Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2007., 16:58   #1
razina secera u krvi - skala?

moze li mi netko reci kako ide skala secera u krvi? pokusavam naci na netu medjutim ne ide mi.

imam genetsku predispoziciju prema dijabetesu, u zadnje vrijeme sam pod uzasnim stresom i malo se krecem. danas sam mjerila razinu secera (oni kucni mjeraci), nakon rucka, i pokazalo mi je vrijednost 7,3. sad sam u panici jer znam da je normalna vrijednost oko 5.

znaci li visoka razina secera gotovo sigurno diabetes, ili ona moze biti privremeno uzrokovana stresom?

bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao objasniti. hvala.
latica22 is offline  
Old 17.08.2007., 17:26   #2
...nakon ručka...
marijan_e is offline  
Old 17.08.2007., 17:35   #3
Quote:
latica22 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci kako ide skala secera u krvi? pokusavam naci na netu medjutim ne ide mi.

imam genetsku predispoziciju prema dijabetesu, u zadnje vrijeme sam pod uzasnim stresom i malo se krecem. danas sam mjerila razinu secera (oni kucni mjeraci), nakon rucka, i pokazalo mi je vrijednost 7,3. sad sam u panici jer znam da je normalna vrijednost oko 5.

znaci li visoka razina secera gotovo sigurno diabetes, ili ona moze biti privremeno uzrokovana stresom?

bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao objasniti. hvala.
Razina glukoze u krvi drasticno se razlikuje ovisno o tome mjeri li se nataste (rano ujutro, nakon cjelonocne, u trajanju od barem 8 sati, "apstinencije" od hrane) ili nakon obroka.
Nataste se vrijednost < 5.6 mmol/L smatra normalnom, vrijednost izmedju 5.6 i 6.9 mmol/L poremecenom tolerancijom glukoze, a >= 7 mmol/L secernom bolescu.
Isto tako se dokazom secerne bolesti smatra razina glukoze >= 11.1 mmol/L bez obzira na uvjete uzimanja kad je pracena uobicajenim simptomima bolesti (pojacano mokrenje, zedanje, glad i dr.).
Nakon obroka ili tzv. OGT-testa koji imitira obrok u laboratorijskim uvjetima (pije se tocno odredjena kolicina otopine glukoze i pri tom se mjeri razina glukoze nakon 2 sata) svaka vrijednost < 7.7 mmol/L smatra se normalnom, vrijednosti izmedju 7.7 i 11 mmol/L poremecenom tolerancijom glukoze, a >= 11.1 mmol/L secernom bolescu.
Pri tome poremecena tolerancija glukoze oznacava predstadij bolesti u kojem je takodjer potrebna redovita kontrola, primjerena prehrana i redovita aerobna tjelesna aktivnost (brzo hodanje, trcanje, plivanje itd.).
simple is offline  
Old 17.08.2007., 19:37   #4
ja sam radila guk nakon 13-14 sati nepapanja (prestrasno) i ok je. inace me muce umor, polidipsija i jos neke tegobe, medjutim nakon jedenja slatkog mi se polidipsija pojaca toliko da me osjecaj zedji, cudan okus u ustima i nesto viskoznija slina ne pustaju ni na 10 minuta (inace sam meteoropat...odnosno sve mi lici na sezonski afektivni poremecaj...pa mi se to manifestira posebno pri tmurnom vremenu kad sam zedna po dva dana bez prestanka...cula sam da se (psihogena) polidipsija manifestira i kod afektivnih poremecaja.), a javi se i poliurija koja inace nije prisutna.

mnijem da je to kod mene vise psihogene prirode (inace imam i lagani shizotipni porem.), al' svejedno nemam mira... sta mislite, jel' bih trebala testirati guk i nakon konzumiranja glukoze? moze li biti prisutna poremecena tolerancija glukoze i ako su jutarnje vrijednosti u normali? nisam jos bila kod endokrinologa. sumnjam da je insipidus jer nemam inace poliuriju - naprotiv, muci me zadrzavanje tekucine.

btw zadnjih mjeseci mi slatko ne pase kao prije. mislim... nije da mi to smeta, al' mi je to malo cudno.

hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Old 18.08.2007., 22:10   #5
hvala simple na iscrpnom odgovoru, malo si me umirio.
idem radit pretrage krvi u ponedjeljak pa cu vidit.

zanima me jos nesto; ako se pokaze razina secera npr. 12.3 tokom dana, iza rucka, znaci li to skoro sigurno secernu bolest (onaj tromjesecni secer je 6, dakle, rlativno normalan) ili to moze ovisiti o kolicini stresa pa se moze reci da su te visoke vrijednosti privremene?
latica22 is offline  
Old 19.08.2007., 12:30   #6
http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12641
Eht is offline  
Old 26.03.2008., 03:08   #7
Evo svojim rjecima :P, oko prilike, od 6,5-7,8 bi trebala biti normala.... Ako nekad bude malo i veci oko 8, nemoras se odmah bojat ida imas secer, do toga dode ako si malo vise pojeo, npr. ako ti je oko 8 ili tu nede...
Magier is offline  
Old 26.03.2008., 13:49   #8
primjećujem da je ovdje navedena prilično visoka tolerancija, što se razlikuje od one koju obično dobijemo uz krvni nalaz.

recimo ovdje je navedeno da je normalna vrijednost glukoze natašte do 7 mmol/L (inače 6,1). ukupni kolesterol ovdje 6,5 mmol/L (inače 5,6 mmol/L), HDL > 0,9 mmol/L (inače 1,6), LDL < 3,5 (inače 3,6), trigliceridi <2,2 (inače 1,8).

S obzirom da farmaceutskoj industriji bolje odgovara niža tolerancija, jer se tako više troše lijekovi, mislim da je tolerancija šećera i masnoća općenito veća nego što se to prikazuje i da je ova ljestvica, s ovog sajta, daleko realnija.
Helder is offline  
Old 26.03.2008., 20:30   #9
Thumbs up

Quote:
latica22 kaže: Pogledaj post
moze li mi netko reci kako ide skala secera u krvi? pokusavam naci na netu medjutim ne ide mi.

imam genetsku predispoziciju prema dijabetesu, u zadnje vrijeme sam pod uzasnim stresom i malo se krecem. danas sam mjerila razinu secera (oni kucni mjeraci), nakon rucka, i pokazalo mi je vrijednost 7,3. sad sam u panici jer znam da je normalna vrijednost oko 5.

znaci li visoka razina secera gotovo sigurno diabetes, ili ona moze biti privremeno uzrokovana stresom?

bila bi zahvalna ako bi mi netko mogao objasniti. hvala.
Ja isto imam graničan nalaz šećer u krvi tj. uvijek mi je ovaj natašte oko 6 i nešto. Međutim radila sam OGTT i nalaz je bio dobar.
Zato ti preporučujem: da napraviš OGTT da bi točno znala na čemu si. Znači vadi se naprije GUK natašte, a potom popiješ čašu otopljenog šećera i nakon 2 h ponovno izvadiš GUK. I ako je nalaz pozitivna je DM, a nije još bolje. Pozdrav i ne sekiraj se previše da ti stvarno ne bi bio povišen GUK!
kiki-ri is offline  
Old 11.06.2008., 11:30   #10
Pozdrav,

jedno pitanje. Određuje li se tip dijabetesa isključivo po razini šećera u krvi ili postoje i drugi kriteriji?
Nimoy is offline  
Old 14.06.2008., 09:46   #11
Quote:
L.Nimoy kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

jedno pitanje. Određuje li se tip dijabetesa isključivo po razini šećera u krvi ili postoje i drugi kriteriji?
Tip dijabetesa ne određuje se prema razini GUK-a. Koliko znam, za razlikovanje tipa 1 od tipa 2 najsigurnije su ove dvije pretrage:

Antitjela GAD i razina C-peptida
zmotana is offline  
Old 14.06.2008., 18:09   #12
ovako.danas sam ujutro mjerila secer na taste na aparatic i bio mi je 4.2, a poslije rucka , nakon 2 sata mi je 9.5 . .. znaci to je neki secer,pocetak ...a moja doktorica mi ne da da napravim oggt ,niti slucajno da se sa tim nalazom ne radi oggt da bi zavrsila na hitnoj, a u biti radila sam onaj hb1 i nalaz mi je 6.. pa kako ne bi smjela raditi ,ne kuzim.... ici cu opet drugi tjedan kod nje po recept da vidim hoce li mi dati....
bjelovarcanka is offline  
Old 15.06.2008., 12:29   #13
toliki guk nakon jela je znak poremećene tolerancije glukoze, a HbC1 6.0 je dobar ali graničan nalaz,jer sve iznad se smatra patološkom glikozacijom, no ti nemaš dijabetes pa je i očekivano da ti je HbC1 uredu. ali svakako moraš pripazit na sebe sada, jer poremećaj tolerancije vrlo lako može prijeći u pravu šećernu bolest, posebice ako se ne potrudiš oko prevencije/odlaganja nastanka bolesti. svakako idi kod svog doktora koji bi te trebao uputit u pravilni način ishrane, tjelovježbe i redovne kontrole guk-a.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.