Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2017., 15:44   #61
Ne mora misao iskociti iz sebe same da bi uvidjela istinitost ili neistinitost. Same misli se medjusobno slazu ili ne slazu, i ako se ne mogu sloziti negdje je greska. Osim toga, misljenje nije izolirano nego je u stalnom odnosu spram percepcija i spram misljenja drugih koja su poput zrcala u kojima misljenje "vidi samo sebe".
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 16:41   #62
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
U toj divnoj priči je sve bitno, a ne samo poanta
Ja sam mislila komentirati i to da je odnos uvijek bitan jer je "sve onako kako jest zbog svojih odnosa sa svim drugim" ... (to je "objektivna" nužna bitnost a subjektivne partikularne bitnosti su uvijek proizvoljne odnosno ovise o tezi koja se hoće dokazati/cilju koji se hoće postići)

Quote:
Ni sam ne znaš koliko si u pravu
Kada bi znao, doživio bi orgazam
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 19:01   #63
Vidiš kakvi su ti ljudi. Hvale te, pa kad im kažeš da ih stavljaš na ignore listu, više nisu pokvareni samo prema drugima, nego i prema tebi.

Istina je istina bez obzira tko je izriče.
Dobar tekst je dobar tekst bez obzira u kakvom si odnosu s onim tko ga je napisao.

Kao i obratno.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 19:08   #64
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Rekao bi Dedić...

Pusti neka spava.
Ne diraj njegov san.
Ovog kralja nikada ne budi.
Veći od njeg bit će prosti ljudi
ako ostane bez svog kraljevstva,
gdje se vlada samo dok je noć.

Pusti neka spava.
Ne diraj njegov san.
Ako jednom probudiš sanjara,
jedan svijet bit će bez vladara,
a od pjesnika i kralja tvog
samo prosjak ostat će ti tad.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:23   #65
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem - kao što možemo nešto gledati, pa onda možda i vidjeti, ali ne moramo, tako i s mišljenjem.
U pravu si. Nije problem. Stvar je zapravo jednostavna. Predmet svakog mišljenja je predmet kao takav.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:54   #66
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Buddha ili ne, besmislica je smatrati da se ono što je neuvjetovano može dosegnuti pod određenim uvjetima.
(pokušat ću što kraće jer si inzistirao da ti se piše onoliko koliko ti daš i ove zagrade mi se ne računaju u to .Ali ja ću ti odgovoriti opširije kasnije i drugdje jer si POKRENUO PREVAŽNO PITANJE i na neka kratka pitanja potrebne su knjige odgovora kao što i sam znaš

1. Nisargadatta i Buddha i teta Bernadetta kažu da je to moguće

2. Ti bi svoj kategorički zaključak trebao preokrenuti u pitanje tj -Što ja to ne razumijem kada mi se čini da partikularno može dosegnuti apsolutno.

3.
Mnogi paradoksi kvantne fizike čine se slični ''nemogućnosti rješenja '' tog koana da bi se ''sjedenjem'' dosegnuo apsolut(nirvana,bezuvjetno....)
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:10   #67
Nisam rekao da partikularno ne može dosegnuti apsolutno. Nego da nije moguće da postoje određeni uvjeti pod kojim bi bilo moguće dosegnuti ono što je ne-uvjetovano. Naprosto, ono ne-uvjetovano ne podliježe ovim ili onim uvjetima.

To ne znači da je nemoguće partikularnom dosegnuti apsolutno, nego da hoće li se to dogoditi ne može ovisiti (niti u potpunosti, niti prvenstveno) o partikularnom. Nego o apsolutnom. Odnosno, to može biti stvar milosti a ne može biti stvar metode.

(Naravno, ako je nirvana naprosto utrnuće, onda može: kad ukineš sve uvjetovano ne ostane ništa.)
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:32   #68
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1. Nisargadatta i Buddha i teta Bernadetta kažu da je to moguće
Raznorazni likovi laprdaju raznorazne stvari, potpuno je nebitno sto netko nesto kaze, tj argument autoriteta, stoga se tvrdnja odbacuje kao irelevantna.

Quote:
2. Ti bi svoj kategorički zaključak trebao preokrenuti u pitanje tj -Što ja to ne razumijem kada mi se čini da partikularno može dosegnuti apsolutno.
Zbog ad1 slijedi odbacivanje i ove tocke (uz to sto to nije ono sto je dotici tvrdio).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 23:49   #69
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da partikularno ne može dosegnuti apsolutno. Nego da nije moguće da postoje određeni uvjeti pod kojim bi bilo moguće dosegnuti ono što je ne-uvjetovano. Naprosto, ono ne-uvjetovano ne podliježe ovim ili onim uvjetima.
Oke, s tim se slažem

Quote:
To ne znači da je nemoguće partikularnom dosegnuti apsolutno, nego da hoće li se to dogoditi ne može ovisiti (niti u potpunosti, niti prvenstveno) o partikularnom. Nego o apsolutnom. Odnosno, to može biti stvar milosti a ne može biti stvar metode.
I sa ovim se slažem kada si ovako napisao i potpisao bih.
Ali to nas opet vraća pitanju zašto Buddha preporuča jako meditaciju a ne preporuča jako čitanje . Iako čitanje nije zabranjeno nego ,hajmo kratko reći , meditacija se puno puno puuuunoooo više cijeni.

I to otvara krucijalno pitanje milosti
Milost od koga? Boga ?? kako ? što je to ?

Budizam ne poznaje pojam milosti već karme. Ali karma je ''čista računica.
Karmu bi ti sada mogao napasti gornjom tvrdnjom da nikakova postignuća od strane meditanta ne mogu prekoračiti ''ponor'' do apsolutnog .
Neću opširno jer si mi zabranio pa ne smijem pa ćemo polako

Quote:

(Naravno, ako je nirvana naprosto utrnuće, onda može: kad ukineš sve uvjetovano ne ostane ništa.)
Neću se zasada upuštati u tumačenje i razumijevanje Nirvane ,jer imam ''važnijih '' kratkih odgovora na umu.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 23:55   #70
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Raznorazni likovi laprdaju raznorazne stvari, potpuno je nebitno sto netko nesto kaze, tj argument autoriteta, stoga se tvrdnja odbacuje kao irelevantna.
.
1. Opet mrzovoljan odgovor

2. Ali ne možeš odbaciti SVAKU izjavu autoriteta i ubaciti je u logičku pogrešku argument autoriteta. To je apsurd

3. Buddha kaže provjeri i vidi sam .

4. Hajde ti zanemari tko te ovo pitao i odgovori što bi ti rekao nekom da te pita što je to postigao Ramana i-ili Nisargadatta i-ili Buddha ako hoćeš.

Kako ti sada razumiješ i interpretiraš njihovu realizaciju ?

5. Ako izjave 4 čovjeka iz 4 različite ere govore o istom ja ih kao porotnik ne mogu odbaciti da su prevara i bespredmetne i argument iz autoriteta nego mi se čine kao pouzdane. Jer mi je sudac rekao da donesem sud o izjavama Buddhe, Ramane i Nisargadatte i tete Bernadette

ne izvan SVAKE sumnje, nego izvan razumne sumnje.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 01:23   #71
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ali to nas opet vraća pitanju zašto Buddha preporuča jako meditaciju a ne preporuča jako čitanje . Iako čitanje nije zabranjeno nego ,hajmo kratko reći , meditacija se puno puno puuuunoooo više cijeni.
Citanje nije mogao niti zabranit niti preporucit buduci se nije imalo sto citat. Buda je zivio nakon (nedesifiranog) pisma prethistorijskih kultura doliene inda i prije ranih zapisa anticke indije (u brahmiju, uglavnom).

Jest moguce da su sporadicno postojali neki zapisi, ali ako jesu bili su vrlo rijetki izuzeci.

To je kultura usmene, a ne pismene knjizevnost, a sto se ocituje i u strukturi ranih budistickih tekstova (a koji su u stvari zapisana usmena predaja) komponiranih za lakse pamcenje i sa puno repetitivnih elemenata.

Kad se to uzme u obzir mozemo smatrati naprednim neke ideje, ali suvislu filozofiu su razvili tek kasnije.

Tko zna, da je Buddha mogao citat hegela mozda bi povijest azijskih religija bila bitno drugacija

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
1. Opet mrzovoljan odgovor


Quote:
2. Ali ne možeš odbaciti SVAKU izjavu autoriteta i ubaciti je u logičku pogrešku argument autoriteta. To je apsurd
Nijedna izjava se ne odbauje zato sto je autoritet. Odbacuje se davanje vrijednosti izjavi samo zbog toga sto ju je rekao autritet. Odnosno, Budina izjava u startu ima jednaku tezinu kao i izjava Ljilje Vokic ili Davora Sukera. Ono sto neku izjavu cini ispravnom ili neispravnom su elementi izjave same i dokazi za tu izjavu. Nije stvar u tme da je izjava netocna jer ju je rekao Buda, nego da nije tocna (samo) zato sto ju je rekao Buda.

Quote:
3. Buddha kaže provjeri i vidi sam .
Da, to je dobra izjava. Usporedbom osobnih i tudjih duhovnih iskustava (u razlicitim oblicima, kroz razlicite faze, u razlicitim teorijskim okvirima i duhovnim skupinama), osobnih i tudjih iskustava na halucinogenima, tudjih iskustava sa psihozama, depersonalizacijama i ostalim mentalnim poremecajima, znanstvenim istrazivanjima psihlogije, neurologije itd te uz dozu kritickog logickog razmatranja svega toga zakljucujem kako unutarnje subjektivno iskustvo nije dovoljan argument i ne dokazuje puno te kako su logicko filozofsko razmisljanje i empirijska znanstvena provjera te modeli na tome zasnovani nuzno i uvijek nadredjeni bilo kojem religijskom, misticnom, duhovnom i drugom subjektivnom iskustvu.

Quote:
4. Hajde ti zanemari tko te ovo pitao i odgovori što bi ti rekao nekom da te pita što je to postigao Ramana i-ili Nisargadatta i-ili Buddha ako hoćeš.
Nemam pojma, nisam u njihovoj glavi. Sustinski problem subjektivnih duhovnih iskustava.

Quote:
Kako ti sada razumiješ i interpretiraš njihovu realizaciju ?
Nikako, suvisno je zamarati se necime sto ne moze izaci iz okvira uvjerenja, misljenja i subjektivnih interpretacija.

Quote:
5. Ako izjave 4 čovjeka iz 4 različite ere govore o istom ja ih kao porotnik ne mogu odbaciti da su prevara i bespredmetne i argument iz autoriteta nego mi se čine kao pouzdane. Jer mi je sudac rekao da donesem sud o izjavama Buddhe, Ramane i Nisargadatte i tete Bernadette
Imas preniske kriterije.
Mozes bez problema naci izjave puno vise ljudi iz puno vise razlicitih era o sasvim drugacijim i tome suprtstavljenim duhovnim iskustvima, percpcijama i stavovima. Uostalom niti u samoj indiji nikad nije bilo misticnog konsenzusa.
Mozes naci izjave gomila ljudi kroz povijest, pa sve do danas, cije iskustvo je da sunce vrti oko zemlje. Koliko ljudi samo u jeruzalemu dobije jeruzalemski sindrom i psihoticno valja biblijske gluposti.

No kad zelimo u nesto vjerovat onda stvari filtiramo i naglasavamo ono sto nam odgovara, a ignoriramo suprotno.

Ovdje se dakle radi o kombinaciji dve logicke pogreske: argumenta autoriteta i pokusaja argumenta vecine.

Kazem pkusaja jer statisticki u citavom moru covjecanstva ta cetvorica u povijesti su prakticno (iako ne apsoltno) 0 i mozes na taj nacin "potvrdjivati" jako puno jako razlicitih i medjusobno suprotstavljenih ideja, za svaku ces naci nekakvih 4 ili 1000 "autoriteta". Pa i dovoljno krscanskih mistika, npr,koji ce svojim misticnim iskustvima i cudima koja su proizveli dokazivati kako su Nisargadata i Buda zavedeni od sotone.

Takodjer, nema potrebe sumnjati uopce u njhov vlastit dozivljaj i percepciju nekog iskustva da bi se taj argument srusio. Ali isto tako ljudi imaju percepciju i iskustva sunca koje se krece oko zemlje ili iskustva da su oni novi Isus (dok su na zatvorenom psihijatrijsko odjelu). To sto oni imaju neko iskustvo i stoimaju neko tumacenje tog iskustva ne znaci da je to tumacenje iskustva autoatski tocno, a ne recimo tumacenje psihijatra koji u tome vidi standardizirani mentalni poremecaj.

Dakle, apsolutno nikakav argument i dalje

(a upitno je i jesu li izjave Bude bas u istoj korpi. Odnosno, ono sto mozemo pokusati rekonstruirati jer nemamo pojma sto je n zaista izjavljivao - advaiti su puno blize izjave kasnokineskog zena nego rane mahajane (Nagarjuna je npr bio suprotstavljen istima) ili agame/nikaje.)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 18.08.2017. at 01:52.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 08:00   #72
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ali to nas opet vraća pitanju zašto Buddha preporuča jako meditaciju a ne preporuča jako čitanje . Iako čitanje nije zabranjeno nego ,hajmo kratko reći , meditacija se puno puno puuuunoooo više cijeni.
Ne znam što kaže Buddha, davno je bilo i ima raznih varijanti. Znam da npr. Dalaj Lama govori i o "analitičkoj meditaciji" koju valja kombinirati s drugim oblicima meditacije, a koja je ništa drugo do mišljenje/filosofiranje.

Što se tiče čitanja, tu doista postoji jedna značajna (meni vrlo zanimljiva) razlika spram Zapada. Naime, pri čitanju nekog buddhističkog teksta nije dovoljno imati samo tekst, nego je potrebno imati učitelja toga teksta koji je primio taj tekst od drugoga učitelja, itd., tako da linija predaje ide do autora teksta. Dakle, tamo gdje je prekinuta linija predaje, sam tekst se smatra problematičnim. (To imaš opisano u najmanje čitanom tekstu na mom blogu.) Ali isto tako se cijene filosofski argumenti, nema sumnje u to.
Quote:
Budizam ne poznaje pojam milosti već karme. Ali karma je ''čista računica.
Karmu bi ti sada mogao napasti gornjom tvrdnjom da nikakova postignuća od strane meditanta ne mogu prekoračiti ''ponor'' do apsolutnog.
Pa to i mislim, da ne mogu. Odnosno, cijeli koncept "dosezanja apsolutnog" mi je sumnjiv, ne vjerujem u njega. Vjerujem u to da ima duhovnih iskustava, da su ona (ili neka od njih) realna barem koliko i svakodnevna iskustva (ali na drugačiji način), vjerujem da ima raznolikih duhovnih iskustava, da nisu sva istoga ranga, ali ne vjerujem da postoji jedno krajnje i da imam dobrog razloga za smatrati da su upravo to jedno te isto krajnje iskustvo iskusili Buddha i Maharadž i Plotin i Ken Wilber i Majstor Ivan i ona koja je imala puno djece, kakosezove.
Quote:
Neću opširno jer si mi zabranio pa ne smijem pa ćemo polako.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 08:09   #73
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ako izjave 4 čovjeka iz 4 različite ere govore o istom ja ih kao porotnik ne mogu odbaciti da su prevara i bespredmetne i argument iz autoriteta nego mi se čine kao pouzdane. Jer mi je sudac rekao da donesem sud o izjavama Buddhe, Ramane i Nisargadatte i tete Bernadette

ne izvan SVAKE sumnje, nego izvan razumne sumnje.
S tim se slažem, ali bi trebao dati točne navode (čija se točnost može provjeriti, a ne nešto što si ti zapamtio) pa da vidimo govore li o istom. (Buddhu slobodno preskoči, ali ovo troje bi mogao naći.)

Odnosno, da vidimo možemo li mi znati da govore o istom. Bio ja na uvodnom predavanju TM, i tamo pokažu neke jednadžbe kvantne fizike i neki tekst na sanskrtu i kažu: "ovo dvoje govori isto". A je, budući da tu nitko ne razumije ni te jednadžbe ni sanskrt, onda je to dvoje doista isto, naime nešto nerazumljivo. Štono reče Hegel, u mraku su sve krave crne.

Elem, točne navode na sunce, pa da vidimo.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:05   #74
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Što se tiče čitanja, tu doista postoji jedna značajna (meni vrlo zanimljiva) razlika spram Zapada. Naime, pri čitanju nekog buddhističkog teksta nije dovoljno imati samo tekst, nego je potrebno imati učitelja toga teksta koji je primio taj tekst od drugoga učitelja, itd., tako da linija predaje ide do autora teksta. Dakle, tamo gdje je prekinuta linija predaje, sam tekst se smatra problematičnim. (To imaš opisano u najmanje čitanom tekstu na mom blogu.) Ali isto tako se cijene filosofski argumenti, nema sumnje u to.
Rekao bih da je to stav prvenstveno baziran na Tibetancima koji su iz politickog razloga dosli pod svjetlo reflektora, ali su inace najmanja od tri budisticke skupine (najveca je mahajana, satim teravada, a vadjrajana ako ju definiramo kao zasebnu, a ne podvrstu mahajana, je najmanja. Posebno sto je u ovom slucaju dodatno ogranicavamo samo na Tibetansku vadjrajanu u kojoj su ovi elementi najizrazeniji).
Princip duhovnog nasljedja, neophodnost gurua i slicno su elementi tantricke tradicije, a ne Budizma. Toje misticno-magijska religijska crta snazno prisutna u Tibetanskom budizmu i u hinduizmu. To je zato sto je Tibetanski budizam najmladji, tj najkasnije je odselio iz Indijie vanka i stoga djeli te najmladje elemente koji su stvarili i dobar dio modernog hinduizma. Cak i ranija faza razvoja vadjrajane koja je prije tog razdoblja otisla put istoka (npr japanski shingon) nema tako izrazenu guruisticku komponentu, kamoli stariji pravci.

U Mahajani je recimo izrazena akademska crta, slicna teoloskim faksevima modernog katolicanstva, pticuci takvu vrst proucavanja tekstova.

Ukratko, nitko u Budizmu kao takvom ne trazi da imas gurua kako bi mogao proucavati tekstove, samo u jednom magijsko-ezotericnom pravcu koji, kao i svi takvi pravci, zivi na dramatizaciji, tajnovitosti i bajci.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 18.08.2017. at 17:17.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 15:43   #75
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
S tim se slažem, ali bi trebao dati točne navode (čija se točnost može provjeriti, a ne nešto što si ti zapamtio) pa da vidimo govore li o istom. (Buddhu slobodno preskoči, ali ovo troje bi mogao naći.)

Odnosno, da vidimo možemo li mi znati da govore o istom. .....

Elem, točne navode na sunce, pa da vidimo.
Za početak kratko pa ćemo polako žuriti

1. Neophodno je da pročitaš(pročitamo zajedno) knjigu razgovora I AM THAT Nisargadatte sa posjetiocima njegovog skromnog doma . (ako se potrudiš lako je možeš naći besplatno na netu prevedenu na naški nespretno kao- Ja sam to .Obavezujem da ću o knjizi otvoriti temu jer mi je dugo na pameti. To je uostalom najvažnija knjiga na svijetu ,ako se mene pita.

2. Bilo koji tekst od Ramane Maharsija svjedoči da su izjave o prirodi zbilje i njihovog ''stanja '' kod njega i Nisargadatte ''analogne'' iako se oni nisu poznavali. Pošto je Nisargaddata polupismeni trafikant sa sela on nije znao ni tko je Buddha, Isus, Hegel ili Marijan Cipra

3. Zaista je neophodno pročitati cijelu knjižicu Experience of no self od tete Bernadette. Može se naći na netu ,a ko ne uspije neka mi se javi na private pa ću mu poslati. (uz opasku. idućih 15 dana se pakujem i putujem tamo i amo i biti ću zauzet više nego inače ,pa su moguće odgode i šutnja.

4. dakle za početak se možeš zadovoljiti ''izjavama na povjerenje tj

a) ja ti tako kažem pa mi vjeruj
b) drugi tako kažu pa im vjeruj

i morat ćeš pročitati bilo što od njih. Moraš obaviti svoj domaći rad a net je fala Apemantu prepun svega ko hoće naći.

Znaš zašto.
Iz onog razloga iz kojeg ja sada na testu nepogrešivo znam prepoznati koju je pjesmu napisao Ujević, a koja je vlaška ojkalica.
Koji je tekst napisao Sigmund, koji mravac8, a koji je tekst manifest komunističke partije.

Djelomični citati će se dati ,ali budući da to obično vodi do kidisanja pasa razuma na kost neke rečenice to nije metod koji je najbolji da bi se prepoznao okus i vibra Ujevića, Nisargaddate , Ramane ,tete Bernadette, Hajdegera, Žižeka ili naše mravac8 ...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:12   #76
Misao je cigla/zapecena zemlja, a mort je pretpostavka/vjerovanje koje povezuje razlicite cigle putem morta. Da li cigla odredjuje smisao ili mort? Ili nesto sasvim trece?
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:18   #77
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

1. Neophodno je da pročitaš(pročitamo zajedno) knjigu razgovora I AM THAT Nisargadatte sa posjetiocima njegovog skromnog doma
.
a jel je buda rekao da se čita ili da se meditira? ti vidim samo puno tobože čitaš a za meditaciju si veliš malo lijen.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 03:30   #78
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A u konacnici bi to meditativno stanje, u kome je misljenje smetnja, meditant trebao odrzati tijekom citavog dana, dok obavlja svakodnevne poslove?
Što manje misli pri meditaciji, tim veća jasnoća, mentalna bistrina kad se iz nje izađe.

Zamisli da su misli gosti. U meditaciji izbaciš sve goste vani iz svog unutarnjeg prostora. Tu i tamo netko prođe, ali tišina bez tih parazita koji žive od tvoje pažnje, postane vrlo ugodna, osvježavajuća i okrepljujuća. Nekad i blaženi srsi bezrazložne sreće ili tjelesne ugode ili neobjašnjivog zadovoljstva te naplave. Ne radiš ništa i ne misliš ništa sjediš i dišeš, a miran si i ispunjen. Ne znaš ni s čim ni zašto ....

Kad izađeš iz meditacije primjećuješ da je broj gostiju koji su se vratili znantno smanjen, tvoj untarnji prostor nije nakrcan, nema buke jer nema više tolike gužve i možeš se posvetiti sa koncentracijom i snažnom budnošću svakom gostu koji navrati.
__________________
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 07:38   #79
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Što manje misli pri meditaciji, tim veća jasnoća, mentalna bistrina kad se iz nje izađe.

Zamisli da su misli gosti. U meditaciji izbaciš sve goste vani iz svog unutarnjeg prostora. Tu i tamo netko prođe, ali tišina bez tih parazita koji žive od tvoje pažnje, postane vrlo ugodna, osvježavajuća i okrepljujuća. Nekad i blaženi srsi bezrazložne sreće ili tjelesne ugode ili neobjašnjivog zadovoljstva te naplave. Ne radiš ništa i ne misliš ništa sjediš i dišeš, a miran si i ispunjen. Ne znaš ni s čim ni zašto ....

Kad izađeš iz meditacije primjećuješ da je broj gostiju koji su se vratili znantno smanjen, tvoj untarnji prostor nije nakrcan, nema buke jer nema više tolike gužve i možeš se posvetiti sa koncentracijom i snažnom budnošću svakom gostu koji navrati.
Odličan opis, mnogo korisniji od ovih traktata o nirvani i koječemu.

Jest da je meditacija nekad imala isključivo religioznu svrhu, ali i spolni su organi nekad bili neraskidivo povezani s reprodukcijom, dok ih danas koristimo i u rekreativne svrhe. Doduše, nema puno toga na ovom pedeefu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 08:28   #80
Misli kao gosti je zavodeća usporedba, jer implicira da su misli tu, eto tako, bez neke osobite svrhe. Ja sam u početnom zapisu ovoga topika dao jednu drugu usporedbu. Moja se meni čini primjerenija.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.