Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2011., 12:39   #81
Osvrnuo bih se na mladića kojeg zanimaju branitelji iz Hrvatske Kostajnice.Jedino koga možeš nešto pitati i koji ti mogu iskreno o svemu reći su ti dečki iz Kostajničkog Selišta.U razgovoru snjima vidjećeš kako je malo bilo domaćih branitelja ,tj. najviše ih je bilo iz toga sela dok iz drugih vrlo malo,ali stvarno malo.Što se tiče same obrane Hrvatske Kostajnice od napada JNA i domaćih srba koji su bili jako dobro naoružani i brojniji kao i što su dobro poznavali teren teško se je bilo oduprijeti sa slabijim naoružanjem kao i što su imali pomoć od određenih ljudi iz Siska.
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 03:06   #82
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Osvrnuo bih se na mladića kojeg zanimaju branitelji iz Hrvatske Kostajnice.Jedino koga možeš nešto pitati i koji ti mogu iskreno o svemu reći su ti dečki iz Kostajničkog Selišta.U razgovoru snjima vidjećeš kako je malo bilo domaćih branitelja ,tj. najviše ih je bilo iz toga sela dok iz drugih vrlo malo,ali stvarno malo.Što se tiče same obrane Hrvatske Kostajnice od napada JNA i domaćih srba koji su bili jako dobro naoružani i brojniji kao i što su dobro poznavali teren teško se je bilo oduprijeti sa slabijim naoružanjem kao i što su imali pomoć od određenih ljudi iz Siska.
Nisu se predali svi policajci koji su bili tada na terenu u Hrvatskoj Kostajnici ,četvoro policajaca bilo je u proboju iz obruča i izvlačenju civila kojom prilikom je jedan poginuo a dva su ranjena aja sam jedan od te dvojice dok je četvrti kolega bio u pozadini te je neozljeđen došao do Hrv. Dubice
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 03:45   #83
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Ima jedna mala knjiga, ja jako slabo pamtim autore i imena knjiga, rezervni policajac iz ZG dolazi sa postrojbom u Kostajnicu početkom Rujna. Ako se sjećam dobro njegovi opisi zadnjih dana su kaos, padanje linija, zarobljeni branitelji na djedu-preko veze su molili da se grad preda jer će ih u suprotnom sve zaklat, a da i oni imaju djecu...to je jako loše djelovalo na ove u gradu. Mislim da su baš tigrovi ostali odsječeni kod šupljeg kamena pa se ostali iz njihove postrojbe skupljali i išli u proboj po njih... (davno sam čito, nemojte zamjerit ak sam nešt fulao, samo me ispravite)

Jedan moj dalji rođak bio je u istoj toj postrojbi rez. policije, rekao je da su zadnjih dana jeli neke stare kekse sa paštetom jer su valjda i s hranom bili tanki

Zar nije i onaj doktor inzistirao na predaji jer je imao previše teških ranjenika?

Moja poanta je da je ta postrojba kao pomoć Kostajnici možda bila prekasno poslana. Gradu je trebala pomoć da zadrži sela u pozadini, Majur i to...kad je obrana sabijena na samo usko područje oko samog grada, kad su srbi držali Panjane, željezniki kol. i s PA/3 tukli po gradu sa Čukura, ako je stvarno pao djed...to je samo bilo odgađanje neizbježnog, produljenje agonije.

Puno ja nagađam i mudrujem, samo čekam da me neki branitelj poklopi i opere
Ništa braniteljima Kostajnice nije falilo osim pravog zapovjednika a ako je več i trebala pasti trebali su se svi povuči a ne predati
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 03:57   #84
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Ajde , da li ima itko na forumu da je bio učesnik proboja i opiše točno što se dešavalo . Da li je bilo i domaćih ljudi koji su branili Kostajnicu , ili je sve bilo na teret Tigrova ?
Bio sam učesnik proboja ali kao policajac i to aktivni u proboju su bila četiri policajca jedan je poginuo dvoje smo ranjeni i danas imam za uspomenu u glavi i leđima sedam komadića metalnih a što se tiće T igrova ili koja je to bila vojna postrojba kad sam vidio da če se policija predati ostavio sam ih i otišao u poštu kod vojnika jer su se kleli da se neče predati a kad je dr nikolič stigao sa nekim brkatim srbinom svi su pobacali oružje pa sam več mislio da ču se morati sam probijati iz grada.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 04:03   #85
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Kostajnici kada je pala i The Wormu sa nešto napisao o tome ništa za komentirati po knjigama naših povjesničar i generala mi smo krivi jer smo bili kukavice.
Ako si bio tada bili smo zajedno rado bi popričao javi se na [email protected]
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 13:03   #86
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Bio sam učesnik proboja ali kao policajac i to aktivni u proboju su bila četiri policajca jedan je poginuo dvoje smo ranjeni i danas imam za uspomenu u glavi i leđima sedam komadića metalnih a što se tiće T igrova ili koja je to bila vojna postrojba kad sam vidio da če se policija predati ostavio sam ih i otišao u poštu kod vojnika jer su se kleli da se neče predati a kad je dr nikolič stigao sa nekim brkatim srbinom svi su pobacali oružje pa sam več mislio da ču se morati sam probijati iz grada.
pozdrav

Da nije taj brkati Srbin možda došao autom Golf?
I jeli vam zapovjednik bio iz Zadra?
Velizar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 16:37   #87
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Nisu se predali svi policajci koji su bili tada na terenu u Hrvatskoj Kostajnici ,četvoro policajaca bilo je u proboju iz obruča i izvlačenju civila kojom prilikom je jedan poginuo a dva su ranjena aja sam jedan od te dvojice dok je četvrti kolega bio u pozadini te je neozljeđen došao do Hrv. Dubice
Prije svega puno pozdrava onima koji su bili na ratištu u Hrvatskoj Kostajnici,a u mojem komentaru nisam mislio ništa loše ,jer sam i ja jedan od onih koji su bili u Hrvatskoj Kostajnici.Po mojem mišljenju ista se je mogla obraniti ,ali iz razloga koje sam naveo u prijašnjem postu kostajnica je pala .
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 20:05   #88
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Bio sam učesnik proboja ali kao policajac i to aktivni u proboju su bila četiri policajca jedan je poginuo dvoje smo ranjeni i danas imam za uspomenu u glavi i leđima sedam komadića metalnih a što se tiće T igrova ili koja je to bila vojna postrojba kad sam vidio da če se policija predati ostavio sam ih i otišao u poštu kod vojnika jer su se kleli da se neče predati a kad je dr nikolič stigao sa nekim brkatim srbinom svi su pobacali oružje pa sam več mislio da ču se morati sam probijati iz grada.
Svaka čast , za to je trebalo imati jaja .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:38   #89
Quote:
Velizar kaže: Pogledaj post
pozdrav

Da nije taj brkati Srbin možda došao autom Golf?
I jeli vam zapovjednik bio iz Zadra?
Ne sječam se o kojem je vozilu riječ a nije ni bitno ali imali smo zapovjednika iz Zagreba policajca jer smo i mi bili aktivni policajci ali njegovo ime nije bitno, pogotovo jer ja osobno smatram da je krivica za pad Kostajnice večinom na njegovoj duši jer kao stari milicajac nije bio dorastao zadaći koja se stavila pred njega a pogotovo jer su več tada na drugoj strani bilo puno njegovih bivših kolega a pošto su znali sva naša imena, srbi prijeko su nas prozivali poimence .
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:54   #90
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Prije svega puno pozdrava onima koji su bili na ratištu u Hrvatskoj Kostajnici,a u mojem komentaru nisam mislio ništa loše ,jer sam i ja jedan od onih koji su bili u Hrvatskoj Kostajnici.Po mojem mišljenju ista se je mogla obraniti ,ali iz razloga koje sam naveo u prijašnjem postu kostajnica je pala .
Prijatelju potpuno si u pravu samo da je bilo pravog vodstva Kostajnica nikad nebi pala ili bi bile potrebne desetostruko veče srpske snage a koje radi več raširenog ratišta ni srbi tada nisu mogli skupiti a koliko smo bili mladi i glupi kad smo raspoređeni po punktovima od lošeg vodstva ja osobno bio sam na položaju na benzinskoj sa strane prema Uni bez natkrova samo šatorsko krilo a zadnjih dana tukli su preko une iza udaljenog brda sa pet 120 tki minobacačima točno sam sa položaja brojio po dimu nakon opaljenja a raćunam da je dnevno padalo po gradu preko tisuču mina i gorilo je pola grada tek kasnije sam razmišljao koliko smo bili tupi dok smo ja i kolega drhtali i čekali da nam padne mina na položaj a nismo se micali do 11. 9 oko podne dok nije došla naredba za povlačenje na rezervni položaj dublje u grad tj ja sam bio u jankovićevoj kuči kuća prije gdje je nekad bila crkva.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 22:26   #91
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Prijatelju potpuno si u pravu samo da je bilo pravog vodstva Kostajnica nikad nebi pala ili bi bile potrebne desetostruko veče srpske snage a koje radi več raširenog ratišta ni srbi tada nisu mogli skupiti a koliko smo bili mladi i glupi kad smo raspoređeni po punktovima od lošeg vodstva ja osobno bio sam na položaju na benzinskoj sa strane prema Uni bez natkrova samo šatorsko krilo a zadnjih dana tukli su preko une iza udaljenog brda sa pet 120 tki minobacačima točno sam sa položaja brojio po dimu nakon opaljenja a raćunam da je dnevno padalo po gradu preko tisuču mina i gorilo je pola grada tek kasnije sam razmišljao koliko smo bili tupi dok smo ja i kolega drhtali i čekali da nam padne mina na položaj a nismo se micali do 11. 9 oko podne dok nije došla naredba za povlačenje na rezervni položaj dublje u grad tj ja sam bio u jankovićevoj kuči kuća prije gdje je nekad bila crkva.
kao pokretaču teme drago mi je da je došao (još) jedan ratnik iz tog vremena, bilo kao policajac (kojem je to na neki način u širem smislu riječi bio i "posao", bilo kao dragovoljac, bio kao mobilizirani), i zato

ne znam zašto iz tog vremena pamtim baš vrlo zorno neke slike, tv izvještaje i slično baš iz Kostajnice, ali to je jedan od razloga zbog kojeg sam pokrenuo temu.

koliko sam čitao, vjerujem da je većim dijelom pala zbog neodgovarajuće postsavljene (vođene,kako tko voli) obrane...želim vjerovati da u tome nije bilo zle namjere, nego da je to bilo nesnalaženje odgovornih...a dilema predaja ili proboj - mislim da je to casio (čini mi se da je bio on) dobro opisao na temi Vukovara: u ono doba bilo koju odluku je bilo teško donijeti, i koju je god pojedinac osobno donio u tom trenutku mu se činila podjednako i dobra i loša, i vjerojatno nema danas nikoga tko ne pomisli "kako bi završilo da nisam napravio ono nego nekaj drugo"...
ako je bilo zle namjere i sabotaže zalažem se da se podastru dokazi i da se to istraži,a ako nema - svaka čast učesnicima, vječna slava pokojnima, tu bitku smo izgubili ali rat dobili!
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 01:46   #92
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
kao pokretaču teme drago mi je da je došao (još) jedan ratnik iz tog vremena, bilo kao policajac (kojem je to na neki način u širem smislu riječi bio i "posao", bilo kao dragovoljac, bio kao mobilizirani), i zato

ne znam zašto iz tog vremena pamtim baš vrlo zorno neke slike, tv izvještaje i slično baš iz Kostajnice, ali to je jedan od razloga zbog kojeg sam pokrenuo temu.

koliko sam čitao, vjerujem da je većim dijelom pala zbog neodgovarajuće postsavljene (vođene,kako tko voli) obrane...želim vjerovati da u tome nije bilo zle namjere, nego da je to bilo nesnalaženje odgovornih...a dilema predaja ili proboj - mislim da je to casio (čini mi se da je bio on) dobro opisao na temi Vukovara: u ono doba bilo koju odluku je bilo teško donijeti, i koju je god pojedinac osobno donio u tom trenutku mu se činila podjednako i dobra i loša, i vjerojatno nema danas nikoga tko ne pomisli "kako bi završilo da nisam napravio ono nego nekaj drugo"...
ako je bilo zle namjere i sabotaže zalažem se da se podastru dokazi i da se to istraži,a ako nema - svaka čast učesnicima, vječna slava pokojnima, tu bitku smo izgubili ali rat dobili!
Prijatelju malo me vrijeđa tvoja primjedba o tome što je kome bio posao te ču ti reči direktno da je to svakome čovjeku koji je sudjelovao o domovinskom ratu bio posao bilo iz moralnih razloga ili i materijalnih jer svi sudionici cijelo vrijeme rata dobivali plaču bilo aktivni ili prićuvni te niko nije radio za suho grožđe a ako ima takvih volio bi da me isprave u mojim riječima te danas kad ima petsto tisuča branitelja od kojih ne želim špekulirati o broju lažnih ali imam jako dobro pamčenje te se sječam da je Hrvatska digla za Oluju sve tada raspoloživo tj .oko 120 000 ljudi od kojih je tridesetak tisuća bilo na istoku u pripremi te oko 50000 u pripremi ako zakažu naše gardijske brigade i spacijalna policija čiji sam i ja bio član od 1.11.1991 pa do 2001-e godine tada izračunaj koliko je ljudi odradilo Oluju a danas imaš na papiru 200 000 sudionika iste akcije ja ću ti reći sa žalošću da se danas sramim što se zovem Hrvatom jer sigurno nisam ležao pet godina u blatu da nas valjda tridesetak tisuća ljudi omalovažava svaka komunjarska šuša u ovoj zemlji čija je jedina zasluga što se nisu tj.nisu svi prikljućili Jugoslavenima jer im je tamo bilo i mjesto i duša kao što je i danas našem pametnom i školovanom i pristojnom predsjedniku koji će sigurno utrti put u bolji život kroz ljubakanje sa srbima rat je gotov ali srbi su jasno pokazali da su naši neprijatelji i to nikada ne treba zaboraviti,uzgred cijele priće ja i moja obitelj na sljedećem popisu odlućili smo da za narodnost upišemo da smo Njemci.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 22:14   #93
@kostmoto ( a i ostali)ajmo se zadržat na Hrv Kostajnici u ratu. Sve ovo poslije stvar je politike. OK
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 00:15   #94
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
@kostmoto ( a i ostali)ajmo se zadržat na Hrv Kostajnici u ratu. Sve ovo poslije stvar je politike. OK
Potpuno si u pravu ali nepravda boli pa se teško suzdržati.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 22:01   #95
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Prijatelju malo me vrijeđa tvoja primjedba o tome što je kome bio posao te ču ti reči direktno da je to svakome čovjeku koji je sudjelovao o domovinskom ratu bio posao bilo iz moralnih razloga ili i materijalnih jer svi sudionici cijelo vrijeme rata dobivali plaču bilo aktivni ili prićuvni te niko nije radio za suho grožđe a ako ima takvih volio bi da me isprave u mojim riječima te danas kad ima petsto tisuča branitelja od kojih ne želim špekulirati o broju lažnih ali imam jako dobro pamčenje te se sječam da je Hrvatska digla za Oluju sve tada raspoloživo tj .oko 120 000 ljudi od kojih je tridesetak tisuća bilo na istoku u pripremi te oko 50000 u pripremi ako zakažu naše gardijske brigade i spacijalna policija čiji sam i ja bio član od 1.11.1991 pa do 2001-e godine tada izračunaj koliko je ljudi odradilo Oluju a danas imaš na papiru 200 000 sudionika iste akcije ja ću ti reći sa žalošću da se danas sramim što se zovem Hrvatom jer sigurno nisam ležao pet godina u blatu da nas valjda tridesetak tisuća ljudi omalovažava svaka komunjarska šuša u ovoj zemlji čija je jedina zasluga što se nisu tj.nisu svi prikljućili Jugoslavenima jer im je tamo bilo i mjesto i duša kao što je i danas našem pametnom i školovanom i pristojnom predsjedniku koji će sigurno utrti put u bolji život kroz ljubakanje sa srbima rat je gotov ali srbi su jasno pokazali da su naši neprijatelji i to nikada ne treba zaboraviti,uzgred cijele priće ja i moja obitelj na sljedećem popisu odlućili smo da za narodnost upišemo da smo Njemci.
Nije mi bilo ni na kraj pameti nekoga s time uvrijediti. Primjetio si da sam napisao "posao" (dakle navodnike), jer formalno pravno ako je netko bio policajac išao je tamo kuda ga pošalju jer mu to je bio posao, što ne znači automatski da ne bi postao ratnik svojevoljno i da nije bio policajac, a ako je netko odabrao otići u Minhen jer mu osjećaj morala i dužnosti nije bio dovoljan da se uključi - OK (samo šteta da su takvi danas prilično glasni).
Osobno ne radim razliku između policajaca i ostalih branitelja, a tebe još jednom pozdravljam i nadam se da ćemo ovdje čitati još tvojih zanimljivih priča!
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 22:43   #96
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Nije mi bilo ni na kraj pameti nekoga s time uvrijediti. Primjetio si da sam napisao "posao" (dakle navodnike), jer formalno pravno ako je netko bio policajac išao je tamo kuda ga pošalju jer mu to je bio posao, što ne znači automatski da ne bi postao ratnik svojevoljno i da nije bio policajac, a ako je netko odabrao otići u Minhen jer mu osjećaj morala i dužnosti nije bio dovoljan da se uključi - OK (samo šteta da su takvi danas prilično glasni).
Osobno ne radim razliku između policajaca i ostalih branitelja, a tebe još jednom pozdravljam i nadam se da ćemo ovdje čitati još tvojih zanimljivih priča!
Silazimo sa glavne teme ali moram detaljnije pojasniti riječ posao u domovinskom ratu,svaki branitelj dragovoljac pristupio je Hrvatskim oružanim snagama dali u prvoj fazi osnivanja Hrvatske države nakon izbora ili kasnije kada su izbili oružani sukobi a sama prijava znaćila je zapošljavanje bilo u vojnom dijelu bilo u policijskom ili u HOSu za koji neznam način zapošljavanja ili plaćanja ali govoreči o ovom prvom dijelu vojske i MUP-a u početku svi su pisali molbe u MUP a nakon ljiečnićkog pregleda bili su raspoređivani prema željama ili potrebama da ne kompliciram nakon pokolja 12 naših policajaca u Borovu selu ja osobno osjetio sam potrebu da nešto učinim te sam predao zamolbu u MUP a na lječnićkom su me upitali hoću li u vojne ili policijske snage kako ja osobno nisam ni razmišljao o razlikama odgovorio sam da mi nije bitno nego gdje je potreba i tako sam slučajno završio u MUP-u a moram spomenuti da tada polovicom 91-e kada sam se zaduživao u MUP-u ja sam jedini bio na zaduženju a taj trenutak desetak starih tj. mladići koji su prije bili u miliciji se razduživalo i glavna im je prića bila da je lud tko sada dolazi te sam u prvim trenucima svog " posla " posumnjao da sam završio na pravom mjestu te kakva me sudbina čeka u takvom okruženju ali nakon desetog mjeseca na ratne zadače odlazila je samo specijalna policija koja je nakon kratkog vremena postala vrhunska formacija ,vjerujem bez uvrede ostalim postrojbama jedina fizićki bila sposobna izvršiti najteže zadaće te sa ponosom mogu reči da sam i ja dao svoj skromni doprinos istima iako u trenucima dok sam bio u Kostajnici još sam bio plavac,izvinjavam se na dužini ali ovo je najkrače što sam mogao o tome.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 10:07   #97
Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Silazimo sa glavne teme ali moram detaljnije pojasniti riječ posao u domovinskom ratu,svaki branitelj dragovoljac pristupio je Hrvatskim oružanim snagama dali u prvoj fazi osnivanja Hrvatske države nakon izbora ili kasnije kada su izbili oružani sukobi a sama prijava znaćila je zapošljavanje bilo u vojnom dijelu bilo u policijskom ili u HOSu za koji neznam način zapošljavanja ili plaćanja ali govoreči o ovom prvom dijelu vojske i MUP-a u početku svi su pisali molbe u MUP a nakon ljiečnićkog pregleda bili su raspoređivani prema željama ili potrebama da ne kompliciram nakon pokolja 12 naših policajaca u Borovu selu ja osobno osjetio sam potrebu da nešto učinim te sam predao zamolbu u MUP a na lječnićkom su me upitali hoću li u vojne ili policijske snage kako ja osobno nisam ni razmišljao o razlikama odgovorio sam da mi nije bitno nego gdje je potreba i tako sam slučajno završio u MUP-u a moram spomenuti da tada polovicom 91-e kada sam se zaduživao u MUP-u ja sam jedini bio na zaduženju a taj trenutak desetak starih tj. mladići koji su prije bili u miliciji se razduživalo i glavna im je prića bila da je lud tko sada dolazi te sam u prvim trenucima svog " posla " posumnjao da sam završio na pravom mjestu te kakva me sudbina čeka u takvom okruženju ali nakon desetog mjeseca na ratne zadače odlazila je samo specijalna policija koja je nakon kratkog vremena postala vrhunska formacija ,vjerujem bez uvrede ostalim postrojbama jedina fizićki bila sposobna izvršiti najteže zadaće te sa ponosom mogu reči da sam i ja dao svoj skromni doprinos istima iako u trenucima dok sam bio u Kostajnici još sam bio plavac,izvinjavam se na dužini ali ovo je najkrače što sam mogao o tome.
S moje strane - sve 5!

Imaš možda nekih fotografija iz razdoblja tvog boravka u Kostajnici? Ili (vojne) karte s rasporedima snaga, punktovima obrane, i slično?
Kako je tekao tvoj ratni put nakon pada Kostajnice, tereni i to? Jesi ostao i dalje u SJP?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 15:22   #98
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post

Imaš možda nekih fotografija iz razdoblja tvog boravka u Kostajnici? Ili (vojne) karte s rasporedima snaga, punktovima obrane, i slično?

Točno tako, ajmo se vratit na temu, mene isto zanima sve gore napisano
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 01:24   #99
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
S moje strane - sve 5!

Imaš možda nekih fotografija iz razdoblja tvog boravka u Kostajnici? Ili (vojne) karte s rasporedima snaga, punktovima obrane, i slično?
Kako je tekao tvoj ratni put nakon pada Kostajnice, tereni i to? Jesi ostao i dalje u SJP?
Nažalost niti jedne snimke iz tog razdoblja nemam neki momci imali su fotiće ali kako je taj teren loše završio sudbina snimaka je nepoznata,što se tiće rasporeda punktova bio je vrlo jednostavan i pouzdan čuvani su ulaz i izlaz iz grada te punktovi prema uni za slućaj prelaska čamcima kao i sam most koji je po mojim saznanjima bio i miniran za slućaj pokušaja prelaska sa tenkovima i ostalom mehanizacijom " djed " kao dominantan položaj iznad grada imao je veliku važnost i tu smo bili najaće grupirani ,smjene svaka 24 sata tako da nas ne savlada umor Kostajnica nije veliki grad tako da obrana nije bila pretjerano zahtjevna , spomenuo sam prije da po mom mišljenju pad nema veze sa organizacijom obrane a bio sam i dobro naoružan tj dugo i kratko oružje te zolja za protuoklop kao i rućne obićne i protuoklopne bombe a iako ga nisam vidio navodno smo imali i neki topić te više minobacača koje nismo upotrebljavali, niti sa nedostatkom hrane i vode jer su dućani bili puni razne konzervirane hrane,prije sam spomenuo da mi je punkt bio na benzinskoj postaji sa koje se pružao dobar pogled prema Uni ,ne želim osporavati nićije mišljenje jer sjećam se da su nakon dugotrajnog bombardiranja ljudi bili u padu sa moralom ali danas kao i onda moje osobno mišljenje je da se nije trebalo predati već da smo ako ništa drugo svi zajedno trebali krenuti u izvlaćenje te bi tada i nama malom broju boraca koji su izvlaćili i civile bilo puno lakše , u proboj smo krenuli sa nekoliko vozila od kojih je prvo bilo TAM koji je naprijed imao metalne zavarene šipke kako bi potrgao čelićne sajle koje su bile postavljene na putu a po putu su bile postavljene i protutenkovske mine a na jednom djelu je cesta bila prekopana te još niz fizićkih prepreka kao veliki bager ali jedina borba se vodila u Rosuljama gdje su u zasjedi ćekali naši vrli neprijatelji koji su ubili nekoliko naših boraca i civila ćiji toćni broj nikad nisam saznao ali moram priznati da o ovoj temi osobno nisam ni tijekom rata a ni kasnije puno razmišljao jer jednostavno nikad od posla i obiteljskih obaveza nisam imao vremena pa mi sada predstavlja zadovoljstvo da mogu opisati te događaje ,takođe dok je trajalo puškaranje nisam siguran niti koliku smo štetu mi njima nanjeli pa bi volio čuti i nekoga sa druge strane koji je sudjelovao u tim događajima ćisto da se čuje jer ne trba biti zamjerke to je bila čista borba čovjek na čovjeka bez pravnih zavrzlama i loših tenzija iako znam da je to nezgodno jer po prići Hrvata iz Kostajnice svi Srbi su izašli prije iz grada te se neki prikljućili napadu na grad,vidio sam ružne stvari u jednom vozilu sin je poginuo a otac je bio ranjen teško ,starija jaća žena koju je rafal pogodio preko cijelog trbuha i tada je još bila živa ,ja sam sa jednim domaćim braniteljem sa naoćalima sjeo u staru peglicu a sa nama pozadi je bila žena sa djetetom u puškaranju vozilo je uništeno a ja i vozać ranjeni njemu je nešto razderalo leđa nisam siguran dali od bombe ili metka ali mislim da je preživio,kako smo ostali bez vozila nakon Rosulja krenuli smo pješke dalje kako sam bio na nogama i samo lakše krvario krenuo sam naprijed kao izvidnica pošto sam tu bio jedino službeno lice ali pošto nakon kilometra nije došlo do napada saćekao sam sljedećeg koji je pedesetak metara hodao iza mene te smo nastavili za Baćin i Dubicu a prije Baćina nas je pokupilo vozilo koje se nekako provuklo kako su nas u Dubici sanirali medicinari iz Novske koji su več bili stigli sa desetak vozila priključio sam se nekim ljudima koji su išli u Zagreb te sa se po dolasku javio u postaju kako bi javio o padu jer tog petka 13 još nisu znali da se Kostajnica predala ,nakon lječenja prešao sam u SJP gdje sam radio do 2001 a na ratištu sam proveo cijeli rat na svim terenima u Hrvatskoj gdje je bilo potrebe za našim djelovanjem.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 18:23   #100
kostmoto

Sve u redu . Ni malo ne sumnjam u istinitost i realan opis događanja . Ali zaboravljamo jako bitnu stvar . To je sam početak rata . Nitko nije imao iskustava , bila je samo dobra volja . U gotovo svim ratovima , prvo jedna strana dominira , ona opremljenija . Dok se slabije naoržani i vojno neuki moraju prilagođavati i učiti u hodu . Dolazi do stresnih situacija na obije strane . Kod dominantnih dolazi do euforije i viška samopouzdnja , što je po meni puno opasnije nego stresna situacija , na strani koja konstantno gubi položaje ( tamo je depresija i manjak morala ) . Nakon nekoga vremena , dolazi se do pat pozicija . Linije se ne mjenjaju , dolazi do nekakvih primirja , predaha koje naravno ide u korist slabijih . Kroz taj period imaju mogučnost usavršavanja vojnih vještina i logistički se opskrbiti .
I treči dio : veliki obrat , gdje nekada slabiji počinje dominirati ratištima . Bira vrijeme i mjesto gdje će udariti , konstantno nanoseći gubitke neprijatelju , ispipavanje slabih točaka , izviđanja u neprijateljskoj pozadini , što dovodi do skopljanja relevantnih podataka za završni udar . I tako je i bilo .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.