Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2014., 13:13   #1
Prehrana bez mliječnih proizvoda

Obzirom da ja svoj doručak ne mogu zamisliti bez nečeg mliječnog, molila bih prijedloge kako izbjegnuti mliječne proizvode u obrocima

U mom slučaju je otprilike ovako:

1. Bilo koju vrstu pahuljica i tome sličnog jedem s jogurtom ili mlijekom
2. Griz je također često na meniju jer ga obožavam, kuhan na mlijeku
3. Često mažem sir i vrhnje, mliječne namaze, maslac i sl. jer bože moj, kakav je to sendvič bez nečeg od navedenog
4. Uz bilo što suho, pijem mlijeko/jogurt/kakao
5. Voćne jogurte i pudinge ne trebam ni spominjati, to su "slatkiši" koje najviše jedem

I sad, plan je da 2 tjedna izbjegavam mliječno da vidim kako će se organizam ponašati, ali ne znam što da jedem, a da nije mliječno? Pašteta i čaj mogu proć dan ili dva, ne duže
Sojino i rižino mlijeko možda, no veliki sam potrošač pa bi dugoročno gledajući vjerojatno bankrotirala

Pomozite, dajte par prijedloga obroka bez mliječnog! Doručak mi je najveći problem, potpuno sam bezidejna
Komedija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 23:58   #2
Quote:
Komedija kaže: Pogledaj post
Obzirom da ja svoj doručak ne mogu zamisliti bez nečeg mliječnog, molila bih prijedloge kako izbjegnuti mliječne proizvode u obrocima

U mom slučaju je otprilike ovako:

1. Bilo koju vrstu pahuljica i tome sličnog jedem s jogurtom ili mlijekom
2. Griz je također često na meniju jer ga obožavam, kuhan na mlijeku
3. Često mažem sir i vrhnje, mliječne namaze, maslac i sl. jer bože moj, kakav je to sendvič bez nečeg od navedenog
4. Uz bilo što suho, pijem mlijeko/jogurt/kakao
5. Voćne jogurte i pudinge ne trebam ni spominjati, to su "slatkiši" koje najviše jedem

I sad, plan je da 2 tjedna izbjegavam mliječno da vidim kako će se organizam ponašati, ali ne znam što da jedem, a da nije mliječno? Pašteta i čaj mogu proć dan ili dva, ne duže
Sojino i rižino mlijeko možda, no veliki sam potrošač pa bi dugoročno gledajući vjerojatno bankrotirala

Pomozite, dajte par prijedloga obroka bez mliječnog! Doručak mi je najveći problem, potpuno sam bezidejna
Ako mogu pitati (možda sam nešto propustila) - zašto želiš jesti bez mlijeka, ako ga voliš i odgovara ti? (Naime, ja nekako mislim da nam organizam signalizira puno stvari koje su mu prihvatljive, a koje nisu...).

Što se mene tiče, svježe mlijeko ne jedem, kuhano isto tako. Moj ga organizam ne prihvaća (ne samo na razini "osjećaja", već to ima i medicinsku podlogu).
Sir mogu jesti, i svježi kravlji i tvrdi (dapače sam obožavatelj dotičnih) ali mi ujutro ne odgovara, teško mi "sjeda" ne želudac.

Jedino što ujutro mogu jesti je nešto slatko, pa tako "rotiram" razne vrste kolača (s čokoladom, pa s voćem, itd, ukrug).
Znam da nije baš dično zdravo, ali naprosto ne mogu ujutro pojesti nešto voćno ili mlječno, pa štogod nutricionisti o meni mislili.
Ako želiš jesti zdravo, pomogla ti sigurno nisam, a ako ti još kažem da iza toga na poslu popijem kavu bez šećera (tako mi paše) i iz stola izvadim Mozart kuglu ili nešto tome slično (=slatko), možda ćeš tražiti i da me se izbaci s foruma.
Samo sam rekla istinu i ne vidim smisla u tome da na silu jedem nešto što mi ne paše i od čega će mi biti loše.

Jedna od namirnica koje gore nisu navedene su pečena jaja+panceta. Pa i kuhana jaja bi prošla, solo, srednje tvrdo kuhana.
Salama je sama po sebi posebna priča i nezdrava - izbjeći ako se može.

Ako ujutro možeš jesti jabuke i sl. - neki nutricionisti kažu da je to super. Kao i mandarine i slično voće.
Pa, onda neki suhi keksi + čaj.
Tost i pekmez (uz čaj).
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2014., 17:52   #3
Koža lica mi u zadnje vrijeme nije u najbajnijem stanju, a navodno su mliječni proizvodi "afrodizijak" za prištiće. Zato želim smanjiti masti, šećere i mliječno da vidim kako će mi koža reagirati, hoće li biti kakvog napretka. A i možda malo pretjerujem s mliječnim, ko mala sam znala hladno mlijeko piti umjesto vode, kad god sam bila žedna, sad ga ne pijem toliko, ali svejedno bi možda malo trebala smanjiti

Što se preporuka za jelo tiče, jaja su mi pala na pamet, nisam neki fan, ali mogu pojesti jednom tjedno. Ne znam na kakav tost misliš (kakav je to tost bez sira ). A voće, voće je ok, ali za neki međuobrok, ja se za doručak volim nažderkati, a s jabukama i mandarinama to sigurno neću
Komedija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 17:45   #4
Quote:
Komedija kaže: Pogledaj post
Koža lica mi u zadnje vrijeme nije u najbajnijem stanju, a navodno su mliječni proizvodi "afrodizijak" za prištiće. Zato želim smanjiti masti, šećere i mliječno da vidim kako će mi koža reagirati, hoće li biti kakvog napretka. A i možda malo pretjerujem s mliječnim, ko mala sam znala hladno mlijeko piti umjesto vode, kad god sam bila žedna, sad ga ne pijem toliko, ali svejedno bi možda malo trebala smanjiti

Što se preporuka za jelo tiče, jaja su mi pala na pamet, nisam neki fan, ali mogu pojesti jednom tjedno. Ne znam na kakav tost misliš (kakav je to tost bez sira ). A voće, voće je ok, ali za neki međuobrok, ja se za doručak volim nažderkati, a s jabukama i mandarinama to sigurno neću
Ne znam, možda bi ti bilo najbolje (ako već voliš mlijeko, a očito voliš) da odeš liječniku (dermatologu ili, možda, alergologu) i da točno utvrdiš stanje i utjecaj mlijeka na prištiće.

Naime, moja frendica je ravno 30 godina izbjegavala čokoladu i sve moguće kolače s čokoladom jer je 100% bila sigurna da prištiće dobiva od čokolade. Što je najgore, jako je voljela čokoladu i kolače. I vjerojatno nikada (kao niti ja) ne bi pogodila na što je u biti bila alergična i od čega je dobivala prištiće. Ona je na temelju tuđih preporuka i vlastitih preporuka stvorila predodžbu da se radi o alergiji na čokoladu i tako se i ponašala.

Na - rajčicu!!!

To je slučajno otkrila kod nekog testiranja. Zamisli - 30 godina patnje, ajoj (ja sam veliki ljubitelj čokolade, zato molim za razumijevanje ).

A što se tosta bez sira tiče - čak sam to i probala.
Tost se istostira u tosteru (znači, ne kao sendvič, nego kao solo-tost).
Onda se namaže medom ili nekim finim pekmezom.
Priznajem da nije kao tost sa sirom i pokojom "šnitom" šunke, ali nije tako loše.
Probala sam i tost sa šunkom bez sira - i tu "nedostaje" sir, ali nije baš tako ni loše...
lila blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 20:18   #5
Zobene pahuljice na vodi - one ionak puste "mliječnu sluz" - zato i je tak popularno zobeno mlijeko

prelijem zobene s vrućom vodom i dodam mljevene lanene, pržene pšenične klice, kakao u prahu, cvebe, suhe šljive, marelice ili datulje za zasladit, može i narezana banana ili pak bez kakaa s naribanom jabukom i medom ili javorovim sirupom.

Nedavno sam radila kakao napitak na vodi jer nisam imala neko biljno mlijeko, a na kravljem ne volim - i uopće nije bilo loše
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:19   #6
napravi si ujutro sendvič a umjesti mlječnih namaza staviš majonezu ili kečap i uz to piješ čaj, ili recimo kruha masti i posipano s mljevenom paprikom
znamkuhat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 23:20   #7
Hahaha, dobar stari kruh i mast, s majonezom dobitna kombinacija
Komedija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:41   #8
kokosovo mlijeko, ljesnjak mlijeko, sojino mlijeko.....
ja osobno ne volim nikakvu tekucinu u zitaricama pa si izradimzreliju bananu u multipraktiku i dodam malo vode do gustoce koja mi odgovara.

za namaze, napravi si humus, mozes obicni bez nekog posebnog okusa, il dodas cesnjaka , il crvene paprike, il zacine koje vec volis

iako vecinom milijeko bas kao mlijeko je najgore, sirni namazi, svjezi sir i jogurti (ne puni secera, aka vocni) nisu toliko losi
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2019., 00:35   #9
Izbacila sam mliječne proizvode iz prehrane ima već 3 tjedana. Učinila sam to jer sam mislila da će to mi to pomoći protiv alergije ali nisan primjetila neku razliku. Nedavno sam pročitala da se i zbog toga izbacivanja mliječnih proizvoda može izgubiti i par kilograma. Da li je to istina? mislim da sam već izgubila pola do jedan kg, nisam potpuno sigurna.
cvjetuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2019., 00:37   #10
Mlijecni proizvodi nemaju nikakve veze sa kilama. Gubitak kila je povezan samo s tim koliko kalorija unosis, ako mlijecne proizvode u prehrani zamijenis necim drugim neces izgubit nista.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2019., 01:02   #11
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
Mlijecni proizvodi nemaju nikakve veze sa kilama. Gubitak kila je povezan samo s tim koliko kalorija unosis, ako mlijecne proizvode u prehrani zamijenis necim drugim neces izgubit nista.
Sigurno? Evo toga članka što je nedavno bio u novini:

https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/...ece-i-odraslih

Iz teksta:

"'Smršavila sam. Prije toga sam uglavnom jela pizze, sladolede i čokolade. Kad sam prestala jesti mliječne proizvode, u samo dva mjeseca izgubila sam višak kilograma. "

A i puno rezultata na engleskim stranicama mi izbacuje rezultate da je to možda istina:

https://www.google.com/search?client...s+without+milk

Ja se mislim ili je to uzrok mome mršavljenju ili možda stres.
cvjetuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2019., 01:13   #12
ajme, zanemari taj clanak u potpunosti. "Piše Javorka Luetić", sve njeno ignoriraj u startu, poznata je po ovakvim clancima koji nemaju veze sa razumom.

Uzrok tvome mrsavljenju je jednostavno taj sto si manje jela. Ako si recimo prije jela puno mlijecnih proizvoda i njih izbacila, a ostalo sve ostavila isto onda si manje jela i manje kalorija unijela. Sto se tice samih mlijecnih proizvoda, ako ti smetaju u smislu probavnih tegoba, ako si osjetljiva na laktozu i slicno onda je normalno izbaciti ih iz prehrane ali inace nema apsolutno nikakvog razloga za strah od mlijeka.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2019., 22:13   #13
Tako je, na debljanje i mrsavljenje utjece kalorijski unos, a ne odredjena namirnica.
Pod mrsavljenjem mislim naravno gubitak masnih naslaga, sto je svima cilj, a ne vode, glikogena itd.
Ludi Milojko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:28.