Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 18:41   #1
Zašto ima sve više samaca?

Dakle, vrlo jednostavno pitanje, što mislite zašto ima sve više samaca u razvijenom svijetu? Što se Zapda tiče, mislim da se brojka kreće oko 1/3 ljudi u 30-tim godinama života. Isto tako mislim da ih nikada u ni jednom razdoblju u povijesti i niti na ijednom mjestu nije toliko bilo. Za urbani Japan mislim da je brojka daleko veća - a ne bih se čudio niti za Kinu (napominjem urbani dio).

Želim čuti vaša mišljenja - zašto, projekcije u budućnost - povećanje, smanjenje, opet zašto i uzroci.

Po meni uzroci su u liberalizmu (ideološki), kapitalizmu (proizvodno) i feminizmu.

Pa da vas čujem.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 19:22   #2
Negdje sam pročitala kako ih je su srednjem vijeku bilo 40%. Zato su toliki bili u samostanima.

Uzroci: pojma nemam.
Hedonizam, valjda.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 19:38   #3
Ako se ne varam u studenom 2011.g, službeno su objavljeni rezultati nacionalne studije Instituta za populaciju provedene na 10 000 stanovnika Japana koja kaže da je svako četvrti čovjek do 30-e još uvijek djevac. Većina mladih žena je izrazila želju za samačkim životom a 64% neoženjenih Japanaca u dobi od 18. do 34.godine nikada nisu imali djevojku. Također 49,5% Japanki u istoj dobi nikad nisu imale partnera a više od polovice ispitanih djevojaka je izjavilo da ne želi biti ni s kim.

Razlozi zbog kojih velik broj Japanaca ne želi brak su različiti. Tako 13,5 posto muškaraca i 11,6 posto žena kaže da se ne znaju ponašati u vezi. Ostali ispitanici su se izjasnili kako bi se voljeli vjenčati "jednog dana", a to se osobito odnosi na muškarce. Čak 90 posto žena misli kako im samački život mnogo bolje pristaje nego život u braku. Puno ljudi odriče se svog privatnog života i slobodnog vremena jer su koncentrirani na posao i karijeru zbog čega zanemaruju ljubavne odnose te stvaranje obitelji, rekla je jedna autorica studije.

Ne znam da li je kod nas rađeno ikakvo istraživanje na ovu temu ali vjerujem da bi kod nas bili nešto drugačiji rezultati budući nismo toliko zagrezli u kapitalizam kao Japan ali vjerujem da se dobra granica ulaska u ozbiljnu vezu ili brak svakako pomakla.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 14:41   #4
Zato što kod prevelikog broja ljudi postoji manjak samokritičnosti i fleksibilnosti zajedno s viškom izbora i egoizma.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 15:28   #5
Zato što poticanje paranoje i straha te ekonomske nesigurnosti utječe na sve aspekte života, a posebno na zasnivanje obitelji. Sjebanim ljudima se puno lakše upravlja, nego onima koji imaju sidro u obitelji, prijateljima, rodbini i imaju tzv. "socijalnu sigurnosnu mrežu". Ljudska potreba za ljubavlju i sexom je još ista, i u pretprošlom stoljeću i danas, samo ju nije moguće realizirati do kraja.

p.s.
i ovo što kaže blort. kad vidim koje krmače misle za sebe da su missice i koji debili ne pristaju na ništa ispod manekenke, ni ne zaslužuju bolje!
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 16:29   #6
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitala kako ih je su srednjem vijeku bilo 40%. Zato su toliki bili u samostanima.

Hedonizam, valjda.
Nikad naišao na takav neki podatak. Moram ti priznati da mi zvuči krajnje nevjerojatno, jer samostani nisu okupljali puno ljudi.

Ok, hednoizam. Ali što konkretno misliš pod hedonizmom i što ga uzrokuje?

Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam u studenom 2011.g, službeno su objavljeni rezultati nacionalne studije Instituta za populaciju provedene na 10 000 stanovnika Japana koja kaže da je svako četvrti čovjek do 30-e još uvijek djevac. Većina mladih žena je izrazila želju za samačkim životom a 64% neoženjenih Japanaca u dobi od 18. do 34.godine nikada nisu imali djevojku. Također 49,5% Japanki u istoj dobi nikad nisu imale partnera a više od polovice ispitanih djevojaka je izjavilo da ne želi biti ni s kim.

Razlozi zbog kojih velik broj Japanaca ne želi brak su različiti. Tako 13,5 posto muškaraca i 11,6 posto žena kaže da se ne znaju ponašati u vezi. Ostali ispitanici su se izjasnili kako bi se voljeli vjenčati "jednog dana", a to se osobito odnosi na muškarce. Čak 90 posto žena misli kako im samački život mnogo bolje pristaje nego život u braku. Puno ljudi odriče se svog privatnog života i slobodnog vremena jer su koncentrirani na posao i karijeru zbog čega zanemaruju ljubavne odnose te stvaranje obitelji, rekla je jedna autorica studije.

Ne znam da li je kod nas rađeno ikakvo istraživanje na ovu temu ali vjerujem da bi kod nas bili nešto drugačiji rezultati budući nismo toliko zagrezli u kapitalizam kao Japan ali vjerujem da se dobra granica ulaska u ozbiljnu vezu ili brak svakako pomakla.
Pa ja sam na jednoj drugoj temi upravo naveo podatke iz te studije (koji su mi bili zapanjujući koliko god sam očekivao neku razinu otuđenja) pa su se sudionici tamo sprdali sa mnom jer sam uzeo 24 sata, koji ih je prenio.

http://www.24sata.hr/ljubav-seks/jap...li-brak-244286

To samo pokazuje koliko ljudi zapravo nisu svjesni u kakvu svijetu žive. Japan je vjerojatno najekstremniji primjer, ali ne bih se čudio da ga prilično sigurno slijede i sve ostale razvijene zemlje. Zapravo, i dan danas kada tako nešto pročitam, to mi je nevjerojatno - da 64% neoženjenih Japanaca u dobi od 18. do 34.godine nikada nisu imali djevojku, a 49.5% djevojaka u toj dobi mladića. To su brojka da ti pamet stane. Ako to nije fenomen koji vrijedi ispitivati do u tančine, onda ne znam što jest. Ali, ne, kod nas pajaci poput Štulhofera bave se trivijalnostima. Kod nas, doduše, podaci siguro još nisu ni približno takvi, no svejedno, znam makar nekoliko mušakaraca koji su prvi odnos, ne i vezu, imali tek debelo iza 30-tih, a za neke znam da nisu ni jedno ni drugo. To je još uvijek jako rijetko, ali mislim da će biti sve češće.

Isto tako fascinantno mi je da se u gotovo svim futurološkim razmišljanjima govori o energiji i porastu stanovništva, resrursima i slično, iako je činjenica da će problem biti nešto posve drugo - golem nesrazmjer staroga i mladoga stanovništva. Primjeri su upravo Japan - koji je nekada imao golem prirodni prirast, Kina - za koju nisam našao podatke, ali vjerujem da će ne samo politika jednoga djeteta, nego i galopirajuća urbanizacija posve promijeniti demografski krajolik, pa sve do Irana - koji trenutno ima jednu od najmlađih populacija na svijetu, ali prirast mu je danas jednak razvijenim zapadnim zemljama.


Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Zato što kod prevelikog broja ljudi postoji manjak samokritičnosti i fleksibilnosti zajedno s viškom izbora i egoizma.
Pojasni to malo.

Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Zato što poticanje paranoje i straha te ekonomske nesigurnosti utječe na sve aspekte života, a posebno na zasnivanje obitelji. Sjebanim ljudima se puno lakše upravlja, nego onima koji imaju sidro u obitelji, prijateljima, rodbini i imaju tzv. "socijalnu sigurnosnu mrežu". Ljudska potreba za ljubavlju i sexom je još ista, i u pretprošlom stoljeću i danas, samo ju nije moguće realizirati do kraja.

p.s.
i ovo što kaže blort. kad vidim koje krmače misle za sebe da su missice i koji debili ne pristaju na ništa ispod manekenke, ni ne zaslužuju bolje!
Hm? Moram priznati da ne vjerujem da iza svega postoji neki mastermind koji vuče konce, ali da je sve posljedica suvremenoga društva - to vjerujem.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 16:58   #7
Zato jer ljudi sve nezadovoljnije žive i nemaju strpljenja ni tolerancije za ništa. Također, društvo pokušava stvoriti sliku idealne žene i idealnog muškarca, odnosno tjera ljude u kalup, ali ljudi su po prirodi različiti, a ako smo svi isti naravno da nećemo bit zanimljivi jedni drugima.
dite is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:13   #8
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Zato što kod prevelikog broja ljudi postoji manjak samokritičnosti i fleksibilnosti zajedno s viškom izbora i egoizma.
S ovom tvrdnjom se ne bi složio autor znanstvene analize Eric Klinenberg "Going solo: The Exstraordinary Rise and Surprising Appeal of Living Alone" u kojoj tvrdi ljudi koji žive sami vode bogate društvene živote, imaju više socijalnih kontakata te svojim očekivanjima i zahtjevima podižu razinu kulturnih i društvenih događanja u gradovima u kojima žive. Rezultat ovog znanstvenog istraživanja se direktno kosi s tvojom tvrdnjom Zelenogorac da je samovanje direktno povezano sa sociofobijom (u onoj drugoj temi).

Živjeti sam, odnosno na neki način biti definiran kao "samačko domaćinstvo" nije bilo svojstveno ljudskoj zajednici sve do 50-tih godina prošloga stoljeća. Društvene a s njima i ekonomske promjene koje su se događale šezdesetih godina prošlog stoljeća omogućile su u prvom redu emancipaciju žena ali i (na neki način) svele na minimum osudu odluke o neubračenom/neuvezanom načinu života. Gore spomenuti autor znanstvene studije navodi kako je izniman rast samačkog života najveći društveni izazov kojeg smo kao društvo propustili čak i uvažiti a kamoli adekvatno istražiti. Ovaj sociolog tvrdi da broj ljudi koji su sami raste globalno u tolikoj mjeri da biti sam/a postaje nova društvena norma.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:29   #9
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
S ovom tvrdnjom se ne bi složio autor znanstvene analize Eric Klinenberg "Going solo: The Exstraordinary Rise and Surprising Appeal of Living Alone" u kojoj tvrdi ljudi koji žive sami vode bogate društvene živote,imaju više socijalnih kontakata te svojim očekivanjima i zahtjevima podižu razinu kulturnih i društvenih događanja u gradovima u kojima žive. Rezultat ovog znanstvenog istraživanja se direktno kosi s tvojom tvrdnjom Zelenogorac da je samovanje direktno povezano sa sociofobijom (u onoj drugoj temi).
Ne vidim po čemu je to u suprotnosti s onim što sam napisao,imanje bogatog društvenog života ne isključuje karakteristike koje sam naveo.
Jedno su kriteriji za prijatelje,zajebanciju s nekim a drugo kriteriji za ozbiljnu vezu i brak.
Kod dotičnih je problem u kriterijima koje imaju za ozbiljnu vezu tj brak.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:35   #10
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne vidim po čemu je to u suprotnosti s onim što sam napisao,imanje bogatog društvenog života ne isključuje karakteristike koje sam naveo.
Jedno su kriteriji za prijatelje,zajebanciju s nekim a drugo kriteriji za ozbiljnu vezu i brak.
Kod dotičnih je problem u kriterijima koje imaju za ozbiljnu vezu tj brak.
Ok, prihvaćam. Donekle. Misliš da se isključivo radi o kriterijima? Kod tolikog broja samačke populacije? Smatraš da bi trebali sniziti kriterije?

Misliš da ova društvena norma nema veze s npr: podjelom rada, mijenjanjem društvenih uloga, načinom povezanosti pojedinca s članovima zajednice, migracijama iz ruralne u urbanu sredinu, emancipacija?
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:47   #11
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Ok, prihvaćam. Donekle. Misliš da se isključivo radi o kriterijima? Kod tolikog broja samačke populacije? Smatraš da bi trebali sniziti kriterije?

Misliš da ova društvena norma nema veze s npr: podjelom rada, mijenjanjem društvenih uloga, načinom povezanosti pojedinca s članovima zajednice, migracijama iz ruralne u urbanu sredinu, emancipacija?
Ne radi se isključivo o kriterijima(ma da je najviše stvar u tome),dijelom se radi i o manjku interakcije s drugim ljudima tj manjku upoznavanja novih ljudi jer je puno ljudi u malim i zatvorenim društvima.

Naravno da ima,ali po meni puno je značajniji utjecaj medija tj prodavanje filozofije da ne treba prihvatiti ništa osim idealnog scenarija ma koliko da je mala vjerojatnost za ostvarenje istog.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 17:54   #12
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post

Živjeti sam, odnosno na neki način biti definiran kao "samačko domaćinstvo" nije bilo svojstveno ljudskoj zajednici sve do 50-tih godina prošloga stoljeća. Društvene a s njima i ekonomske promjene koje su se događale šezdesetih godina prošlog stoljeća omogućile su u prvom redu emancipaciju žena ali i (na neki način) svele na minimum osudu odluke o neubračenom/neuvezanom načinu života. Gore spomenuti autor znanstvene studije navodi kako je izniman rast samačkog života najveći društveni izazov kojeg smo kao društvo propustili čak i uvažiti a kamoli adekvatno istražiti. Ovaj sociolog tvrdi da broj ljudi koji su sami raste globalno u tolikoj mjeri da biti sam/a postaje nova društvena norma.
Dalo bi se tu dosta toga nabrojati, a mogao bi i bez nekog sociološkog istraživanja, nabrojati više kao neke opće dojmove o mogućim faktorima.
Samodostatnost (ne nužno i narcisoidnost!) uvjetovana ekonomskim i radnim uvjetima.
Karakteristike visokourbanog života u neboderima i monster zgradama, gdje ne poznajemo ni vlastite susjede po viđenju, su svakako doprinjeli ovom fenomenu. Promjena ritma života - nekad se išlo spavati i buditi s kokicama, a danas je najproduktivniji dio dana iskorišten za radno vrijeme. Navečer su ciljane slobodne aktivnosti ovisne o afinitetima. Onaj tko ima dodatne poslovne ambicije taj i ostaje dulje na poslu, ima razne hobije, rekreacije itd. Također, naglo povećanje očekivanog ljudskog vijeka na cca 70 godina, ostavlja nekakvu biološku sigurnost za kasniju reprodukciju (komadi danas rađaju prvu djecu bez većih problema i na pragu 40 godina), dakle, nemaju biološki imperativ da si nađu partnera za reprodukciju. Ako postoji neki master mind iza svega onda je to u grubo rečeno, onda je to neka prirodna sila koja ostvaruje ravnotežu između baby booma šezdesetih godina u visokorazvijenim zemljama i potrebe za razmnožavanjem i brojem ukupne populacije. Danas ako imaš dobru koncepciju za kontracepciju nije problem imati dugogodišnjeg partnera bez djece.

U svemu tome još uvijek nije jasan utjecaj interneta, društvenih mreža, pa i ovog foruma, iskrice, smokve itd. na potencijalnom i stvarnom zbližavanju ljudi. To je novi medij koji se još (po meni) nije do kraja profilirao kao utjecaj na socijalno/psihološka zbivanja. Tu se nešto dešava, ali još nije jasan rezultat. S ovim izmišljenim likovima i nickovima kao da smo na maskenbalu.

Kad si srednjoškolac: imaš s čim, ali nemaš koga i nemaš gdje.
Kad si student: imaš s čim, imaš koga, ali nemaš gdje.
Kad si završio filozofiju: imaš s čim, imaš koga, imaš gdje, ali čemu?

Zadnje uređivanje Lucius Artorius : 12.03.2012. at 18:03.
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:01   #13
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne radi se isključivo o kriterijima(ma da je najviše stvar u tome),dijelom se radi i o manjku interakcije s drugim ljudima tj manjku upoznavanja novih ljudi jer je puno ljudi u malim i zatvorenim društvima.

Naravno da ima,ali po meni puno je značajniji utjecaj medija tj prodavanje filozofije da ne treba prihvatiti ništa osim idealnog scenarija ma koliko da je mala vjerojatnost za ostvarenje istog.
Možda bi stvar mogla biti u ekonomskoj emancipaciji žene. Hvala joj i slava! U predmodernom, predindustrijskom društvu ekonomsko privređivanje žene u domaćinstvu bilo je teško zamislivo. Žena je stajala doma, bila financijski ovisna o suprugu itd. Da ne govorimo o društvenoj neprihvatljivosti izvanbračne zajednice. Seksualna revolucija koja je počela sredinom šezdesetih godina prošlog stoljeća započela je promjenu vrijednosti i stavova prema braku i tradicionalnosti. U takvom vrijednosno, statusno i demografski promijenjenom okružju dolazi do uspostave životnog stila koji je nekad bio nezamisliv. U predmodernim društvima samci su bili čudaci, izopćenici, iznimke. Danas je izbor samačkog života potvrda osobne slobode i priznanje ekonomskoj samostalnosti osobe.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:12   #14
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Možda bi stvar mogla biti u ekonomskoj emancipaciji žene. Hvala joj i slava! U predmodernom, predindustrijskom društvu ekonomsko privređivanje žene u domaćinstvu bilo je teško zamislivo. Žena je stajala doma, bila financijski ovisna o suprugu itd. Da ne govorimo o društvenoj neprihvatljivosti izvanbračne zajednice. Seksualna revolucija koja je počela sredinom šezdesetih godina prošlog stoljeća započela je promjenu vrijednosti i stavova prema braku i tradicionalnosti. U takvom vrijednosno, statusno i demografski promijenjenom okružju dolazi do uspostave životnog stila koji je nekad bio nezamisliv. U predmodernim društvima samci su bili čudaci, izopćenici, iznimke. Danas je izbor samačkog života potvrda osobne slobode i priznanje ekonomskoj samostalnosti osobe.
Ne treba zaboraviti najzaslužniji izum koji je omogućio stvarnu emancipaciju žena, a to je obična VEŠ-MAŠINA. Dodamo još fast food hranu, call pizza (ili kineska hrana) i dostupnost restorana, ukinula se potreba za obiteljskim pripremanjem hrane i objedovanjem. I frajeri mogu solo bez problema, a i ne moraju se maknuti s mamine cice ni do tridesetpete. Čemu?
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:15   #15
U razvijenim zemljama je sve više samaca jer muškarcima sve manje trebaju žene,a ženama sve manje trebaju muškarci. U budućnosti će samaca biti sve više i više,a institucija braka je već danas dobro uzdrmana. Ženama danas muškarci više ne trebaju ni blizu kao nekad,one rade i više ne zavise o muškarcima,djeca im također nisu nužna,više uživaju u shopingu nego u majčinstvu. Muškarcima također žene nisu neophodne,svi samci znaju i kuhati i peglati,ako i ne znaju imaju mame,djeca im isto nisu preokupacija,već obaveza,više se vole pokazati u novom autu nego trošiti na djecu. Današnje žene su skup hobi i financijski je puno isplativije bez njih,a od njih i nemaš velike koristi. Mislim da su to razlozi zašto je samaca i razvoda sve više,a brakova sve manje. Seks svaka žena može naći na svakom koraku,a i muškarce puno jeftinije koštaju prostitutke nego vlastita žena!
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:20   #16
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
(komadi danas rađaju prvu djecu bez većih problema i na pragu 40 godina), dakle, nemaju biološki imperativ da si nađu partnera za reprodukciju. Ako postoji neki master mind iza svega onda je to u grubo rečeno, onda je to neka prirodna sila koja ostvaruje ravnotežu između baby booma šezdesetih godina u visokorazvijenim zemljama i potrebe za razmnožavanjem i brojem ukupne populacije. Danas ako imaš dobru koncepciju za kontracepciju nije problem imati dugogodišnjeg partnera bez djece.
Obzirom i na neke teme ovdje na forumu (jedna je bila zatvorena ako se ne varam) i na neke situacije u RL, budući još uvijek živimo u Hrvatskoj kao državi kršćansko-patrijarhalnih vrijednosti čini mi se da se na pravo biti neudana i bez djece u svijetu djecoadoracije poprilično negativno gleda. Ne mali broj puta sam se osjećala krivazbog trenutnog životnog izbora neudane nerotkinje u Hrvatskoj koje na takve pomalo bezdušno gleda i to iz razloga osobnog izbora slobode/samoće.Je li roditeljstvo doista conditio sine qua non ljudske potpunosti?

Malo sam otišla off, no nadam se da se razumije što želim reći
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:27   #17
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Ne treba zaboraviti najzaslužniji izum koji je omogućio stvarnu emancipaciju žena, a to je obična VEŠ-MAŠINA. Dodamo još fast food hranu, call pizza (ili kineska hrana) i dostupnost restorana, ukinula se potreba za obiteljskim pripremanjem hrane i objedovanjem. I frajeri mogu solo bez problema, a i ne moraju se maknuti s mamine cice ni do tridesetpete. Čemu?
Nemoj umanjivati važnost odluke Vrhovnog suda u Americi koji je 7.lipnja 1965.godine ukinuo dotadašnji zakon koji je zabranjivao prodaju i korištenje kontracepcijskih pilula.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:34   #18
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Obzirom i na neke teme ovdje na forumu (jedna je bila zatvorena ako se ne varam) i na neke situacije u RL, budući još uvijek živimo u Hrvatskoj kao državi kršćansko-patrijarhalnih vrijednosti čini mi se da se na pravo biti neudana i bez djece u svijetu djecoadoracije poprilično negativno gleda. Ne mali broj puta sam se osjećala krivazbog trenutnog životnog izbora neudane nerotkinje u Hrvatskoj koje na takve pomalo bezdušno gleda i to iz razloga osobnog izbora slobode/samoće.Je li roditeljstvo doista conditio sine qua non ljudske potpunosti?

Malo sam otišla off, no nadam se da se razumije što želim reći
Do prije koje desetljeće "stare cure" su bile one s 25, a danas su već s 35 i to je čist neka druga priča. Socijalni imperativi su sve manji budući da ti pritisci dolaze obično, ako ne i isključivo, od uže familije, a manje od ostalog socijalnog okruženja.
Hrvatska je država krpćansko-patrijarharnih vrijednosti samo na papiru i kroz želudac (kad se kaj jede i te stvari). Neće ti doma doći župnik i objašnjavati da "moraš" obaviti svoju roditeljsko/biološku funkciju. Pa gdje ti
živiš?
Manje gledaj kak te netko gleda, svi oni uglavnom nemaju pojma tko si, što si i tko ti glavu nosi, a više gledaj prema onome što želiš i što voliš (mogu to biti i djeca, nije isključeno). Iako žene ipak biologija pukne (instinkt za razmnožavanje), neke prije, a neke poslije. A možda i taj osjećaj grižnje savjesti (kao nerotkinje) ima veze s time, na nekom podsvjesnom nivou.
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:51   #19
Quote:
Lucius Artorius kaže: Pogledaj post
Do prije koje desetljeće "stare cure" su bile one s 25, a danas su već s 35 i to je čist neka druga priča. Socijalni imperativi su sve manji budući da ti pritisci dolaze obično, ako ne i isključivo, od uže familije, a manje od ostalog socijalnog okruženja.
Hrvatska je država krpćansko-patrijarharnih vrijednosti samo na papiru i kroz želudac (kad se kaj jede i te stvari). Neće ti doma doći župnik i objašnjavati da "moraš" obaviti svoju roditeljsko/biološku funkciju. Pa gdje ti
živiš?
Manje gledaj kak te netko gleda, svi oni uglavnom nemaju pojma tko si, što si i tko ti glavu nosi, a više gledaj prema onome što želiš i što voliš (mogu to biti i djeca, nije isključeno). Iako žene ipak biologija pukne (instinkt za razmnožavanje), neke prije, a neke poslije. A možda i taj osjećaj grižnje savjesti (kao nerotkinje) ima veze s time, na nekom podsvjesnom nivou.
Ok, vratimo se na temu. Sebe sam uzela kao primjer u nekom širem društveno postindustrijskom kontekstu generalno gledajući. Nebitno. Ja sam s tim ok. No, bilo kako bilo, htjela sam reći kako je u ovom patrijarharnom okruženju najlakše isfurati priču kako su oni koji roditeljstvo u svojim životima još nemaju ili, nedajbože ne žele, sebičnjaci, egoisti, egocentrici nespremni na divnu žrtvu roditeljstva. Oni s problemom neplodnosti možda su manje prezreni, no i za njih je lako pronaći prezir i prijekor.

No, ono što je zanimljivo, recimo, a i znanstveno je dokazano da je ekonomski napredak zaslužan za podjelu društvenog rada, samim time i mijenjanje društvenih uloga te načina povezanosti pojedinca s članovima zajednice, i na kraju rezultirala novom društvenom normom galopirajućeg porasta samaca.
Budući se tehnološki napredak kroz kapitalizam ne zaustavlja ne vidim ni da će se zaustaviti porast broja samaca
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:07   #20
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Ok, vratimo se na temu. Sebe sam uzela kao primjer u nekom širem društveno postindustrijskom kontekstu generalno gledajući. Nebitno. Ja sam s tim ok. No, bilo kako bilo, htjela sam reći kako je u ovom patrijarharnom okruženju najlakše isfurati priču kako su oni koji roditeljstvo u svojim životima još nemaju ili, nedajbože ne žele, sebičnjaci, egoisti, egocentrici nespremni na divnu žrtvu roditeljstva. Oni s problemom neplodnosti možda su manje prezreni, no i za njih je lako pronaći prezir i prijekor.

No, ono što je zanimljivo, recimo, a i znanstveno je dokazano da je ekonomski napredak zaslužan za podjelu društvenog rada, samim time i mijenjanje društvenih uloga te načina povezanosti pojedinca s članovima zajednice, i na kraju rezultirala novom društvenom normom galopirajućeg porasta samaca.
Budući se tehnološki napredak kroz kapitalizam ne zaustavlja ne vidim ni da će se zaustaviti porast broja samaca
Tehnološki napredak je svakako omogućio, ili bolje reći stvorio preduvjete za samostalni život pojedinca (i muško i žensko) u današnje vrijeme. Dakle, nema većih tehničkih problema (stan, hrana, bla, bla i dovoljno para) za solidan solo život. Društvene vrijednosti su također promijenjene. Ako baš hoćeš i kapitalizmom. Ideal žene više nije wilendorfska venera, nego kost i koža (isfurano kroz medije) bulimičnih djevojčuraka. Mi smo ih zvali čaplje ili rode ko klinci. Čak i Merlinka, koja je arhetip saftne moderne žene sa svim atributima na pravim mjestima više nije neki ideal. Možda je Madonna, onako sićušna, eksplozivna, koja uzima mškarce po želji, a na kraju ni majčinstvo joj nije tako strano bliže nekom današnjem idealu. Dakle, ženska provokativna društvena samosvjesnost i profesionalna samodostatnost, a frajeri su tu za utaživanje seksualnih hirova. A razmnožavanje u zreloj dobi. A to je sve temelj za uspješne solo komade.
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.