Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2017., 14:05   #1
U kojoj mjeri ste direktni/cijenite direktnost?

Kada pričate s osobom o nečemu i ne slažete se sa stavom te osobe, hoćete li prešutjeti ili ćete iznijeti svoje neslaganje?
Kad vam se frendica ili rođak ili kolegica žale oko nečega, a vama je rješenje njihovog problema jasno kao dan, da li ćete to otvoreno iznijeti i kada uključuje kritiku te osobe?

Npr. žali se kako nema vremena za vježbanje, a 2 sata dnevno je na faceu, ili žali se da bi htio više vremena biti u prirodi, a cijele vikende provodi na kauču i izmišlja razloge da ne ide, kenjka da se ne mre rano dignuti, da je kiša i tak.

Ja ću npr. reći takvoj osobi nešto poput - gle da stvarno želiš ići, organizirao bi se i išao. Sve to što pričaš su ti samo izgovori.
Često se osobe nakon toga nadure na mene.

Koliko ste direktne s ljudima, koliko motate stvari u celofan, koliko prešućujete radi "mira u kući" i recimo nestavljanja odnosa u opasnost?

Ja sam superdirektna osoba i nedavno sam došla do spoznaje da mi to baš i nije najbolja stvar ikad.

Primijetila sam da ljudi ne znaju baš podnijeti kada čuju da sami mogu promijeniti situaciju na koju se žale i da se često naljute kad im se kaže kako iz mog ugla stoje stvari. Ja kažem onako kako jest, realno i neuljepšano, naravno iz moje osobne perspektive.

U principu razmišljam da ljudi samo žele tapšanje po ramenu, a ne konkretne prijedloge i razgovor koji će uključivati i njihov trud oko nečega što ih muči i nedajbože prijedlog da nešto na sebi promijene ako žele promjenu u nekom polju svog života.

Također, čini mi se da su ljudi skloniji simpatizirati osobu koja će im reći ono što sami žele čuti, nego osobu koja će im iskreno reći.
Što vi mislite?

Da li vi volite da vam netko direktno kaže svoje mišljenje, ili da vas tapša po ramenu?
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:15   #2
Ovisi o puno faktora.

Ako je sugovornik bahat i bezobrazan onda sam jako direktna. Ako nije, onda pazim da ga ne povrijedim.

Ovisno o situaciji pregrizem jezik puno puta za drage ljude jer prihvacam da svi imamo svoje mane i slabosti. No, ako procijenim bi "spustanje na zemlju" bio pozitivan sok, znam biti brutalno iskrena.

Nedavno sam bila s frendicom u shopingu i odabrala je hlace koje su joj grozno stajale. To sam joj i rekla prije nego ih je kupila jer me pitala za misljenje. Da ih je kupila prije, ne bih rijec rekla. Cemu? Vratiti ih ne moze, njoj se ocito svidjaju, tko sam ja da je radim nesigurnom i nesretnom?
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 14:23   #3
ovisi o osobi. npr imam dvoje prijatelja koji pokušavaju smršavit. s jednom od te dve osobe mogu bit direktnija i reć ako nešto radi krivo i ta osoba će mi odgovorit da sam u pravu i možda poslušat, a možda i ne. druga osoba mi kaže kako evo baš počinje vježbat i tako već godinama i ja samo slušam. vjerojatno i sama zna i vidi koliko ima uspjeha. neću ništa postić ako kažem da je to premalo i da mora ovako i onako i bla bla... ok, poslat ću neke vježbe za preporuku, pozvat ću na zajedničko vježbanje i trčanje, ali neću joj toliko zvocat po glavi kao onoj prvoj osobi.
isto tako i po pitanju međuljudskih odnosa, nekima mogu reć šta rade krivo ili kad treba odustat od nekih odnosa, a neke samo slušam i kimam glavom jer znam da bi s komentarom samo stala na bolnu točku.
nikog ne pokušavam uvrijedit i nitko od njih mi ne ide na živce, samo znam unaprijed da li će moj komentar biti od koristi ili ne.
__________________
Reciklirajmo zajedno! :)
Ariana B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 15:18   #4
Kako kad, ovisi o puno faktora, od toga s kime, o situaciji, problemu...

Nekad je bolje prešutjeti neke stvari i radi mira u kući, i radi toga da nekoga ne povrijediš. S vremenom sam naučila na balans, brutalno iskrena sam bila kad sam bila puno mlađa, a iskustvo me naučilo da je nekad bolje zadržati jezik za zubima.

Zašto ljudima smeta direktnost? Pa ljudi su uglavnom takvi da vole živjeti u svom mjehuriću sapunice i kad ga nešto želi probušiti, onda nastaju problemi i počnu se ponašati defenzivno. Ništa neobično.

Meni ta direktnost često baca na nekoga tko se ponaša bahato, djetinjasto i nije ga pretjerano briga hoće li nekoga povrijediti ili ne. Ne tvrdim da je pravilo, jer nije, ali uglavnom imam takva iskustva s direktnim ljudima.
Hot candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 15:40   #5
Uvijek. Samo, ovisno o osobi biram način na koji ću reći. I sama volim čuti iskreno mišljenje koje mi se ne sviđa, pa ću razmisliti o drugačijem načinu rješavanja problema što mi može više koristiti od tapšanja po ramenu.
ForrestCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 15:54   #6
U vrlo velikoj mjeri cijenim direktnost, ne volim suptilnosti i sranja tog tipa, prema meni.
Baš imam jednu tako retardiranu situaciju u privatnom životu i razmišljala sam o tome danas.
Ko će krepat ako smo direktni i sve se riješi odmah.
Ali ne, eto, ajmo si čitati misli

A ne cijenim ove "brutalno iskrene" što laju bez takta gdje treba i ne treba i gdje ih nitko ništa ni ne pita. To je glupost, a ne direktnost.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 16:02   #7
U kojoj mjeri ste direktni/cijenite direktnost?

Pa ovisi od situacije do situacije kako i sta, generalno naravno da preferiram direktnost u oba smjera.

Medutim, cini mi se da ljudi koji se dice svojom direktnoscu cesto nemaju takta za ono sto kazu. Pa onda nije cudo da se druga strana ljuti.

Iskreno, meni 'da to strasno zelis, onda bi to i napravila' bas zvuci podozrivo. I iako je mozda ta osoba zbilja slabic koji nikako da se pokrene, malom broju ljudi treba i pase takvo obrazlaganje. Ako je nesto nebezobrazno, ne svisoka, ne bahato...ne znaci da je upakirano ili nedovoljno direktno.

Dodatno, mislim da je tesko odvagati situacije u kojima je ok dati svoj osvrt iako te nitko nista nije pitao i situacije u kojima si zbilja nepozvan. Rijetki ljudi imaju smisla za to.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 16:05   #8
ovisi o osobi. za neke znam da žele da kažem što mislim. njima i kažem.
ovima koji samo kukaju i prigovaraju...nakon nekog vremena kažem jer mi dosadi slušati jedno te isto. onda oni samo malo pojačaju kuknjavu ali i dalje ništa ne rade. sljedeći put ignoriram. jednom sam rekla, ako nije dosta, šta ću ti ja.
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 20:44   #9
Učim se biti manje direktna. Tj., ja sam od ovih bez takta koja će sve reći i netko će se naći povrijeđen time.

Tako da radim na tome da to smanjim i da moja riječ nije riječ božja niti da ako ja nešto kažem, to je tako i nikako drugačije.

Što se tiče ovoga kad mi netko kuka, većinom ljudi samo žele da ih netko sasluša, ne traže savjete i tu se trudim više pružati podršku, a manje savjete. Nisu retardirani i ako ne žele riješiti neku situaciju, onda to treba prihvatiti i pustiti ih da sami vode svoj život.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 20:50   #10
Cijenim direktnost onih osoba čije mišljenje želim čuti, ali mi je bitno da pri izlaganju tog mišljenja imaju takta. Nimalo ne cijenim bahat pristup svisoka gdje mi se pametuje jer ni ja na takav način ne bih pristupila nekome tko mene pita za mišljenje.
Ako ti je stalo do osobe s kojom razgovaraš, onda ti treba biti stalo i do njenih osjećaja pa ju nećeš ošamarit komentarom i istovremeno se dičiti direktnošću.

Primjećujem da se davatelji savjeta znaju uvrijediti ako sugovornik ne prihvati njihov savjet. Kao, toliko puta slušaju jedno te isto, daju savjete, a osoba stoji na mjestu. Možda se osoba nije još spremna pokrenuti. Rado bi prihvatila savjet ali iz niza faktora ne može. Nisu ljudi uvijek dužni opravdavati i objašnjavati sve razloge zašto nešto ne mogu. Primjenjivo recimo na ovo situaciju oko vježbanja. Svi razlozi koje daju doista zvuče bedasto i kao obični izgovori, ali nikad ne znaš prešućuju li možda još nešto što ih još koči. Nje motivaciju uvijek tako jednostavno naći u sebi.

Uglavnom, ne cijenim te brutalno iskrene, koji su zapravo samo bezobrazni i najčešće previše uzdižu vlastito mišljenje.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 20:54   #11
ma dajte, ljudi koji idu okolo i govore što misle pod plaštom "iskrenosti" su bezobrazni. nitko ih nije ništa pitao.
tako da, kad se netko takav pojavi, obično ili izignoriram ili odgovorim da nije njihov problem, nek prestanu gledati ako ih bode.
što se obrnute situacije tiče, pokušavam imati takta, i govorim iskreno i ravno samo uskom krugu ljudi, opet, s taktom.
ne vrijedi govoriti svjetske istine kojih smo svi svjesni, trebaš smršaviti, spavaj više, pušenje nije zdravo, nemoj se toliko živcirati. kome to čini dobro? svi to znamo. mislim da zna i osoba o kojoj se radi, i vjerujem da mu/joj se ne da stalno isto slušati od ljudi oko sebe.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 21:01   #12
premalo sam direktna
s ljudima koje volim stalno pazim da ih ne povrijedim


ovima koji mi stanu na žulj, a ne poznajem ih, jebem mater
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 21:23   #13
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post

ovima koji mi stanu na žulj, a ne poznajem ih, jebem mater

Nego kako. Tako i treba.

Sto se tice direktnosti, ne podnosim drsku direktnost. Za direktnost treba znati ocijeniti trenutak i imati takta. To je umijece i ili ga znas ili ne znas.

Ove koji ga nemaju smatram primitivnima - najlakse je biti 'prirodan'. Kultura ophodjenja zahtjeva malo osjecaja za mjeru i namjeru.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 21:28   #14
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
U vrlo velikoj mjeri cijenim direktnost, ne volim suptilnosti i sranja tog tipa, prema meni.
Baš imam jednu tako retardiranu situaciju u privatnom životu i razmišljala sam o tome danas.
Ko će krepat ako smo direktni i sve se riješi odmah.
Ali ne, eto, ajmo si čitati misli
Želiš onu Astru, zar ne


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 21:33   #15
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Želiš onu Astru, zar ne


-Stipe

Koga ili što?

- Afrika
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 21:36   #16
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Kada pričate s osobom o nečemu i ne slažete se sa stavom te osobe, hoćete li prešutjeti ili ćete iznijeti svoje neslaganje?
Kad vam se frendica ili rođak ili kolegica žale oko nečega, a vama je rješenje njihovog problema jasno kao dan, da li ćete to otvoreno iznijeti i kada uključuje kritiku te osobe?

Npr. žali se kako nema vremena za vježbanje, a 2 sata dnevno je na faceu, ili žali se da bi htio više vremena biti u prirodi, a cijele vikende provodi na kauču i izmišlja razloge da ne ide, kenjka da se ne mre rano dignuti, da je kiša i tak.

Ja ću npr. reći takvoj osobi nešto poput - gle da stvarno želiš ići, organizirao bi se i išao. Sve to što pričaš su ti samo izgovori.
Često se osobe nakon toga nadure na mene.

Koliko ste direktne s ljudima, koliko motate stvari u celofan, koliko prešućujete radi "mira u kući" i recimo nestavljanja odnosa u opasnost?

Ja sam superdirektna osoba i nedavno sam došla do spoznaje da mi to baš i nije najbolja stvar ikad.

Primijetila sam da ljudi ne znaju baš podnijeti kada čuju da sami mogu promijeniti situaciju na koju se žale i da se često naljute kad im se kaže kako iz mog ugla stoje stvari. Ja kažem onako kako jest, realno i neuljepšano, naravno iz moje osobne perspektive.

U principu razmišljam da ljudi samo žele tapšanje po ramenu, a ne konkretne prijedloge i razgovor koji će uključivati i njihov trud oko nečega što ih muči i nedajbože prijedlog da nešto na sebi promijene ako žele promjenu u nekom polju svog života.

Također, čini mi se da su ljudi skloniji simpatizirati osobu koja će im reći ono što sami žele čuti, nego osobu koja će im iskreno reći.
Što vi mislite?

Da li vi volite da vam netko direktno kaže svoje mišljenje, ili da vas tapša po ramenu?
na ovo bi se svatko uvrijedio, zvuci ko da drzis lekcije a ne da fakat nekome zelis dobro. ja sam isto bila takva, mozda sam jos uvijek ne znam, ali sam sad negdje u fazi da sam svjesna kako zvucim i ne zelim zvucati grubo bar ne prijateljima/obitelji/ljudima do kojih mi je stalo pa ih umjesto toga priupitam 'a zakaj nejdes se setat kad imas slobodno?' ak su mi tak bliski ponudim se da idem s njima, actually u real lifeu sam ponudila frendici da vjezbamo skupa i jesmo cak i bilo nam super zabavno, ocu rec uvijek mos okrenut stvar na pozitivnu situaciju di se ekipa nece osjecat posramljeno zbog svog nevjezbanja, eto drzim se tvog primjera da skuzis kaj pricam.

kaj se mene tice ja volim da mi se ful direktno kaze. i volim i ja ful direktno svom muzu il svojim starcima, al ostalima da, pokusavam malo onako, njeznije rec, jer znam da moras imat sto postotno neko povjerenje u nekoga da mu mos rec 'digni se debel si' lol a da se ne uvrijedi. iako sto sam starija nema potrebe uopce za takvim nacinom komunikacije.

i da, puno puta ljudi samo zele da ih netko saslusa i okej. imam frendicu koja vec deset godina tupi isti problem i ja sam vec ispucala sva moguca rjesenja ili nacina kako da se to poboljsa i ona je od svega toga napravila 0 koraka, al se i dalje zali i to je i dalje razlog za depresiju, i okej, sad sam skuzila da je moram prihvatit tak depresivnu jer na kraju dana fakat sami izabiremo hocemo li biti negativni ili uciniti nesto. ima 30 god skoro, nije glupa, znaci ono
sweetkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 22:22   #17
I samoj sebi dopizdim kad opetovano sama sebi kukam, a ništa ne mijenjam, tako da mislim da je dobro i lijepo ne kukati opetovano bližnjima ako čovjek ništa ne mijenja.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 22:55   #18
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
I samoj sebi dopizdim kad opetovano sama sebi kukam, a ništa ne mijenjam, tako da mislim da je dobro i lijepo ne kukati opetovano bližnjima ako čovjek ništa ne mijenja.
S ovim se slažem. Ako nećeš ništa prihvatiti od savjeta( a tražiš ih) ne kukaj. Tak i jedna moja frendica, kuka već godinama kak je debela a stalno jede i pije pivu. Oko toga joj se vrtio skoro cijeli život.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 22:59   #19
Quote:
marta 29 kaže: Pogledaj post
...i pije pivu.
Jel' ispred ducana?
Luneta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 23:14   #20
U bokte, sad sam skužila da sam ja izgleda bahata i bezobrazna, a opće se tak ne doživljavam.


Ne znam sad s kim da o tome pričam, s mužem sam isto super direktna i on sa mnom, no nama je to OK i nemamo oko toga problema. On smatra da to nije problem ako si direktan, no i on je takav, pa ga ne uzimam za mjerodavnog.

Evo da li je ovo po vama recimo bahato?

PRIMJER 1

Frendica i muž imaju mjesečna primanja 25 000 kn.

Ona: muž i ja si ne možemo priuštiti ----- (nešto što košta 50k eura)
Ja: pa mislim da vam to samo nije prioritet i da trošite novac na neke druge stvari. Da si stavite to u prioritet, vjerujem da biste našli način.
Evo meni su bitna putovanja pa trošim na njih, tako se mogu žaliti da nemam termo fasadu i lijepo uređenu kuću. Mislim da ne možeš imati baš sve, ali ono što ti je važno možeš.
I onda joj nabrojim na koje ona "luksuze" troši. Tipa imaju 2 auta. Kažem joj - gle da imate jedan auto, to vam je mjesečni kredit za ---- i mogli biste si priuštiti. Kao moja poanta je da im to jednostavno nije dovoljno bitno da potroše toliko love na to
Ona .... (duri se)

PRIMJER 2
frendica - ja bih učila jezik, ali za to moram ići u školu stranih jezika, a za to nemam vremena ni novaca.
ja: pa imaš super aplikacije na internetu, ja sam tako naučila njemački dosta dobro (nabrojim joj i objasnim aplikacije). Platiš si par sati privatno nekog možda jednom u 3 tjedna da prolazi s tobom gramatiku i rokaš te aplikacije, počneš čitati knjige za djecu, gledaš youtube pjesmice za malu djecu i tako kreneš. Nije ti nužna škola da bi naučila jezik. Svaki dan da odvojiš 45 minuta, puno ćeš napraviti kroz godinu dana.
frendica - naljuti se.

Ja sam tu očekivala da će se ona sa mnom složiti ili ne, pa da ćemo nastaviti o tome pričati.
Nije mi bila nikakva namjera biti bezobrazna ili postavljati se iznad ili praviti se pametna, jednostavno kažem kaj mislim o tome.
Obje ove osobe znam godinama i odemo na pivicu, slavimo rođendane skupa i tak. Nisu mi poznanice, nego prijateljice.

Jel to sad recimo po vama s moje strane bilo ružno rečeno?
Jer ja stvarno tu ne vidim ništa ružno, da je meni tako netko rekao odgovorila bih na to, ne bi me uvrijedilo.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc

Zadnje uređivanje cajna_mjesavina : 05.06.2017. at 23:25.
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.