Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 13:30   #21
Nego kad čemo na ulice u blokadu svega?
Ne treba niti prijaviti prosvjed, nema toliko policije i vojske koliko ima naroda.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:33   #22
nećeš taj film gledat bar u velikoj masi naroda.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:43   #23
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ono sto meni nema smisla je da se destimulira zavrsavanje/ulaganje u nekretninu.
Jos se vise destimulira obnova, jer ti racunaju zadnju godinu obnove za godinu gradnje, dakle bolje pusititi da se sve sipa, pa platis manje.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A sto sa onima koji nasljede kuce od djeda ili bake, oca ili majke u manje atraktivnim krajevima npr pustim Slavonskim selima? Porez moras placati, kucu ne mozes prodati jer ti je nitko ne zeli kupiti - i rjesenje je?
Dati srusiti, sto kosta. Zapaliti?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:44   #24
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
nećeš taj film gledat bar u velikoj masi naroda.
Ne jos, ali kad dignu m2 s ispod kune na 10-20kn pa krenu delozacije, e onda tko zna.

Jesu li ovi iznosi po m2 mjesecno ili godisnje?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 13:59   #25
Koliko će koji grad/općina imat ne zna nitko i bespredmetno je o tome govorit.

Valjda mjesečno kao i dosadašnja naknada.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:26   #26
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Onda je i komunalna naknada bila pljačka?
Meni uopce nije jedna stvar jasna kod ljudi koji ocito nisu svi informirani.

Mi koji imamo vikendice morali smo i moramo placati porez na kuce na odmor i komunalnu naknadu kao i naknadu za slivne vode. Znaci vec ohoho godina meni svake godine dodje uplatnica da platim u drzavni proracun porez na kuce za odmor i to mi fino bude oko soma kuna i onda jos dobijem od lokalne uprave i hrvatskih voda komunalnu uplatnice i slivne vode uplatnice.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:27   #27
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Dati srusiti, sto kosta. Zapaliti?
Ako srusis onda placas porez na gradjevinsko zemljiste - to ti je isto formular kojeg dobijes Nema djabe nit u stare babe...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:31   #28
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ne jos, ali kad dignu m2 s ispod kune na 10-20kn pa krenu delozacije, e onda tko zna.

Jesu li ovi iznosi po m2 mjesecno ili godisnje?
Porez na kuce na odmor ja na moru placam 15kn po kvadratu godisnje. Vec dugi niz godina...

Inace ta naknada je limitirana a na lokalnoj upravi je da uvede kako misli da treba:


Porez na nekretninu za odmor ovisi o mjestu u kojem se nalazi nekretnina, starosti, infrastrukturnoj opremljenosti i drugim obilježjima koja utječu na kvalitetu prostora i korištenje tog objekta za odmor. Svota godišnjeg poreza limitirana je u rasponu od najmanje pet do najviše 15 kn po četvornom metru korisne površine.


Npr kolega placa u okolici Zagreba za viksu 10 kuna po kvadratu, jer je ocito lokalna zajednica tako izglasala.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:38   #29
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Meni uopce nije jedna stvar jasna kod ljudi koji ocito nisu svi informirani.

Mi koji imamo vikendice morali smo i moramo placati porez na kuce na odmor i komunalnu naknadu kao i naknadu za slivne vode. Znaci vec ohoho godina meni svake godine dodje uplatnica da platim u drzavni proracun porez na kuce za odmor i to mi fino bude oko soma kuna i onda jos dobijem od lokalne uprave i hrvatskih voda komunalnu uplatnice i slivne vode uplatnice.
Porez na vikend kuće je jedno,komunalna naknada i slivne vode drugo a to ionako plaćaju svi vlasnici.I ne znam što sad tu nije jasno.

Županijski porezi
1. porez na nasljedstva i darove
2. porez na cestovna motorna vozila
3. porez na plovila
4. porez na automate za zabavne igre.

Gradski/općinski porezi
1. prirez porezu na dohodak
2. porez na potrošnju
3. porez na kuće za odmor
4. porez na korištenje javnih površina.
5.porez na nekretnine
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:39   #30
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Nego kad čemo na ulice u blokadu svega?
Ne treba niti prijaviti prosvjed, nema toliko policije i vojske koliko ima naroda.
Ili izaći na lokalne izbore i zaokružiti kandidata koji će držati porez niskim?

Možda da probamo prijeći izlaznost od bar 50% umjesto pozivanja na nasilje.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:41   #31
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Porez na vikend kuće je jedno,komunalna naknada i slivne vode drugo a to ionako plaćaju svi vlasnici.I ne znam što sad tu nije jasno.
Meni je jasno; No najvise vicu oni koji nikada porez nisu do sada placali nego su placali samo komunalno i za slivne vode a govore kako eto ovi koji imaju razno razne vikendice - pa neka placaju jer su oni bogati a mi kojih ih nemamo nismo. A ekipa uopce ne kuzi da mi koji imamo vikendice vec godinama placamo porez na kuce za odmor + komunalno i za slivne vode kao i svi ostali. Dakle za nas sa vikendicama porez nije apsolutno nista novo.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:46   #32
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ili izaći na lokalne izbore i zaokružiti kandidata koji će držati porez niskim?
Pa pogledaj predizborna obecanja HDZ-a dok je SDP bio na vlasti i kasnije kada je dosao na vlast i izjave kao i izjave MOST-a koji su ipak saborski zastupnici. Pa i sam Maric koji ga uvodi; Svi su rekli da je to protiv i agresija na narod bla bla - a eto sada se uvodi odnosno prosao je u saboru. Zasto su glasali za a ne protiv? Da nije zakon prosao ne bi se niti mogao uvesti.

I u Sloveniji su to uveli pa se narod pobunio pa su ga ukinuli za sve nekretnine ispod pola miliona EUR-a vrijednosti.

Jednostavno se zapadni model kod nas ne moze prepisati gdje je narod stoljecima stedio u nekretninama - sto zemljiste sto kuce/stanovi, a nije stedio u bankama zbog nesigurnosti i inflacije.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:49   #33
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ili izaći na lokalne izbore i zaokružiti kandidata koji će držati porez niskim?
ha ha ha.O tome nije bilo uopće riječi prije lokalnih izbora

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Meni je jasno; No najvise vicu oni koji nikada porez nisu do sada placali nego su placali samo komunalno i za slivne vode a govore kako eto ovi koji imaju razno razne vikendice - pa neka placaju jer su oni bogati a mi kojih ih nemamo nismo. A ekipa uopce ne kuzi da mi koji imamo vikendice vec godinama placamo porez na kuce za odmor + komunalno i za slivne vode kao i svi ostali. Dakle za nas sa vikendicama porez nije apsolutno nista novo.
Viču jer su čitali one koji ih plaše sa porezima i nekim ovrhama.Vjerovatno imaju mnogo kvadrata pa se boje da im cijena poreza ne odleti u nebo.Ili imaju neprijavljene vikendice a prijavili su nekog člana porodice da mu se vodi pod nekretninu.Mnogo galame za nešto za što se ne zna u što će se izrodit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 14:55   #34
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Viču jer su čitali one koji ih plaše sa porezima i nekim ovrhama.Vjerovatno imaju mnogo kvadrata pa se boje da im cijena poreza ne odleti u nebo.Ili imaju neprijavljene vikendice a prijavili su nekog člana porodice da mu se vodi pod nekretninu.Mnogo galame za nešto za što se ne zna u što će se izrodit.
Ne, nego ce sada placati porez svi a ne samo oni koji imaju vikendice.

I nije problem da se to objedini u jedno ako ukupna cijena bude ista. Sto ce na pocetku vjerovatno i biti. No moze se dogoditi da kako bude falilo novaca u drzavnoj blagajni da oni porez povecaju; Ili rade izmjenu zakona gdje vise nije X kuna po kvadratu nego je % od cijene nekretnine, a na to ti ne mozes utjecati - npr selo na moru postane popularno sto odmah poveca cijene nekretnina i samim time porez, ili oko tebe nastanu vile pa je i tvoja mala kucica najedanput primamljiva nekom investitoru bogatasu pa odmah i vise vrijedi da je on renovira ili napravi neku novu i druzi se sa svojim bogatim susjedima - a to se dogodilo van u svim trendy cetvrtima gdje su takvi porezni sustavi - i onda ti ne mozes placati taj porez sa nasim primanjima, a do sada si sve uredno mogao. Usput 2% poreza na kucu od 100 tisuca EUR-a sto i nije neka palaca nego kuca od 70-80 kvadrata ti je 2000 EUR-a godisnje poreza ili 166 EUR-a mjesecno odnosno cca 1200 kuna.
A sada za to placas oko 1000 kuna godisnje. Ovo prvo rijetki mogu, ovo drugo se jos i moze. Onda da ne ostanes bez nekretnine zbog neplacenog poreza, prodas je u bezcjenje "dam dam samo da prodam" nekom svabi, rusu ili englezu, pa drzava dobije lovu zbog poreza na promet nekretnina + onda od tog svabe rusa ili engleza godisnji porez kojeg od tebe nije mogla dobiti. A ti? Tko te jebe.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 15:39   #35
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
I u Sloveniji su to uveli pa se narod pobunio pa su ga ukinuli za sve nekretnine ispod pola miliona EUR-a vrijednosti.
Znas li sta su to tocno radili u Sloveniji?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 15:46   #36
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Znas li sta su to tocno radili u Sloveniji?
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...lacati/845182/

https://www.tportal.hr/vijesti/clana...tnine-20161110
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 16:59   #37
[QUOTE=europe2seoul;64840621]Ne, nego ce sada placati porez svi a ne samo oni koji imaju vikendice.

I nije problem da se to objedini u jedno ako ukupna cijena bude ista. Sto ce na pocetku vjerovatno i biti. No moze se dogoditi da kako bude falilo novaca u drzavnoj blagajni da oni porez povecaju; Ili rade izmjenu zakona gdje vise nije X kuna po kvadratu nego je % od cijene nekretnine,
/QUOTE]naravno da će plaćat svi jer do sada nije bilo poreza na nekretnine.Neće se objedinit jer je porez na vikendice od 5 do 15 kn po kvadratu a porez na nekretnine će se posebno obračunavat prema čl.33-37 a nema postotka vrijednosti

Godišnji iznos poreza po m2 obračunske površine nekretnine iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se množenjem:
1. vrijednosti boda (B)
2. koeficijenta zone (Kz)
3. koeficijenta namjene (Kn)
4. koeficijenta stanja (Ks)
5. koeficijenta dobi (Kd).
http://www.sabor.hr/fgs.axd?id=47298 u nastavku zakona postoji i obajšnjenja pojedinih članaka
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 08:59   #38
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
da ne qutam pronađite si dogovor:
1. - do 31. listopada je potrebno dostaviti podatke
2. ne mješajte klasične poreze od Porezne uprave i ove koji će sada doći od JLS, plaćanje najma oslobađanja poreza na prvu nekretninu nemaju nikakve veze sa ovim porezom. Gedajte ju kao jednu vrste komunalne naknade.
3. nema veze jel nekretnina u najmu ili nije opet to je "kao komunalna naknada" ako je sada plaćao najmoprimac ili najmodavac i sada će ili jedan ili drugi sa time da je sada odgovornost za dug solidarna, dakle nema više on je to trebao plaćati ZGODNO JELDA ?
Ima veze da li je u najmu ili nije, jer kažu da će najveće olakšice biti za nekretnine u kojima stanuju prijavljeni podstanari.
Ja sam to protumačila da bi onda veći porez bio ako bi ta nekretnina bila prazna, mislim da je zato i u obrascu stavljena ta opcija za popuniti.

A komunalnu naknadu trenutno plaćam ja, mjesečno 35 kn, ne znam zašto bih davala kasnije podstanarima da plaćaju ako je to dužnost vlasnika, pogotovo ako bi mi bez njih u stanu bio još veći porez.

Ne mogu vjerovati da to uskoro kreće, a gradovi nemaju još nikakve odluke
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:17   #39
Quote:
blaenka kaže: Pogledaj post
Postoji li neki vremenski rok do kada treba dostaviti podatke?
Pisat ce ti na pismu koje dobijes uz obrazac. Mi smo za kucu za odmor dobili pocetkom srpnja, rok za dostavu podataka (postom ili e-mailom) je bio 31.7. S time da mozes nazvati ili pisati kontakt osobi ako nesto treba razjasniti.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 12:33   #40
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Ima veze da li je u najmu ili nije, jer kažu da će najveće olakšice biti za nekretnine u kojima stanuju prijavljeni podstanari.
Ja sam to protumačila da bi onda veći porez bio ako bi ta nekretnina bila prazna, mislim da je zato i u obrascu stavljena ta opcija za popuniti.

A komunalnu naknadu trenutno plaćam ja, mjesečno 35 kn, ne znam zašto bih davala kasnije podstanarima da plaćaju ako je to dužnost vlasnika, pogotovo ako bi mi bez njih u stanu bio još veći porez.

Ne mogu vjerovati da to uskoro kreće, a gradovi nemaju još nikakve odluke
ajmo jos jedanput... ne postoji olakšica na porez na nekretnine.,, to što ti plačaš porez na dobit što nekom iznamljuješ stan je stvar tebe i porezne uprave a ne JLS (JEDNICA LOKALNE I PODRUČNE SAMUPRAVE), sada češ umjesto komunalne naknade dobit porez na tu nekretninu nebitno jel u najmu ili nije sa koeficjentima o kojima to ne ovisi, već ti koeficjenti ovise o drugim stvarima i to je jedino mjerodavna visina poreza koja će biti određena za tu tvoju nekretninu prvu drugu ili desetu....

ps. vidi "sivkićev post" samo što koeficjent namjene nije ono što ti misliš
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:33.