Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2004., 03:30   #1
Miroslav Krleža - Djela i stil

Na samom početku ispričavam se ako je ova tema vec bila, ali eto otvorit cu novu. Dakle što mislite o Krleži kao piscu, njegovom stilu, koja ste njegova djela procitali i tako? Molim što manje ulčeta nezadovoljnih srednjoškolaca koji ga ne vole čitati i slicno, nego vise zrelijih i odraslijih komentara, argumenata i slično. Takodjer svaka dodatna informacija o piscu ili njegovom stilu je dobrodošla !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 07:22   #2
Srednjoškolac...
Quote:
Djela - sabrana, tvrdi uvez; stil - krležijanski (vadim bilješke na početku rečenice da bih se na kraju sjetio što je bilo na početku...
Igor Mandić...
Quote:
Zbogom, dragi Krleža, evo jedem ja svoj svakodnevni obrok i gledam prenos pokopa velikog Krleže /bio je oportunist, koji je našao sklonište u JLZ-u, zabivši glavu u pijesak nakon 1945. i prestao biti piscem, postavši hodajuća štafeta.../
etc.

Nastavit će se.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 20:24   #3
Hehe dobra ova gore sa srednjoškolcem !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 12:15   #4
Jednom davno sam pisala maturalnu radnju na temu "Antiratna tematika u djelima M. Krleže"...Krležin stil je osebujan, težak i kompliciran.U zbirci novela "Hrvatski Bog Mars" opisuje patnju malog čovjeka uhvaćenog u vihoru rata i beznađa.
Ekspresionistička fantazmagorična drama Kraljevo, također daje prikaz društvenih previranja u oči svjetskog rata.
Manje su poznata Krležina poetska ostvarenja.
U zbirci "Pjesme I" koje je objavio pred kraj prvog sv. rata, Krleža je ispovijedio ono što se taložilo u njegovoj duši nakon proživljenih strahota i prohujalih ratnih vihora. Sastavni dio prve zbirke čini i druga, pod naslovom "Pjesme II" koja također govori o svijetu rata i bezizlaza. Njegove pjesme su posebne,snažne, obiluju upečatljivim pjesničkim slikama.
Osim tih djela, napisao je brojna druga djela, Banket u Blitvi, Vučjak, U logoru, povratak Filipa Latinowicza i dr.S razlogom se smatra jednim od najplodnijih hrvatskih književnika, pa čak i književnika na prostoru ex YU.
__________________
Remember the shaman when he used to say:man is a dream of dolphin
Dolphindream is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 13:05   #5
Quote:
Dolphindream kaže:
S razlogom se smatra jednim od najplodnijih hrvatskih književnika, pa čak i književnika na prostoru ex YU.
Šta, zdrka se na travu, pa naraste hrast? Ja sam najplodniji hrvatski pisac, sa mnom svaka zatrudni. Krleža je pretenciozni peder. Samo šiparice se pale na Krležu. tendenciozni seronja. da mu Vrdoljak nije režirao film, ne bi nitko ni čuo za njega.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 13:27   #6
@walter

a kaj tebe muči njofra?, ako sam ja šiparica, ti si slon ..no offence taken
p.s
za prokužit Krležu ipak treba imati zrno-dva soli viška u glavi, bez obzira što mi ostali mislili o tome
__________________
Remember the shaman when he used to say:man is a dream of dolphin
Dolphindream is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 16:19   #7
Quote:
pa čak i književnika na prostoru ex YU.
Šta kurac "pa čak", on i JEST bigest-madafaka-pisac na Blakanu



btw. dobro prepisan ovaj tvoj post
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2004., 17:52   #8
Quote:
Mljacko kaže:
Šta kurac "pa čak", on i JEST bigest-madafaka-pisac na Blakanu



btw. dobro prepisan ovaj tvoj post
ček, ček, kako to misliš prepisan?
__________________
Remember the shaman when he used to say:man is a dream of dolphin
Dolphindream is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 18:45   #9
Quote:
Dolphindream kaže:
ček, ček, kako to misliš prepisan?

Zajebavam te Tvoj tekst mi zvući ko iz čitanke za srednju školu. telegrafska basna.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2004., 23:50   #10
Quote:
Mljacko kaže:
Zajebavam te Tvoj tekst mi zvući ko iz čitanke za srednju školu. telegrafska basna.
...zvuĆi?aha, sad mi je sve jasno...nemaš frke
__________________
Remember the shaman when he used to say:man is a dream of dolphin
Dolphindream is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 10:59   #11
U srednjoj sam bio malko lud za njegovim djelima. Čim bi me vidila, knjižničarka je kretala ka polici sa Krležom. Obavezna lektira pa Banket u Blitvi pa Zastave pa sve drame (Aretej, Mikelanđelo...) pa eseji (pet knjiga, čini mi se) ...

Verbalna pirotehnika najviše razine.

Ne slažem se da je težak. Rečenice mu jesu duge, vokabular impozantan, erudicija golema, ali nisam stekao dojam da ima puno skrivenih značenja. On što ima reći, rekne jasno, glasno, bučno, ako treba više puta (a i ako ne treba ) ... Ima i duhovitosti.

Poslije sam bio više za malo tiše pisce, koji te ne udaraju po glavi dok ti ne utuve što hoće. Malo su me zamorili i njegovi stalni lamenti nad Balkanom i panonskim blatom (kažu da je i gospođi koja je čistila znao reći 'Marice, pometite to panonsko blato pred vratima' ).

Više sam za pisce koji daju hintove za moguće punije načine življenja a ne samo pokazuju koliko gluposti, nekulture, okrutnosti ima na svijetu i kako se tu ništa ne može itd....
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 11:54   #12
Quote:
Dolphindream kaže:
...zvuĆi?aha, sad mi je sve jasno...nemaš frke
sisaj
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 04:48   #13
Quote:
Mljacko kaže:
Zajebavam te Tvoj tekst mi zvući ko iz čitanke za srednju školu. telegrafska basna.
Pa kad cura zna. I suzdržite se od komentara tipa onaj gore nakon Dolpihdream-inigog posta, bilo da su iz zajebancije ili "ozbiljni" !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 04:53   #14
Quote:
Više sam za pisce koji daju hintove za moguće punije načine življenja a ne samo pokazuju koliko gluposti, nekulture, okrutnosti ima na svijetu i kako se tu ništa ne može itd.... [/B]
A i jedno i drugo ima svojih čari for sure ! Pa i Huxley u BNW-u uglavnom samo pokazuje "gluposti, nekulturu i okrutnosti" (citiram tebe) samo na malo brutalniji način ! Uglavnom, sve ovisi o raspoloženju ali je činjenica da je zgodno sagledati i ovako nešto pa donijeti neku vlastitu interpretaciju toga ili jednostavno kontemplirati nad izrečenim - tu se ponekad postiže i bolji efekt nego kod nekih pisaca koji jednostavno ukazuju kako bi mogli djelovati da bude bolje... recimo !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 04:54   #15
Ajmo ovako da malo usmjerimo tj. konkretiziramo raspravu. Što mislite konkretno o djelu "Povratak Filipa Latinovicza"? Svaki konstruktivni i argumentirani komentar je dobrodošao !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2004., 09:23   #16
Quote:
Druid kaže:
A i jedno i drugo ima svojih čari for sure ! Pa i Huxley u BNW-u uglavnom samo pokazuje "gluposti, nekulturu i okrutnosti" (citiram tebe) samo na malo brutalniji način ! Uglavnom, sve ovisi o raspoloženju ali je činjenica da je zgodno sagledati i ovako nešto pa donijeti neku vlastitu interpretaciju toga ili jednostavno kontemplirati nad izrečenim - tu se ponekad postiže i bolji efekt nego kod nekih pisaca koji jednostavno ukazuju kako bi mogli djelovati da bude bolje... recimo !
Sve i da je sa Huxleyom i BNW-om tako kako kažeš ja ne bih odstupio od toga da me to s vremenom zamori. Inače su moji sudovi, često i o glasovitijim autorima od samog Huxleya, ponešto heretički i u neskladu sa općim panegiricima (što me inače najviše nervira u kritikama).

A BNW, (eto, baš neću da usmjeravam raspravu ) ti i nije baš reprezentativni primjer onoga čega ima kod Krleže (ali, sigurno i u djelima velikih i slavnih imena) - radi se o jezivoj slici onoga što bi nas moglo dočekati u budućnosti; postavljaju se pitanja što je u sadašnjosti što nas tamo usmjerava, što treba mijenjati u sadašnjoj filozofiji....
Huxleyu su inače, ako se ne varam, mnogi akademski kritičari prigovarali što nije toliko rezigniran koliko bi oni željeli, što je angažiran, što je, je li, naivan u ideji da se nešto može promijeniti...

But, let's go back to our Fritz!
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 03:29   #17
Ma ko jebe kritičare, oni su sitne ribe, njihova mišljenja su samo subjektivni odraz isto kao da mi i neki frend nešto kaže. Neš doći daleko slušajući kritičare i slične !
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 22:54   #18
Re: Krleža - djela i stil

Quote:
Druid kaže:
Molim što manje ulčeta nezadovoljnih srednjoškolaca koji ga ne vole čitati i slicno, nego vise zrelijih i odraslijih komentara, argumenata i slično. Takodjer svaka dodatna informacija o piscu ili njegovom stilu je dobrodošla !
s weba HRT-a:
Najplodniji i najsvestraniji književnik u povijesti hrvatske književnosti, Miroslav Krleža, koji se rodio 7. srpnja 1893. u Zagrebu, ostvario je vrhunske domete u svim književnim vrstama. Iako je nasljedovao bogatu europsku kulturnu i književnu baštinu, nije se priklonio nijednom utvrđenom modelu pa se ni njegov opus ne može svrstati ni u jednu stilsku formaciju.
Osebujnost su njegova stvaralaštva, među ostalim, i iste tematske cjeline u svim djelima, esejima, romanima, dramama, opsesivne teme intelektualca suočena s rasapom individualne svijesti. Oko Krležina života i djela lomila su se koplja, od ideološke pripadnosti do uklopljenosti u društveni sustav. Uređivao je sve, od Legendi preko časopisa do Zastava. Na mnogo što je odgovarao novim književnim djelom: Moj obračun s njima, Dijalektički antibarbarus. Najveću je možda poruku dao suvremenim Baladama Petrice Kerempuha. A lucidni eseji i dnevnički zapisi aktualno su i živo štivo, koje danas itekako vrijedi čitati...



Ima stvari za koje ne bih dao ruku u vatru da su točne, te bih dodao da Mirek nigdar nije napisal sonet.
Ja jesam.
__________________

.


prodajem: Pearl Jam: Ten i No Code
snowboard
beheaded is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 13:28   #19
POVRATAK

Quote:
Druid kaže:
Ajmo ovako da malo usmjerimo tj. konkretiziramo raspravu. Što mislite konkretno o djelu "Povratak Filipa Latinovicza"? Svaki konstruktivni i argumentirani komentar je dobrodošao !

Povratak se može gledati sa dva aspektaovratak Filipa u svoj zavičaj(u Zg i Kostanjevec) te povratak u prošlost...............nedavno bijaše matura.........

Žao mi je Filipa.............................pogotovo mi je gadna scena kad portretira svoju majku,običnu drolju kao zadnju ogavnu lutku........

A sjajno mi je kako se čini pun sebe a onda mu cijeli svijet sruši onaj Grk koji se na kraju ubije(vode zanimljive dijaloge).
__________________
living well is the best revenge.....let the plastic revolution start!10.....9................8..................7 ................6..........5..............4....... ....3.............2..........1.....
laroxely19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2004., 15:45   #20
ma zapravo nije jasno da li je u gorem stanju filip ili mjesto na kojem se nalazi, sve je u tom romanu bolesno i gnjusno.

recimo, nisu ni zagreb ni kostanjec sasvim takvi kakvima ih vidi filip, njegova je neurozna masta stvorila dobar dio te gnjusobe, kao sto je uvjetovala i njegovu nekreativnost i neplodnost. na kraju krajeva, ima dosta dijelova u kojima se on sjeca europe u kojoj je silne godine proveo, pa mu je zakljucak svejedno isti: sve je to bolesno, gnjusno i glupo.

ali, na kraju krajeva, citava je ta poratna (kojoj pripadaju i krleza i filip) skola mislila da se svijet, evo vec, zavrsava. pesimizam i dekadencija. zestoke boje i puno uzvicnika.

iz danasnje perspektive je, meni se cini, suvise egzaltirano, ali, kad je dobro napisano, kao u ovom slucaju, jos uvijek umije "udariti" sakom u stomak.

p.s. ne pase mi bas poredjenje izmedju krleze i huxleya. cine mi se bas prilicno suprotnima: huxleyev idealizam i utopizam, nasuprot krlezinoj razocaranosti i fatalizmu.
rompepe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.