Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2010., 13:24   #1381
Quote:
nico_reilly kaže: Pogledaj post
...
CRP nije učinjen. Mislite li da ima potrebe za istim?
Već je netko naglasio, a vrijedi još ponoviti, uvijek gledamo i liječimo pacijenta a ne njegove nalaze.

Zasada ne vidim razloga da bi se određivao CRP, ponavljala krvna slika itd. jer se Vaši nalazi bijele krvne slike prije mogu protumačiti kao "granični" nego kao "poremećeni". Mislim da ipak odluku o tome treba donijeti Vaš obiteljski liječnik, a na temelju uvida u nalaze, pregleda i uzimanja podatka o Vašim tegobama.

Vrijedi možda i spomenuti (što sam propustio u prethodnom postu) da i stres (emocionalni, fizički) također može promijeniti vrijednosti krvne slike i dovesti do ovakvih rezultata.

Quote:
nico_reilly kaže: Pogledaj post
...No, kad smo već kod anemije . smijem još jedno pitanje: iako nalaz pokazuje poboljšanje ja i dalje osjećam simptome lupanja srca kod fizičkog napora (npr. današnji odlazak u laboratorij mi je uzrokovao lupanje srca). Je li to normalno i kad mogu očekivati smirivanje simptoma anemije?...
Simptomi anemije će nestati kada se ista korigira, kad se normaliziraju hemoglobin i krvna slika. U prosjeku ta normalizacija nastupa negdje između jednog/dva mjeseca, a ponekad i nakon dužeg vremena. Dakle, s obzirom na vrijednosti Vašeg hemoglobina, lupanje srca i zamaranje pri naporu je očekivano. No, Vaše lupanje srca prilikom odlaska u laboratorij ne mora biti samo posljedica anemije, nego može biti i potencirano psihološkim razlozima (strah, neizvjesnost kakvi će biti nalazi i hoće li terapija biti uspješna itd. itd.).

Budite strpljivi, opustite se, sve upućuje da se anemija uspješno povlači i uskoro će simptomi nestati. Redovito uzimajte terapiju i slušajte upute svog liječnika.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:40   #1382
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Vrijedi možda i spomenuti (što sam propustio u prethodnom postu) da i stres (emocionalni, fizički) također može promijeniti vrijednosti krvne slike i dovesti do ovakvih rezultata.


Simptomi anemije će nestati kada se ista korigira, kad se normaliziraju hemoglobin i krvna slika. U prosjeku ta normalizacija nastupa negdje između jednog/dva mjeseca, a ponekad i nakon dužeg vremena. Dakle, s obzirom na vrijednosti Vašeg hemoglobina, lupanje srca i zamaranje pri naporu je očekivano. No, Vaše lupanje srca prilikom odlaska u laboratorij ne mora biti samo posljedica anemije, nego može biti i potencirano psihološkim razlozima (strah, neizvjesnost kakvi će biti nalazi i hoće li terapija biti uspješna itd. itd.).

Budite strpljivi, opustite se, sve upućuje da se anemija uspješno povlači i uskoro će simptomi nestati. Redovito uzimajte terapiju i slušajte upute svog liječnika.
Hvala Vam još jednom na pomoći.

Ovo što se tiče stresa - tu ste u pravu. Nakon emocionalnog crasha prije 3 mjeseca sve je u biti i krenulo krivo, tako da su sve moje fizičke reakcije vjerojatno potencirane time, kao i činjenicom da sam veliki paničar i hipohondar

U svakom slučaju, Vama puno hvala, stvarno ste mi pomogli
nico_reilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 13:27   #1383
Lijepo molim dobru i stručnu dušu da mi objasni otkud ovo:

Glukoza OK, bilirubin OK, AST i ALP OK, ali ALT 50 (ref.vrij. 10-36) i GGT 37 (ref.vrij. 9-35).

Kao dijete sam imala hepatitis (atipični), od tada sve OK s jetricom, zašto, o zašto sada ovo? Nit' pijem, nit' se natrpavam masnom hranom.

Najljepše se zahvaljujem
mladunche is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 16:23   #1384
Moze malo pomoci ;)

Ovako, nalaz medicinsko-biokemijskog laboratorija glasi :
MPV 12.8 (6.8-10.4)
PDW 14.9 (9.0-14.0)
P-LCR 49.0 (13.0-45.0)
Leukociti 12.5 (3.4-9.7)

Neut. gran 9.00 (2.06-6.49)

Kolesterol 5.60 ( manje od 5.0)
UIBC 70.20 ( 26-59)
TIBC 80.70 (49-75)

Ako biste mi mogli pomoc, i protumaciti sto bi se samnom moglo dogadat, ostalo mi je sve u redu samo mi je ovo poviseno.
Zahvaljujem unaprijed
Aleksandra) is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 23:20   #1385
Quote:
mladunche kaže: Pogledaj post
Lijepo molim dobru i stručnu dušu da mi objasni otkud ovo:

Glukoza OK, bilirubin OK, AST i ALP OK, ali ALT 50 (ref.vrij. 10-36) i GGT 37 (ref.vrij. 9-35).

Kao dijete sam imala hepatitis (atipični), od tada sve OK s jetricom, zašto, o zašto sada ovo? Nit' pijem, nit' se natrpavam masnom hranom.

Najljepše se zahvaljujem
Vrijednosti ALT-a odstupaju, ali diskretno. Vrlo važan podatak je uzimate li kakve lijekove (pritom mislim i na oralne kontraceptive, lijekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta, npr. ibuprofen, neke druge preparate...). I to može biti razlog blago povišenih jetrenih enzima (osim "neumjerenosti u jelu i piću").

Nadalje, imate li ikakvih tegoba (npr. nelagoda ili težina ili bol u predjelu trbuha, ispod desnog rebrenog luka ili neke druge smetnje) i zbog čega je uopće rađena pretraga krvi? Jesu li uredne vrijednosti lipida (kolesterol, trigliceridi)?

Mislim da zasada nema razloga za paniku. Savjetujte se s Vašim liječnikom koji će vjerojatno zatražiti kontrolu nalaza nakon nekoliko tjedana.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.09.2010. at 23:30.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 23:24   #1386
Quote:
Aleksandra) kaže: Pogledaj post
Ovako, nalaz medicinsko-biokemijskog laboratorija glasi :
MPV 12.8 (6.8-10.4)
PDW 14.9 (9.0-14.0)
P-LCR 49.0 (13.0-45.0)
Leukociti 12.5 (3.4-9.7)

Neut. gran 9.00 (2.06-6.49)

Kolesterol 5.60 ( manje od 5.0)
UIBC 70.20 ( 26-59)
TIBC 80.70 (49-75)

Ako biste mi mogli pomoc, i protumaciti sto bi se samnom moglo dogadat, ostalo mi je sve u redu samo mi je ovo poviseno.
Zahvaljujem unaprijed
Poštovana Aleksandra,

Za tumačenje Vaših nalaza puno podataka nedostaje. Između ostalog, podatci o Vašoj dobi, razlozima pretrage krvi (postojanje nekih tegoba i/ili bolesti, trudnoća), vrijednostima trombocita (naime, parametri MPV, PDW i P-LCR opisuju trombocite, tj. krvne pločice i moraju se uvijek tumačiti u odnosu na broj trombocita), vrijednostima željeza i feritina (parametri TIBC i UIBC se bolje tumače uz vrijednosti željeza i feritina), vrijednostima eritrocita i hemoglobina, vrijednostima CRP-a ako je rađen itd.

Ovako, nasumce, vidi se da je broj leukocita blago povišen, očito zbog povišenih vrijednosti neutrofila, što može govoriti u prilog infekciji (možda bakterijskoj?). Povišene vrijednosti UIBC i TIBC mogle bi ukazivati na slabokrvnost uzrokovanu manjkom željeza (sideropenična anemija), što će biti potrebno korigirati. A i vrijednosti kolesterola su nešto više od preporučenih, što ćete svakako trebati regulirati (ponajprije dijetetskim mjerama).

Međutim, teško je govoriti ovako napamet, a bez dodatnih podataka pa je i mogućnost pogrješke, odnosno krive interpretacije ovih nalaza, vrlo velika.

Upućujem Vas da se konzultirate s obiteljskim liječnikom, a vjerujem i da hoćete, čim Vas je poslao vaditi krv.

Pozdrav
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 22.09.2010. at 23:45.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 01:20   #1387
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Vrijednosti ALT-a odstupaju, ali diskretno. Vrlo važan podatak je uzimate li kakve lijekove (pritom mislim i na oralne kontraceptive, lijekove protiv bolova koji su dostupni bez recepta, npr. ibuprofen, neke druge preparate...). I to može biti razlog blago povišenih jetrenih enzima (osim "neumjerenosti u jelu i piću").

Nadalje, imate li ikakvih tegoba (npr. nelagoda ili težina ili bol u predjelu trbuha, ispod desnog rebrenog luka ili neke druge smetnje) i zbog čega je uopće rađena pretraga krvi? Jesu li uredne vrijednosti lipida (kolesterol, trigliceridi)?

Mislim da zasada nema razloga za paniku. Savjetujte se s Vašim liječnikom koji će vjerojatno zatražiti kontrolu nalaza nakon nekoliko tjedana.
Estimado señor Gato, muchas gracias! Nelagodu ne osjećam, na pretragu me potaknula ginekologica zato da se malo prekontrolira stanje (dugo nisam), lipide nisam radila, samo ovo što sam napisala + glukoza i bilirubin (oni su u redu), nikakve lijekove nisam uzimala, a sada sam počela s kapsulama artičoke (na doktoričinu inicijativu).

Svakako ću ponoviti pretrage nakon nekog vremena, do tada, saludos i - hasta la victoria siempre!
mladunche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:53   #1388
Zahvaljujem na brzom odgovoru, ja bih Vam ipak napisala cijeli nalaz pa ako ce tada biti nesto jasnije. Uglavnom, imam 20god, i na vlastitu inicijativu sam krenula vaditi krv jer sam unazad dva tjedna imala bitan ispit, te sam od nervoze smrsavila 1 i pol kg, u roku od par dana, te sam nakon ispita smrsavila jos 1kg. Moje probavne smetnje su pocele ponovno unazad 2 dana.
Ovako glase moji nalazi:

HEMATOLOGIJA
SE 7 ( 4-24 )
Eritociti 4.68 (3.86- 5.08)
Hemoglobin 132 (119- 157)
Hematokrit 0.409 (0.356-0.470)
MCV 87.4 (83.0- 97.2)
MCH 28.2 (27.4- 33.9)
MCHC 323 (320- 345)
RDW 14.4 (9.0- 15.0)
Trombociti 309 (158- 424)
MPV 12.8 (6.8- 10.4)
PDW 14.9 (9.0- 14.0)
P-LCR 49.0 (13.0- 45.0)
Leukociti 12.5 (3.4- 9.7)

Eo. gran. 0.01 (0.00- 0.43)
Ba. gran. 0.02 (0.00-0.06)
Neut. gran 9.00 (2.06- 6.49)
Limfociti 2.85 (1.19- 3.35)
Monociti 0.60 (0.12-0.84)
Eo. gran % 0 (0-7)
Ba gran % 0 (0-1)
Neut. gran % 72 (44-72)
Limfociti % 23 (20- 46)
Monociti % 5 (2-12)

BIOKEMIJA
Glukoza 4.7 (4.2-6.0)
Kolesterol 5.60 ( manje od 5.0)
Trigliceridi 1.07 (manje od 1.7)
Ureja 3.80 (2.8-8.3)
Kreatinin 89 (63- 107)
Urati 181 (134-337)
Kalij 4.30 (3.9-5.1)
Natrij 142 (137-146)
Zeljezo 10.50 (8-30)
UIBC 70.20 (26-59)
TIBC 80.70 (49-75)
Bilirubin ukupni 9.10 (3-20)
AST 19 (8-30)
ALT 12 (10-36)
GGT 13 (9-35)

Zahvaljujem se na strpljenu i pomoci
Aleksandra) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 18:16   #1389
dobar dan
*hematološki nalaz krvi: povecam je MCHC - 349 (320-345 je normalno)
*Koagulcija
povecan je TV 21,42 (14-21 je normalno)
Biokemijski nalaz krvi
povecan je:
Bil/uk 26,8 (3-20 je normalno)
Bil/dir 5,2 (0-5 je normalno)

endokrinološki nalaz t3,t4,tsh je u redu
imunološku nalaz AST titar je u redu
bris grla je u redu.

molim mišljenje. hvala


ako treba kompletan nalaz :
hematologija:
L 5,98
E 4,77
Hb 145
MCV 0,145
MCH 87

MCHC 349

T 220


Koagulacija
PV 0,91
INR 1,06
APTV 30,9
fibrinogen 2,1

TV21,42

fibrioza 2 sata i 10 minuta


Biokemija
AST 24
ALT 19
GGT 20
kreatinin 71
bil/uk 26,8
bil/dir 5,2
CRP 0,3

Endokrinologija
T3 1,89
TSH 0,967
T4 96,4

Imunologija
AST titar 140

imam 23 godine,rodila sam prije 11 mjeseci i još dojim.
razlog mog odlaska hematologu je bilo lako nastajanje modrica i kod najmanjih udaraca,a i ponekad bez nekog posebnog udarca.

Zadnje uređivanje Nina09 : 23.09.2010. at 18:22.
Nina09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 22:12   #1390
Quote:
Aleksandra) kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na brzom odgovoru, ja bih Vam ipak napisala cijeli nalaz pa ako ce tada biti nesto jasnije. Uglavnom, imam 20god, i na vlastitu inicijativu sam krenula vaditi krv jer sam unazad dva tjedna imala bitan ispit, te sam od nervoze smrsavila 1 i pol kg, u roku od par dana, te sam nakon ispita smrsavila jos 1kg. Moje probavne smetnje su pocele ponovno unazad 2 dana.
Ovako glase moji nalazi:
(...)
Zahvaljujem se na strpljenu i pomoci
Iz ovoga što ste naknadno naveli, kao i iz priloženih rezultata pretrage krvi, nažalost i dalje ne mogu reći o čemu se radi. Mislim da trebate temeljiti pregled kod svojeg obiteljskog liječnika.

Ono što sam napisao i dalje stoji: moglo bi se raditi o nekoj infekciji, a uz to i blažoj slabokrvnosti jer su vrijednosti željeza pomaknute prema donjoj granici (uz povišeni UIBC i TIBC), a kolesterol je nešto povišen i svakako ga treba regulirati. Prema tome, pregled liječnika je neizbježan.

Pregledom se treba utvrditi ima li elemenata za infekciju, ako da, gdje je žarište te infekcije te kako ju treba liječiti. Samo na osnovu nalaza i činjenice da ste smršavili i imate probavnih tegoba (a to je jako široki pojam) ja se ne bih usudio postavljati dijagnozu.

Otvara se i pitanje kakva je "ginekološka situacija".

Ono što mogu reći jest da prema ovom nalazu i Vašim tegobama svakako postoji opravdan razlog da posjetite liječnika. Međutim, odstupanje u nalazima nije visoko, nego pojedine vrijednosti tek blaže odskaču od referentnih. Zato su pregled i ono kako se Vi osjećate ključni i zato liječimo ljude a ne njihove nalaze.

Nažalost, osim ovoga ništa Vam drugo ne mogu savjetovati. Možda će netko od starijih i iskusnijih kolega znati reći nešto konkretnije i pametnije.

Pozdrav i želim Vam svako dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 15:11   #1391
radila urinokuluturu pred oko 3 tj jer je na test trakici kod gin bilo krvi u urinu++ .UK dosla sterilna..jucer na test trakici Leukocita++++(4 plusa).Gin se nije obazirala na to radi UK koja je dosla sterilna..zanima me jeli to normalna nalaz ili upucje na infekciju.Inace,trudnica sam u 35 tj trudnoce i gin odbija napraviti cervikalni bris tvrdeci da nema indikacije.
Zanimaju me prvenstveno ovi poviseni leukociti u urinu(sto oznacavaju) i imali smisla da radim CRP-odnosno-bi li ono sto pokazao?
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 02:54   #1392
Zahvaljujem se na pomoci, i ujedno ispricavam na smetnji
Aleksandra) is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 06:30   #1393
@ El Gato Felix - oprostite što opet gnjavim, ali molila bih još jednu malu konzultaciju. Referiram se dakle na našu prijašnju korespodenciju (postovi #1162 - #1166) u svezi krvne slike uzrokovane anemijom.

Dakle jučer sam ponovno vadila krv, hemoglobin je porastao na 113, feritin i dalje polagano ali sigurno raste, hct se vratio u normalu, mcv, mch i mchc također imaju tendenciju rasta iako su još sniženi, UIBS i TIBC uredni. Što se tiče nalaza biokemije - sve uredno. I da, pitali ste me prošli put za CRP, uredan je 0,2.

No, ono što sam primijetila je da su leukociti prilikom prošlog vađenja krvi prije 8 dana bili 7,4, da bi danas bili 9,22. Prije mjesec dana leukociti su bili 6,2. Možete li se na osnovu ovih mojih podataka dati naslutiti zašto je došlo do porasta leukocita i je li njihov rast razlog za brigu?

Obzirom na lupanje srca koje je i dalje izraženo rađen je ekg - nalaz uredan. Uz hemoglobin koji je narasto na 113 je li i dalje povremeno izraženo malo jače lupanje srca normalno?

Isprika na gnjavaži i unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Zadnje uređivanje nico_reilly : 25.09.2010. at 06:37.
nico_reilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 11:37   #1394
Bok! Molim za savjet...
Jucer sam dobila nalaze krvi i urina i stvari ovako stoje:

Urin-fizikalno kemijski pregled
proteini +/- (0/neg)
ketoni +/- (0/neg)
boja žuta
izgled zamućen

Enzimi
AST 32 (8-30)
ALP 53 (54-119)
pl.epitel - dosta
okrugli epitel - rijetki
bakterije - nešto
sluz - nešto

Laboratorijska hematologija
RDW 12.5 (14.6 - 16.5 )
MPV 10.7 (6.8 - 10.4 )
limfociti 16 (20-46)
monociti 14 (2- 12)

Uglavnom, rekli su me zvati ako što ne valja,no nisu me zvali a kad sam otišla po nalaz doktor mi je rekao da ga malo brinu ovi enzimi, dali pijem kakve ljekove i da bi trebala opet vaditi raditi nalaz kroz nekih mjesec dana....
Inace sam sportas,uzimam dodatke prehrani uglavnom vitamine i minerale, i zadnjih par dana sam zbog bolova u misicima pila andole,a i također sam bila pod veliki stresom pa ne znam dali to sve utječe na nalaz....
Dali bih trebala raditi sve ponovo ili se ne trebam zabrinjavati....
Hvala
sami_valovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:36   #1395
ne znam gdje da postavim pitanje, ovo mi se čini najprikladniji topic. dakle. može li se na standardnoj krvnoj slici vidjeti da nešto ne valja s t4 limfocitima (tj. da ih ima premalo), pa se prema tome osobu uputit na daljnje testiranje? odnosno, može li nešto iz standardnog nalaza krvi upućivati na to da je imunitet u komi?

Zadnje uređivanje leeloo22 : 25.09.2010. at 16:43.
leeloo22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:43   #1396
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
radila urinokuluturu pred oko 3 tj jer je na test trakici kod gin bilo krvi u urinu++ .UK dosla sterilna..jucer na test trakici Leukocita++++(4 plusa).Gin se nije obazirala na to radi UK koja je dosla sterilna..zanima me jeli to normalna nalaz ili upucje na infekciju.Inace,trudnica sam u 35 tj trudnoce i gin odbija napraviti cervikalni bris tvrdeci da nema indikacije.
Zanimaju me prvenstveno ovi poviseni leukociti u urinu(sto oznacavaju) i imali smisla da radim CRP-odnosno-bi li ono sto pokazao?
Danas isla u privat lab ,napravila crp...normalno je do 5.0..meni 4.8
S obzirom na nalaz sto bi znacilo?Hvala
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 19:48   #1397
Quote:
Nina09 kaže: Pogledaj post
dobar dan
*hematološki nalaz krvi: povecam je MCHC - 349 (320-345 je normalno)
*Koagulcija
povecan je TV 21,42 (14-21 je normalno)
Biokemijski nalaz krvi
povecan je:
Bil/uk 26,8 (3-20 je normalno)
Bil/dir 5,2 (0-5 je normalno)

(...)

imam 23 godine,rodila sam prije 11 mjeseci i još dojim.
razlog mog odlaska hematologu je bilo lako nastajanje modrica i kod najmanjih udaraca,a i ponekad bez nekog posebnog udarca.
Vaše rezultate (s obzirom na tegobe koje ste naveli) trebao bi ipak protumačiti specijalist-hematolog.

Kada se pacijent tuži na spontana krvarenja (hemoragijska dijateza) u kožu odnosno na krvarenja u kožu koja se javljaju nakon minimalnih trauma, obično se prvo pomisli na poremećaj vezan uz trombocite (krvne pločice) ako se radi o manjim, točkastim krvarenjima, naročito ako postoji i sklonost krvarenju iz sluznica (npr. krvarenje iz nosa). U slučaju nastajanja većih modrica misliti treba i na poremećaje u zgrušavanju krvi (koagulopatije). U cijelu priču dodatno se uključuju i oštećenja krvnih žila (vaskulopatije), tako da stvar nije nimalo jednostavna.

Često, dakle, snižen broj trombocita može uzrokovati ovakve znakove, ali su kod Vas urednih vrijednosti. Usprkos normalnom broju trombocita, njihova funkcija može biti poremećena, što opet može biti uzrokom spontanih krvarenja. Ali osim poremećaja vezanih uz trombocite, kao što sam već napomenuo, tu su i drugi poremećaji koji dolaze u obzir, a koje će Vaš hematolog razmotriti.

Zanimljivo je da dosad učinjeni testovi probiranja hemostaze pokazuju uredne vrijednosti, osim vrlo malog odstupanja u trombinskom vremenu (TV) i uz napomenu kako za nalaz fibrinolize uistinu ne znam je li unutar referentnih vrijednosti.

Meni se čini (premda hematolog može imati sasvim drugačije mišljenje, koje je puno puno kompetentnije od moje malenkosti!) da pretrage koje ste učinili neće dati odgovor na pitanje koji je razlog hemoragijske dijateze (sklonosti krvarenju), što znači da će vjerojatno (a prema procjeni hematologa!) trebati učiniti dodatne pretrage da bi se razriješile nedoumice.

Što se pokazatelja jetrene funkcije tiče, bilirubin je također vrlo malo povišen, ali ipak jest. Jetreni enzimi su urednih vrijednosti, što je svakako dobar znak.

Što je s vrijednostima MCV 0,145???????? i MCH 87????????, jeste li ispravno prepisali s nalaza?! Pitam jer se uobičajene vrijednosti kreću MCV 86-100 fl, a MCH 27-34 pg!

S obzirom na tegobe koje navodite i da Vaš upit nadilazi moje medicinsko znanje, u ovom slučaju ću prepustiti hematologu da ocijeni što i kako dalje. Dakle, daljnje konzultacije s hematologom bit će potrebne.

Pozdrav i želim Vam svako dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 19:51   #1398
Quote:
leptirica 2 kaže: Pogledaj post
radila urinokuluturu pred oko 3 tj jer je na test trakici kod gin bilo krvi u urinu++ .UK dosla sterilna..jucer na test trakici Leukocita++++(4 plusa).Gin se nije obazirala na to radi UK koja je dosla sterilna..zanima me jeli to normalna nalaz ili upucje na infekciju.Inace,trudnica sam u 35 tj trudnoce i gin odbija napraviti cervikalni bris tvrdeci da nema indikacije.
Zanimaju me prvenstveno ovi poviseni leukociti u urinu(sto oznacavaju) i imali smisla da radim CRP-odnosno-bi li ono sto pokazao?
Poštovana,

Postavili ste vrlo konkretna pitanja. Evo nekih mojih razmišljanja:

1. U zadnjem urinu su pronađeni leukociti, ali koliko sam shvatio nisu navedeni i drugi pokazatelji infekcije (npr. proteini, nitriti, eventualno eritrociti). Moguće je, stoga, da ovi leukociti potječu iz rodnice, a ne iz mokraćnog sustava. Zato je veoma bitno odrediti i stupanj čistoće rodnice.

Moguće je da se u mokraći nađu leukociti, čak i bakterije (mikroskopskim pregledom), a da nije posrijedi infekcija mokraćnog sustava nego kontaminacija ("onečišćenje") urina. Urinokultura je svakako superiornija od analize urina test trakom.

S obzirom da je zadnja urinokultura (ako sam dobro razumio), koja je bila sterilna, učinjena prije 3 tjedna, a i taj nalaz leukocita u urinu Vas "kopka", možete ponovno prekontrolirati nalaz urina, za početak test trakicom, s time da se posebna pozornost treba posvetiti davanju uzorka (da se ne pomiješa sa sekretom iz rodnice i da se ne kontaminira u doticaju s kožom spolovila). S obzirom da se to može brzo i jednostavno napraviti u ambulanti obiteljskog liječnika ili ginekologa, ne vidim razloga da se još jednom ne provjeri urin test trakom.

Porazgovarajte o svojim dilemama i eventualnim daljnjim dijagnostičkim koracima s Vašom ginekologinjom ili obiteljskom/im liječnicom/kom.

2. Što se CRP-a tiče, u načelu infekcije donjeg dijela mokraćnog sustava (mokraćne cijevi i mjehura) ne bi trebale uzrokovati (značajniji) porast CRP-a za razliku od infekcija gornjeg dijela mokraćnog sustava. Dakle, CRP neće biti od pomoći da potvrdimo/isključimo infekciju donjeg dijela mokraćnog sustava.

Srdačan pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 19:54   #1399
Quote:
Aleksandra) kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se na pomoci, i ujedno ispricavam na smetnji
Žao mi je što Vam nisam mogao pomoći više.

Zato i jesmo na Forumu da međusobno komuniciramo, dijelimo savjete i razmišljanja, zar ne?

Prema tome, nemate se zašto ispričavati.

Lijepi pozdrav i svako dobro Vam želim
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 19:56   #1400
Quote:
nico_reilly kaže: Pogledaj post
@ El Gato Felix - oprostite što opet gnjavim, ali molila bih još jednu malu konzultaciju. Referiram se dakle na našu prijašnju korespodenciju (postovi #1162 - #1166) u svezi krvne slike uzrokovane anemijom.

Dakle jučer sam ponovno vadila krv, hemoglobin je porastao na 113, feritin i dalje polagano ali sigurno raste, hct se vratio u normalu, mcv, mch i mchc također imaju tendenciju rasta iako su još sniženi, UIBS i TIBC uredni. Što se tiče nalaza biokemije - sve uredno. I da, pitali ste me prošli put za CRP, uredan je 0,2.

No, ono što sam primijetila je da su leukociti prilikom prošlog vađenja krvi prije 8 dana bili 7,4, da bi danas bili 9,22. Prije mjesec dana leukociti su bili 6,2. Možete li se na osnovu ovih mojih podataka dati naslutiti zašto je došlo do porasta leukocita i je li njihov rast razlog za brigu?

Obzirom na lupanje srca koje je i dalje izraženo rađen je ekg - nalaz uredan. Uz hemoglobin koji je narasto na 113 je li i dalje povremeno izraženo malo jače lupanje srca normalno?

Isprika na gnjavaži i unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Mislim da ste dobro dijagnostički obrađeni i čini mi se da je sve u redu.

CRP je miran, a znamo da je on vrlo osjetljivi upalni marker. Leukociti su unutar referentnih vrijednosti. A to što oni malo "šetaju" neka Vas ne brine. Najbitnije u cijeloj toj priči jest da se Vi osjećate dobro.

Što se lupanja srca tiče, mislim da su u Vašem slučaju pregled i EKG koji ste napravili dovoljni. A povremena lupanja srca možda su sada više povezana s psihičkim zbivanjima nego s anemijom.

Dakle, opustite se!

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.