Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2010., 15:52   #1
Brisanje iz prekršajne/kaznene evidencije

Prije par godina, dok sam bio maloljetnik (17), počinio sam nekoliko djela teške krađe, ali nisam dobio nikakvu presudu već mi je bio određen pojačani nadzor socijalne službe i mogu dobiti potvrdu o nekažnjavanju.

Ono što me zanima je postoji li mogućnost da se ta moja delikvencija "izbriše" iz policijske evidencije, jer sam imao nekoliko neugodnih iskustava pri prelasku granice i prilikom rutinskih provjera?

Pročitao sam na par mjesta na ovom forumu da je moguće slati nekakav zahtjev za brisanjem dosjea ali mi to još nije sasvim jasno.
Također sam pročitao da nakon 10 godina od počinjenog djela, ako nije bilo novih prekršaja, dolazi do "sakrivanja" dosjea u bazi podataka te da je nevidljiv osim ako nastane nekakav novi problem. Znači li to da je nevidljiv i prilikom rutinskih provjera ili se jednostavno moram pomiriti s tim da će me to pratiti cijeli život?

Još me zanima kako to sve funkcionira pri zapošljavanju, trenutno studiram pa nisam siguran što očekivati kad izađem na tržište rada. Hoće li poslodavci imati saznanje o mojim kaznenim djelima ili im ti podaci neće biti dostupni jer imam potvrdu o nekažnjavanju?

Pretpostavljam da o poslovima u državnim službama ne mogu ni razmišljati jer oni rade detaljnije(?) kontrole..


Lijep pozdrav!


~Alcest
Alcest is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 16:50   #2
Rehabilitacija
Članak 85.
(1) Nakon izdržane, oproštene ili zastarjele kazne zatvora, kazne dugotrajnog zatvora ili kazne maloljetničkog zatvora osuđene osobe imaju sva prava građanina utvrđena Ustavom, zakonom ili drugim propisima, te mogu stjecati sva prava osim onih koja su im ograničena sigurnosnom mjerom ili nastupanjem pravne posljedice osude.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka odnosi se i na počinitelja kaznenog djela prema kojem je primjenjena mjera upozorenja ili ga je sud oslobdio kazne.

(5) Pod uvjetom da počinitelj kaznenog djela nije ponovno osuđen zbog novoga kaznenog djela rehabilitacija nastupa po sili zakona kad proteknu ovi rokovi:
- petnaest godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu dugotrajnog zatvora,
- deset godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od deset godina ili težu kaznu,
- pet godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu,
- tri godine od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora do pet godina, kaznu maloljetničkog zatvora i novčanu kaznu, od isteka roka provjeravanja kod uvjetne osude i od pravomoćnosti odluke o sudskoj opomeni ili oslobođenju od kazne.

Što se tiče rada u državnoj službi kad budeš tražio potvrdu o nekažnjavanju pisat će ti da nisi kažnjavan jer je prošlo već 3 godine od tvoga "djela", znaci nastupanjem potpune rehabilitacije, osuda se briše iz kaznene evidencije i više nitko ne može toj osobi raniju osudu uzimati kao otegotnu okolnost.U policijskim evidencijama ćeš ostat jer su to "stručne" evidencije.

Policijske evidencije

Policija vodi evidencije:
1. osoba kojima je po bilo kojem osnovu oduzeta sloboda (uhićenje, zadržavanje, dovođenje, i dr.),
2. osoba za koje postoji osnovana sumnja da su počinile kaznena djela, prijestupe i prekršaje,
3. počinjenih kaznenih djela koja se progone po službenoj dužnosti, prijestupa, prekršaja i osoba oštećenih tim djelima,
4. počinjenih kaznenih djela nepoznatih počinitelja koja se progone po privatnoj tužbi,
5. traženih osoba i predmeta te osoba kojima je zabranjen ulazak u Republiku Hrvatsku,
6. provjere identiteta osoba,
7. osoba nad kojima je provedeno utvrđivanja identiteta, daktiloskopiranih osoba, fotografiranih osoba i DNA pretraga,
8. operativnih izvješća, operativnih izvora saznanja i osoba pod posebnom policijskom zaštitom,
9. događaja,
10. uporabljenih sredstava prisile,
11. predstavki građana.

Osobni podaci u evidencijama se čuvaju, i to:
1. u evidenciji pod točkom 1. tri godine nakon donošenja odluke o daljnjem postupku protiv osobe kojoj je oduzeta sloboda ili nakon što je puštena na slobodu,
2. u evidenciji pod točkom 2. pet godina poslije roka kada rehabilitacija nastupa po sili zakona pod uvjetom da osoba nije ponovo prijavljena,
3. u evidenciji pod točkom 3. pet godina nakon zastare progona za počinjeno kazneno djelo,
4. u evidenciji pod točkom 4. jednu godinu nakon zastare progona za počinjeno kazneno djelo,
5. u evidenciji pod točkom 5. do pronalaska osobe ili utvrđenja da je dalje traženje nepotrebno,
6. u evidenciji pod točkom 6. dvije godine nakon provedenog postupka provjere identiteta,
7. u evidenciji pod točkom 7., 8. i 9. trajno,
8. u evidenciji po točkom 10. deset godina od uporabe sredstava prisile,
9. u evidenciji pod točkom 11. deset godina od prijma predstavke građana.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 20:40   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Rehabilitacija
Članak 85.
(1) Nakon izdržane, oproštene ili zastarjele kazne zatvora, kazne dugotrajnog zatvora ili kazne maloljetničkog zatvora osuđene osobe imaju sva prava građanina utvrđena Ustavom, zakonom ili drugim propisima, te mogu stjecati sva prava osim onih koja su im ograničena sigurnosnom mjerom ili nastupanjem pravne posljedice osude.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka odnosi se i na počinitelja kaznenog djela prema kojem je primjenjena mjera upozorenja ili ga je sud oslobdio kazne.

(5) Pod uvjetom da počinitelj kaznenog djela nije ponovno osuđen zbog novoga kaznenog djela rehabilitacija nastupa po sili zakona kad proteknu ovi rokovi:
- petnaest godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu dugotrajnog zatvora,
- deset godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od deset godina ili težu kaznu,
- pet godina od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora od pet godina ili težu kaznu,
- tri godine od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora do pet godina, kaznu maloljetničkog zatvora i novčanu kaznu, od isteka roka provjeravanja kod uvjetne osude i od pravomoćnosti odluke o sudskoj opomeni ili oslobođenju od kazne.

Što se tiče rada u državnoj službi kad budeš tražio potvrdu o nekažnjavanju pisat će ti da nisi kažnjavan jer je prošlo već 3 godine od tvoga "djela", znaci nastupanjem potpune rehabilitacije, osuda se briše iz kaznene evidencije i više nitko ne može toj osobi raniju osudu uzimati kao otegotnu okolnost.U policijskim evidencijama ćeš ostat jer su to "stručne" evidencije.

Policijske evidencije

Policija vodi evidencije:
1. osoba kojima je po bilo kojem osnovu oduzeta sloboda (uhićenje, zadržavanje, dovođenje, i dr.),
2. osoba za koje postoji osnovana sumnja da su počinile kaznena djela, prijestupe i prekršaje,
3. počinjenih kaznenih djela koja se progone po službenoj dužnosti, prijestupa, prekršaja i osoba oštećenih tim djelima,
4. počinjenih kaznenih djela nepoznatih počinitelja koja se progone po privatnoj tužbi,
5. traženih osoba i predmeta te osoba kojima je zabranjen ulazak u Republiku Hrvatsku,
6. provjere identiteta osoba,
7. osoba nad kojima je provedeno utvrđivanja identiteta, daktiloskopiranih osoba, fotografiranih osoba i DNA pretraga,
8. operativnih izvješća, operativnih izvora saznanja i osoba pod posebnom policijskom zaštitom,
9. događaja,
10. uporabljenih sredstava prisile,
11. predstavki građana.

Osobni podaci u evidencijama se čuvaju, i to:
1. u evidenciji pod točkom 1. tri godine nakon donošenja odluke o daljnjem postupku protiv osobe kojoj je oduzeta sloboda ili nakon što je puštena na slobodu,
2. u evidenciji pod točkom 2. pet godina poslije roka kada rehabilitacija nastupa po sili zakona pod uvjetom da osoba nije ponovo prijavljena,
3. u evidenciji pod točkom 3. pet godina nakon zastare progona za počinjeno kazneno djelo,
4. u evidenciji pod točkom 4. jednu godinu nakon zastare progona za počinjeno kazneno djelo,
5. u evidenciji pod točkom 5. do pronalaska osobe ili utvrđenja da je dalje traženje nepotrebno,
6. u evidenciji pod točkom 6. dvije godine nakon provedenog postupka provjere identiteta,
7. u evidenciji pod točkom 7., 8. i 9. trajno,
8. u evidenciji po točkom 10. deset godina od uporabe sredstava prisile,
9. u evidenciji pod točkom 11. deset godina od prijma predstavke građana.
nije mi iz ovog baš jasno, odnedavno imam sa suda rješenje tj presudu da sam kriv radi prekršaja u prometu, vidim da je drugookrivljeni imao uz svoje ime navedeno "kriv, otprije prekršajno kažnjavan", a ja sam uz ime imao "kriv, nekažnjavan", pa pretpostavljam da u slučaju da se desi novi takav prekršajni problem, i meni bi pisalo isto kao i njemu sad.

ali me zanima, u vezu posla, ako neki poslodavac bude tražio potvrdu o nekažnjavanju, hoću li je moći dobiti ili će mi pisati da sam prekršajno kažnjen ili što već?

i ako hoće, koliko je dugo neću moći dobiti? kad se prekršaj briše iz evidencije?
vbr666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 19:19   #4
Quote:
Alcest kaže: Pogledaj post
... Ono što me zanima je postoji li mogućnost da se ta moja delikvencija "izbriše" iz policijske evidencije, jer sam imao nekoliko neugodnih iskustava pri prelasku granice i prilikom rutinskih provjera?...
Evidencija je trebala biti brisana kad si navršio 18, ali to se ne radi automatski, nego kad netko skuži. Budući da ima hrpa toga, ažuriranje nije redovito.


Quote:
Alcest kaže: Pogledaj post
... Znači li to da je nevidljiv i prilikom rutinskih provjera ili se jednostavno moram pomiriti s tim da će me to pratiti cijeli život?...
Dijelovi evidencija ostanu u sustavu, a iako se ne smiju službeno koristiti (kod suđenja ili dr. postupaka), nama mogu poslužiti kao smjernice u postupanju. Znači, kad te legitimiramo, reći će nam da si evidentiran za teške krađe i mi ćemo ti možda radi toga posvetiti više pozornosti, ali nam to ne može biti jedini razlog.


Quote:
Alcest kaže: Pogledaj post
... Hoće li poslodavci imati saznanje o mojim kaznenim djelima ili im ti podaci neće biti dostupni jer imam potvrdu o nekažnjavanju?...
Potvrda o nekažnjavanju nema veze s policijskom evidencijom i tu si miran. Radi se o potpuno odvojenim stvarima, a ne može se dobiti izvod iz policijske evidencije.


Quote:
Alcest kaže: Pogledaj post
... Pretpostavljam da o poslovima u državnim službama ne mogu ni razmišljati jer oni rade detaljnije(?) kontrole...
Ovisi gdje i što bi radio.


Uglavnom, budući da se radi o tebi osobno i tvom interesu, preporučam ti da pošalješ mail u policijsku upravu s pitanjem brisanja starih stvari iz policijskih evidencija. Oni će tada to napraviti, a ako ne, onda ćeš dobiti obrazloženo napismeno kako i zašto.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 00:05   #5
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Uglavnom, budući da se radi o tebi osobno i tvom interesu, preporučam ti da pošalješ mail u policijsku upravu s pitanjem brisanja starih stvari iz policijskih evidencija. Oni će tada to napraviti, a ako ne, onda ćeš dobiti obrazloženo napismeno kako i zašto.
Jesi li siguran da to funkcionira?
Konkretno, zanima me na što se točno netko može pozvati prilikom te "zamolbe"/"zahtjeva" (kažeš, "pitanja") za brisanjem iz evidencija.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 11:20   #6
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Jesi li siguran da to funkcionira?
Konkretno, zanima me na što se točno netko može pozvati prilikom te "zamolbe"/"zahtjeva" (kažeš, "pitanja") za brisanjem iz evidencija.
Siguran sam da odgovaraju na pitanja. Postaviš pitanje o brisanju i dobit ćeš konkretni odgovor potvrđen člancima zakona, a ako imaš pravo na brisanje, odmah će to i obrisati (kako bi ti mogli reći da su postupili u skladu sa zakonom i izbrisali).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 15:06   #7
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Siguran sam da odgovaraju na pitanja. Postaviš pitanje o brisanju i dobit ćeš konkretni odgovor potvrđen člancima zakona, a ako imaš pravo na brisanje, odmah će to i obrisati (kako bi ti mogli reći da su postupili u skladu sa zakonom i izbrisali).
Konkretno ovako, kao maloljetnika sa 17 godina me uhvatilo s malo 'zelenog', i nikad više, nisam recidivist, prošlo je 7 godina od toga, ( SEDAM) , proživio tonu sati maltretiranja i pretresa zbog toga ( iako nikad nisam bio bahat ) prilikom legitimacije, itd ..
Može li se išta poduzet u vezi toga da PALICAjcima ne 'dojavljuju' tu mrljicu prilikom provjere?
Stvarno mi se neda više svaki put bit 3 dana poslije 'tretmana' u šoku, ovo su već duševne boli ! Ima li spasa?

(EDIT)- Ne žalim se na policijsko postupanje, nego ko i momak šta je počeo temu- oću li 'do kraja života' morat proživljavat torture kod pretresa zato jer su im dojavili da sam jednom već uhvaćen ? ? ... Za divno čudo, na granicama nikad nisam imao ni najmanje probleme, niti su me izdvajali 'zbog toga'.

Zadnje uređivanje aloej : 05.05.2012. at 16:17.
aloej is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 22:27   #8
Ne, jer je to interna evidencija koja se čuva stalno.Onaj koji javlja treba bit pametan pa reći i godinu i onda onaj vani zna da je to bila "greškica" ili onaj vani pita za godinu pa mu je sve jasno.Ali.....
I to nisu ni kaznene ni prekršajne evidencije.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 23:48   #9
Mene također zanima par stvari. Trenutno imam 17 godina prije 3 godine sam "zaradio" 3 prijave: 1 kaznenu i 2 prekršajne i sad me zanima postoji li mogućnost da mi se dosje obriše (čuo sam da se nekima obriše sa 18, ali nisam siguran pa pitam) i hoću li imati problema pri zaposlenju u državnoj firmi.
FoF is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 14:50   #10
Quote:
FoF kaže: Pogledaj post
Mene također zanima par stvari. Trenutno imam 17 godina prije 3 godine sam "zaradio" 3 prijave: 1 kaznenu i 2 prekršajne i sad me zanima postoji li mogućnost da mi se dosje obriše (čuo sam da se nekima obriše sa 18, ali nisam siguran pa pitam) i hoću li imati problema pri zaposlenju u državnoj firmi.
Ako nisi osuđen, kaznena evidencija ti je čista, a prekršajna se ne provjerava.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 21:43   #11
Puno hvala.
FoF is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 22:00   #12
Hvala drotu i svima ostalima na konkretnim odgovorima.
Alcest is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 15:45   #13
Provjeravaju li kod traženja vize (SAD, Kanada) da li je osoba osuđivana?
Da li mogu doći do informacija o mogućim prekršajima?
bananarama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 00:10   #14
Question Maloljetnički dosje

Znaci, zanima me dali se brise, imam 17 godina, i zaradio sam kaznenu(ili prekrsajnu) prijavu, DOSJE.


E sad me zanima dali se on ikako brise, ili se moze poslati kakav zahtjev?

Te recimo da ja odem sad opet van, a neam jos 18 godina, i da me zaustave negdje? Dali me mogu privesti ili nesto?
Jake Tyler is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 00:56   #15
postoje više vrsta evidencija,kad tražiš potvrdu i kaznenu ideš na sud i to je ona koju priznaju po zakonu.policija ima razbe i neke se brišu neke nene, ovisno gdje su upisane.
Zađto bi te netko priveo'Ako nemaš potragu nema razloga.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 13:30   #16
BRISANJE IZ PREKRŠAJNE EVIDENCIJE

Pravnici i stručnjaci,

MOLIM POMOĆ

1. Nakon koliko vremena i koji je postupak za to predvidjen, osoba ima pravo da se prekršaj za koji je okrivljena, bude izbrisan iz evidencije?
- u konkretnom slučaju osoba je okrivljena u prometnom prekršaju radi izazivanja prometne nesreće, ali radi zastare taj postupak nije pravomoćno okončan
- u postupku je inače osoba prigovorila i negirala da je kriva
-inace slucaj se dogodio 2003.

2. Stvar koja se javlja, ta osoba vodi na građanskom sudu u jednom posve drugi postupak za naknadu stete, postupku gdje je ostecena. Radi se o takodjer prometnom prekrsaju, ali to je slucaj iz 2007.
- sada ta osoba ide napraviti uvid na sudu u svojmpredmet i vidi da je spisu prikopcano da je ona prekrsajno evidentirana (odnosi se na ovaj slucaj pod 1., slucaj iz 2003, koji nije pravomocno okoncan)

ono sto me zanima, sa aspekta presumpcije nevinosti i uopce prava na brisanje iz evidencije i ne znam mozda rehabilitacije (doduse osoba nije osudjena)
- dal je u redu da je netko isao iskopati to da da je osoba prekrsajno evidentirama i da se to prikapca drugom predmetu
- pogotovo jer taj postupak datira u 2003 i nije pravomocno okoncan
- da li bi taj podatak o "prekrsajnoj evidentiranosti" mogao utjecati na suca u ovom novom slucaju di je ta osoba ostecena

Moja pretpostavka je da je to napravila suprotna strana, ono sto me zanima, sto poduzeti da se taj podatak makne iz spisa predmeta?
Dal se obratiti ministarstvu pravosudja il kome? Sto navesti u tome zahtjevu?

Uopce kako postupiti?
Penelopeia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 15:08   #17
1. nije pravomoćno okončan pa nitko nije vodio računa o rehabilitaciji

Sudac će ga i sam pitat o ranijoj kažnjavanosti jer mu je to dužnost i ako je nastupila rehabilitacija neće ga uzet u obzir.
Osoba je u prvos slučaju "krivac" a u drugom "oštećeni" a to je razlika.Ukoliko 1 predmet nije aktualan možete zatražit od suca da makne spis iz predmeta.
Vidi čl.77 i 78 Prekršajnog zakona.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 10:15   #18
Konkretno pitanje,naime da li na graničnom prijelazu mogu graničnici (policajci i graničari) dobiti uvid o kaznenoj evidenciji bilo sudskoj ,bilo policijskoj,ili oboje?
hvala.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:44   #19
Policijskoj da, uvijek i svugdje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:21   #20
Quote:
hasena kaže: Pogledaj post
kako mislite o kojoj kd ? ne jasno nam je
Viza joj je potrebna za Austriju,dali kada preda dobit ce odbijenicu..ili moze dobiti vizu??
Poznajmeo prijateljakoji je imao dva prekrsaja ali ne za kradju,vec pregazio je zenu sa autom i udari motoristu,pa nije imao problema dobio je vizu,ali studentsku...a njoj treba viza za spajanje porodice.
Neke države toleriraju neka kaznena djela a neke ne.U potvrdi se navode samo kaznena djela ne prekršaji.

Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
Konkretno pitanje,naime da li na graničnom prijelazu mogu graničnici (policajci i graničari) dobiti uvid o kaznenoj evidenciji bilo sudskoj ,bilo policijskoj,ili oboje?
hvala.
Imaju podatke da li je podnesena kaznena prijava,kada,po kojem članu ali za kaznena djela kod kojih su samo oni (policija)pisali prijave i da li je prijava možda odbačena.Visina kazne ih ne zanima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.