Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2009., 22:42   #1
Ugovor o najmu stana

Može li jedan pravni savjet.
Ugovorom o najmu stana, koji je u našem vlasništvu, dali smo na doživotno korištenje starijem rođaku samcu (besplatno) samo s obavezom plaćanja troškova koji terete stan za vrijeme stanovanja u njemu.
U zadnje vrijeme rođak dovodi u stan osobe za koje se bojimo da se nebi uselili bez našeg znanja, odnosno pristanka. Kako je stan u drugom gradu nemamo uvid što se događa.
Ukoliko se to ipak dogodi, kako rješiti problem.
Ugovor je ovjeren kod javnog bilježnika.
Čitali smo Zakon o najmu stana, ali ima dosta nejasnoća.
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 13:49   #2
Sklopite ugovor o najmu, stavite sljedeće stavke - stanarina 0 kn, obaveza plaćanja režija, zabranjeno primanje na stan drugih osoba, otkazni rok, obaveza iseljavanja u slučaju raskida ugovora... I onda lijepo solemnizirajte ugovor (ne samo ovjera potpisa) kod JB čime on postaje ovršna isprava za iseljavanje u slučaju raskida. Kod nekog JB raspitajte s za detalje i potrebne dokumente.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 14:20   #3
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Sklopite ugovor o najmu, stavite sljedeće stavke - stanarina 0 kn, obaveza plaćanja režija, zabranjeno primanje na stan drugih osoba, otkazni rok, obaveza iseljavanja u slučaju raskida ugovora... I onda lijepo solemnizirajte ugovor (ne samo ovjera potpisa) kod JB čime on postaje ovršna isprava za iseljavanje u slučaju raskida. Kod nekog JB raspitajte s za detalje i potrebne dokumente.
koliko sam shvatio vec su potpisali ugovor... mislim da je sada najbolje pitati za savjet pravnika da provjere eventualno kršenje stavki ugovora...
Palos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 18:22   #4
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
solemnizirajte ugovor (ne samo ovjera potpisa) kod JB čime on postaje ovršna isprava za iseljavanje u slučaju raskida.
Zar potpis ugovora (bez solemnizacije) ne obvezuje najmoprimca da izađe iz stana u otkaznom roku ili prestankom ugovora?
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:00   #5
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Zar potpis ugovora (bez solemnizacije) ne obvezuje najmoprimca da izađe iz stana u otkaznom roku ili prestankom ugovora?
Hvala na savjetima i mišljenjima, dosta smo u panici, jer rođak ima podosta godina. Mi smo mu omogućili da uživa, odnosno živi u stanu do života. Teško mu je objasniti da on nesmije nikoga primiti u stan.Pitamo se, što ako to napravi, nemožemo zamisliti kako to rješiti.

Ima caka i u Zakonu o najmu stana, u smislu ako je najmoprimcu potrebna pomoć, odnosno njega, ali opet ne bez pristanka nas kao najmodavca.
Nikako ne bi volili problem rješiti prisilom.
Izgleda da ćemo ipak morati do nekog odvjetnika.
Hvala, možda netko ipak ima sličnih problema?
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:06   #6
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Zar potpis ugovora (bez solemnizacije) ne obvezuje najmoprimca da izađe iz stana u otkaznom roku ili prestankom ugovora?
Da , potpis ugovora bi trebao biti obvezujući za najmoprimca, mi netražimo da on izađe iz stana, nego da nam netko nakon njegove smrti nebi "ostao" u stanu.
To je tako kada se hoće pomoći
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 01:37   #7
Quote:
Palos kaže: Pogledaj post
koliko sam shvatio vec su potpisali ugovor... mislim da je sada najbolje pitati za savjet pravnika da provjere eventualno kršenje stavki ugovora...
Razvrgnu jedan i sklope drugi.
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Zar potpis ugovora (bez solemnizacije) ne obvezuje najmoprimca da izađe iz stana u otkaznom roku ili prestankom ugovora?
Da, obavezuje ga, ali taj ugovor nije ovršni dokument, tako da ako on ne izvršava svoje obaveze i unatoč tome odbija izaći iz stana (u kojem ima miran posjed), prije prisilnog izbacivanja potrebno je ići tužbom za iseljavanje, zna se koliko to traje. Solemnizirani ugovor je ovršni dokument i ako ovaj krši ugovor, policija ga temeljem ugovora izbaci dok se ovaj ni ne snađe. Ovjera potpisa 50 kn, solemnizacija cca 500 kn. Mislim da je to dobro uložen novac.

Tako mi je objasnio bilježnik.
Ako griješim, molim da me se ispravi.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 17:43   #8
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Da, obavezuje ga, ali taj ugovor nije ovršni dokument, tako da ako on ne izvršava svoje obaveze i unatoč tome odbija izaći iz stana (u kojem ima miran posjed), prije prisilnog izbacivanja potrebno je ići tužbom za iseljavanje, zna se koliko to traje. Solemnizirani ugovor je ovršni dokument i ako ovaj krši ugovor, policija ga temeljem ugovora izbaci dok se ovaj ni ne snađe. Ovjera potpisa 50 kn, solemnizacija cca 500 kn. Mislim da je to dobro uložen novac.
Ovo zbilja nisam znala. Hvala!
Mi baš dajemo stan u najam, i ne bi se željeli dovesti u situaciju da "netko ne želi izaći iz stana" po isteku/otkazu ugovora. Definitivno je onda ovih 500kn za solemn. odlično uložen novac!
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 18:12   #9
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Solemnizirani ugovor je ovršni dokument i ako ovaj krši ugovor, policija ga temeljem ugovora izbaci dok se ovaj ni ne snađe.


Izbacuje ga sud u ovršnom postupku, policija je prisutna, ali manje više sve si dobro objasnio.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2009., 22:03   #10
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Sklopite ugovor o najmu, stavite sljedeće stavke - stanarina 0 kn, obaveza plaćanja režija, zabranjeno primanje na stan drugih osoba, otkazni rok, obaveza iseljavanja u slučaju raskida ugovora... I onda lijepo solemnizirajte ugovor (ne samo ovjera potpisa) kod JB čime on postaje ovršna isprava za iseljavanje u slučaju raskida. Kod nekog JB raspitajte s za detalje i potrebne dokumente.
Hvala, ovo sa ovršnom ispravom ću morati bolje pogledati
__________________
znatiželjna
tereska is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 14:09   #11
O ovom se nedavno raspravljalo i na pravu pa su ispravljena neka moja netočna uvjerenja, iako i dalje stoje koristi od solemniziranja ugovora. Više o tome...
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 14:26   #12

kad se pise ugovor o najmu zanima me ako se mora navesti sve ovo:
VI. PRESTANAK UGOVORA O NAJMU STANA

Članak 19.
(1) Najmodavac može otkazati ugovor o najmu stana ako se najmoprimac ili drugi korisnici stana koriste stanom suprotno Zakonu i ugovoru o najmu stana, a osobito:
1. ako najmoprimac ne plati u ugovorenom roku najamninu i druge ugovorene troškove u svezi sa stanovanjem,
2. ako najmoprimac stan ili dio stana daje u podnajam, bez dopuštenja najmodavca,
3. ako najmoprimac ili drugi korisnici stana ometaju druge najmoprimce ili korisnike zgrade u mirnom korištenju stanom ili poslovnim prostorom,
4. ako se stanom koristi osoba koja nije navedena u ugovoru o najmu i to za vrijeme dulje od 30 dana bez dopuštenja najmodavca, osim u slučaju kad je riječ o bračnom drugu, potomku, roditelju, osobi koju je prema Zakonu dužan uzdržavati ili o osobi koja pruža najmoprimcu ili drugim korisnicima stana nužnu njegu i pomoć samo dok potreba za nužnu njegu i pomoć traje,
5. ako se najmoprimac ili drugi korisnici stana ne koriste stanom za stanovanje, već se njime koriste u cijelosti ili djelomično za druge namjene.
(2) Najmodavac ne može najmoprimcu otkazati ugovor o najmu stana iako su ispunjeni uvjeti iz stavka 1. ovoga članka ako ga prethodno pisano ne opomene da u roku od 30 dana otkloni razloge za otkaz.
(3) Najmodavac ima pravo otkazati ugovor i bez opomene iz stavka 2. ovog članka ako najmoprimac više od dva puta postupi suprotno ugovoru, odnosno Zakonu.

ili je dovoljno napisati

Najmodavac može otkazati ugovor o najmu stana ako se najmoprimac ili drugi korisnici stana ne pridržavaju stavki iz članka 19.?
__________________
...
alba chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 11:11   #13
Exclamation Solemnizacija -ugovor o najmu stana !

Oprostite ako vec ima ova tema ali ne mogu je pronaci pa molim da mi pomognete ako vec ima postova o ovoj temi(gdje da trazim ?) ili da mi netko odgovori i podjeli svoja iskustva.
Iznajm.stan i dogov.je po zelji buduceg podstanara da stan bude u najmu do 15.06.2017.,a ja zelim prijavit da legalno placam porez a kako tek sad saznajem za ovu solemnizaciju zanima me jeli to dobra stvar za mene kao vlasnika stana koji daje u najam svoj dvosobni(65m/2 + 5m/2 balkona) stan ?
I jos me jako zanima kolika je cjena usluge javnog biljeznika koji ovjerava taj ugovor o najmu stana i uvjetima stanovanja(npr.ako ne plati struju..ne zeli izac iz stana..unisti stan i sl.) ????
--- Molim Vas za pomoc jer mi je uistinu jak o hitno i svaki savjet mi znaci neopisivo.
Unaprijed puno hvala !
AdorTanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 22:43   #14
solemnizacija u ovom slučaju nije uvjetna jer je pitanju najam stana a ne kupoprodaja. A što se tiče uništavanja stana osiguraj stan od uništenja po poznatim ili nepoznatim osobama.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 00:15   #15
kanjar, za tvoju prvu rečenicu trebam tumača; drugu razumijem. jesi pod 'uvjetna' mislio 'obavezna' ili neophodna?

solemnizacija ugovora o najmu ima smisla ako sadržava ovršnu klauzulu. tako se osiguravate da eventualne dugove možete naplatiti ovrhom na račun dužnika, bez pokretanja sudskog postupka.

koliko to trenutno košta ne znam, trebate pogledati cjenike bilježnika, ima ih i online, ali prije nekoliko godina bilo je oko 2 tisuće kuna.

i makar solemnizacija nije obavezna, mislim da je dobar način osiguranja za slučaj neplaćenih najamnina i računa komunalija i energenata, što osiguravajuće kuće neće pokriti.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 12:42   #16
Da,solemnizacija stvara neke obavezne odnose dvaju stranaka a u ovom slučaju imaš stan, a druga strana ima želju za najamninom, bez ikakovih garancija. Plaćanje odvjetnika osim ovjere potpisa je uvjetna kategorija ali bez obaveza
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.