Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2014., 20:57   #321
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
za mene je zadrto, sve sto je ekstremno..
Je li estremno tvrditi da je dva više dva jednako četiri i da je svaki drugi odgovor na pitanje "koliko je dva više dva" pogrešan?

Quote:
nije zabranjena u javnom zivotu,...al po meni je nepozeljna u javnim skolama...
kolko ja znam vani postoje vjerske skole...u koje vjernici upisuju djecu..po svom izboru...i onda znas kakvo je tamo obrazovanje...
a u javnim skolama gurati vjeronauk...a recimo buniti se protiv zdravstvenog odgoja je po meni van zdrave pameti...
a znamo ko se protivi zdravstvenom odgoju..
Po tebi, u redu. Opet te pitam, dozvoljavaš li i postojanje drugačijeg mišljenja od tvoga? Ili tvoje mišljenje mora biti mjerodavno za sve? Što ako se većina ljudi (građana, roditelja...) ne slaže s tvojim mišljenjem i drugačije gledaju na stvari? Što je u tom slučaju demokracija? Vladavina većine ili prosvijetljene manjine?

Quote:
nije zabranjeno...
ali nije ni pozeljno... znam primjer di je covjek dobio otkaz kada se izjasnio kao ateist...naravno u obrazlozenju nije to bilo navedeno...
A ja znam primjer čovjeka koji se izjasnio kao agnostik i postao predsjednik države. Nekako mi se to ne uklapa u tvoju teoriju da su ateisti/agnostici proganjani. Ček malo, pa ni naš premijer spada u tu skupinu, zar ne? Ček, ček - pa i bivši predsjednik države također! Uf, stvarno je teško u Hrvatskoj biti nevjernik.

Quote:
NE...drzava ne smije ni u kojem pogledu biti vodjena nikakvim "bozjim zakonom" jer je to neutemeljeno....izgradjeno na dogmi...bez ikakvih potkrepljenih cinjenica...
Pitanje je glasilo, citiram: "dozvoljavaš li i to da postoje drugačija mišljenja od tvog? Imaš li poštovanje prema onima koji smatraju da ...." - i ti na to odgovaraš NE. Dakle, ne dozvoljavaš drugačije mišljenje i nemaš poštovanja prema onima koji razmišljaju drugačije.

Quote:
"bozjem zakonu" je jedino ispravno mjestu izmedju zidova crkve ili pojedinaca koji vjeruju u njih....
Opet, to je samo tvoje mišljenje. A što ćemo s ljudima koji se ne slažu s tom tvojom izjavom? Dopuštaš li njima pravo na drugačije mišljenje i - još važnije - imaš li poštovanje prema tuđem mišljenju koje se ne poklapa s tvojim? Ako je odgovor "ne" (a čini se da jest), onda ne vidim po čemu si ti manje zadrta od tih ljudi koje prozivaš. I ti također apsolutiziraš svoje mišljenje i očekuješ da ga cjelokupna populacija prihvati kao jedino ispravno.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 21:26   #322
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Pitanje je glasilo, citiram: "dozvoljavaš li i to da postoje drugačija mišljenja od tvog? Imaš li poštovanje prema onima koji smatraju da ...." - i ti na to odgovaraš NE. Dakle, ne dozvoljavaš drugačije mišljenje i nemaš poštovanja prema onima koji razmišljaju drugačije.
odgovor NE se odnosio na pitanje da je na vlasti netko ko bi drzavu vodio "bozjim zakonom"

Quote:
Opet, to je samo tvoje mišljenje. A što ćemo s ljudima koji se ne slažu s tom tvojom izjavom? Dopuštaš li njima pravo na drugačije mišljenje i - još važnije - imaš li poštovanje prema tuđem mišljenju koje se ne poklapa s tvojim? Ako je odgovor "ne" (a čini se da jest), onda ne vidim po čemu si ti manje zadrta od tih ljudi koje prozivaš. I ti također apsolutiziraš svoje mišljenje i očekuješ da ga cjelokupna populacija prihvati kao jedino ispravno.
naravno da svatko ima pravo na svoje misljenje...
ali opet se vrtimo u krug..
nije bilo pitanje u misljenju pojedinca i kako ce se on ponasati u svoja cetiri zida..
rijec je o konkretno vodjenju drzave...uplitanje klerova iz crkvenih redova u drzavne stvari...
rijec je o tome da nam je drzava sekularna kakti...a na svakom cosku se neki pop ili clan opusa uplice di mu nije mjesto...

dakle meni niko ne moze narediti da ja u svoja 4 zida drzim raspelo...ili krunicu...a isto tako niti ja ne mogu nekom vjerniku narediti da iste ne drzi...

dakle postujem svaciju vjeroispovjest...nacin zivota...ali ne u javnosti...
u javnosti bi svi trebali biti ravnopravni i isti...a ne da mi neki bozanic...puljic...linic..kako le se ne zovu..vristi sa svakog TV programa...
ne da je nedeljom ujutro prijenos mise na javnoj televiziji...
kao sto ja ne propovjedam ateizam...kao jedino moguce i ispravno(jer ja tako mislim), tako ne zelim kada dodjem recimo u opcinu da mi raspelo visi iznad glave...
nemam nista protiv raspela...ali u crkvi ili privatnoj kuci vjernika...
a nikako u javnoj ustanovi sekularne drzave!!

i isto tako ne zelim u svakom drugom razgovoru slusati mantre..."bog ti pomogao"... "bog ce nam suditi"... mi smo svi bozja djeca"..."daj boze"..."nedo bog"....bog ovo...bog ono...bla...bla...bla....

voljela bi da mi vjernici objasne, cemu to silno spominjanje boga?
a i napokon...zasto ti isti vjernici kunu boga...a onda u nedelju idu crkvu na ispovjed?
da se razumijem ...ja ne psujem ni,boga ni isusa...ne zato sto postivam neka njihova uzvisena bozanstva...nego jednostavno jer im ne pridajem nikakvu vaznost...i ne zelim uvrijediti vjernike
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 22:35   #323
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
naravno da svatko ima pravo na svoje misljenje...
ali opet se vrtimo u krug..
nije bilo pitanje u misljenju pojedinca i kako ce se on ponasati u svoja cetiri zida..
Ali mi se i tu razlikujemo u mišljenju. Ja ne mislim da čovjek svoj sustav vrijednosti treba držati unutar svoja četiri zida. Svatko se treba zalagati za vrijednosti koje zastupa, a neka onda građani demokratski odluče koga će podržati.

Quote:
rijec je o tome da nam je drzava sekularna kakti...a na svakom cosku se neki pop ili clan opusa uplice di mu nije mjesto...
Gle, gle. A zašto to članovima Opusa Dei ne bi bilo mjesto u politici ili javnom životu? Oni su građani ove zemlje isto kao i svatko drugi. Rade, plaćaju porez, izlaze na izbore... zašto bi oni trebali biti građani drugog reda i živjeti svoja uvjerenja u svoja 4 zida a npr. Vesna Pusić smije javno djelovati?

Quote:
dakle postujem svaciju vjeroispovjest...nacin zivota...ali ne u javnosti...
u javnosti bi svi trebali biti ravnopravni i isti...a ne da mi neki bozanic...puljic...linic..kako le se ne zovu..vristi sa svakog TV programa...
ne da je nedeljom ujutro prijenos mise na javnoj televiziji...
OK, jasno mi je tvoje mišljenje. Samo budi svjesna da to tvoje mišljenje nije nešto što svi moraju prihvatiti. Ja se npr. s time ne slažem. Shvati naprosto da to tvoje mišljenje nije univerzalno i nije obvezujuće za sve.

Quote:
i isto tako ne zelim u svakom drugom razgovoru slusati mantre..."bog ti pomogao"... "bog ce nam suditi"... mi smo svi bozja djeca"..."daj boze"..."nedo bog"....bog ovo...bog ono...bla...bla...bla....
A čuj, onda se nemoj družiti s takvim ljudima. Tko te tjera.

Quote:
voljela bi da mi vjernici objasne, cemu to silno spominjanje boga?
Mogu ti reći u svoje ime. Bog je najvažnija osoba u mom životu, moj cijeli život je usmjeren prema Bogu i prema tome da vječnost provedem s Bogom. Reci mi, da li ti u razgovorima spominješ ime osobe koju voliš (mama, sestra, djete, muž...), ili se praviš kao da ta osoba za tebe ne postoji?

Quote:
a i napokon...zasto ti isti vjernici kunu boga...a onda u nedelju idu crkvu na ispovjed?
To pitaj njih, ja to ne radim pa ti ne mogu reći.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 22:45   #324
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Gle, gle. A zašto to članovima Opusa Dei ne bi bilo mjesto u politici ili javnom životu? Oni su građani ove zemlje isto kao i svatko drugi. Rade, plaćaju porez, izlaze na izbore... zašto bi oni trebali biti građani drugog reda i živjeti svoja uvjerenja u svoja 4 zida a npr. Vesna Pusić smije javno djelovati?
A jesu li prije svega odani Republici Hrvatskoj i hrvatskom narodu ili Svetoj stolici i njezinom vladaru?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 00:01   #325
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A jesu li prije svega odani Republici Hrvatskoj i hrvatskom narodu ili Svetoj stolici i njezinom vladaru?
Prije svega Bogu. Hrvatska je suverena država, nije podređena Svetoj stolici.

A kome je npr. Vesna Pusić odana? Hrvatskoj ili Bruxellesu? Teško je to određivati, svaki građanin ima svoj stav prema vanjskoj politici.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 00:33   #326
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ali mi se i tu razlikujemo u mišljenju. Ja ne mislim da čovjek svoj sustav vrijednosti treba držati unutar svoja četiri zida. Svatko se treba zalagati za vrijednosti koje zastupa, a neka onda građani demokratski odluče koga će podržati.
o kakvim ti vrijednostima pricas?
o mantranju na svakom koraku i busanju u prsa"ja sam hrvat-katolik!"
kao da to pod obavezno ide jedno s drugim...jer ako nisi katolik nisi hrvat...ma da...ja sam hrvatica i nisam katolik...
kada se tako izjasnim...dobijem komentar da sam srpkinja...ok kazem...nisam ni pravoslavka...ateista sam...e na tu izjavu postajem sotonista

Quote:
Gle, gle. A zašto to članovima Opusa Dei ne bi bilo mjesto u politici ili javnom životu? Oni su građani ove zemlje isto kao i svatko drugi. Rade, plaćaju porez, izlaze na izbore... zašto bi oni trebali biti građani drugog reda i živjeti svoja uvjerenja u svoja 4 zida a npr. Vesna Pusić smije javno djelovati?
a zasto homici moraju svoju orjentaciju strpati u 4 zida? zasto oni moraju biti gradjani drugog reda? jasno im je to upuceno od krscana, koji ih javno osudjuju...
a ako se budu javno pokazali sta su...pokupit ce u najmanju ruku batine od neke budale( tu mislim globalno, da nebi rekli da opet vrijedjam)

ali jelte crkvu..opus dei i slicne krscanske organizacije su sveta krava...pa ih niko nesmije dirati i reci ista protiv njih...

Quote:
OK, jasno mi je tvoje mišljenje. Samo budi svjesna da to tvoje mišljenje nije nešto što svi moraju prihvatiti. Ja se npr. s time ne slažem. Shvati naprosto da to tvoje mišljenje nije univerzalno i nije obvezujuće za sve.
nisam ni rekla da je moje misljenje obavezujuce...ali isto tako ne zelim ni da mi se namece nesto u javnom zivotu...i da se mojoj djeci namece u skoli...


Quote:
A čuj, onda se nemoj družiti s takvim ljudima. Tko te tjera.
s takvim osobama se privatno definitivno ne druzim...
ali znas i sam..da ne mozes uvijek birati okolinu i neminovno je da se sa takvima susrecem...

Quote:
Mogu ti reći u svoje ime. Bog je najvažnija osoba u mom životu, moj cijeli život je usmjeren prema Bogu i prema tome da vječnost provedem s Bogom. Reci mi, da li ti u razgovorima spominješ ime osobe koju voliš (mama, sestra, djete, muž...), ili se praviš kao da ta osoba za tebe ne postoji?
bog je osoba?
svasta sam cula...al da je osoba...e to jos nisam..
imas njegovu adresu ili broj telefona? da se ja malo porazgovaram s njim?

ako ti cijeli zivot usmjeren prema bogu...onda mi se cini da nemas neki zivot...jer ocigledno ne poznajes zivotne radosti, koje su neopterecene bogomoljom...
ili si pop?


Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
A jesu li prije svega odani Republici Hrvatskoj i hrvatskom narodu ili Svetoj stolici i njezinom vladaru?
pa naravno da svetoj stolici...i tome kako da se jos vise izmuze ova drzava u ime boga i vatikana

Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Prije svega Bogu. Hrvatska je suverena država, nije podređena Svetoj stolici.
hahahaha....zato i ide milijarda kuna godisnje iz proracuna za katolicku crkvu...sto nalazu vatikanski ugovori!

Quote:
A kome je npr. Vesna Pusić odana? Hrvatskoj ili Bruxellesu? Teško je to određivati, svaki građanin ima svoj stav prema vanjskoj politici.
pusicka je odana briselu, jer je tamo bolja lova..a ona naravno gleda svoje dupe...kad si vec tolko zapeo za nju...
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 30.01.2014., 08:41   #327
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Prije svega Bogu. Hrvatska je suverena država, nije podređena Svetoj stolici.

A kome je npr. Vesna Pusić odana? Hrvatskoj ili Bruxellesu? Teško je to određivati, svaki građanin ima svoj stav prema vanjskoj politici.
Prije svega Bogu, veliš? A tko tumači božju volju na Zemlji? To bi bila Katolička crkva i njezin poglavar, ne?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 13:42   #328
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
o kakvim ti vrijednostima pricas?
o mantranju na svakom koraku i busanju u prsa"ja sam hrvat-katolik!"
kao da to pod obavezno ide jedno s drugim...jer ako nisi katolik nisi hrvat...ma da...ja sam hrvatica i nisam katolik...
kada se tako izjasnim...dobijem komentar da sam srpkinja...ok kazem...nisam ni pravoslavka...ateista sam...e na tu izjavu postajem sotonista
OK, ovo nema veze s ničim što sam ja napisao.

Quote:
a zasto homici moraju svoju orjentaciju strpati u 4 zida? zasto oni moraju biti gradjani drugog reda? jasno im je to upuceno od krscana, koji ih javno osudjuju...
Sad na pitanja odgovaraš pitanjem. Ja nisam spominjao homoseksualce, samo sam se osvrnuo na tvoj komentar da bi vjernici morali svoje vrijednosti držati između svoja četiri zida, a u javnosti se ponašati kao da nisu vjernici. To je smiješno, vjera nije kaput koji ostaviš u predsoblju prije nego što izađeš u javnost.

Opet pitam, po kojem kriteriju bi zabranila članovima Opusa Dei ili pripadnicima bilo koje druge vjeroispovijesti sudjelovanje u politici i javnom životu? Po čemu bi oni trebali imati manja građanska prava (pri tome mislim da to da mogu birati i biti birani) od ostalig građana?

Quote:
nisam ni rekla da je moje misljenje obavezujuce...ali isto tako ne zelim ni da mi se namece nesto u javnom zivotu...i da se mojoj djeci namece u skoli...
Aha, a kršćanima se smije nametati rodna ideologija kroz zdravstveni odgoj? Opet si nekonzistentna. Ne želiš da se tebi i tvojoj djeci nameće nešto što je u suprotnosti sa tvojim vrijednostima (to je u redu, imaš na to pravo), ali opet ti je sasvim normalno i prihvatljivo to što se drugim roditeljima, kršćanima, nameće sustav vrijednosti suprotan njihovom.

Quote:
bog je osoba?
svasta sam cula...al da je osoba...e to jos nisam..
Dobro, to samo pokazuje da znaš jako malo ili ništa o kršćanstvu. Bog je osoba, da. Isus Krist je osoba. Bog u kojeg kršćani vjeruju nije neki beživotni princip, već osoba kojoj se možemo obraćati, osoba koja nas ljubi.

Quote:
ako ti cijeli zivot usmjeren prema bogu...onda mi se cini da nemas neki zivot...jer ocigledno ne poznajes zivotne radosti, koje su neopterecene bogomoljom...
A možda ti ne poznaješ životne radosti koje povezane sa životom u ljubavi prema Bogu. Ne znam na osnovu čega izvlačiš zaključak da je moj život neispunjen ili da sam manje radostan nego ti.

Puna si predrasuda, što da ti kažem.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 13:43   #329
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Prije svega Bogu, veliš? A tko tumači božju volju na Zemlji? To bi bila Katolička crkva i njezin poglavar, ne?
Da. I?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 14:10   #330
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Da. I?
U prijevodu radi se o agentima strane države a ne lojalnim građanima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 15:31   #331
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Puna si predrasuda, što da ti kažem.
Iz mog gledišta su vjernici puni predrasuda, velika većina njih osuđuje sve sto se ne poklapa sa njihovim načelima..
Kolko puta moram ponoviti da ne sudim nikome,samo nema potrebe javno na sva zvona laprdati o tome...
Vjera bi trebala biti privatna stvar pojedinca..

U državnim poslovima nema mjesta vjerskom programu, pa tako ni članovima opusa,u protivnom ti vodi vjerskom ekstremizmu...sto nikako nije dobro...

Sto se tiče tvoje radosti suživota s bogom ...šta reci,osim uživaj u tome...i nadaj se vječnom životu...meni je ipak bolje ovako...


Sent from my iPhone 5
using Tapatalk
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 15:40   #332
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
U prijevodu radi se o agentima strane države a ne lojalnim građanima.
Dobro, i što onda predlažeš? Katolicima zabraniti da biraju i budu birani, ili što? Ne kužim.

Inače, naravno da je ovo glupost kakve nema. Kakve veze ima lojalnost papi i učiteljstvu po pitanju vjere i morala sa vanjskom politikom? Katolici imaju različite stavove o tome. Neki su bili za ulazak u EU, neki protiv. Neki misle da treba imati prijateljske odnose sa SAD (dopustiti im korištenje zračnog prostora kad god zatraže), neki misle da ne treba. Katolici su u savjesti vezani samo o stvarima koje se tiču vjere i morala, ne o stvarima koje se tiču ove ili one političke odluke.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 15:46   #333
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
Kolko puta moram ponoviti da ne sudim nikome,samo nema potrebe javno na sva zvona laprdati o tome...
Vjera bi trebala biti privatna stvar pojedinca..
To da je vjera privatna stvar pojedinca je tvoje mišljenje. Shvaćaš li da postoje ljudi koji to ne misle? Možeš li se pomiriti s time da ljudi različito razmišljaju.

Inače, kršćanska vjera nije privatna stvar pojedinca, jer se ona temelji na nauku Isusa Krista koji je svojim učenicima jasno zapovijedio da svjedoče vjeru, da prenose njegov nauk od pokoljenja do pokoljenja, od naroda do naroda. Nije im rekao "to što ste sad čuli od mene, to je vaša privatna stvar i nemojte slučajno to javno govoriti". Upravo suprotno, pozvao ih je da javno svjedoče vjeru i po cijenu mučeništva. Što su mnogi učinili, i još uvijek čine. Npr. u islamskim zemljama, gdje kršćane ubijaju kao pse.

Quote:
U državnim poslovima nema mjesta vjerskom programu, pa tako ni članovima opusa
Opet ti. A kako bi ti definirala taj zakon, po kojem članovima neke vjerske zajednice nije dozvoljeno obnašati javnu dužnost? Recimo neki čovjek se kandidira za gradonačelnika. Kako bi mu ti to zabranila?

Shvaćaš li da ovo što ti govoriš nema veze s demokracijom u kojoj bi svi punoljetni građani trebali imati temeljno pravo da biraju i budu birani. Ti bi na osnovi vjerske pripadnosti nekim građanima zabranila da sudjeluju u javnom životu?!

Quote:
Sto se tiče tvoje radosti suživota s bogom ...šta reci,osim uživaj u tome...i nadaj se vječnom životu...meni je ipak bolje ovako...
Kako znaš da ti je bolje, kad nisi ni probala ovo drugo? Eto, ja sam barem probao, 25 godina sam živio kao ateist. Sada sam vjernik koji iznad svega i više od svega ljubi Boga i cijeli svoj život nastojim upraviti prema vječnosti gdje se nadam boraviti s Njime. Ako ne ništa, mogu usporediti jedno i drugo.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:21   #334
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Dobro, i što onda predlažeš? Katolicima zabraniti da biraju i budu birani, ili što? Ne kužim.

Inače, naravno da je ovo glupost kakve nema. Kakve veze ima lojalnost papi i učiteljstvu po pitanju vjere i morala sa vanjskom politikom? Katolici imaju različite stavove o tome. Neki su bili za ulazak u EU, neki protiv. Neki misle da treba imati prijateljske odnose sa SAD (dopustiti im korištenje zračnog prostora kad god zatraže), neki misle da ne treba. Katolici su u savjesti vezani samo o stvarima koje se tiču vjere i morala, ne o stvarima koje se tiču ove ili one političke odluke.
Svako političko pitanje može se, ako postoji za to interes, svesti na pitanje vjere i morala.

Zanimljivo da spominješ EU i vanjsku politiku jer su upravo predstavnici KC pred referendum o ulasku u EU izašli sa afirmativnim stavom Vatikana po tom pitanju (i mnogi misle da je upravo to bilo presudno za uspjeh referenduma).

Nisam rekao ništa o zabrani biranja i bivanja biranim, pogotovo za sve katolike jer večina njih realno nije ni približno potpuno lojalna papi. Samo velim da za pripadnike radikalnih organizacija koje impliciraju takvu lojalnost i te kako ima mjesta za propitivanje kompetencije pri obavljanju pojedinih javnih funkcija...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 19:37   #335
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
To da je vjera privatna stvar pojedinca je tvoje mišljenje. Shvaćaš li da postoje ljudi koji to ne misle? Možeš li se pomiriti s time da ljudi različito razmišljaju.

Inače, kršćanska vjera nije privatna stvar pojedinca, jer se ona temelji na nauku Isusa Krista koji je svojim učenicima jasno zapovijedio da svjedoče vjeru, da prenose njegov nauk od pokoljenja do pokoljenja, od naroda do naroda. Nije im rekao "to što ste sad čuli od mene, to je vaša privatna stvar i nemojte slučajno to javno govoriti". Upravo suprotno, pozvao ih je da javno svjedoče vjeru i po cijenu mučeništva. Što su mnogi učinili, i još uvijek čine. Npr. u islamskim zemljama, gdje kršćane ubijaju kao pse.
ja savrseno dobro znam da ljudi razmisljaju razlicito...i u tome nema nista sporno...
sporno je to da svoje misljenje namecu nadaleko i nasiroko...i dakako javno...
svaka vjera je stvar pojedinca...
prenosenju vjere je mjesto u vjerkim objektima...i u obitelji..a nikako ne u politici ili na javnom mjestu...a jos manje u skolama...
sto se tice nazovi mucenista...zapravo me taj krscanski mazohizam uopce ne zanima...opet je to stvar pojedinaca i njihovog opredjeljenja...


Quote:
Opet ti. A kako bi ti definirala taj zakon, po kojem članovima neke vjerske zajednice nije dozvoljeno obnašati javnu dužnost? Recimo neki čovjek se kandidira za gradonačelnika. Kako bi mu ti to zabranila?

Shvaćaš li da ovo što ti govoriš nema veze s demokracijom u kojoj bi svi punoljetni građani trebali imati temeljno pravo da biraju i budu birani. Ti bi na osnovi vjerske pripadnosti nekim građanima zabranila da sudjeluju u javnom životu?!
gle...nemres i ofce i nofce...
il se posveti vjeri...ili drzavi...
i nisam rekla da bi ikome branila da obnasa bilokakvu duznost...
jedino sto bi ogranicila spajanje toga dvoje...
dakle ako se neki vjernik odluci za drzavnu funkciju...onda svoju vjeru neka prakticira doma...a na poslu se bavi iskljucivo drzavnim poslovima..koji nikako nesmiju imati veze sa vjerskim shvacanjem...

Quote:
Kako znaš da ti je bolje, kad nisi ni probala ovo drugo? Eto, ja sam barem probao, 25 godina sam živio kao ateist. Sada sam vjernik koji iznad svega i više od svega ljubi Boga i cijeli svoj život nastojim upraviti prema vječnosti gdje se nadam boraviti s Njime. Ako ne ništa, mogu usporediti jedno i drugo.
jesi ti jedan od onih, koje si na jednom postu prije spomenuo?
kako vjetar puse...prije si bio ateist, dok je to bilo pozeljno, a sada kada se vjetar okrenuo...sada si postao veliki vjernik...jer je to pozeljnije i prihvatljivije?

ili si se nekim cudom prosvijetlio?
kako si od nevjernika postao tako jako pobozan?
kako se to preobracuje?
stvarno mi nije jasno..kako od ateista mozes postati vjernik...
jos i shvacam vjernike koji postaju ateisti...ali obrnuto nikako...
kako si odjednom spoznao postojanje boga?
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 10:01   #336
E NISAM BLESAVA na jednoj temi si spomenula kako mozes upoznati vraga,demone itd...... Evo ja ti mogu pomoci..... Mozemo naci nekog tko ce baciti kletvu ili urok na tebe garantiram ti da ces ih upoznati.....
lurkers is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 11:02   #337
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da spominješ EU i vanjsku politiku jer su upravo predstavnici KC pred referendum o ulasku u EU izašli sa afirmativnim stavom Vatikana po tom pitanju (i mnogi misle da je upravo to bilo presudno za uspjeh referenduma).
Da, to je zanimljiv primjer, pogotovo da se pokaže kako katolici nisu dužni slijediti upute Vatikana i crkvenih poglavara u stvarima koji se ne tiču vjere i morala. Na primjer, ja sam na referendumu glasovao protiv ulaska u EU, iako je i papa Benedikt XVI (Sveta Stolica) i Hrvatska biskupska konferencija preporučavala da se glasuje za. Pri tome nisam pokazao nikakav neposluh, niti sam učinio ništa što se protivi zdravoj katoličkoj savjesti. Naprosto u takvim stvarima nisam dužan na poslušnost poglavarima.

Quote:
Nisam rekao ništa o zabrani biranja i bivanja biranim, pogotovo za sve katolike jer večina njih realno nije ni približno potpuno lojalna papi. Samo velim da za pripadnike radikalnih organizacija koje impliciraju takvu lojalnost i te kako ima mjesta za propitivanje kompetencije pri obavljanju pojedinih javnih funkcija...
Dobro, ali kako bi to u praksi proveo? Kako bi razlučio jedne katolike od drugih? Na kraju se sve svodi na privatno mišljenje građana o ovom ili onom pitanju.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 11:11   #338
Quote:
nisam blesava kaže: Pogledaj post
ja savrseno dobro znam da ljudi razmisljaju razlicito...i u tome nema nista sporno...
sporno je to da svoje misljenje namecu nadaleko i nasiroko...i dakako javno...
svaka vjera je stvar pojedinca...
prenosenju vjere je mjesto u vjerkim objektima...i u obitelji..a nikako ne u politici ili na javnom mjestu...a jos manje u skolama...
OK, ja se ne slažem s ovim što si napisala. Naprosto drugačije razmišljam od tebe. Pitanje je ima li u ovoj državi mjesta za one koji se ne slažu s gore rečenim? Ili bi svi trebali iseliti, ili se odreći prava glasa?

Quote:
gle...nemres i ofce i nofce...
il se posveti vjeri...ili drzavi...
A zašto ne bi mogao i jedno i drugo? Zato što ti tako kažeš? Pa nije vjera nešto odvojeno od života, ona je sastavni dio života, kao i svaki drugi sustav vrijednosti ili uvjerenja.

Quote:
dakle ako se neki vjernik odluci za drzavnu funkciju...onda svoju vjeru neka prakticira doma...a na poslu se bavi iskljucivo drzavnim poslovima..koji nikako nesmiju imati veze sa vjerskim shvacanjem...
Zašto ne smiju imati veze? Zato što ti tako kažeš? Ti zapravo tražiš od vjernika da budu podvojene ličnosti. Da se privatno povode za jednim sustavom vrijednosti, a u javnosti za drugim. Zar to ne bi bilo licemjerno?

Quote:
jesi ti jedan od onih, koje si na jednom postu prije spomenuo?
kako vjetar puse...prije si bio ateist, dok je to bilo pozeljno, a sada kada se vjetar okrenuo...sada si postao veliki vjernik...jer je to pozeljnije i prihvatljivije?
Ne, zamijenila si me s nekim.

Quote:
ili si se nekim cudom prosvijetlio?
kako si od nevjernika postao tako jako pobozan?
kako se to preobracuje?
stvarno mi nije jasno..kako od ateista mozes postati vjernik...
jos i shvacam vjernike koji postaju ateisti...ali obrnuto nikako...
kako si odjednom spoznao postojanje boga?
Pisao sam više puta o tome na forumu. Veliku ulogu odigrao je moj interes za povijest antike, pa zatim knjige Josepha Ratzingera, interes za filozofiju, itd. To što sam fizičar također je pomoglo, jer sam tim pitanjima pristupio na racionalan i sustavan način. Naprosto sam došao do zaključka da je istina samo jedna i da nauk Katoličke crkve odgovara istini. Naravno, ništa od toga ne bi bilo moguće bez Božje milosti i osobnog susreta s Isusom Kristom.

Vjera za mene nije ni ideologija, ni sustav dogmi. Vjera je odnos dvije osobe: odnos čovjeka i Boga. Ono što me čini vjernikom nije samo prihvaćanje skupa dogmi (koje naravno prihvaćam, jer je riječ o objektivnoj istini), već odnos s Isusom Kristom koji se temelji na ljubavi, samoodricanju, služenju, molitvi i prihvaćanju Božje volje u svom životu.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 11:43   #339
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Da, to je zanimljiv primjer, pogotovo da se pokaže kako katolici nisu dužni slijediti upute Vatikana i crkvenih poglavara u stvarima koji se ne tiču vjere i morala. Na primjer, ja sam na referendumu glasovao protiv ulaska u EU, iako je i papa Benedikt XVI (Sveta Stolica) i Hrvatska biskupska konferencija preporučavala da se glasuje za. Pri tome nisam pokazao nikakav neposluh, niti sam učinio ništa što se protivi zdravoj katoličkoj savjesti. Naprosto u takvim stvarima nisam dužan na poslušnost poglavarima.



Dobro, ali kako bi to u praksi proveo? Kako bi razlučio jedne katolike od drugih? Na kraju se sve svodi na privatno mišljenje građana o ovom ili onom pitanju.
Pročitaj još jednom što sam napisao. Tražiš da pojasnim stvari koje nisam uopće tvrdio.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 12:58   #340
Quote:
lurkers kaže: Pogledaj post
E NISAM BLESAVA na jednoj temi si spomenula kako mozes upoznati vraga,demone itd...... Evo ja ti mogu pomoci..... Mozemo naci nekog tko ce baciti kletvu ili urok na tebe garantiram ti da ces ih upoznati.....

i onda cu morati zvati crvenog maga da mi skine uroke...a ko ce telefon platit?
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Pisao sam više puta o tome na forumu. Veliku ulogu odigrao je moj interes za povijest antike, pa zatim knjige Josepha Ratzingera, interes za filozofiju, itd. To što sam fizičar također je pomoglo, jer sam tim pitanjima pristupio na racionalan i sustavan način. Naprosto sam došao do zaključka da je istina samo jedna i da nauk Katoličke crkve odgovara istini. Naravno, ništa od toga ne bi bilo moguće bez Božje milosti i osobnog susreta s Isusom Kristom.

Vjera za mene nije ni ideologija, ni sustav dogmi. Vjera je odnos dvije osobe: odnos čovjeka i Boga. Ono što me čini vjernikom nije samo prihvaćanje skupa dogmi (koje naravno prihvaćam, jer je riječ o objektivnoj istini), već odnos s Isusom Kristom koji se temelji na ljubavi, samoodricanju, služenju, molitvi i prihvaćanju Božje volje u svom životu.
znaci po tebi je katolicki nauk jedini istinit?
druge religije ne priznajes?
i kako molim te mozes sa takvom sigurnoscu govoriti o tome...kao da je to nesto pod normalno...i kao da je to nesto znanstveno dokazao?
nebi li ipak za takvu tvrdnju trebao imati nekih opipljivih dokaza?
i mozes li mi reci di si tocno sreo isusa krista?
__________________
Ludim smatraju onoga čija se ludost ne poklapa s ludošću većine...
nisam blesava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.