Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2012., 02:00   #1
Post Kako mogu dobiti vječni život?

Kada bi sada pitali nekog poznatog propovjednika "Kako mogu da dobijem vječni život?", dobili bi slijedeći odgovor:

Vjeruj da je Isus Hrist Bog, dakle Stvoritelj Univerzuma, i da je umro za tvoje grijehe, odnosno grijehe cijeloga čovječanstva. To je jedini način ulaska u raj. Naravno, jako bitno je i vjerovanje u sveto trojstvo. Drugim riječima: ako nevjerujes u ovo, nema spasa.

A kada bi pitali biblijskog Isusa to isto pitanje, šta li bi bio odgovor? Hajmo pogledati:

Luka 10:25-26

25 I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?"

26 A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš?"

27 Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!"

28 Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš."


Dakle ovdje je jedna drastična razlika. Ako je Isusov savjet/odgovor koji je dao ovom čovjeku pogrešan, onda je taj čovjek sada izgubljen. Trebao mu je dati odgovor koji bi mu većina Krišćana dali, i 99% propovjednika (da ih ne nabrajam po imenu bez potrebe).

- Ne spominje vjerovanje u trojstvo
- Ne spominje vjerovanje u njega kao Boga
- Ne spominje vjerovanje da je on žrtva za grijehe čovječanstva

Nista od ovoga ne spominje, već isključivo obožavanje Boga svim srcem, i pokazivanje ljubavi i milosti drugim ljudskim bićima (dobra dijela).

Znači ako je Isusov odgovor netačan (ili nekompletan), onda tu nema sumnje da osoba koja je poslušala taj njegov savjet sada gori u paklu. Kakav vam je komentar na ovo?

Dakle ova tema nema veze sa riječima apostola Pavla, ni šta je on rekao i propovjedao, već ovo jednostavno pitanje biblijskom Isusu, i naravno njegov veoma bitan odgovor.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:07   #2
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Kada bi sada pitali nekog poznatog propovjednika "Kako mogu da dobijem vječni život?", dobili bi slijedeći odgovor:

Vjeruj da je Isus Hrist Bog, dakle Stvoritelj Univerzuma, i da je umro za tvoje grijehe, odnosno grijehe cijeloga čovječanstva. To je jedini način ulaska u raj. Naravno, jako bitno je i vjerovanje u sveto trojstvo. Drugim riječima: ako nevjerujes u ovo, nema spasa.

A kada bi pitali biblijskog Isusa to isto pitanje, šta li bi bio odgovor? Hajmo pogledati:

Luka 10:25-26

25 I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?"

26 A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš?"

27 Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!"

28 Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš."


Dakle ovdje je jedna drastična razlika. Ako je Isusov savjet/odgovor koji je dao ovom čovjeku pogrešan, onda je taj čovjek sada izgubljen. Trebao mu je dati odgovor koji bi mu većina Krišćana dali, i 99% propovjednika (da ih ne nabrajam po imenu bez potrebe).

- Ne spominje vjerovanje u trojstvo
- Ne spominje vjerovanje u njega kao Boga
- Ne spominje vjerovanje da je on žrtva za grijehe čovječanstva

Nista od ovoga ne spominje, već isključivo obožavanje Boga svim srcem, i pokazivanje ljubavi i milosti drugim ljudskim bićima (dobra dijela).

Znači ako je Isusov odgovor netačan (ili nekompletan), onda tu nema sumnje da osoba koja je poslušala taj njegov savjet sada gori u paklu. Kakav vam je komentar na ovo?

Dakle ova tema nema veze sa riječima apostola Pavla, ni šta je on rekao i propovjedao, već ovo jednostavno pitanje biblijskom Isusu, i naravno njegov veoma bitan odgovor.
Biblija je prepuna drastičnih razlika to treba prihvatiti kao tako i dopustiti ljudima da ju slobodno tumače i ne stvarati prava niti kriva tumačenja kao zakon jer to svezuje ljude u razvijanju i svjet bi bio slobodan terora.
Već sam napisao nisi vidio ili nisi htio reagirati ,Rabini Izraela recimo Rabin Shimon koji je jedan od največih Rabina 1st koji je je toliko utkao novih stvari uz naravno još neke Rabine je potencirao slobodno tumačenje Tore da se svaki pojedinac razvija po svome talentu što je fantastično za to doba recimo iako priče su druge vrste kao rigidni Židovi ovo ili ono jest bilo ih je to su Saduceji koji su zastupali kao Kršćani zadnjih mileniuma a to je pravovjerno tumačenje koje može samo crkva da da i time se upalo u teror.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:18   #3
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Biblija je prepuna drastičnih razlika to treba prihvatiti kao tako i dopustiti ljudima da ju slobodno tumače i ne stvarati prava niti kriva tumačenja kao zakon jer to svezuje ljude u razvijanju i svjet bi bio slobodan terora.
Već sam napisao nisi vidio ili nisi htio reagirati ,Rabini Izraela recimo Rabin Shimon koji je jedan od največih Rabina 1st koji je je toliko utkao novih stvari uz naravno još neke Rabine je potencirao slobodno tumačenje Tore da se svaki pojedinac razvija po svome talentu što je fantastično za to doba recimo iako priče su druge vrste kao rigidni Židovi ovo ili ono jest bilo ih je to su Saduceji koji su zastupali kao Kršćani zadnjih mileniuma a to je pravovjerno tumačenje koje može samo crkva da da i time se upalo u teror.
Napisao si oko 100 (ili čak više) riječi, a koristio samo jedan zarez, što znači da me zamara da čitam ovo i pokušam shvatiti.

Ali na prvi pogled mi se čini da ovaj tekst nema veze sa ovom temom, pa bih te zamolio da ostanemo na originalnoj temi, ako je to moguće.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:29   #4
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Napisao si oko 100 (ili čak više) riječi, a koristio samo jedan zarez, što znači da me zamara da čitam ovo i pokušam shvatiti.

Ali na prvi pogled mi se čini da ovaj tekst nema veze sa ovom temom, pa bih te zamolio da ostanemo na originalnoj temi, ako je to moguće.
Ima veze s temom jer biblija nije jednosmjerna ulica nego ulica koja vodi na sve strane svjeta i evandjelja su 4 po stranama svjeta zato 4 a ti bi htio da je jednosmjerno no ne ide to tako.Eto ti bez zareza nije problem za razumjeti sada nadam se.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:40   #5
Osobno držao bih se, i nekako sam se ponajprije poistovjetio, i ujedno sjetio, primjera razgovora kojeg nažalost nisi naveo u svojem tekstu, a to je upravo onaj razgovor između Krista i bogatog mladića.

Po mojem nekako mišljenju, tu je rečeno točno to što ti sada postavljaš kao pitanje možda najkonkretnije u cijelom svetome pismu.

Ne kažem da navedni primjeri s kojima sam dakako vrlo dobro upoznat, ne valjaju ili da su nebitni, to nikako niti tvrdim, niti mislim, no, izostaviti razgovor Krista i bogatog mladića čini mi se kao šteta.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:41   #6
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Ima veze s temom jer biblija nije jednosmjerna ulica nego ulica koja vodi na sve strane svjeta i evandjelja su 4 po stranama svjeta zato 4 a ti bi htio da je jednosmjerno no ne ide to tako.Eto ti bez zareza nije problem za razumjeti sada nadam se.
Ne, žao mi je ali nema veze sa temom. Tema je vrlo jasna, dakle ovaj pasus iz Evanđelja po Luci, i ono što uče današnji propovjednici kako dobiti vječni život.

Ako nemožeš ništa konstruktivno doprinijeti, zamolio bih te da ne participiraš, jer će tema otići u sasvim pogrešnom pravcu.

Molim nekoga ko razumije o čemu se radi da se uključi u temu.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:54   #7
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Ne, žao mi je ali nema veze sa temom. Tema je vrlo jasna, dakle ovaj pasus iz Evanđelja po Luci, i ono što uče današnji propovjednici kako dobiti vječni život.

Ako nemožeš ništa konstruktivno doprinijeti, zamolio bih te da ne participiraš, jer će tema otići u sasvim pogrešnom pravcu.

Molim nekoga ko razumije o čemu se radi da se uključi u temu.
Pa poanta je da ima raznih propovjednika i raznih sekti i svaka ima svoje posebne citate koje uzmu i njima mlate drugima po glavi.
Što je ovo nego mlačenje drugima po glavi citatom?
Zašto bi to bio citat pravovaljaniji od recimo citata koji kaže da je dovoljno samo vjerovati u Krista i izbjeći će se sud kako ima u Ivanovom evandjelju.No istina je da ljudima ne kažu na takav način kako ja sad pišem nego ističu jedno nepominjuči drugo i zato kažem da slobodno tumačenje je nužno uvesti poradi mira i razvoja.Sorry ako ima malo propovjedi a ipak smo na religiji ne?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 02:58   #8
Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Osobno držao bih se, i nekako sam se ponajprije poistovjetio, i ujedno sjetio, primjera razgovora kojeg nažalost nisi naveo u svojem tekstu, a to je upravo onaj razgovor između Krista i bogatog mladića.

Po mojem nekako mišljenju, tu je rečeno točno to što ti sada postavljaš kao pitanje možda najkonkretnije u cijelom svetome pismu.

Ne kažem da navedni primjeri s kojima sam dakako vrlo dobro upoznat, ne valjaju ili da su nebitni, to nikako niti tvrdim, niti mislim, no, izostaviti razgovor Krista i bogatog mladića čini mi se kao šteta.
Trebate shvatiti da nisu ljudi svi na istom nivou zato su različiti koncepti unutar evandjelja jer inače ne bi bilo poticaja neki bi ostali uskraćeni.Tebi recimo je taj pomenuti koncept figura jer leži ti primateljskim sposobnostima no nije nužno da svakome to mora tako jer nisu svi isti.
Neki ne mogu parabole shvatiti neki ne mogu riječ da je tjelo postala itd no ima što se može shvatiti i zato tolika različitost.
I sad dođe jedan ovde koji bi jedan citat iznad sviju staviju kao krunu iznad svega i izmišlja toplu vodu kao nešto posebno to se već zna nije to od jućera no crkva je kriva što ljudima nije prezentirala stvari kakve jesu u evandjelju nego gura isto krunski citat koji je pogodan globalno za ljude kao takav što nije nerazumljivo.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:36   #9
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post

- Ne spominje vjerovanje u trojstvo
- Ne spominje vjerovanje u njega kao Boga
- Ne spominje vjerovanje da je on žrtva za grijehe čovječanstva

Nista od ovoga ne spominje, već isključivo obožavanje Boga svim srcem, i pokazivanje ljubavi i milosti drugim ljudskim bićima (dobra dijela).
Ne vidim u čemu je problem....
Teologija i spasenje nisu iste stvari....
Teologija se bavi proučavanjem Boga, njegovih spisa, analizom njegovog karaktera i djela...i sl.
Isto kao i matematika u znanosti.....sama nema nikakvu svrhu ali pomaže u znanosti i inžinjerstvu i životu općenito zabavna je nekome.

To što netko zna rješavati diferencijalne jednadžbe ne znači da će mu to pomoći da dizajnirai izradi ,na primjer ili komad namještaja.
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 15:39   #10
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Pa poanta je da ima raznih propovjednika i raznih sekti i svaka ima svoje posebne citate koje uzmu i njima mlate drugima po glavi.
Što je ovo nego mlačenje drugima po glavi citatom?
Zašto bi to bio citat pravovaljaniji od recimo citata koji kaže da je dovoljno samo vjerovati u Krista i izbjeći će se sud kako ima u Ivanovom evandjelju.No istina je da ljudima ne kažu na takav način kako ja sad pišem nego ističu jedno nepominjuči drugo i zato kažem da slobodno tumačenje je nužno uvesti poradi mira i razvoja.Sorry ako ima malo propovjedi a ipak smo na religiji ne?
Nađi mi jednog jedinog propovjednika koji tvrdi da se može dobiti vječni život bez vjerovanja u Isusa kao Boga/Božijeg sina i spasitelja čovječanstva.

Onda nam se ponovo javi, jer pravo da ti kažem, tvoji dosadašnji tekstovi su malo dosadni.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 15:46   #11
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
Ne vidim u čemu je problem....
Teologija i spasenje nisu iste stvari....
Teologija se bavi proučavanjem Boga, njegovih spisa, analizom njegovog karaktera i djela...i sl.
Isto kao i matematika u znanosti.....sama nema nikakvu svrhu ali pomaže u znanosti i inžinjerstvu i životu općenito zabavna je nekome.

To što netko zna rješavati diferencijalne jednadžbe ne znači da će mu to pomoći da dizajnirai izradi ,na primjer ili komad namještaja.
Tema je veoma jednostavna, samo je nisi shvatio. Ali uredu je, pokušat ćemo ponovo.

Isus dobije pitanje, i daje odgovor.

Kada bi taj isti odgovor danas dao neki propovjednik, taj bi bio ismijavan i kriticiziran. Nebi ga više ni jedan Krišćanin shvatao ozbiljnim Krišćanom.

Jedan dobar primjer je američka voditeljka Oprah Winfrey, kada je rekla da vjeruje da će i pripadnici drugih religija ući u nebo. Krišćani po cijelom svijetu su se bunili zbog te izjave.

Ali zašto niko ne kritikuje ovaj Isusov odgovor u Evanđelju po Luci?

Veoma interesantno.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 15:48   #12
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Nađi mi jednog jedinog propovjednika koji tvrdi da se može dobiti vječni život bez vjerovanja u Isusa kao Boga/Božijeg sina i spasitelja čovječanstva.
.
A odgovori ti meni kako možeš Ljubiti Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!" ako ne vjeruješ u njega.
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:02   #13
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
A odgovori ti meni kako možeš Ljubiti Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!" ako ne vjeruješ u njega.
Ovaj odgovor (ili izgovor) je malo besmislen, jer sa ovom rečenicom ti već podrazumijevaš da je Isus taj Bog koga treba obožavati, što naravno nema baš nikakve veze sa ovim tekstom koji sam citirao.

Ako je Isus htio ovom čovjeku da kaže Obožavaj mene, jer Ja sam tvoj Bog, onda je trebao tako i reći. Nadam se da sada shvaćaš u čemu je problem. Nije ovdje tema apostol Pavle, niti šta je Ivan rekao, vec isključivo ovaj dijalog između Isusa i jednog čovjeka.

Nema vječnog života bez vjerovanja da je Isus Bog, i žrtva ja grijehe čovječanstva. Pa čak i prihvaćanje svetoga trojstva je neophodno, tvrde mnogi. Ja govorim o crkvi i svim najpoznatijim propovjednicima.

Jednostavan test: Pitaj nekog propovjednika isto pitanje, kako dobiti vječni život, i vidjet ćeš odgovor koji ćeš dobiti.

"Obožavanje Boga" i "dobra dijela" neće biti dovoljni.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:14   #14
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Ovaj odgovor (ili izgovor) je malo besmislen, jer sa ovom rečenicom ti već podrazumijevaš da je Isus taj Bog koga treba obožavati, što naravno nema baš nikakve veze sa ovim tekstom koji sam citirao.

Ako je Isus htio ovom čovjeku da kaže Obožavaj mene, jer Ja sam tvoj Bog, onda je trebao tako i reći. Nadam se da sada shvaćaš u čemu je problem. Nije ovdje tema apostol Pavle, niti šta je Ivan rekao, vec isključivo ovaj dijalog između Isusa i jednog čovjeka.
OK nigdje ne piše doslovno da je Isus taj Bog koga treba obožavati.
Ali ti kažeš da trebamo slušati Isusa što treba raditi da dobijemo vječni život.....

Zašto Isusa....?

Tko je on uopće i s kojim autporitetom govori to što govori i zašto bi njemu trebalo vjerovati.....jer on nije Bog....

Kako on zna što Bog želi.....?

Zašto ne pitati Boga direktno.....?

Zašto uopće vjerovati nečemu što je napisano u nekoj knjizi....bibliji....

kako znamo da je Biblija istinita......?

I kad već neslušamo Isusa ni bibliju....

Još manje bi trebalo slušati nekog provjednika....koji bazira svoju vjeruj na Bibliji, koja je temeljena na pričicama o Isusu....
religula is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:28   #15
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post

Znači ako je Isusov odgovor netačan (ili nekompletan), onda tu nema sumnje da osoba koja je poslušala taj njegov savjet sada gori u paklu. Kakav vam je komentar na ovo?
Pa i ta osoba je dobila vječni život ( ako sada gori u paklu ).
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:34   #16
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
OK nigdje ne piše doslovno da je Isus taj Bog koga treba obožavati.
Ali ti kažeš da trebamo slušati Isusa što treba raditi da dobijemo vječni život.....
Gdje sam ovo rekao?

Cilj je samo bio pokazati jedan apsurd. Jednu ogromnu kontradikciju između toga što propovjednici propovjedaju, i što Isus jednom čovjeku govori.

Quote:
Zašto Isusa....?

Tko je on uopće i s kojim autporitetom govori to što govori i zašto bi njemu trebalo vjerovati.....jer on nije Bog....

Kako on zna što Bog želi.....?

Zašto ne pitati Boga direktno.....?

Zašto uopće vjerovati nečemu što je napisano u nekoj knjizi....bibliji....

kako znamo da je Biblija istinita......?
Na kraju ćeš postaviti pitanje kako je univerzum nastao, što nije relevantno.

Ovo su pitanja koja nemaju veze sa temom, jer je moje pitanje upućeno onima koji vjeruju da je Isus Bog, koji vjeruju da je spasitelj čovječanstva u kojeg je neophodno vjerovati kao žrtvu za grijehe.

Quote:
I kad već neslušamo Isusa ni bibliju....

Još manje bi trebalo slušati nekog provjednika....koji bazira svoju vjeruj na Bibliji, koja je temeljena na pričicama o Isusu....
Ovo stoji, ali pitanje moje je upućeno drugoj publici.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:35   #17
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Pa i ta osoba je dobila vječni život ( ako sada gori u paklu ).
Ova ti je bila dobra, moram priznati.

Nasmijao si me.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:48   #18
Dakle, Isus kaže dvije zapovijedi ljubavi koje vode u nebo: ljubav prema Bogu i ljubav prema čovjeku/bližnjemu.

Bogatom mladiću koji je držao skoro sve zapovijedi, kaže: ako želiš vječni život, uzmi sav svoj imetak, podaj ga onima koji nemaju i pođi za mnom....(Mt 19)

Ovaj primjer je zapravo, konkretizacija zapovijedi ljubavi, a to znači da svojim činom uprisutnjuješ ono što doista osjećaš prema drugome, a to je ljubav.
(Na žalost, mladić je bio tužan..vjerojatno pisac hoće reći da nije mogao to učiniti)

Isus ne kaže "Moraš izričito vjerovati u mene, da bi se spasio", ali kaže "Ja sam put, istina i život, nitko ne dolazi Ocu osim po meni." (Iv 14)

E sad, kako to objasniti?

Očito je da nije apsolutna nužnost- izričita i jasna vjera u Isusa (kojega bi još i shvaćali kao Boga), da bi se netko spasio.....
Kvaka je u činu ljubavi prema Bogu i čovjeku.
Ljubav prema Bogu se mora konkretizirati u ljubavi prema čovjeku, ako ne-"padaš test"

Ali kako se spašava onaj tko ne vjeruje u Krista?

Kršćanska vjera (katolička) kaže da je svaki čovjek stvoren po Logosu-Riječi-Sinu-Kristu i zapravo, svaki čovjek ima egzistencijalnu vezu sa Kristom.Pa i onda kad je nije izričito svjestan.
Stoga, netko ako živi životom u skladu sa Isusovim naukom, a da uopće ne vjeruje u Njega, on zapravo živi "ono što vodi u nebo".

Jedan poznati katolički teolog Karl Rahner u knjizi "Temelji kršćanske vjere" kaže da su to zapravo "anonimni kršćani".

Kršćanski univerzalizam i jest u tome sadržan: Logos po kome je svatko stvoren, po čemu je sličan Bogu, te time u samome startu svi imaju jednaku polazišnu situaciju po pitanju soteriologije (spasenja).

E sad, kako će tko živjeti dalje tu sličnost s Bogom, to je stvar svačije slobode.........

O spasu izvan Katoličke Crkve, govore i službeni dokumenti iste te Crkve.

p.s. no, ako netko povjeruje u spasenjsko djelo Isusa Krista, te činom vjere pristane uz to, onda ga to u savjesti i obvezuje..........
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:55   #19
Quote:
Povlović kaže: Pogledaj post
Kada bi sada pitali nekog poznatog propovjednika "Kako mogu da dobijem vječni život?", dobili bi slijedeći odgovor:

Vjeruj da je Isus Hrist Bog, dakle Stvoritelj Univerzuma, i da je umro za tvoje grijehe, odnosno grijehe cijeloga čovječanstva. To je jedini način ulaska u raj. Naravno, jako bitno je i vjerovanje u sveto trojstvo. Drugim riječima: ako nevjerujes u ovo, nema spasa.

A kada bi pitali biblijskog Isusa to isto pitanje, šta li bi bio odgovor? Hajmo pogledati:

Luka 10:25-26

25 I gle, neki zakonoznanac usta i, da ga iskuša, upita: "Učitelju, što mi je činiti da život vječni baštinim?"

26 A on mu reče: "U Zakonu što piše? Kako čitaš?"

27 Odgovori mu onaj: Ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svoga, i svom dušom svojom, i svom snagom svojom, i svim umom svojim; i svoga bližnjega kao sebe samoga!"

28 Reče mu na to Isus: "Pravo si odgovorio. To čini i živjet ćeš."


Dakle ovdje je jedna drastična razlika. Ako je Isusov savjet/odgovor koji je dao ovom čovjeku pogrešan, onda je taj čovjek sada izgubljen. Trebao mu je dati odgovor koji bi mu većina Krišćana dali, i 99% propovjednika (da ih ne nabrajam po imenu bez potrebe).

- Ne spominje vjerovanje u trojstvo
- Ne spominje vjerovanje u njega kao Boga
- Ne spominje vjerovanje da je on žrtva za grijehe čovječanstva

Nista od ovoga ne spominje, već isključivo obožavanje Boga svim srcem, i pokazivanje ljubavi i milosti drugim ljudskim bićima (dobra dijela).

Znači ako je Isusov odgovor netačan (ili nekompletan), onda tu nema sumnje da osoba koja je poslušala taj njegov savjet sada gori u paklu. Kakav vam je komentar na ovo?

Dakle ova tema nema veze sa riječima apostola Pavla, ni šta je on rekao i propovjedao, već ovo jednostavno pitanje biblijskom Isusu, i naravno njegov veoma bitan odgovor.
Nema tu nikakve kontradikcije, samo treba pripaziti na cjelokupni kontekst Novog zavjeta, ustvari cijele biblijske poruke.
Naravno da Isus ovom mladiću ne govori o potrebi vjerovanja da je On Bog ili da je potrebno vjerovati u njegovu zastupničku smrt - kada se to (kada se odvija taj dijalog) još nije ni dogodilo.
Dok je Isus imao svoju zemaljsku službu ljudi (pa i taj mladić) su bili pod Zakonom - i shodno tome mu Isus i odgovara.
Poslije, prije svoje muke i zastupničke smrti, i te kako govori o tome da je neophodna vjera u njegovu žrtvu, kao i o tome da je On Bog.
Ne smije se mješati Stari i Novi savez - jer se onda dolazi do ovakvih (krivih) zaključaka.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:59   #20
Naftali, hvala ti što si napisala ovakav tekst, ali moje pitanje je upućeno skroz drugoj publici. Ja govorim o današnjim propovjednicima, da ne kažem televangelistima, kao što su to Pat Robertson, Franklin Graham, Benny Hinn, Joyce Meyer, pokojni Jerry Falwell, i tako dalje. Oni koji potenciraju da je vjerovanje u Isusa kao Boga i žrtvu za grijehe apsolutno neophodna, i ko god to neprihvati ide izgubljen, u vječni pakao.

Ti vjeruješ drugačije, i zbog toga u ovom slučaju nema problema sa ovim pasusom iz Evanđelja po Luci.

Moje pitanje je dakle upućeno onim fanaticima, da ih tako nazovem, koji nemaju ni trun tolerancije prema drugim vjerovanjima, i znaju tačno ko će biti spašen a ko izgubljen.

Nadam se da si me shvatila.
Povlović is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.