Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2008., 09:22   #101
Quote:
dizzy_boy kaže: Pogledaj post
Čuo sam nedavno glasine da se na našem području pojavila kao neka Crna austrijska ljutica. Otrovnica navodno. Čovjek mi kaže da su primjerci pobjegli iz pogona za proizvodnju antiseruma i razmnožili se. Meni priča izgleda nadasve sumnjivo, ali da ubacim pitanje za svaki slučaj. Za li netko išta o tome?

Jedina crna austrijska ljutica je riđovka, a njih takvih ima i kod nas, tu su isto autohtona vrsta. Tako da, čak i ako je priča istinita, to neće bitno utjecati na nas.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr

Zadnje uređivanje Herp : 11.09.2008. at 00:29. Reason: lapsus
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 21:59   #102
Kaže mi prijatelj znalac da ne postoje crne austrijske ljutice. Potpuno crna ljutica je talijanska Vipera aspis. Možda je baš ta u priči. Meni i dalje priča zvuči šuplje.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 00:40   #103
Quote:
dizzy_boy kaže: Pogledaj post
Kaže mi prijatelj znalac da ne postoje crne austrijske ljutice. Potpuno crna ljutica je talijanska Vipera aspis. Možda je baš ta u priči. Meni i dalje priča zvuči šuplje.
A čuj, diplomirala sam na tome, pa valjda mogu proći kao nekakav znalac.

U Austriji je zabilježeno 5 vrsta zmija, od toga 2 otrovnice - poskok i riđovka.

Vipera aspis također može biti potpuno crna, ali u Austriji nije zabilježena.

Crna riđovka je vrlo česta forma kod nas, i u drugim europskim zemljama, tako da stvarno ne vjerujem da bi to moglo biti nešto drugo.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 17:28   #104
nedavno sam bila u gorskom kotaru i vidjela jednu pregaženu zmiju. bila je potpuno crna, relativno kratka i debela.
pitala sam mještane što bi to moglo biti i rekli su mi da je vjerojatno crni gad.
pregledala sam fotke crnog gada na netu i mislim da nije....
zbunjuje me što pregažena zmija nije imala ljuske već poprečne linije kao da je gušter, a ne zmija...
postoji li uopće nešto takvo ?
margoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 00:00   #105
Quote:
margoth kaže: Pogledaj post
nedavno sam bila u gorskom kotaru i vidjela jednu pregaženu zmiju. bila je potpuno crna, relativno kratka i debela.
pitala sam mještane što bi to moglo biti i rekli su mi da je vjerojatno crni gad.
pregledala sam fotke crnog gada na netu i mislim da nije....
zbunjuje me što pregažena zmija nije imala ljuske već poprečne linije kao da je gušter, a ne zmija...
postoji li uopće nešto takvo ?
Crna + kratka + debela + Gorski kotar = gotovo sigurno riđovka.

Poprečne linije, misliš na trbuhu? Kao pločice? Jer zmije, za razliku od guštera, imaju trbušne ljuske u obliku pravilnih pravokutnih pločica, ovak: http://www.hometrainingtools.com/misc/snake%20skin.jpg
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 08:09   #106
A možda je blavor
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 09:19   #107
Blavora nema u Gorskom kotaru. I nisu crni. A i dosta su dugački, onako, elegantni na neki način
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 22:43   #108
s obzirom da je zmija bila zgažena možda je i bila okrenuta na trbušnu stranu...??
slikovito rečeno, izgledala je kao da je netko po crnom tijelu iscrtao poprečne linije tankim bijelim flomasterom cca 3-4 mm razmaka....vrlo neobično.
margoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 22:50   #109
a na papuku sam srela sljepića....ili možda ipak blavora?
bio je potpuno jednobojan, recimo tamnija nijansa bijele kave....bio je prilično brz, ali sam ga uspjela fotkat.
margoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 23:42   #110
Quote:
margoth kaže: Pogledaj post
s obzirom da je zmija bila zgažena možda je i bila okrenuta na trbušnu stranu...??
slikovito rečeno, izgledala je kao da je netko po crnom tijelu iscrtao poprečne linije tankim bijelim flomasterom cca 3-4 mm razmaka....vrlo neobično.
Ovo je najbliže tvom opisu što sam uspjela naći http://i.pbase.com/o3/89/739289/1/88...wp1F.Adder.jpg

Što se Papuka tiče, tamo si mogla vidjeti jedino sljepića.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:15   #111
Exclamation Nepoznata zmija - molim pomoć

Nedavno su se kod nas u mjestu pojavile nekakve cudne otrovnice, nitko ne zna kako se zovu. Ubile su 2 psa, a danas smo naisli na zmiju koja se borila mackom. Macka ju je napala, pa se ova pravila mrtva, a mi smo ju brzo stavili u staklenku. Odnijeli smo ju k veterinaru, al ni on ne zna kako se zove.

Sivo-smeda je sa crnim 'sarama' (po hrptu ima nekakvu isprekidanu crnu crtu, a na glavi siroku crnu 'strelicu'), a trbuh joj je crveno-smedi. Dugacka je 10-15 cm i tanka je.

Ako netko mozda otprilike zna kakva je to zmija, pls nek napise, jer su svi vec zabrinuti..
__________________
..la-la-la..
Tonks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:19   #112
Mislim da bi bilo najbolje da izgooglas sliku slicne zmije ako vec nemas fotku ove...?
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:26   #113
Jel' ova?

http://www.llc-eco-adventureagency.h...a_ri_ovkaX.jpg
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:32   #114
http://www.zh.zadweb.biz.hr/

pogledaj ovdje.
__________________
HDZ=SDP
Bull7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:32   #115
Nije, evo sad sam ju fotkala, pa bum stavila slike
__________________
..la-la-la..
Tonks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 14:33   #116
Sad cu pogledat.
Slicna je smukulji, ali nije bas ista.

http://de.tinypic.com/view.php?pic=27y3n7l&s=4
http://de.tinypic.com/view.php?pic=10cmddf&s=4
Evo fotke
__________________
..la-la-la..
Tonks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:22   #117
Nisam herpetolog, al ponesto se kuzim u zmije.
Ova nije otrofna.
To zakljucujem zato sto joj glavica nije trokutasta (da je otrofna trebala bi biti), tijelo joj je vitko (ako je otrovnica trebalo bi bidi kratko i debeljuskasto, ko hrenovka ), a i pravila se mrtva (sto obicno rade neotrovnice kao jedan on nacina zastite, otrovnice u krajnjoj liniji kad nemaju kud - grizu).

Koja je tocno nemam pojma, al mi nije jasno za koji ste ju kurac lovili?
Ak si iz RH to je kaznjivo, stoga ako zbog niceg drugog doli do novcane kazne - vrati ju u prirodu di si ju i nasla
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:37   #118
Ma nije problem, ak nije otrovna, ja bum ju prva vratila u prirodu.
Ali mislili smo da je mrtva (nismo znali da se pravila - ozivjela je tek u staklenci ), jer se nije micala i nis radila, a posto mjestom haraju nekakve cudne otrovnice (pise gore u postu - ubile su 2 psa, a nitko ne zna kako se zovu i svi smo u strahu), htjeli smo vidjet jel to ta ili nije. Jer nema ni jedne cijele te otrovnice, prvoj je pas odgrizo glavu prije nego sto je umro, a druga je pobjegla.
__________________
..la-la-la..
Tonks is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:41   #119
Pitaj Herp, tu s foruma , ona će ti znat
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 15:43   #120
Ovo ''u mjestu harace otrovnice'' zgleda mi ko neki los americanski film kalibra Anakonde

Zmije su prolazile/lovile/trazile neko mjesto za skrivanje, brijem.
Cucak im je dosao preblizu, nije shvatio zmijinu prijetnju/napao ju je/sterao ju u kut/nesto vec i zmija ga je ugrizla.
Sasvim normalna pojava osobito ako ne zivis u nekom velkom gradu (tu bas nema zmija po betonu cak i golubi jedva prezivaljvaju ).

Od zmija se obicno - maknes i ona ode svojim putem
Nije da ce te nateravat po dvoristu

Ak hoces bas da ti neko veli tocno latinsko ime ove zmijice - pitaj Herp (ona je herpetologinja, ja sam samo ''hobist'' i ljubitelj zmija)
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.