tramvajem T1 om idite do Sirkedzi stanice.
Alternativa:
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1. İdite do posljednje stanice YENİKAPI, tu presjedate na MARMARAY. Izadjite iz Marmaraya na prvoj stanici SİRKEDZİ.

3-ako vam je smjestaj u Laleliju
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1, idite do Zeytinburnu ili Aksaray stanice, i tu presjedate na tramvaj T1.
Sa tramvajem T1 om idite do Laleli stanice.
Alternativa:
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1, idite do posljednje stanice YENİKAPI, tu presjedate na metro M2, izadjite iz Metro M2 na prvoj stanici VEZNECİLER.

UPOZORENJE: ova alternativa odgovara samo za osobe koji imaju smjestaj blizu Laleli Dzamije. Provjerite na Google mapsu je li vam smjestaj blizu Laleli dzamije. Ako vam je smjestaj blizu Beyazıt'a, onda nemojte koristiti M2 metro (naravno ako ne zelite 10-15 minuta pjesaciti), nego prvo odite s M1 metro, te presjedajte na Tramvaj T1.

4-ako vam je smjestaj u Taksimu
Od Ataturk aerodroma uhvatite metro M1, idite do posljednje stanice YENİKAPI. Tu presjedate na metro M2, izadjiite iz Metro M2 na cetvrtoj stanici TAKSİM.
Alternativa: HAVATAS BUS iz Ataturk aerodroma do Taksima (cijena sa Havatas busom je 11 TL (cca 3.80 evro), cijena metro karte je 3.60 TL (cca 1.25 evro ; razlika 7.40 TL-2.55 evro )


VEOMA VAZNO UPOZORENJE:
Ako se odlucite koristiti METRO M1 pri povratku na aerodrom ATATURK, nemojte ici sa metro linijom M1B, jer ta ne vozi za aerodrom. Nego idite linijom M1A, posto M1A vozi za aerodrom Ataturk, a M1B linije vozi do mjesta KİRAZLI.

Mapa od Tramvaj T1 (plava boja)




Mapa "stanice Marmaraya"



Metro M1 i M2
(Crvena linija je M1, zelena linija M2 )



__________________________________________________ ________________________

Eto,
danas sam uplatila aranžman od 7 dana u Istambulu.

Hotel je na Taksimu (centar Istambula) ima 4*. Krćem u ponedjeljak, avionom se ide, naravno.

Eto toliko,
je li iko od Vas bio nedavno,
kakvi su utusci


__________________
:cheer:

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 18.11.2014. at 09:34.
Lampica is offline  
Old 23.03.2004., 20:20   #2
Ja sam bila u Istanbulu prosle godine u 10. mjesecu 4 dana.
Isto sam bila u hotelu na Taksimu.
Grad je prekrasan. Imali smo vodice iz Istanbula i stvarno smo uspjeli dosta toga vidjeti. Taksi je dosta jeftin,kao i hrana...
Ako budes imala priliku idi i na krstarenje Bosporom jedan dan (nama je to bilo ponudjeno kao izlet).
Uglavnom,meni se jako svidjelo i voljela bih ici ponovno za nekoliko godina...

Sretan put
shoegal is offline  
Old 24.03.2004., 12:08   #3
Quote:
shoegal kaže:
Ja sam bila u Istanbulu prosle godine u 10. mjesecu 4 dana.
Isto sam bila u hotelu na Taksimu.
Grad je prekrasan. Imali smo vodice iz Istanbula i stvarno smo uspjeli dosta toga vidjeti. Taksi je dosta jeftin,kao i hrana...
Ako budes imala priliku idi i na krstarenje Bosporom jedan dan (nama je to bilo ponudjeno kao izlet).
Uglavnom,meni se jako svidjelo i voljela bih ici ponovno za nekoliko godina...

Sretan put
E da taj sam izlet i ja rekla da cu ici, ima u programu... krstarenje Bosporom i rucak tu negdje... To traje cijeli dan ili???

Isto u programu imam obilazak Plave džamije, Aja Sofije, Topcapi dvorca, vidikovca Čamilđa, Bosforom do Tarabije na ulazu u Crno more (ručak u mondenskom dijelu Bosfora). Nastavak vožnje na Azijski dio. posjeta Dolmabašće dvorcu, posjeta Prinčevskim otocima.
E sada ne znam da li da sve idem sa grupom ili setnja sa dragim,mislim ovo džamije i ostalo, kapali čaršija,misir čaršija,to je sve blizu jedno drugog.

A da sa grupom idem na ove otoke, i brodom po bosporu??

Imaš li prijedlog
__________________
:cheer:
Lampica is offline  
Old 24.03.2004., 17:50   #4
Odi s grupom na brod, a ostalo sama.
Sve po starom dijelu ti je jako blizu jedno drugom.
Osim toga, ak ides s grupom samo ce te pozurivat, a ak si sam fino mozes take your time.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Old 25.03.2004., 16:34   #5
eastambull

Imas knjishki vodic ? – onda ti grupa ne treba.

Brodsko bosforski izlet nije losh...ispada ko cijelodnevni...od 10 do 5?
Iskipaju te u Aziji,na zadnjoj stanici i tamo je 3satna pauza.
Najbolje je sjest vani na krmu vrlo toplo odjeven... i fotkat .
Mozda je bolje prvo ubit vrijeme shetajuci po uzbrdici do ostataka utvrde i malo blejat prema Crnom Moru pa na miru mlatit po ribi i pazit da splav ne utekne.
Brodski minusi:
Docekaju te glodari sa casom juicea koji se ipak placa.
Dalje dosadjuju cistaci cipela i prodavaci dronjaka.
I ako znas 2 rijeci turskog (siktir git!) nish ne govori nego samo odmahni i click ignore.

Od Taxima do Sultanahmeta ne treba taxi.Dole si pjege nizbrdo za pol sata.Usput se popni na Galata toranj.(ako je vidljivost dobra do umjerena,vjetar 4-6 bofora pogled je lijep)

Blizu Dzamije Plave,kraj pruge tramvajske, ima ...McDonalds!
Ak nesh BigMc onda 3 koraka dalje je cevap dzamija:
"Sultanahmet Koftecisi", 12A Divanyolu Caddesi
vlasnik: Selim Usta
dobitna kombinacija :
kofte kebap dupli (inace daju 5 komada) & gusti Choban yogurt.
Nakon toga ne peri zube jer ces sve pokvarit.


epasretno,
kefa is offline  
Old 26.03.2004., 14:05   #6
Hvala puno na savjetima,

sve sam lijepo copy paste i isprintala.

Dobila sam toliko preporuka, da imam osjecaj da nista necu uspjeti vidjeti, mislim stici.
Al eto ono sto znam je da u hotelu odma trazim kartu Istambula i ajmo u setnju.

Prijatelj mi je rekao posuditi knjigu, vodic, pa cemo vidjeti.

A dobila sam i ove preporuke
Preporuka za vidjeti:

Plava džamija
Sulejmanija
Topkapi
Dolmabahče
Kapali čaršija
Čamlidža
Vožnja brodom Bosforom
Princezina ostrva
Nišantaše
Bagdad džada (Azijski dio i daleko je)

Kupovina:

Akmerkez (obavezno)
Galerija (obavezno)
Bejol (ulica kod Taksima)
Nišantaše (ekskluziva)


Kafa:

Gloria kafe (na Bejolu)
Ez sjut (na Bejolu)

Jelo:

obavezno probaj Tavuk šiš na Bejolu u restoranu Sarajevo; palačinke sa mesom; Mahladžun; pizza hut u Akmerkezu; doner ali pileći; riba; probaj ajran (piće kao kefir)

Prijevoz:

dolmuš (obavezno probaj), tramvaj, autobus
za taxi ne znam
__________________
:cheer:
Lampica is offline  
Old 06.04.2004., 10:25   #7
evo idem i ja u istambul. namjeravam poslije eventualno otici busom do kapadoccia jer mi se ne da tjedan dana biti u Istamblu.Lampica jesi se vratila?? kak je bilo???
Roko is offline  
Old 14.04.2004., 13:53   #8
samo da se javim iz istambula i cappadocie. stvarno je cool.pogotovo cappadocia.
Roko is offline  
Old 15.04.2004., 15:46   #9
Quote:
Roko kaže:
samo da se javim iz istambula i cappadocie. stvarno je cool.pogotovo cappadocia.
A ja sam te bas htio pitati kad ides da ti se prikrpim.

Mozes li preporuciti kakav dobar smjestaj, hostel ili slicno?

Kako si isao dolje? Croatiom?

A na Cappadociu? Trajekt - bus?
Mooky Sissa is offline  
Old 18.04.2004., 20:44   #10
Hotel na sultanhametu eurostar 11 eura na noc. jeftinjak ali si u centru i imas dorucak.

U capadocci sam bio u spilji. 15 milijuna lira spavanje ali ima i puno jeftinije. mjesto Goreme. Busom sam isao cijelu noc.

more later......................
Roko is offline  
Old 19.04.2004., 19:23   #11
evo samo da nahvalim Tursku. Istanbul je stvarno ok. Prilicno zanimljiv grad u kojem se zacudo lako orijentirati. Klopa je izvrsna i ima svega za vidjeti. Od Aye Sofie koja je stvarno impresivna kad se pomisli da je 1500godina stara do Plave Dzamije.

Capadoccia je takodjer carobna i one Bizantske crkve u spiljama su stvarno wow. Ljudi su mi se ponovo svidjeli (bio sam u Turskoj prije 2 godine) ali samo na zapadnoj obali.
Kad kazes da si iz Hrvatistana samo krene nabrajanje nogometasa.

Al znaju privuc ljude nema im premca. mislim da bi svi vlasnici restica kod nas trebali na izobrazbu u Tursku da se nauce kako navuc ljude u restoran i kako ih posluzit.

Busevi im funkcioniraju zacudno dobro i idu na vrijeme.
Roko is offline  
Old 19.04.2004., 21:45   #12
E super! Vidim da se ipak isplati otic do Turske. Ja nisam nikad isla i nikad me nije pretjerano privlacilo, ali posto je tam relativno jeftino i cujem dobre reviews, mislim da cu i ja to isprobat
Indi is offline  
Old 20.04.2004., 10:50   #13
jeftino je prilicno a cinjenica da je nailazis na hrpe Nizozemaca govore u prilog toj cinjenici (znas ono going Duch)

Mislim nije jeftino kao u SE Aziji ali je prilicno ok. Ova splja u Goreme u Cappadocci je 9 Eura na noc po osobi nakon 2 minute cjenjakanja. kupaona sve tradicionalno unutra i jos k tome terasa sa stolom sa super pogledom na dolinu.

Istanbul je mrvicu skuplji ali jos uvijek povoljan. Na hranu moze otic malo vise ali i to se moze kontrolirat ako jedes super street hranu i po mjestima gdje jedu samo turci a ne turisti.

shopping je skoro kao u Thailandu (original copy Prada traperice 9 Eura na Grand baazaru) Luis Vetton torbe po svuda za 20tak eura a nemozes ih razlikovati od originala cak ni prodavaci u originalnim ducanima ne vide razliku. Ja ne kuzim koji su to putevi
Roko is offline  
Old 25.04.2004., 19:54   #14
Re: Istambul

Quote:
Lampica kaže:
Eto,
danas sam uplatila aranžman od 7 dana u Istambulu.

Hotel je na Taksimu (centar Istambula) ima 4*. Krćem u ponedjeljak, avionom se ide, naravno.

Eto toliko,
je li iko od Vas bio nedavno,
kakvi su utusci


I ja bi išla. Ljubomorna sam ko pas!!!
Koliko te došao aranžman ako se smije znat?
I gdje si ga uzela?
__________________
Vecer u kojoj se svi prisutni sasvim slazu izgubljena je
klio is offline  
Old 04.05.2004., 16:48   #15
Evo da i ja napokon kazem utiske iz Turske.

Bila sam u hotelu sa 4* na Taksmi, strogi centar odma do Osman beja tj. Nišantašea (ekskluzivni dio grada).

Grad jeludilo, prvoz ekstra, pocevsi od starinskih tramvaja, do novih, autobusi, dolmoši sve je super, prevoz organizovan,nije skup, tačan u sekundu. Lako se snaći u samom gradu, toliko velik a tako jednostavan.

Karta za tramvaj ili bus je 1milion; 1E=1milion i 600 hiljada.

Hrana super, samo preporuka onima koji žele ići da ukoliko se odluče jesti Doner (Kebab) da jedu samo pileći.

POSJETILA:
Aja sofiju upad 15 miliona slikane dozovljeno

Sultan Ahmed džamiju (plava džamija) upad besplatan, slikanje dozvoljeno.

Topkapi: , ludilo upad ekstra, nemojte na ulazu da vas zeznu i da Vam prodaju kartu za dio muzej, jer njega svakako vidite, platili ne platili, 22 milona je upad i da se vidi riznica i sve ve sve , slikanje dozvoljeno samo unutar parkova( koji su ekstra) unutra JOK. Za obilazak samog topkapija potrebno dobrih 4-5 sati.

Dolmabasca: upad 16 miliona i fotoaparat se naplacije, kao i kanera ili digitalac. Cijena za fotic 6 milina, digitala 12, kamera 24 ili 22. Slikanje besplatno dozvoljeno van dvorca u preeeeeeeedivnim parkovima.
NAPOMENA: ukoliko imate aparat sa blicom nemojte plaćati za njega, jer se unutra ne može slikati sa blicom. Obavezno uzeti i posjeti Haremu.
Unutar Dolmabašče, ima kafe, obavezno popiti kafu ili nešto, pogledludilo.



Kapali čaršija: Zatvorena čaršija u kojoj se prodaju : zlato, srebro, koža, džidže, odkeća. "ORiginali" iskreno ne moze se primjetiti razlika, počela sam sumnjati u neke svoje origanale.


Uglavnom, da ne nabrajam dalje, gdje god (osim na osmanbeju) kupujete cjenkajte se, oni Vam odsjeku cijeno odma na 100E, snizite je na 20 E i jo s nize, nista se ne brinite. Pazite odlicno razuiju nas jezik, iako seprave, tako ako ste sa nekim i pricate na engleskom, pa se sa strane dogovarate na hrv, oni sve razumiju, zato ih malo varajte, tipa necu da kupim tamo mi je cijena snizena na....pa mi je i to skupo i trazim dalje...

Moji utisci su za 10

neko me je pitao za cijenu, cijena je ovako hotel 4* samo sa doruckom, ukljucujuci prevoz avionom, i sve takse, 260E, po osobi.
7 dana
__________________
:cheer:
Lampica is offline  
Old 14.05.2004., 10:43   #16
Istanbul za početnike

Ide Mooky u Istanbul! Karta mi je v žepu i u nedjelju cu dobiti krila. Imam pitanja cisto tehnicke prirode, u stilu "sletio sam i kaj sad?". Da me netko tako friskog i sretnog ne "usreci".

Pa tko zna, molim odgovore i pomoc. Hvala.

1. Sa aerodroma od centra taksijem, busom ili metroom?
Hoće li me taksist ozeniti?
Ima li direktni bus do Sultan... i koliko kosta?
Moze li se metroom do Sultan...?
Koliko to sve kosta?
2. Ako netko zna provjereni hostel ili jeftinij hotel, adresu molim.
3. Svi savjeti u stilu "tu sam i kaj sad?" su dobrodosli.
Sigurno znate stvari koje mogu olaksati zivot u Istanbulu.
Pozurite i hvala.
Mooky Sissa is offline  
Old 14.05.2004., 16:46   #17
i ja se spremam krajem mjeseca, imaš dolje već otvoren topić sa pametnim savjetima. rezervirao sam si sobu u turkmen hotelu , usd 20 (private bathroom WC,Tlf ,air conditioner,mini bar,
TV,Sea view, sa doručkom). Prema onome kaj sam pročitao u vodiču, taxi do Sul. košta 10 usd, dosta hotela ima i organiziran besplatni prijevoz do grada
sretan put
jaffar is offline  
Old 15.05.2004., 15:36   #18
Fala jaffar. U medjuvremenu sam uspio saznati jos ponesto tako da vjerujem da ce sve biti OK.
LEEEEEEEEEETIMMMMMMMMMM
Mooky Sissa is offline  
Old 16.05.2004., 08:18   #19
zvuči super! hoću i ja


Quote:
Lampica kaže:
neko me je pitao za cijenu, cijena je ovako hotel 4* samo sa doruckom, ukljucujuci prevoz avionom, i sve takse, 260E, po osobi.
7 dana
samo?! to si išla nekom last minute agencijom ili je to regularna cijena?
326 is offline  
Old 16.05.2004., 08:19   #20
Quote:
Roko kaže:
Hotel na sultanhametu eurostar 11 eura na noc. jeftinjak ali si u centru i imas dorucak.
imaš možda link od tog hotela?

btw, kojim si prevoznim sredstvom otišao do turske?
326 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.