Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2014., 19:53   #21
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
ali vojnikom ga ne cini njegova osobnost. vojnik je vojnik
kao i svecenik, mozes ga i ne voljeti kao osobu, ali on je svecenik

i sudi mu se ili ne sudi kao vojniku, to jest toj naredbi koju je poslusao-ne poslusao se sudi, a ne njemu kao osobi;
sa svecenikom je principijelno drukcije

vojnik je sljedbenik pa ma kako snazne licnosti
svecenik je lider pa ma kako fragilne i nesavrsene osobnosti

Da, ali koliko se puta dogodi da vojnici koji prate jednaku ideologiju razlicito djeluju. Dakle, ovisi prije svega o tome kakva je tko licnost. Npr., nacisticka Njemacka je provodila progon Zidova, ali je opet bilo pojedinaca koji su bili lojalni istom rezimu, ali su istovremeno sudjelovali i u pomoci Zidovima, kroz ilegalne prelaske granica, osiguravanje sklonista i sl. Ili iskoristavanjem svoga visokog polozaja kao Karl Plagge.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 08:09   #22
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
nema dobrih i losih svecenika. svecenik je svecenik: pastir, lijecnik i otac

svecenik nam se kao covjek moze svidjati i ne svidjati
svecenik nije postao svecenikom zato sto je posebno vrijedan ili savrsen, vec je zaredjen za svecenika jer ga je Bog odabrao da se za svoj narod brine u svoj svojoj ljudskoj slabosti i ljudskoj nemoci podsjecajuci nas time da Bozji putevi nisu nasi putevi i da Bozje misi nisu nase misli (Izaija 55:8)

onaj koji je otkupio svijet ludoscu jednog kriza i dalje ljude privlaci instrumentima s greskom, to jest nesavrsenim ljudima poput nas sviju



ti tvoji 'izopcenici' mogli su tako isto 'dostojsnatveno' i ostati u crkvi
Ima i jednih i drugih,za svakoga tko zna vidjeti i slušati.
Kako slučaj hoće,točno tjedan dana kasnije,ali na području zg županije,umro je još jedan otac koji je također odbacio jedno dijete,kćer.Kako smo srodnici,ta obitejska situacija poznata mi je u detalje.Zanimjivo da su ta dva oca bila i jednako stara.
Brat i njegova obitelj,raznim manipulacijama uspjeli su postići da im otac za života daruje cjelokupnu imovinu.Kćeri su zabranili svaki pristup ili mogućnost posjeta ocu.Kad se otac razbolio,a kćer to doznala preko susjeda,htjela ga je vidjeti,no brat i supruga spriječili su joj pristup.A ocu su rekli da kćer nije briga za njega,da su je obavijestili,ali da ne dolazi.
Na kraju je kćer u pratnji policije ušla u roditeljsku kuću i vidjela oca.Pri tom posjetu,kćer ništa nije od oca tražila,samo se željela oprostiti od njega,
Pri sahrani ovaj put je bio dakle drugi svećenik.No taj si je uzeo truda te u 2 g što je u župi,dobro upoznao svoje župljane.
Njegovu propovijed je bilo lijepo za čuti.
Na vrlo suptilan način govorio je,bez prozivanja ikoga o ljubavi među bližnjima,praštanju podsjetio prisutne da su smrtni.
Dakle ima loših i dobrih svećenika.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje Meadow : 29.11.2014. at 16:16. Reason: quote
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 11:24   #23
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post

Da, ali koliko se puta dogodi da vojnici koji prate jednaku ideologiju razlicito djeluju. Dakle, ovisi prije svega o tome kakva je tko licnost. Npr., nacisticka Njemacka je provodila progon Zidova, ali je opet bilo pojedinaca koji su bili lojalni istom rezimu, ali su istovremeno sudjelovali i u pomoci Zidovima, kroz ilegalne prelaske granica, osiguravanje sklonista i sl. Ili iskoristavanjem svoga visokog polozaja kao Karl Plagge.
Prema ovome ispada da nisu bili lojalni režimu. Za takve stvari su ljudi završavali u konc logoru ili na istočnom bojištu. Jedan Oskar Schindler je podmićivao i podmazivao i živo i mrtvo da bi spašavao Židove isto kao što je podmazivao i podmićivao da bi se probio u biznisu ratnog profiterstva, stekavši pritom moćne prijatelje na visokim položajima u nacističkom režimu koji bi ga bili spremni zaštititi ukoliko bi to bilo potrebno. Njega nacizam nije zanimao, već samo zarađivanje velike količine novaca i blagodati koje uz to idu (život u luksuzu, žene, skupi šampanjci, fensi odjeća itd.); onda mu se dogodio klik u glavi i odjednom je postao moralan i dobar.
konjokradica is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 17:53   #24
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Prema ovome ispada da nisu bili lojalni režimu. Za takve stvari su ljudi završavali u konc logoru ili na istočnom bojištu. Jedan Oskar Schindler je podmićivao i podmazivao i živo i mrtvo da bi spašavao Židove isto kao što je podmazivao i podmićivao da bi se probio u biznisu ratnog profiterstva, stekavši pritom moćne prijatelje na visokim položajima u nacističkom režimu koji bi ga bili spremni zaštititi ukoliko bi to bilo potrebno. Njega nacizam nije zanimao, već samo zarađivanje velike količine novaca i blagodati koje uz to idu (život u luksuzu, žene, skupi šampanjci, fensi odjeća itd.); onda mu se dogodio klik u glavi i odjednom je postao moralan i dobar.
Sve stoji (osim podebljanog dijela), ali zato i nisam uzeo Schindlera kao primjer, vec Plaggea, koji je bio aktivan unutar same stranke i istaknuti clan tadasnjeg drustva. Uglavnom, nije tema, vec samo sredstvo dokazivanja necega, stoga je bolje i ostaviti to iza.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 01:39   #25
Quote:
ChillOut Lounge kaže: Pogledaj post
Kako vam se sviđaju i da li vam se sviđaju propovijedi vaših župnika ili bilo kojeg drugo svećenika? Imate li koga posebno za izdvojiti? Meni osobno je propovijed najdraži dio sv.mise jer je svećenik i više no odličan i baš ga gušt slušat.....
Slusala sam punooooo propvijedi, razlicitih svecenika, naravno. Ono sto ne volim kada dobijem dojam da svecenik drzi propovijed samo "reda radi", ono izvadi papir i pocne citati, gled,a cijelo vrijeme u taj papir, cita istim tonom i to bude to... uzivam kada svecenik sve sam govori i kada gleda u narod, i na taj naci dopire do njih...
No, htjela sam vam napisati dio propovijedi koju sam cula prije 10ak godina, a pamtim ju i danas jer je bila jedna od najboljih u mom zivotu... rijec je o "prici" i ide ovako nekako:

Zena je bila na samrti, i zatrazila je da ju pokopaju sa malom desertnom zlicicom, kada su ju pitali zasto, rekla im je ovako: kada sam bila djevojcica, uvijek kada bi majka za objed postavljala stol, gledala sam koji pribor za jelo stavlja, te kada bih vidjela tu malu zlicicu iznad tanjura, znala sam da poslije objeda dolazi ONO NAJBOLJE- desert.

:klap::klap::klap::klap:
dani3006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 14:02   #26
Nekoliko katoličkih svećenika je posljednjih dana je promoviralo u propovijedima bezalkoholno slavljenje nove godine. Nigdje nije zapisano je li Isus slavio novu godinu (možda i je Roš Hašana - židosvku novu godinu) i što je tamo pio. Ali je zapisano na nekoliko mjesta da je pio vino i pretvarao vodu u vino kako bi se ljudi mogli veseliti. A na posljednoj večeri sa svojim prijateljima dobro znamo što je pio.

To me sjetilo na riječi pokojnog mons. Šeše koji je jednom u šali rekao: "In vino veritas in rakija spiritus."
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:00.