Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2012., 22:23   #81
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
hrvatska isto ima 5 statističkih NUTS 2 regija, ali to je sve, STATISTIČKIH. postoje i NUTS 3 regije, to su naše županije. ima ih i danska, kao i sve EU članice.
Hrvatska ima tri NUTS 2 regije. Ne pet. Jadranska Hrvatska, Sjeverozapadna Hrvatska i Središnja i Istočna (Panonska) Hrvatska. Kreirane su tako da bi što duže mogli koristit EU fondove. Procjena je da ćemo i kad dosegnemo razinu od 75% BDP-a EU per capita (na razini Hrvatske) još uvjek moć koristiti kohezijske i strukturne fondove zahvaljujući NUTS 2 ustroju. Zato su te regije (NUTS 2) i toliko važne.
Problem je Sjeverozapadna Hrvatska regija u kojoj je i Zagreb koji statistički gura ostatak te regije. Postoji velika razlika u pokazatejima razvijenosti za Zagreb i npr. Koprivničko-križevačku županiju.

Al u jednom si u pravu. Nije tragedija da i ostane ustroj županija. Dapače, uopće nije problem. Pretpostavka je da dođe do stvarne decentralizacije i da lokalne vlasti imaju aktivniju fiskalnu ulogu. Tj. da neodlučuju samo o rashodima (onog što im vlada dodijeli) već da odlučuju i o prihodima (stope poreza, itd.). Naravno trebala bi bit neka ograničenja, ali to je bit.
__________________
"Remove the Earth woman. Prepare her for our PLEASURE!"
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 01:02   #82
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Inače u doba Hrvatskog kraljevstva, postojale su župe i satnije.
Treba vidjeti i racionalni ustroj u funkcionalnom Turskom carstvu ; Požeški sanžak , Cernički sandžak itd.
Ovo sa 20 županija , 556 općina nema veze sa mozgom !
Vjerovatno preko pola stanovništva živi u 10 gradova !
Ostalo treba ustrojiti u 50 gradova i općina pri čemu mogu ostati općinski uredi na usluzi građanima !

Prihod od poreza treba dijeliti prema broju stanovnika uprave , neovisno gdje je sjedište poduzeća !
Regije nemaju nikakve svrhe , osim ako to ne bi bio uvjet za traženje novca iz EU !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 01:07   #83
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Treba vidjeti i racionalni ustroj u funkcionalnom Turskom carstvu ; Požeški sanžak , Cernički sandžak itd.
Ovo sa 20 županija , 556 općina nema veze sa mozgom !
Vjerovatno preko pola stanovništva živi u 10 gradova !
Ostalo treba ustrojiti u 50 gradova i općina pri čemu mogu ostati općinski uredi na usluzi građanima !

Prihod od poreza treba dijeliti prema broju stanovnika uprave , neovisno gdje je sjedište poduzeća !
Regije nemaju nikakve svrhe , osim ako to ne bi bio uvjet za traženje novca iz EU !
A ti misliš da su snadžaci bili najniža razina uprave?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 07:20   #84
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
A ti misliš da su snadžaci bili najniža razina uprave?
To je bilo šire područje kao današnje županije ! Po meni nisu današnji problem Hrvatske županije , već preveliki broj općina i gradova koje puno novca troše i usporavaju investicije ! Prošle godine objavljen je podatak u Večernjem koliko troše za plaće i tekući rad i koliko im ostaje za ostalo !
Neke općine trošile su preko 70 % prihoda za plaće i tekući rad ! U tim općinama i manjim gradovima nema stručnog kadra , ili ima vrlo malo ! 536 općina i gradova X vijećnici = hrvatsko samoupravljanje , koje jako puno košta ! Oni na samoupravan način odrede dio zemlje za industrijske zone , investiraju dio u to ,a onda raste korov ! Taj posao o prostornom uređenju bi trebale raditi županije , jer bi tu bila realnija i brža procjena !

Račanova i Vlade HDZ , od 2001 g. dale su mogućnost općinama i gradovima da raspisuju natječaje za prodaju i zakup državne zemlje ! Zakon su kršile općine , gradovi i županije na način da u 182 općine i grada nije raspisan ni 1 natječaj za državnu zemlju ! Nitko iz vlasti nije kažnjen !Kažnjena je RH u toj gospodarskoj grani !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 10:41   #85
Sandžak je bio velik kao 2 županije,neki i veći, a imali su i nižu razinu uprave-KADILUKE
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 10:53   #86
Ne. Protiv sam regija. Kao prvo mislim da tako nesto bi stovrilo nova upravna mjesta i zato nove drzavne troskove,kao drugo Hrvatska je pre mala da bi se jos djelila u nekakve aministrativne regije. Zupanije najbolje rijesavaju te poslove. Ne slazem se. I osim svega to bi unistilo prave povjesne regije... na primjer Rijeka nije u Istri,kao sto Zagreb nije zagorje,kao sto Dubrovnik nije Dalmacija. To bi samo ugrozilo Hrvatsku kulturnu i povjesnu bastinu. Niposto.
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 11:06   #87
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
Ne. Protiv sam regija. Kao prvo mislim da tako nesto bi stovrilo nova upravna mjesta i zato nove drzavne troskove,kao drugo Hrvatska je pre mala da bi se jos djelila u nekakve aministrativne regije. Zupanije najbolje rijesavaju te poslove. Ne slazem se. I osim svega to bi unistilo prave povjesne regije... na primjer Rijeka nije u Istri,kao sto Zagreb nije zagorje,kao sto Dubrovnik nije Dalmacija. To bi samo ugrozilo Hrvatsku kulturnu i povjesnu bastinu. Niposto.
Problem je što su ljudi neupućeni.

Ja sam šokirna koliko ljudi misli da riječ "regija" igdje u svijetu označava lokalnu ili samoupravnu jedinicu i koliko ljudi ne zna da smo imali županije i prije 90-tih, dakle i pod Habsburzima, sa Ugrima ili u staroj Hrvatskoj...
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 11:07   #88
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Problem je što su ljudi neupućeni.

Ja sam šokirna koliko ljudi misli da riječ "regija" igdje u svijetu označava lokalnu ili samoupravnu jedinicu i koliko ljudi ne zna da smo imali županije i prije 90-tih, dakle i pod Habsburzima, sa Ugrima ili u staroj Hrvatskoj...
U Italiji postoje regije i one imaju regijonalne aministracije.....samo sto je Italija 6 puta veca od Hrvatske.
Isto tako ne mislim da regije mogle bi zamjeniti zupanije....sada u Splitu se bave s problemima Dubrovnika. Ne mislim da bi to dubrovcani volili.

Zadnje uređivanje Klipan : 08.06.2012. at 11:26.
Klipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 12:27   #89
Quote:
Klipan kaže: Pogledaj post
U Italiji postoje regije i one imaju regijonalne aministracije.....samo sto je Italija 6 puta veca od Hrvatske.
Isto tako ne mislim da regije mogle bi zamjeniti zupanije....sada u Splitu se bave s problemima Dubrovnika. Ne mislim da bi to dubrovcani volili.
Da,ispravljam se, oni imaju, i skoro svaka takva je veća ne od Slovenije,nego većina i od Bosne.

I dalje kod nas ta riječ ne postoji, kod nas je vid regionalne samouprav-županija, riječ "regija" je kolokvijalna kao "zavičaj" ili "kvart"
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 17:45   #90
Mislim da županije kakve jesu trebaju i ostati kao središta kojima gravitira stanovništo tog kraja kad ide u veću kupnju, pohađa višu školu, ide u bolnicu, na sud i druge slične ustanove. Bitno je samo kolike se ovlasti, tj. brige daju toj županiji (poput školstva, proglašenja elementarnih nepogoda...), a koliko novca imaju na raspolaganju za to. I koji je izvor novca. To bi trebalo bolje balansirati.

Ova podjela na Zagreb i još 2-3 regije može se koristiti isključivo za praćenje razvijenosti nekog kraja i dobivanje novca iz EU dok regije ne dosegnu razvijenost EU. Nikakvog drugog značaja ne treba pridavati tim regijama niti ih previše spominjati u javnosti. Tko bi sad recimo mogao nacrtati izborne jedinice u RH? Ne baratamo s njima svakodnevno i ne pridajemo im važnost dok ne dođu izbori. A i njih bi trebalo pojednostaviti da ime se rubovi poklapaju s rubovima županija (više njih).

Znači administracije će odrediti najpovoljnije granice tih statističkih regija i ona će biti jedina koja će o tim regijama uopće i razmišljati. Čovjeka na cesti neće biti ni briga za sve to. A u tome u kakvom je stanju bolnica u njegovu županijskom središtu čevjek će itekako razmišljati i tu bi trebalo ostvariti poboljšanja. Zato bi regije trebale biti Primorska, Kontinentalna i grad Zagreb (s njim još razvijena okolica - Samobor, Sveta Nedelja, Zaprešić, Velika Gorica i Dugo Selo). Dvije će dobivati novce dok ne osnaže još puno godina, a Zagreb neće dugo...

Zadnje uređivanje prasak : 09.06.2012. at 17:52.
prasak is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 12:29   #91
Quote:
prasak kaže: Pogledaj post
Mislim da županije kakve jesu trebaju i ostati kao središta kojima gravitira stanovništo tog kraja kad ide u veću kupnju, pohađa višu školu, ide u bolnicu, na sud i druge slične ustanove. Bitno je samo kolike se ovlasti, tj. brige daju toj županiji (poput školstva, proglašenja elementarnih nepogoda...), a koliko novca imaju na raspolaganju za to. I koji je izvor novca. To bi trebalo bolje balansirati.

..
Slažem se.

Ovako,da ukinemo županij i uvedemo neke regije talijanskomg tipa, imali bi državicu od 10.000 km2 u SLavoniji, i što, netko iz Slavonskog Broda bi za sve to morao jahati do Osijeka?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:19   #92
Svakako da treba ukinuti županije, neznam ćemu uopće dioba vlasti na tri razine?
Napraviti nekakvih 60-70 općina (ili ih nazvati kako god hoćete) oko najvećih gradskih središta i to je to. One bi preuzele na sebe ulogu sadašnjih općina i županija.
Županije u današnjem obliku ne služe ničemu.
Svi referenti i sve uprave koje imamo u županijama imamo ponovno i na općinskoj razini, čemu to?
Jedina posljedica ovoga je stalna svađa i podmetanje između županijskih i općinskih vlasti i to neovisno tko je na vlasti u županiji/općini.
Primjer ovoga nefunkcioniranja je Sisak.
U županiji SDP u gradu HDZ, samo si jedni drugima podmeću klipove.
Kada je bilo županija SDP, grad SDP, opet samo podmetanje klipova jer se na taj način borilo za vodeću poziciju u Sisku unutar SDP-a između i sadašnje županice i tadašnjeg gradonačelnik (Vidović ako se ne varam).

Dakle dovoljna nam je RH sa 60-70 općina, a regije se mogu formirati jedino zbog nekakve statistike ili neka se te općine udruže u nekakve regije, ali čisto zbog regionalne suradnje bez ikakve političke moći na nivou regije.
Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:26   #93
Sa 500 na 70 bi dakle stvorilo nešto veće od općina a manje od županija, zanimljivo,iako bih volio da se to zove županija, čisto iz povijesnog sentimenta, dok me za naziv općina boli ona stvar...

Grad bi bio samo svečanbi naziv za sjedište jedne od tih 70 županija, i načelnik bi istodobno bio gradolnačelnik Gospića i župan Like
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:27   #94
BTW Slovačka koja je otprilike naše veličine i ima nešto više stanovnik (5.400.000) ima 79 općina i 8 regija, ali sva politička moć je na općinama, regije su tu više kao zajednice općina, što mislim da je otprilike odgovarajuće i za nas....
Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:30   #95
slažem se za naziv, neka su županije, kao što anglofonski narodi imaju grofovije(county), mi možemo imati županije...
Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:33   #96
današnje županije bi nam falile koliko nam danas fali i županijsku dom Sabora ako ga se danas više itko sjeća (ja da)
Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 17:35   #97
a koji je služio istome ćemu danas služe županije, uhljebljavanju razno raznih niže pozicioniranih političara...
Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 19:21   #98
Quote:
Legolas kaže: Pogledaj post
a koji je služio istome ćemu danas služe županije, uhljebljavanju razno raznih niže pozicioniranih političara...
Imaju županije svoj smisao i ulogu. Čak i kod ovakve krnjave decentralizacije.
__________________
"Remove the Earth woman. Prepare her for our PLEASURE!"
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 23:43   #99
Po meni obavezno stvoriti 4 regije i posebna jedinica grad Zagreb.Primjer iz mojeg grada Belišća koje je povezano s Valpovom,samo tabla dijeli.Prije rata je to sve bila velika općina Valpovo,nakon rata se podjelila na 5 općina.Uprava šuma je kao prije,u Valpovu.Sve institucije od suda do policije,pa čak i belišćanskog matičnog ureda je u Valpovu.Od 2 sela,Petrijevci i Satnica je stvorena 1 općina,znači mora se plaćati načelnika,zamjenika,tajnicu,zamjenicu tajnice,par čistačica,nebrojeni uredski pribori i ostala uredska oprema,putni troškovi,službeni automobil,itd...Potpuno bacanje novaca u vjetar.Od jedne regije koja bi se zvala Slavonija sada imamo 5 županija sa nebrojeno velikom administracijom koja troši novac isto kao što bi trošila jedna regija.Ljudi koji su izabrani moraju znat voditi regiju,a ne malu županiju od 300000 ljudi i primati 15000 kn za to.Sada sav novac ide državi,a prirez i kojekakve komunalne naknade idu općinama i gradovima,a da su regije,bilo bi obrnuto.Svaka regija bi mogla raspolagati sa porezom koji bi bio jedinstven u cijeloj hrvatskoj,i svaka regija bi porezni novac ulagala tamo gdje najviše treba,npr.Slavonija u poljoprivredu,Dalmacija u turizam,itd.To je veliki posao da bi se uspostavile regije,i svi se boje pokrenuti taj proces jer za njega treba barem 2 godine,ali ako želimo napredovati,nemamo drugog izbora.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 00:11   #100
Quote:
DARIOHOS kaže: Pogledaj post
Po meni obavezno stvoriti 4 regije i posebna jedinica grad Zagreb..
I što ćemo sa 4 savezne države?

Koji je smisao tako velike teritorijalne jedinice?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.