Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2011., 03:43   #1
sateliti i njihovo kretanje

Recimo kad se lansira umjetni satelit za istrazivanje planeta kako se snjim upravlja skrece i slicno((znam da se nevozi kao autic na daljinski al pretpostavljam da imaju neke mogucnosti upravljanja sa satelitom
Znam da ima ona shema pracke da brze ide al opet mora se i usporit u odredjenoj orbiti te iz te orbite opet krenuti.
Te kad taj satelit odasilje podatke koje su to frenkfrencije uredjaji stali vec da moze slat podatke s takvih udaljenosti...

Te koja je najveca udaljenost odakle je satelit poslao podatke..

to mi je fuul fascinantno te ako moze malo detaljnjije o tim temama onako jezikom obicnih ljudi

hvala
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 15:43   #2
pa sta je ovo nitko nezna kako furaju sateliti ,i ostalo o njima,,a ja mislio ovdje zajebani znanstvenici
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 20:27   #3
nemrem belivet daniko nezna kako lete sateliti
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 21:55   #4
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
nemrem belivet daniko nezna kako lete sateliti
Nisi niti pokušavao čitati o tome, jeli tako? Ako ti ja potražim, uputim te na linkove, literaturu, programe, simulatore...onda ćeš pročitati, ili ćeš čak i tad tražiti da ti netko prepriča?
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 06:56   #5
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisi niti pokušavao čitati o tome, jeli tako? Ako ti ja potražim, uputim te na linkove, literaturu, programe, simulatore...onda ćeš pročitati, ili ćeš čak i tad tražiti da ti netko prepriča?
gle ,ja kontam kako otprilike funkcioniraju al vecina mi nije jasna, i cito sam o tome i bla bla,,
a ovo je po mom misljeniu znanstvenija tema za ovaj pod forum nego tema pod imenom ;Dali smo mi necija proslost (nesto u tom smislu)(pre alternativan je naziv kao i sto je tema pre alternativna ,za ovaj podforum,ali na nju su svi skocili kao muhe bez glave a svi imaju kao real znanstvenici protiv alternative nesto (mislim opet pod ovaj forum)dok ova tema po meni savrseno spada tu al jebiga niko nezna napisat 5 recenica o ovoj temi nego bi se odma slalo na guglanje,,smjesno pa koda ja nisam vec proguglo al me zanima drugo misljenje sam mislio da je ovo tema za ovaj pod forum al bogami vise bi dobio odgovora na pod forumu vojna povjest ,,al ajde ovdje su oni pametni kako vole neki sami sebi tepat
kad neznaju objasnit salju na guglanje

eto vam sad streberi
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 07:49   #6
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
Recimo kad se lansira umjetni satelit za istrazivanje planeta

hvala
Znas li sto je satelit?
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 08:35   #7
On ti, moj baja prethodno dignut na odredjenu visinu- piči po već zadanoj ruti oko nečega (zato se i zove satelit, jel da?)
A ono o najdaljem, to bi kanda bio onaj probni koji je poslat čini mi se 60-70-tih godna. Na njemu su koordinati i slike naseg sazvježđa, osnovni podaci o zemlji, i ljudima. Čini mi se da sam čitap prije koju godinu o njemu da se javio negdje iz Nigdjezemske.
Koliko se sjećam...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 11:02   #8
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
Recimo kad se lansira umjetni satelit za istrazivanje planeta kako se snjim upravlja skrece i slicno((znam da se nevozi kao autic na daljinski al pretpostavljam da imaju neke mogucnosti upravljanja sa satelitom
Znam da ima ona shema pracke da brze ide al opet mora se i usporit u odredjenoj orbiti te iz te orbite opet krenuti.
Te kad taj satelit odasilje podatke koje su to frenkfrencije uredjaji stali vec da moze slat podatke s takvih udaljenosti...

Te koja je najveca udaljenost odakle je satelit poslao podatke..

to mi je fuul fascinantno te ako moze malo detaljnjije o tim temama onako jezikom obicnih ljudi

hvala
Bez wikipedije ništa,

Svaki satelit ima bateriju i puni se uglavnom solarno. Naravno da se upravlja satelitom, komunikacija sa satelitom varira, obično od 100 MHz do 30 GHz.
Ovi sateliti kaj idu daleko imaju baterije temeljene na radioizotopnom termoelektričnom generatoru.
Teorija satelitskog kretanja..e to ćeš sam morat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Orbit
http://en.wikipedia.org/wiki/Kepler%...anetary_motion
Sateliti o kojima pričaš su voyager 1 i voyager 2, oba su još aktivna (voyager 2 će biti do 2025 ali postepeno gase instrument po instrument radi uštede struje. Signalu Voyagera 1 (koji je najdalje) u ovom trenu nakon kaj pošalje signal treba oko 16 sati da stigne na zemlju.
frekvencije komunikacije su od 1 -10 GHz
Evo ovdje pogledaj update http://voyager.jpl.nasa.gov/news/profiles_dsn.html
Voyageri još uvijek rade i šalju podatke i radit će još neko vrijeme.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 11:58   #9
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
gle ,ja kontam kako otprilike funkcioniraju al vecina mi nije jasna, i cito sam o tome i bla bla,,
a ovo je po mom misljeniu znanstvenija tema za ovaj pod forum nego tema pod imenom ;Dali smo mi necija proslost (nesto u tom smislu)(pre alternativan je naziv kao i sto je tema pre alternativna ,za ovaj podforum,ali na nju su svi skocili kao muhe bez glave a svi imaju kao real znanstvenici protiv alternative nesto (mislim opet pod ovaj forum)dok ova tema po meni savrseno spada tu al jebiga niko nezna napisat 5 recenica o ovoj temi nego bi se odma slalo na guglanje,,smjesno pa koda ja nisam vec proguglo al me zanima drugo misljenje sam mislio da je ovo tema za ovaj pod forum al bogami vise bi dobio odgovora na pod forumu vojna povjest ,,al ajde ovdje su oni pametni kako vole neki sami sebi tepat
kad neznaju objasnit salju na guglanje

eto vam sad streberi
Da, ma znam, ali ne možeš reći da si čitao i pitati koji je najudaljeniji satelit trenutno. To i djeca znaju, jebiga i to bez googla.

Da si pitao kakve detalje koji nisu očiti, ok. Ovako ispada napola ko da zajebavaš.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 13:24   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Bez wikipedije ništa,


Sateliti o kojima pričaš su voyager 1 i voyager 2, oba su još aktivna (voyager 2 će biti do 2025 ali postepeno gase instrument po instrument radi uštede struje. Signalu Voyagera 1 (koji je najdalje) u ovom trenu nakon kaj pošalje signal treba oko 16 sati da stigne na zemlju.
frekvencije komunikacije su od 1 -10 GHz
Evo ovdje pogledaj update http://voyager.jpl.nasa.gov/news/profiles_dsn.html
Voyageri još uvijek rade i šalju podatke i radit će još neko vrijeme.
To nisu sateliti
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 17:07   #11
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
To nisu sateliti
A ovo nije thread za jezične čistunce....osim toga na tvom mjestu se baš ne bih u to kladio....orbita ima raznih....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 17:55   #12
znam za voyager-e al mislio sam da ih ima jos,,,koji su poslati van sustava,,,
Ali sta je sa ovim sto pice po nasem sustavu,,,

i vidim gore da je glavni problem energija jel valjda sto je dalje od sunca manje energije za solarno,,nego kad su rusi jos negdje 60-tih rusi lansirali onaj ladn rover bez posade "prije amera" znam da je taj bio pogonjen nekim mini reaktorom neda mi se sad goooglat kasnje cu nego jel se to moze u danasnje vrjeme koristit (naravno da moze ) mozel neko podobnije o tom mini reaktoru ili sta je vec ,,i dal moze u satelite il slicno kad su vec 60-tih snjima baratali
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 17:58   #13
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
To nisu sateliti
jel se ti preznojis kad vidis da neko nije napisao nesto sto ti smatras ispravnim ,,oladi malo
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 18:44   #14
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A ovo nije thread za jezične čistunce....osim toga na tvom mjestu se baš ne bih u to kladio....orbita ima raznih....
To i nisu sateliti pošto su napustili sunčev sustav i na putu su u duboki svemir. Satelit mora biti u orbiti oko nečega, nije to jezično čistunstvo, to je jednostavno ispravna terminologija.

@striker
Ne, nego je zaista ispravio nešto netočno.
Data is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 18:58   #15
Quote:
Data kaže: Pogledaj post
To i nisu sateliti pošto su napustili sunčev sustav i na putu su u duboki svemir. Satelit mora biti u orbiti oko nečega, nije to jezično čistunstvo, to je jednostavno ispravna terminologija.

@striker
Ne, nego je zaista ispravio nešto netočno.
a da li je orbita oko centra galaksije isto orbita....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 19:28   #16
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
jel se ti preznojis kad vidis da neko nije napisao nesto sto ti smatras ispravnim ,,oladi malo
Ajmo ih zvat raketle, da bi tebi bilo blize i razumljivije.....


Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
a da li je orbita oko centra galaksije isto orbita....
Jasno, od sada cemo pravce nazivati kruznicama...
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 19:38   #17
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
....Jasno, od sada cemo pravce nazivati kruznicama...
Ti možeš zvati kako god hočeš.
Da li se sunce okreće po orbiti oko centra galaksije ili ne ....da ti pojednostavim tvrdiš li da kruženje oko centra galaksije nije orbita? Ili još jasnije da li je sunce satelit centra galaksije?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 19:42   #18
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ajmo ih zvat raketle, da bi tebi bilo blize i razumljivije.....
Rakete???? Majko mila....sad je definitivno razumljivije i točnije...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 19:49   #19
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ti možeš zvati kako god hočeš.
Da li se sunce okreće po orbiti oko centra galaksije ili ne ....da ti pojednostavim tvrdiš li da kruženje oko centra galaksije nije orbita? Ili još jasnije da li je sunce satelit centra galaksije?
Vidi, ukaze ti se na gresku, ti to proglasis jezicnim cistunstvom... Nakon toga svoju gresku pokusavas prikazati istinom izvlacenjem za pocetnu tezu nebitnih cinjenica... Nekako mi se ne sudjeluje u takvoj raspravi...


Quote:
kumek kaže: Pogledaj post


Rakete???? Majko mila....sad je definitivno razumljivije i točnije...
Pise ti lijepo: Raketle....
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 19:55   #20
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Vidi, ukaze ti se na gresku, ti to proglasis jezicnim cistunstvom... Nakon toga svoju gresku pokusavas prikazati istinom izvlacenjem za pocetnu tezu nebitnih cinjenica... Nekako mi se ne sudjeluje u takvoj raspravi...




Pise ti lijepo: Raketle....
Nisi ukazao na grešku jer ne možeš odgovoriti niti na jedno pitanje koje ti je postavljeno u vezi "ukazivanja" na grešku zato ti se i ne sudjeluje. Ovo s raketlama...bolje da ne komentiram...Jezičnim čistunstvom sam proglasio jer je potpuno nebitno za raspravu ali kad si već temu razvio i ne možeš odgovoriti na moja pitanja...mislim da je satelit ipak točno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.