Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 12:48   #1
"You can't squeeze blood from a stone"

Aj mozda nije bas za ozbiljniji dio, pa sam temu otvorio u okviru manje slluzbenog chat-laba....

Nisam neki ucenjak ali volim svrljati netom stranice s faktima koje nikada necu koristiti ,nesto tipa funn science.
Eh sada, tako sam nabasao na jednu takvu stranicu koja se dotakla nekoliko zanimljivih stvari a bogme mi nije bilo jasno.

Recimo poznata izreka "You can't squeeze blood from a stone" koja moze imati vise znacenja (ne mozes iskamciti pare od svorc covjeka, koliko god se trudio, ne mozes otkriti nesto cega nema itd.).
I onda nabasam na stranici na ovakvu tvrdnju;

Quote:
You can get blood from a stone, but only if contains at least 17 percent bauxite.
Eh sada slijedi wtf? ili kako-sto?
Mozda ispadam glupav\lakovjeran u ovim trenutcima ali STA?


Isto tako;

Ako kihnes dok drzis nos zacepljen i ruku na ustima da ce ti ispasti\eksplodirati oci.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 16:31   #2
Ne?

To je jedna od gluposti sa stranica "vjerovali ili ne", "fun facts" i slično.

Možda je to jednom netko rekao kao frazu, pošto je aluminij teško dobiti iz boksita... pa kao... krv... teško... znoj...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 09:20   #3
jel to razlog zašto neke statue "plaču" krvave suze ?

Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post

Ako kihnes dok drzis nos zacepljen i ruku na ustima da ce ti ispasti\eksplodirati oci.
ovo sam prije uvijek radio zato što nisam htio glasno kihnut. shvatio sam da nije zdravo za sinuse i prestao sam s tim.
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 13:12   #4
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne?

To je jedna od gluposti sa stranica "vjerovali ili ne", "fun facts" i slično.

Možda je to jednom netko rekao kao frazu, pošto je aluminij teško dobiti iz boksita... pa kao... krv... teško... znoj...
Ja mislim da se tu radi o boji samog boksita, jer ako boksit npr. smočiš ili ostane komad boksita u vodi, onako poprimi crvenkastu boju, pa možda misle na to.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 16:03   #5
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
jel to razlog zašto neke statue "plaču" krvave suze ?
Ne, to je drugi fenomen, odnosi se na bakterije koje neuki ljudi mistificiraju govoreći da "plače gospa" i slične budalaštine.


Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja mislim da se tu radi o boji samog boksita, jer ako boksit npr. smočiš ili ostane komad boksita u vodi, onako poprimi crvenkastu boju, pa možda misle na to.
Možda, tko zna. Mitologija obično nastaje metodom gluhog telefona.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 16:14   #6
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ne, to je drugi fenomen, odnosi se na bakterije koje neuki ljudi mistificiraju govoreći da "plače gospa" i slične budalaštine.
Jesu svi ti slučajevi znanstveno objašnjeni?

Quote:
Možda, tko zna. Mitologija obično nastaje metodom gluhog telefona.
Boksit sto posto zacrveni vodu, jer ima sitne prašine na komadima boksitove rude.Kao klinac sam se uvijek igrao sa boksitom, jer djed mi je bio rudar u rudniku boksita, pa mi je uvijek to crvenkasto kamenje bilo zanimljivo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 17:57   #7
Koliko znam, sve su to pričice tipa "isusove pelenice", kakve je jedan forumaš stavio na svoju stranicu.

Boksit se ne otapa u vodi, eventualno možeš dobiti nestabilnu suspenziju koja će biti crvenkasta kratko vrijeme. Ako se baš potrudiš samljeti boksit u vrlo sitni prah, onda malo dulje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 18:17   #8
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Boksit se ne otapa u vodi, eventualno možeš dobiti nestabilnu suspenziju koja će biti crvenkasta kratko vrijeme. Ako se baš potrudiš samljeti boksit u vrlo sitni prah, onda malo dulje.
Nisam niti napisao da se otapa u vodi, nego ti kažem kakve sam komade boksita imao u rukama, i da su bili uvijek onako prekriveni slojem te prašine, upravo ovako kao na slici:



Zato kažem, ako bi npr. neki mali komad ostavio u vodi, voda bi pocrvenila od prašine, o tome sam pričao.

Nešto kao kada oksidirano željezno umočiš u vodu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 20:28   #9
Pa i ne bi pocrvenila, jer ništa ne tjera prah da se penje i muti vodu. Jedino da zaista dobro promiješaš.
Imam i ja boksita, boje je slične kao na toj slici, samo više vuče na trulu višnju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 00:28   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pa i ne bi pocrvenila, jer ništa ne tjera prah da se penje i muti vodu. Jedino da zaista dobro promiješaš.
Imam i ja boksita, boje je slične kao na toj slici, samo više vuče na trulu višnju.
Joj, joj, joj...

Ajde da skratim priču, i probaj se maknuti iz laboratorijskih uvjeta.Imao sam hrpu boksitne rude, koja mi je stajala u jednom lavoru koji je pokisnuo, kada sam istresao vodu, bila je crvenkasta.Znam da su čestice teže i da tonu na dno, ali eto ovo je bilo crveno, šta ja znam zašto, možda sam zatresao dok sam istresao vodu.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.