Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2008., 15:53   #261
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Pa šta tu može biti nejasno? Čak i da znam da je netko u zabludi-i dalje svako bira svoj put, svako je sam sebi papa. Ne mogu nikome, to i ne želim, uskratiti njegovo pravo i njegovu slobodu. Mogu se ne slagati, ali ne i uskratiti. Za moj pojam-stvarno se gubi razum kod ovih stvari di je tebi duša (na kraju ćeš i nju izgubiti), no to je i dalje tvoj lični izbor.
mislila sam na ovaj post.
a ja i nisam nigdje spominjala dušu. baš zato jer ne mogu egzaktno pričati o njoj, trudim ju se ne spominjati. ali dobro, ako baš hoćeš takvu diskusiju, možemo probati.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 15:59   #262
Quote:
Miss Malkuth kaže: Pogledaj post
jok. "duša" i "psihički procesi" nisu isto.

ako misliš drugačije, molim te objsni svoje gledište, koristeći se nekim određenim definicijama oba pojma. hvala.
Teško. Uzmi neki rečnik psihologije i nađi pojam "duša," valjda ga ima tamo Ja pojma nemam šta ko smatra kada kaže "duša," ali očito ne gledaju isto ni svi psiholozi, a ne ostali koji se bave njome. Ne mislim na psihičke procese, nego na sam pojam. Što je duša?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:03   #263
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
mislila sam na ovaj post.
a ja i nisam nigdje spominjala dušu. baš zato jer ne mogu egzaktno pričati o njoj, trudim ju se ne spominjati. ali dobro, ako baš hoćeš takvu diskusiju, možemo probati.
E stvarno više ne znam šta sam želio reći. Ne zameri mi...?

A što se tiče duše-pa ni ja je nemogu egzaktno spominjati ili o njoj govoriti na takav način. Samo znam da postoji čitava zbrka u religioznom svetu kada se spomene ovaj pojam, psiholozi isto imaju svoje tumačenje, filozofi, antropolozi, ko zna tko sve ne još.

Za mene lično-u užem smislu duša može biti centar naših osećanja, naših misli. U širem smislu-duša je čitavo čovekovo biće, a ne neki nezavisni entitet. Duša-to si cela ti, sa svim onim što nosiš kao ličnost, tvoje osobenosti, tvoj izgled.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:25   #264
dobro, ja dušu doživljavam kao nematerijalni dio sebe, i suptilno i grubo nematerijalni. dušu smatram svojim istinskim identitetom koji pokušavam otkriti svojom duhovnom praksom.
a ovo što si ti spomenuo, za mene je astralni mentalno-emocionalni dio, suptilna materija, osim izgleda, koji spada u grubu materiju
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:37   #265
Probaj pojednostavi i pojasni. Mogao sam i ja pričati komplikovanije al' trudio sam se biti što jednostavniji. Da te čitav svet razume.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:49   #266
pošto ja vjerujem u reinkarnaciju, smatram da je duša ono što seli iz tijela u tijelo, sukladno svojoj karmi. a suptilno i grubo materijalno tijelo nisu duša, također identiteti koje preuzimamo da bismo ispunili svoje karmičke želje-nisu naše pravo ja, naša istinska volja.
grubo materijalno tijelo=znaš šta je. ono što vidiš u ogledalu.
suptilno materijalno tijelo=emocije, um, misli-astralni i mentalni svjetovi i sl
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:53   #267
E hvala ti na pojašnjenju.

Eto, za mene je čitav čovek "duša," iako se ponekad može specifično se odnositi na njegove emocije, unutrašnjost, i sl., ali lično ne smatram da je duša nezavisni entitet od čoveka koji negdi odlebdi nakon njegove smrti. Naravno mi ne smeta drugačiji stavovi, svašta. Samo imam svoj koji je jako jednostavan-duša, to si ono ti što vidiš u ogledalu. Ono što misliš da se "seli" jeste samo lični doživljaj i osećaj. Nigdi se duša ne seli, to je samo projekcija našeg uma.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 18:40   #268
ovo o čem ti ja pričam je koncept jako sličan matrixu. inače, ideja je vedsko-hinduističko-tantričkog karaktera
duša je duhovna i zato besmrtna i nepromjenjiva, a tijelo je materija i zato je podložno promjenama, rađanju i umiranju, dakle, dualnostima.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 18:58   #269
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
ovo o čem ti ja pričam je koncept jako sličan matrixu. inače, ideja je vedsko-hinduističko-tantričkog karaktera
Znam...

Quote:
duša je duhovna i zato besmrtna i nepromjenjiva, a tijelo je materija i zato je podložno promjenama, rađanju i umiranju, dakle, dualnostima.
A ovo je čisto platonistička ideja.

Naravno, ja ne smatram tako, verujem posve drugačije, ne postoji duša koja negdi odlebdi, postoji samo verovanje da tako nešto postoji. No-kapiram tvoj stav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 20:05   #270
Duša je atman ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Atman_(Hinduism)
Um je sredstvo atmana.
__________________
/|\
vladdelucius is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 22:45   #271
U hindu religiji. To podvuči.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 23:28   #272
nema konsenzusa što je duša, različite religije različito gledaju na dušu, to sve stoji. al po zadnji put-

psihologija se ne bavi dušom!!! psyche- duša, logos- riječ, govor, doslovno- znanost o duši, grči termin jel, no današnja znanost (a znanost se bavi mjerenjem onoga što se mjeriti može) smatra da duša ne postoji kao biološki fenomen, te ono što se zapravo u psihologiji mjeri i istražuje su ponašanja i psihički procesi.

ne pišem ovo da se pravim pametna već zato jer smatram da jest bitno odvojiti znanost od metafizike itd....
Miss Malkuth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 02:43   #273
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post

Naravno, ja ne smatram tako, verujem posve drugačije, ne postoji duša koja negdi odlebdi, postoji samo verovanje da tako nešto postoji. No-kapiram tvoj stav.
ma tko lebdi, o crni No Nick
u stvari, vidjela sam par duhova da lebde
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 12:08   #274
Quote:
Miss Malkuth kaže: Pogledaj post
nema konsenzusa što je duša, različite religije različito gledaju na dušu, to sve stoji. al po zadnji put-

psihologija se ne bavi dušom!!! psyche- duša, logos- riječ, govor, doslovno- znanost o duši, grči termin jel, no današnja znanost (a znanost se bavi mjerenjem onoga što se mjeriti može) smatra da duša ne postoji kao biološki fenomen, te ono što se zapravo u psihologiji mjeri i istražuje su ponašanja i psihički procesi.

ne pišem ovo da se pravim pametna već zato jer smatram da jest bitno odvojiti znanost od metafizike itd....
Religija i znanost su podijelile područja. Znanost se ne bavi sviješću, ni dušom. Mislim da je crkva velikodušno prepustila materijalizam znanosti znajući da se pravi odgovori tamo ne nalaze.
__________________
Smisao je cirkularni labirint u umu onih koji ga traže: Radujmo se bez povoda. Slavimo bezdan, prepoznajmo emisare biločega, uzašle sanjare, lutalice po strasti. Uzađimo po tutnjavi pjesme, od Najvećeg Oka krhotina rasutih kroz prostranstvo ponora. Podajmo se opijumu razvrata duginih boja u tmini. Strmoglavljujem se i uzlazim.
Ra-Hoor-Khuit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 15:57   #275
Quote:
Ra-Hoor-Khuit kaže: Pogledaj post
Religija i znanost su podijelile područja. Znanost se ne bavi sviješću, ni dušom. Mislim da je crkva velikodušno prepustila materijalizam znanosti znajući da se pravi odgovori tamo ne nalaze.
znanost se sviješču bavi. bar jednim dijelom i u zadnje vrijeme... spavanje, meditacija... alfa, beta valovi il kaj već, jesu predmet znanstvenih proučavanja. našli su i centar, navodno odgovoran, za transcedentalna iskustva... zanimljivo
no svijest nije duša afkors

i slažem se da se odgovori na pitanje duše ne će moć nać u znanosti... vjerojatno nikada...
Miss Malkuth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 16:03   #276
neznam jesam li u pravu ali ljudi pretezno imaju predrasude jer
87% Hrvata su rimokatolici kojima naziv Sotona odmah u glavi percipira zlo
nisu upoznati sa cijelim tim načinom funkcioniranja (iskreno niti ja)

ja imam jedno pitanje...
sto vi konkretno radite na groblju?
zivim pokraj groblja cijeli zivot i svega sam se nagledala...

jeste li postali sotonisti zbog drustva ili sebe? kada? (pubertet, teznja ka popularnosti, isprobavanju "novih" stvari etc. ???????? )
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 16:11   #277
znam jednog lika sotonista koji uvijk priča gluposti kako on i njegova ekipa prizivaju duhove na kroblju i kako ond svijeće lebde i onda sam ga ja pitao da neka snimi to sa kamerom a njegov odgovor je bio a duhovi neće doći ako se snima
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 16:13   #278
da, problem je opće nekulture u hrvatskoj, to jest, premalo susreta s drugim/drugačijim kulturama, razmišljanjima, rasama, spolovima i sl. dakle, problem provincijalnosti.

ja na groblju, konkretno, samo fotografiram odem na groblje, pa razmišljam o smrti, o ljudima koji su promijenili agregatno stanje i tako to.
vjerujem da ciljaš na nešto drugo, a odgovor ti piše u uvodnim postovima ove teme
Quote:
mrgixyz** kaže: Pogledaj post
znam jednog lika sotonista koji uvijk priča gluposti kako on i njegova ekipa prizivaju duhove na kroblju i kako ond svijeće lebde i onda sam ga ja pitao da neka snimi to sa kamerom a njegov odgovor je bio a duhovi neće doći ako se snima
koliko ti prijatelj ima godina?
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 16:17   #279
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
da, problem je opće nekulture u hrvatskoj, to jest, premalo susreta s drugim/drugačijim kulturama, razmišljanjima, rasama, spolovima i sl. dakle, problem provincijalnosti.

ja na groblju, konkretno, samo fotografiram odem na groblje, pa razmišljam o smrti, o ljudima koji su promijenili agregatno stanje i tako to.
vjerujem da ciljaš na nešto drugo, a odgovor ti piše u uvodnim postovima ove teme

koliko ti prijatelj ima godina?
nisi rekla šta radite sa menstrualnom krvlju je pijete???
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 16:28   #280
nisi dostojan odgovora. možda ti se smiluje netko od drugih sotonista
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.