Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2017., 19:46   #2861
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Zašto je RKC izvršila taj genocid?
Cisto sumnjam da je to radila crkva u smislu nekakve centralizirane namjenske politike koja bi dolazila od vatikana. Ckrva je po mom dojmu sarolikija te biskupi i redovi neovisniji nego sto ljdi cesto misle, odnosno iako im vatikan moze svasta naloziti rijetko ostro zadire u lokalna dogadjanja.

Stoga u crkvi ima i desnicara i ljevicara, ima ekstrema poput ustaskih popova u RH i komunistickih u Juznoj Americi.

Ja bih pretpostavio da se tu radilo o lokalnom fenomenu i tome da se odredjena religija povezala sa specificnim etnosom na nekom podrucju pa onda i plemenskim borbama, a crkva se centralno izvinjava zbog zapovjedne odgovornosti, a ne zato sto bi netko iz Vatikana tim dogadjaima upravjao i iste naredjivao.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 09.10.2017., 20:25   #2862
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
crkva se centralno izvinjava zbog zapovjedne odgovornosti, a ne zato sto bi netko iz Vatikana tim dogadjaima upravjao i iste naredjivao.
jesi li siguran? kako se, obzirom na "zapovjednu odgovornost", može ne pretpostaviti da zapovjed nije došla iz samog vrha crkve? smatram da je obratno. da jeste.
Kudum is offline  
Old 09.10.2017., 21:07   #2863
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
jesi li siguran? kako se, obzirom na "zapovjednu odgovornost", može ne pretpostaviti da zapovjed nije došla iz samog vrha crkve? smatram da je obratno. da jeste.
Zapovjedna odgovornost ne podrazumjeva zaista izdavanje zapovjedi, inace ne bi bila zapovjedna nego izravna. Zapovjedna odgovornost je indirektna.


Ne moze se to pretpostaviti. Ne moze se niti znati sa sigurnoscu da nije, za to bi trebali biti insajderi, ali je vjerojatnost tako necega prilicno niska. Nisu takve budale da vuku poteze od kojih nemaju neke koristi, a mogu im drasticno narusiti image + tu je ukljuceno previse ljudi u hijerarhiju i institucije da takve genocidne namjere mogu olako proc.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 09.10.2017., 21:20   #2864
slažem se da je teško dokazivo. pa evo, još nema otvorenog dosijea o običnom ubojstvu Kenedija, a kamo li o zločinu genocida, negdje npr. u Rwandi ili Bosni i Hercegovini, ili Hrvatskoj. Inače, pretpostavljaš li ti, beljki, da vrh KC nije znao za te zločine, nego tek kasnije čuli da su se desili? kakvo je osobno tvoje mišljenje?
Kudum is offline  
Old 09.10.2017., 21:46   #2865
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
slažem se da je teško dokazivo. pa evo, još nema otvorenog dosijea o običnom ubojstvu Kenedija, a kamo li o zločinu genocida, negdje npr. u Rwandi ili Bosni i Hercegovini, ili Hrvatskoj. Inače, pretpostavljaš li ti, beljki, da vrh KC nije znao za te zločine, nego tek kasnije čuli da su se desili? kakvo je osobno tvoje mišljenje?
Pretpostavljam da nije to naredjivao, ali ovo je vec teze. Nisu bas skloni transparentnosti pame ne bi zacudilo da su zataskavali. ALi to je vjerojatno moguce provjeriti ako se nekome da istrazivati, vjerojatno su vjesti o dogadjajima bile u javnim glasilima tjekom samih dogadjaja pa se moze provjeriti je li bilo kakvih javnih izjava iz vatikana.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 09.10.2017., 22:54   #2866
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da nije to naredjivao, ali ovo je vec teze. Nisu bas skloni transparentnosti pame ne bi zacudilo da su zataskavali. ALi to je vjerojatno moguce provjeriti ako se nekome da istrazivati, vjerojatno su vjesti o dogadjajima bile u javnim glasilima tjekom samih dogadjaja pa se moze provjeriti je li bilo kakvih javnih izjava iz vatikana.
da, bilo bi to interesantno istražiti, ko umije. ja znam, kad su neki svećenici i časne sestre osuđivani u Hagu za zločine Genocida u Rwandi, poput sestara Marija i Gertrude, tada je KC uglavnom ćutala i nije se oglašavala. citat sa tog linka:
"Početkom juna, jedan drugi sud, u drugom dijelu svijeta, proglasio je krivima dvije katoličke časne sestre za saučesništvo u genocidu u Ruandi. Dokazano je da su sestre Marija i Gertruda predale više od 7000 pripadnika Tutsija njihovim ubojicama. One su, pored toga, nabavile benzin kojim je kasnije zapaljeno sklonište u kojem je bilo oko 500 ljudi. Bio je to prvi slučaj da porota građana jedne zemlje, u ovom slučaju Belgije, proglasi krivima optužene za zločine učinjene u nekoj drugoj. Belgija je, naime, pred sedam godina prihvatila zakon po kojem njeni sudovi mogu suditi za zločine počinjene drugdje u svijetu. Treba reći da postoji i povijesna veza između ove evropske zemlje i Runade. Belgija je bila kolonijalna sila u Ruandi, a časne sestre su potražile utočište baš tamo. Ako bi i druge zemlje slijedile Belgiju, zločincima širom svijeta bila bi poslata snažna poruka: pred pravdom je nemoguće pobjeći!"
Kudum is offline  
Old 13.10.2017., 22:37   #2867
Senior Catholic cleric resigns after secret family revealed

"The former rector of a prominent Legion of Christ seminary in Rome is leaving the priesthood after admitting to having a secret family, including two children of his own, which he concealed for years from Roman Catholic authorities. "
...
"The order faced a similar scandal in 2013, when American priest Thomas Williams, a professor of moral theology at the Legion’s university in Rome and a prominent TV commentator, also announced he would leave the priesthood after admitting he had fathered a child. And in 2006 the Vatican sentenced its founder, Mexican Father Marcial Maciel Delgollado to a life of “prayer and penance” after discovering he had sexually abused seminarians and fathered at least three children out of wedlock. "

The Legionaries is a conservative order of Roman Catholic priests. Turrion was rector of the Pontifical International
College Maria Mater Ecclesiae, a seminary for men in the order studying for the priesthood in pontifical universities in Rome.
Dragan is offline  
Old 26.10.2017., 15:48   #2868
http://net.hr/danas/hrvatska/novi-sk...-bilo-fasizam/

Zanima me kako spojiti njegove riječi kad ustav kaže da je RH nastala na vrijednostima antifašizma i domovinskog rata?

Tko tu koga...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 28.10.2017., 04:50   #2869
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Senior Catholic cleric resigns after secret family revealed

"The former rector of a prominent Legion of Christ seminary in Rome is leaving the priesthood after admitting to having a secret family, including two children of his own, which he concealed for years from Roman Catholic authorities. "
...
"The order faced a similar scandal in 2013, when American priest Thomas Williams, a professor of moral theology at the Legion’s university in Rome and a prominent TV commentator, also announced he would leave the priesthood after admitting he had fathered a child. And in 2006 the Vatican sentenced its founder, Mexican Father Marcial Maciel Delgollado to a life of “prayer and penance” after discovering he had sexually abused seminarians and fathered at least three children out of wedlock. "

The Legionaries is a conservative order of Roman Catholic priests. Turrion was rector of the Pontifical International
College Maria Mater Ecclesiae, a seminary for men in the order studying for the priesthood in pontifical universities in Rome.
imaju ljudi pravo na potomstvo, ne krivim ih. nisu oni blesavi. bar ne kao oni koji su im celibat uveli, mada je prvi krivac za to farisej Šaul iz Tirsa.

inače, toga je uvijek bilo u zadnjih 20 stoljeća, samo se sad ponešto otkrije.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
http://net.hr/danas/hrvatska/novi-sk...-bilo-fasizam/

Zanima me kako spojiti njegove riječi kad ustav kaže da je RH nastala na vrijednostima antifašizma i domovinskog rata? Tko tu koga...?
crkva narod. al tako im i treba.

podržavam crkvu, sve dok narod trpi.
Kudum is offline  
Old 28.10.2017., 19:19   #2870
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

Amen!

Nema direktno veze s temom, ali daj prestani stavljat ovo na kraj svakog svojeg upisa.

Nemoj biti high fiver virtualnog svijeta.
kradljivac is offline  
Old 28.10.2017., 21:30   #2871
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
imaju ljudi pravo na potomstvo, ne krivim ih. nisu oni blesavi. bar ne kao oni koji su im celibat uveli, mada je prvi krivac za to farisej Šaul iz Tirsa.
Farizej Šaul iz Tirsa nije nametao celibat, nego ga je samo preporučio. Isto tako je rekao da ako se netko ne može savladati neka uzme ženu.

Gdje je tu nametanje?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 29.10.2017., 01:01   #2872
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Farizej Šaul iz Tirsa nije nametao celibat, nego ga je samo preporučio. Isto tako je rekao da ako se netko ne može savladati neka uzme ženu. Gdje je tu nametanje?
hajdemi prvo nađi u mojem post riječ nametanje, pa ćemo nastaviti.
Kudum is offline  
Old 29.10.2017., 10:12   #2873
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Nema direktno veze s temom, ali daj prestani stavljat ovo na kraj svakog svojeg upisa.

Nemoj biti high fiver virtualnog svijeta.
Htjela sam staviti "uisce beatha" ali ljudi ne znaju to izgovoriti.
Amen je bolji i od "kia ora".
Amen Raa!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 29.10.2017., 11:23   #2874
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
hajdemi prvo nađi u mojem post riječ nametanje, pa ćemo nastaviti.
Nisi spomenuo riječ nametanje, nego uvođenje. Ali mi se po stilu pisanja cijelog posta činilo da pišeš o nametanju. Moja greška.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 29.10.2017., 16:53   #2875
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nisi spomenuo riječ nametanje, nego uvođenje. Ali mi se po stilu pisanja cijelog posta činilo da pišeš o nametanju. Moja greška.
hvala. ovako. jedno je preporuka na nekom skupu, ili preporuka nekom internom izjavom, ili zasebno, prijatelju... ali kad se ista nađe doslovno u sv. pismu, onda to jest uvođenje. i to na velika vrata.

* "Neoženjenima i udovicama velim: dobro je ako ostanu kao ja" tj. neoženjeni, neudati. (1. Korinćanima 7,8)

* "Ako već nisi vezan sa ženom (oženjen), nemoj je ni tražiti" (1. Korinćanima 7,27)

* "Htio bih da svi ljudi budu kao i ja;" tj. neoženjeni. (1. Korinćanima 7,7)

* "Ako je žena rastavljena, nek se ne udaje ponovo" (1. Korinćanima 7,11)
Kudum is offline  
Old 29.10.2017., 17:08   #2876
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
hvala. ovako. jedno je preporuka na nekom skupu, ili preporuka nekom internom izjavom, ili zasebno, prijatelju... ali kad se ista nađe doslovno u sv. pismu, onda to jest uvođenje. i to na velika vrata.

* "Neoženjenima i udovicama velim: dobro je ako ostanu kao ja" tj. neoženjeni, neudati. (1. Korinćanima 7,8)

* "Ako već nisi vezan sa ženom (oženjen), nemoj je ni tražiti" (1. Korinćanima 7,27)

* "Htio bih da svi ljudi budu kao i ja;" tj. neoženjeni. (1. Korinćanima 7,7)

* "Ako je žena rastavljena, nek se ne udaje ponovo" (1. Korinćanima 7,11)
Biblija daje savjete kojih se ne treba držati.
Tako u rimljanima (14,21) kaže da ljudi trebaju biti vegetarijanci, a u nastavku opisuje način na koji se treba jesti meso

Ja bih prvi bio kršćanin kada bih bio siguran da je sve tamo Isusova riječ, ali Biblija je mješavina svega i svačega koja je rađena stotinama godina nakon Isusa
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 29.10.2017., 17:44   #2877
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Biblija daje savjete kojih se ne treba držati. Tako u rimljanima (14,21) kaže da ljudi trebaju biti vegetarijanci, a u nastavku opisuje način na koji se treba jesti meso
tipično za Pavla.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja bih prvi bio kršćanin kada bih bio siguran da je sve tamo Isusova riječ, ali Biblija je mješavina svega i svačega koja je rađena stotinama godina nakon Isusa
ima nešto malo isusovih riječi, one jedine i vrijede.
ali je to mješavina raznoraznih mitova i paganskih rituala, da.
Kudum is offline  
Old 29.10.2017., 19:48   #2878
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Tako u rimljanima (14,21) kaže da ljudi trebaju biti vegetarijanci,
Ne kaže. Vi Hare Krishna pjevači štovatelji hindus gurua Parabhupada kao Boga, posvuda po Bibliji želite ukazati da je to priručnik za vegetarijance, a baš je obratno. S izuzetkom prasetine i nekih grabežljivaca i plodova mora. lol

Rimljanima 14,20 Ne razaraj djela Božjega poradi hrane! Sve je, istina, čisto, ali je zlo za onoga tko na sablazan jede.
Rimljanima 14,21 Dobro je ne jesti mesa i ne piti vina i ne uzimati ništa o što se tvoj brat spotiče.

Drugim riječlima, možeš jest što god hoćeš (i krmetinu i špek i čvarke - sve je to čisto), ali nemoj to jesti ili braniti jesti, ako ti je to za brata (ili bližnje osobe) teški grijeh/sablazan/naređuje im njihova religijska dogmato-logija.

Relativno mudar savjet, da se prilagodiš ljudskim navikama i vjerama, a ne da im se suprotstavljaš ili izazivaš svađe poradi ritualnih bezvezarija. Svinja ili ne svinja.

Quote:
a u nastavku opisuje način na koji se treba jesti meso
Jer u onom dijelu gore nije niti bilo govora o vegetarijanstvu, kako ti to vidiš kroz svoje Hare Krishna vegetarijanske naočale.

Quote:
Ja bih prvi bio kršćanin kada bih bio siguran da je sve tamo Isusova riječ, ali Biblija je mješavina svega i svačega koja je rađena stotinama godina nakon Isusa
"Marko" je konstruirao Isusa iz Stara zavjeta i malo mašte.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"

Zadnje uređivanje Nepoznati : 29.10.2017. at 19:50. Reason: dogmato-logija
Nepoznati is online now  
Old 29.10.2017., 20:09   #2879
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
hvala. ovako. jedno je preporuka na nekom skupu, ili preporuka nekom internom izjavom, ili zasebno, prijatelju... ali kad se ista nađe doslovno u sv. pismu, onda to jest uvođenje. i to na velika vrata.

* "Neoženjenima i udovicama velim: dobro je ako ostanu kao ja tj. neoženjeni, neudati. (1. Korinćanima 7,8)

* "Ako već nisi vezan sa ženom (oženjen), nemoj je ni tražiti" (1. Korinćanima 7,27)

* "Htio bih da svi ljudi budu kao i ja;" tj. neoženjeni. (1. Korinćanima 7,7)

* "Ako je žena rastavljena, nek se ne udaje ponovo" (1. Korinćanima 7,11)
Pavao na jednom mjestu protestira sto mu nije dopusteno zenu s sobom voditi kao recimo drugim pametnjakovicima npr Kefi ..
Mislim.da te poslanice kao Koricanima je pisao Ignacija Antijohijski a ne Pavle no radi privdne jedinstvenosti pripisali su Pavlu.
Akvila is offline  
Old 29.10.2017., 20:42   #2880
Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Pavao na jednom mjestu protestira sto mu nije dopusteno zenu s sobom voditi
gdje?
Kudum is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.