Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2011., 20:51   #141
Quote:
Mango_man kaže: Pogledaj post
Vidim da u raspravi sudjeluje nekoliko osoba koje su dosta dobro upućene u događanja. Također dosta se piše o događajima 27.07. Zna li netko što se događalo 26.07? Navodno su u blizini "šupljeg kamena" na barikadi stradali mupovci koji su išli u Dubicu? Zna li netko nešto više o tom događaju?
Tog dana mislim da je bilo nekoliko naših zarobljenih i ranjenih ,a mislim da se je jedan izvukao preplivavši Unu i preko bosne došao na dio koji su naše snage kontrolirale.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 15:44   #142
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Tog dana mislim da je bilo nekoliko naših zarobljenih i ranjenih ,a mislim da se je jedan izvukao preplivavši Unu i preko bosne došao na dio koji su naše snage kontrolirale.
ako mislimo na isti događaj, to se dogodilo pred sam pad Kostajnice, dakle
u 9. mjesecu , tada su srbi iz zasjede uništili jedan bov sa kojim su dečki
iz zng-a krenuli prem dubici, taj koji se izvukao vratio se hrvatskom stranom
do ekipe na šupljem kamenu , a zatim je sa njima otišao u kostajnicu .
Ares32b is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 19:37   #143
Sudionik

Naše snage u Kostajnici su imale 2 Bova policijska i oba su srbi uništili toliko o slabo naoružanim četnicima jedan je uništen negdje iza Šupljeg kamena prema Dubici a jedan kod one birtije Ranč iza Kostajnice.Iz posade iz 1 Bova se izvukao jedan čovjek rodom iz Staze sela kod Sunje Brnad a druga se posada vratila u Kostajnicu i jedan je bio ranjen Slopko Drago koji je poginuo na Dubrovačkom ratištu u prevrtanju BRDM-2.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 08:06   #144
Quote:
Ares32b kaže: Pogledaj post
ako mislimo na isti događaj, to se dogodilo pred sam pad Kostajnice, dakle
u 9. mjesecu , tada su srbi iz zasjede uništili jedan bov sa kojim su dečki
iz zng-a krenuli prem dubici, taj koji se izvukao vratio se hrvatskom stranom
do ekipe na šupljem kamenu , a zatim je sa njima otišao u kostajnicu .
Taj mi događaj nije poznat znam samo dio od 26.07.1991. i radilo se je o policajcima mislim iz Kutine ili Hrvatske Dubice , a to se je dogodilo znači 26.06.1991. u prijepodnevnim satima(07-10 sati.)Kratko nakon tog događaja dio RIS-ova ušao je tuda u Hrvatsku Kostajnicu i više se nije moglo iz Hrvatske Kostajnice jer je bila opkoljena.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 22:45   #145
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Taj mi događaj nije poznat znam samo dio od 26.07.1991. i radilo se je o policajcima mislim iz Kutine ili Hrvatske Dubice , a to se je dogodilo znači 26.06.1991. u prijepodnevnim satima(07-10 sati.)Kratko nakon tog događaja dio RIS-ova ušao je tuda u Hrvatsku Kostajnicu i više se nije moglo iz Hrvatske Kostajnice jer je bila opkoljena.
RIS- ovi su se vračali iz Kostajnice taj dan i upali su u zasjedu , ne znam točno Rosulja ili Slabinja . Tada je poginuo Predrag Škrbina , inače srbin i prije rata milicajac .Sam se ubacio sa RIS-ovima ( on je bio obični policajac ) jer je htio dokazati iako je srbin da mu je Hrvatska domovina . A RIS-nije bio u opkoljenoj Kostajnici , davno prije su oni napustili Kostajnicu .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 09:48   #146
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
RIS- ovi su se vračali iz Kostajnice taj dan i upali su u zasjedu , ne znam točno Rosulja ili Slabinja . Tada je poginuo Predrag Škrbina , inače srbin i prije rata milicajac .Sam se ubacio sa RIS-ovima ( on je bio obični policajac ) jer je htio dokazati iako je srbin da mu je Hrvatska domovina . A RIS-nije bio u opkoljenoj Kostajnici , davno prije su oni napustili Kostajnicu .
Mladiću dijelovi tvoje priče su točni,a to je što se tiće Predraga Škrbine,nadalje što se tiće RIS-ova oni su bili u Hrvatskoj Kostajnici u to vrijeme i ostali su još nekoliko dana poslije događaja 27.07.1991.Ovo ti sve govorim jer sam pripadnik RIS-ova i za vrijeme događaja 26.07.1991. bio sam na položaju tj.brdu koje se zove mislim Kurbanovo brdo ili nešto slično .Nadalje dana 27.07.1991. poginuo je Predrag Škrbina koji je sa RIS-ovima išao u pomoć tj. u proboj da izvuku negdje oko 300 stotina policajaca(neznam točno broj jer je bez pripadnika RIS-ova bilo negdje oko 500 stotina naoružanih policajaca) koji su iz pravca Hrvatske Dubice dolazili u Hrvatsku Kostajnicu i upali u zasjedu zahvaljujući svojim zapovjednicima od kojih su jedan dio zbrisali.Tada je P.Škrbina poginuo ,mislim da su trojica RIS-ova na tom mjestu ranjena te nekoliko pripadnika policije koji su dolazili iz Hrvatske Dubice.Nadalje na drugoj strani Hrvatske Kostajnice na jednom brdu blizu Čukura bio je jedan poginuli i jedan ranjen pripadnik RIS-ova.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 15:28   #147
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Mladiću dijelovi tvoje priče su točni,a to je što se tiće Predraga Škrbine,nadalje što se tiće RIS-ova oni su bili u Hrvatskoj Kostajnici u to vrijeme i ostali su još nekoliko dana poslije događaja 27.07.1991.Ovo ti sve govorim jer sam pripadnik RIS-ova i za vrijeme događaja 26.07.1991. bio sam na položaju tj.brdu koje se zove mislim Kurbanovo brdo ili nešto slično .Nadalje dana 27.07.1991. poginuo je Predrag Škrbina koji je sa RIS-ovima išao u pomoć tj. u proboj da izvuku negdje oko 300 stotina policajaca(neznam točno broj jer je bez pripadnika RIS-ova bilo negdje oko 500 stotina naoružanih policajaca) koji su iz pravca Hrvatske Dubice dolazili u Hrvatsku Kostajnicu i upali u zasjedu zahvaljujući svojim zapovjednicima od kojih su jedan dio zbrisali.Tada je P.Škrbina poginuo ,mislim da su trojica RIS-ova na tom mjestu ranjena te nekoliko pripadnika policije koji su dolazili iz Hrvatske Dubice.Nadalje na drugoj strani Hrvatske Kostajnice na jednom brdu blizu Čukura bio je jedan poginuli i jedan ranjen pripadnik RIS-ova.
Istina , moja greška . Pisao sam po sjećanju ( pomješao sam mjeseca ,kao prvo ili bolje rečeno zaboravio ). Baš sam razgovarao sa umirovljenim RIS -om i on potvrđuje sve tvoje navode . Isprika ako sam nekoga nehotično uvrijedio .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:44   #148
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Istina , moja greška . Pisao sam po sjećanju ( pomješao sam mjeseca ,kao prvo ili bolje rečeno zaboravio ). Baš sam razgovarao sa umirovljenim RIS -om i on potvrđuje sve tvoje navode . Isprika ako sam nekoga nehotično uvrijedio .
Nisi prijatelju nikoga uvrijedio ,ali mi se u trenutku učinilo da si premlad te da govoriš po sjećanju nekoga koji je sudjelovao u rečenim događajima
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 20:27   #149
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
N.... te da govoriš po sjećanju nekoga koji je sudjelovao u rečenim događajima
Ovo je točno
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 23:18   #150
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Mladiću dijelovi tvoje priče su točni,a to je što se tiće Predraga Škrbine,nadalje što se tiće RIS-ova oni su bili u Hrvatskoj Kostajnici u to vrijeme i ostali su još nekoliko dana poslije događaja 27.07.1991.Ovo ti sve govorim jer sam pripadnik RIS-ova i za vrijeme događaja 26.07.1991. bio sam na položaju tj.brdu koje se zove mislim Kurbanovo brdo ili nešto slično .Nadalje dana 27.07.1991. poginuo je Predrag Škrbina koji je sa RIS-ovima išao u pomoć tj. u proboj da izvuku negdje oko 300 stotina policajaca(neznam točno broj jer je bez pripadnika RIS-ova bilo negdje oko 500 stotina naoružanih policajaca) koji su iz pravca Hrvatske Dubice dolazili u Hrvatsku Kostajnicu i upali u zasjedu zahvaljujući svojim zapovjednicima od kojih su jedan dio zbrisali.Tada je P.Škrbina poginuo ,mislim da su trojica RIS-ova na tom mjestu ranjena te nekoliko pripadnika policije koji su dolazili iz Hrvatske Dubice.Nadalje na drugoj strani Hrvatske Kostajnice na jednom brdu blizu Čukura bio je jedan poginuli i jedan ranjen pripadnik RIS-ova.
Koliko je meni poznato, policajci iz Kutine, mislim da se radilo o RIS-ovima,oni su iz Kostajnice otišli 31. srpnja 1991. zapovjendik tih policajaca bio je Vulinec, nazočio sam jednom njegovom izlaganju u Hrvatskoj Kosatjnici. Po mišljenju mnogih situacija u Kosatjnici do 31. srpnja je bila pod kontrolom. Zašto su otišli pitanje je koje treba postaviti nekom drugom. Ne samo da su otišli policajci iz Kutine nego svi, i policajci iz Kosatjnice i kompletmo civilno stanovništvo. Od tada počinju problema i krivnja se cijelo vrijeme svaljuje na druge osobe o kojima sam dosta pisao u svojim prethodnim postovimas.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 08:23   #151
Quote:
hum5 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, policajci iz Kutine, mislim da se radilo o RIS-ovima,oni su iz Kostajnice otišli 31. srpnja 1991. zapovjendik tih policajaca bio je Vulinec, nazočio sam jednom njegovom izlaganju u Hrvatskoj Kosatjnici. Po mišljenju mnogih situacija u Kosatjnici do 31. srpnja je bila pod kontrolom. Zašto su otišli pitanje je koje treba postaviti nekom drugom. Ne samo da su otišli policajci iz Kutine nego svi, i policajci iz Kosatjnice i kompletmo civilno stanovništvo. Od tada počinju problema i krivnja se cijelo vrijeme svaljuje na druge osobe o kojima sam dosta pisao u svojim prethodnim postovimas.
Pripadnici RIS-ova su u Hrvatskoj Kostajnici bili neprekidno od 26.06.1991. do 31.07.1991. Za to vrijeme imali smo negdje oko 7 ranjenih i jedan poginuli pripadnik RIS-a.Točno je to da je i onda dosta toga bilo pod kontrolom ,kao i da su 24.07.1991. kao pojačanje u Hrvatsku Kostajnicu došlo oko 120 pripadnika policije mislim iz Zagreba,isti su u biti dovedeni i skupljeni navrat-nanos koliko mi je poznato tj.nije im rečeno kamo se točno ide i nisu bili spremni za rečene događaje te je i onda poginulo nekoliko pripadnika pošto ih je sa protuavioncem sa tenka izrešetao u PUch-u .Nadalje jedna skupina od 200-300 pripadnika policije skupljena iz PU Kutine i neznam točno otkud dolazila je iz pravca Hrvatske Dubice gdje su zahvaljujući svojim zapovjednicima upali u zasjedu te ih je moralo izvlačiti i spašavati 25-ponavljam 25 pripadnika RIS Kutina gdje su ih uz višesatne borbe uspijeli izvući u grad Hrvatsku Kostajnicu.Što se tiče zapovjednika RIS-ova Vulinca i Žarkovića to im je bio zadnji bojevi teren za koji ja znam te su isti unaprijeđeni na rad u MUP-u RH .Moje osobno mišljenje je da se je moglo više napraviti za obranu Hrvatske Kostajnice .Što se tiče Z.Bobetka ,Vulinca i Žarkovića o njima nemam lijepo mišljenje
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 18:41   #152
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
"Žaoka" se događala zapadno od crte Kostajnica-Sunja...nepovezano s ovim događajem


Sve što znam jest da je jedna jedinica specijalne policije 27. srpnja u potpunosti sjebala srbe u selima Slabinja i Rosulje...27.7. je cijela cesta Dubica-Kostajnica počišćena, nažalost, gamad je imala potporu od preko Une, a i sakrili su u pošumljena brda iznad, te kasnije radili zasjede, presjekavši jedinu vezu Kostajnice sa slobodnim teritorijem.
Eh da to je meni novo pitanje: spada li pod Žaoku samo napad na postaju u Glini i sela uz Unu na potezu Dvor-Kostajnica ili je riječ o mnogo širem području.

U svakom slučaju 26. i 27. su osim glinske zgrade policije u okolici Gline napadnuta sela Viduševac, Prekopa, Jukinac, pa Pecki, kreće napad na Sunju, Kostajnica je pod napadom, puca se i u Čuntiću. Očito je i pokušaj blokade ceste Kostajnica-Dubica dio tog plana. A pojačanje iz mnogih gradova koja zapinje na cesti Kostajnica Dubica dolazi upravo reakcija na Žaoku.

Tako se tijekom ljeta nekoliko puta događalo da se manje više istodobno napada hrvatska mjesta diljem Banovine, što navodi da su ti napadi bili kordinirani iz istog centra i da možda nije riječ o solo akcijama seoskih vojvoda.



Ne želim se mješati u onu tešku raspravu Huma i Aresa ali moram priznati da brojka od navodno 50 domačih branitelja nije impresivna. Mislim da se uz onih oko 1100 hrvata u gradu Kostajnici treba priključiti i ostalih 3 200 hrvata koji su nastanjivali tu općinu. Dakle od preko 4 ooo hrvata se trebalo sigurno veću postrojbu napraviti i s te strane razumijem razočaranje branitelja koji su dolazili sa svih strana.

Opet lako je meni sad govorit iz fotelje...tako to samo sada s distance izgleda, nadam se da će se javiti netko iz Kostajnice tko će to malo bolje objasnit.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 16:41   #153
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Taj mi događaj nije poznat znam samo dio od 26.07.1991. i radilo se je o policajcima mislim iz Kutine ili Hrvatske Dubice , a to se je dogodilo znači 26.06.1991. u prijepodnevnim satima(07-10 sati.)Kratko nakon tog događaja dio RIS-ova ušao je tuda u Hrvatsku Kostajnicu i više se nije moglo iz Hrvatske Kostajnice jer je bila opkoljena.
Mislim da se radilo o policajcima zaposlenima u policiji u Dubici. Znam da sam davno pročitao negdje da su išli u koloni od 3-4 automobila i naletjeli na barikadu/zasjedu u blizini šupljeg kamena. Zanimalo me ako itko zna što je dalje bilo s njima? Za sada sam saznao da su neki bili zarobljeni a neki se i danas vode kao nestali, ali nikakvih pojedinosti ni detalja nema.

Podosta sam siguran da je datum 26.07.
Mango_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 16:56   #154
Quote:
Mango_man kaže: Pogledaj post
Mislim da se radilo o policajcima zaposlenima u policiji u Dubici. Znam da sam davno pročitao negdje da su išli u koloni od 3-4 automobila i naletjeli na barikadu/zasjedu u blizini šupljeg kamena. Zanimalo me ako itko zna što je dalje bilo s njima? Za sada sam saznao da su neki bili zarobljeni a neki se i danas vode kao nestali, ali nikakvih pojedinosti ni detalja nema.

Podosta sam siguran da je datum 26.07.
Evo na jednom forumu sam uspio pronaći nešto vezano za 26.07.1991. kada je bio rečeni događaj:
"Tog istog dana nizvodno, niže Hrvatske Kostajnice prema Hrvatskoj Dubici zarobljen je zapovjednik policijske ispostave Hrvatska Dubica Predrag Vučićević i još dvojica. Dvadesetšestog srpnja 1991. na potezu od Dubice prema Sunji oteta su dva hrvatska pričuvna policajca – braća Mikulčić, Ivica i Željko
koji su kasnije ubijeni."
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 09:33   #155
Molio bih da ako netko zna osobu pod imenom Dino,a koji je bio u Hrvatskoj Kostajnici na minobacaču od 60 mm u vremenu kad su bili RIS-ovi da se javi na ovaj forum.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 13:07   #156
Na današnji dan prije dvadeset godina Hrvatska Kostajnica je pala u ruke četnika.
Mir i spokoj poginulima,pozdrav preživjelim braniteljima ma gdje bili.
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 14:55   #157
sjećanje na Kostajnicu.

Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
Na današnji dan prije dvadeset godina Hrvatska Kostajnica je pala u ruke četnika.
Mir i spokoj poginulima,pozdrav preživjelim braniteljima ma gdje bili.
Danas je pala al tek u popodnevnim satima,Pozdrav svim suborcima .
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2011., 19:34   #158
Quote:
sin1708 kaže: Pogledaj post
Evo na jednom forumu sam uspio pronaći nešto vezano za 26.07.1991. kada je bio rečeni događaj:
"Tog istog dana nizvodno, niže Hrvatske Kostajnice prema Hrvatskoj Dubici zarobljen je zapovjednik policijske ispostave Hrvatska Dubica Predrag Vučićević i još dvojica. Dvadesetšestog srpnja 1991. na potezu od Dubice prema Sunji oteta su dva hrvatska pričuvna policajca – braća Mikulčić, Ivica i Željko
koji su kasnije ubijeni."
činjenice u vezi navedenog : toga dana kada je zarobljen Vučićević , nestao
je policajac Paunović iz Kostajnice koji je bio sa njim u vozilu ( dečko sa završenim
veterinarskim fakultetom) mislim da se do danas vodi kao nestao . Braća Mikulčić
zarobljeni su na srpskoj barikadi u Slovincima, nedaleko svoje rodne kuće (mislim da
je datum bio 27.07.1991.), taj događaj nema direktne veze sa ovim događajima uz Unu .
Ares32b is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 02:18   #159
Quote:
IVICA70 kaže: Pogledaj post
Danas je pala al tek u popodnevnim satima,Pozdrav svim suborcima .
Oprosti na ispravci ali pala je 12. 09. 1991- e u popodnevnim satima vjeruj mi jer sam više nego siguran kad sam nakon proboja prema Dubici došao u Zagreb u jutro oko pet sati a bio je petak trinaesti a od tada je za mene svaki petak trinaesti sretan dan . Pozdrav tebi i svim Hrvatskim braniteljima ma gdje bili.
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 12:29   #160
H.kostajnica

Interesira me jedno dali netko zna drojno stanje vojske i policije + domaći koji su branili kostajnicu.Po pričama bilo je oko 500 ljudi.al pošto sam bio sudionik nije se vidjelo toliko.
Policija=?
ZNG=?
Domaći=?
Da se jednom stavi točan broj a vjerujem da se zna,koliko je ljudi poginulo,zarobljeno i koliko se točno probilo.
Još me interesira ljudi koji su se probili gdje su se točno nalazili kada su se policijske snage predale znači oko podne.Molio bih sudionika proboja da taj proboj opiše i da mi to pošačje ma PM.
Ajmo jednom da to zaključimo.
IVICA70 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.