Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2014., 13:50   #1
Question Loše mišljenje nekršćana o Katoličkoj i Pravoslavnoj Crkvi. Zašto?

Citajuci postove po Forumu primjetio sam da vecina njih ima lose misljenje o Katolickoj Crkvi.Dajte napisite razloge ili dojmove.Tisucu Zasto-Tisucu zato!Mozda temu mozemo smjestiti negdje drugo ali bih htio da pitanje bude dostupno svima.
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 13:52   #2
Imaju loše mišljenje o katoličkoj crkvi jer je katolička crkva radila loše stvari
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 13:55   #3
Vjerojatno smatraju da zaglupljuje ljude.
-Isa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 13:58   #4
Ja neću govoriti iz perspektive nekršćanina nego iz perspektive muslimana.

ne bih se složio sa ovom konstatacijom.
prvo svaki vjernik bi trebao iz Ljubavi prema Bogu gajiti makar poštovanje prema drugoj vjeri.
drugo, forum.hr ne može biti reprezent općih stavova muslimana, kršćana i drugih nemuslimana. pa čak i ovjde ima oprečnih stavova unutar jedne konfesije ma o kome da se radi.

mislim da bi ova tema trebala pod lock. jer u naslovu stoji "svi" a u uvodnom postu autor teme pod "svi" navodi da su to "većina njih".
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 13:59   #5
Quote:
-Isa- kaže: Pogledaj post
Vjerojatno smatraju da zaglupljuje ljude.
što se mene tiče, sve religije zaglupljuju ljude

samo kad policajac nešto ukrade to ima veću težinu nego kad neki civil ukrade.
kada katolička crkva propovijeda moral, a tog morala se ne drži, onda to djeluje veoma odbojno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 03.02.2014., 14:35   #6
Stvar je u moći... npr. Hare Krišne nemaju nikakvu moć u Hrvatskoj, pa njihov utjecaj na društvo ne iritira one koji si protiv utjecaja vjerujućih prema društvu. Živo im se fućka u šta oni vjeruju i pjevaju na trgu dok god ne traže velike pare od države, mantranje po školama i slike Krišne po državnim uredima. Za razliku od KC i PC koje su establišment, pogotovo u Hrvatskoj i Srbiji.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 14:37   #7
Mislim da veliku ulogu tu igra i zahtjevnost vjere. Puno je lakše biti protestant ili pobornik new age instant duhovnosti, nego dobar katolik ili pravoslavac od kojeg vjera zahtijeva potpuno predanje. Ljudi žele da im vjera bude nekakav alat za hitnu pomoć u teškim trenutcima ili velikim životnim događajima, i ne treba im izvan tog konteksta. Pogotovo ne žele da im vjera bude kočnica u sebičnim željama i užitcima. To najviše mrze...
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 16:02   #8
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Mislim da veliku ulogu tu igra i zahtjevnost vjere. Puno je lakše biti protestant ili pobornik new age instant duhovnosti, nego dobar katolik ili pravoslavac od kojeg vjera zahtijeva potpuno predanje. Ljudi žele da im vjera bude nekakav alat za hitnu pomoć u teškim trenutcima ili velikim životnim događajima, i ne treba im izvan tog konteksta. Pogotovo ne žele da im vjera bude kočnica u sebičnim željama i užitcima. To najviše mrze...
Slažem se s tobom ukratko oholost ne tolerira druge sve ocrnjuje ničem ne doprinosi zanima je samo ja svima šteti i skrivena je iza maske pravednosti.
Forumaško is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 20:48   #9
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Ja neću govoriti iz perspektive nekršćanina nego iz perspektive muslimana.

ne bih se složio sa ovom konstatacijom.
prvo svaki vjernik bi trebao iz Ljubavi prema Bogu gajiti makar poštovanje prema drugoj vjeri.
drugo, forum.hr ne može biti reprezent općih stavova muslimana, kršćana i drugih nemuslimana. pa čak i ovjde ima oprečnih stavova unutar jedne konfesije ma o kome da se radi.

mislim da bi ova tema trebala pod lock. jer u naslovu stoji "svi" a u uvodnom postu autor teme pod "svi" navodi da su to "većina njih".
Kada sam postavio ovu temu nisam mislio nikoga osobno prozvati.Primjetio sam da vecina negativnih postova dolazi od nekatolika.Svi mi drzimo svoju vjeru za onu pravu ali vecina tema koje su tu,pokusavaju dokazati nesto sto uopce nije istina.Bar sto se tice KC.Postujem tebe kao musimana,iako se ne poznajemo.Pitam se dali ima ikakvog smisla raspravljati o mojoj ili tvojoj vjeri ili nekoj drugoj a stojimo na razlicitim stranama i koristimo tazlicite izvore informacija.Kuda vodi sve ovo.Kada postavimo novu temu dali se je nekad neko upitao sa kojim ciljem to radi.
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 21:28   #10
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
Puno je lakše biti protestant ili pobornik new age instant duhovnosti, nego dobar katolik ili pravoslavac od kojeg vjera zahtijeva potpuno predanje.
Halo? Jel ti znaš kakvo predanje traži Hare Krišna? No sex, no drugs, no meat, mantranje 64000 puta na dan i svaki dan liturgija!
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2014., 21:54   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Imaju loše mišljenje o katoličkoj crkvi jer je katolička crkva radila loše
Dali si se kada upitao koliko je puta ta ista Crkva uradila dobre stvari.Dali si ti kao osoba uvijek cinio dobro?.Naravno da nisi.Ako si koji put pogrijesio dali ja mogu reci za tebe da si los covjek?

Zadnje uređivanje Meadow : 04.02.2014. at 14:57. Reason: quote
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 10:34   #12
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Kada sam postavio ovu temu nisam mislio nikoga osobno prozvati.Primjetio sam da vecina negativnih postova dolazi od nekatolika.
ja sam opet primjetio da su najžešći kritičari upravo sami katolici posebno oni bivši.
Quote:
Svi mi drzimo svoju vjeru za onu pravu ali vecina tema koje su tu,pokusavaju dokazati nesto sto uopce nije istina.Bar sto se tice KC.Postujem tebe kao musimana,iako se ne poznajemo.Pitam se dali ima ikakvog smisla raspravljati o mojoj ili tvojoj vjeri ili nekoj drugoj a stojimo na razlicitim stranama i koristimo tazlicite izvore informacija.Kuda vodi sve ovo.Kada postavimo novu temu dali se je nekad neko upitao sa kojim ciljem to radi.
ja lično izbjegavam voditi diskusije o drugoj vjeri. svoje postove o ne-Islamu nastojim ograničiti na pitanja. nekad iznesem svoje opservacije za koje očekujem pojašnjenje i slično.
ovo ipak nije takva tema.

tema je jedna predrasuda da su oni drugi kritičari nekoga.
ja mislim da je takva vrsta djelovanja uvijek neproduktivna jer izaziva nepovjerenje među ljudima. izaziva i pomiješana osjećanja, frustraciju i bijes kako onih koji se kritikuju tako i onih koji kritikuju.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 11:24   #13
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
ja sam opet primjetio da su najžešći kritičari upravo sami katolici posebno oni bivši.
I ja mislim da su oni puno žešći od ateista i nekršćana. To je zbog toga što danas svatko sam sebe smatra katolikom samo zato što je kršten, što je kao dijete išao na vjeronauk (na kojem uglavnom nije naučio ništa konkretno o vjeri) i što eventualno ima ovješenu krunicu na retrovizoru. I naravno smatraju da ih sama ta činjenica da su "katolici" čini kompetentnim da napadaju i kritiziraju svako učenje Crkve s kojim se oni ne slažu, a to neslaganje u 90% slučajeva proizlazi iz neznanja i svjesnog banaliziranja ozbiljnih teoloških pitanja. Pogotovo se to odnosi na ona učenja zbog kojih ih eventualno ponekad zapeče savjest pa ih svim silama nastoje razvodniti i relativizirati ih

Evo na primjer kad je bio ovaj zadnji referendum raspravljao sam s nekim ljudima koji su za sebe tvrdili da su praktični vjernici ali se ne slažu s Crkvom i smatraju da Crkva treba promijeniti stavove i modernizirati se. Kad se povela malo dublja rasprava o vjeri izašlo je na vidjelo da ti "praktični vjernici" o vjeri pojma nemaju i da ne barataju ni s osnovnim pojmovima (nisu znali ni što je liturgija). E to je tipični primjer katolika kritičara: vatren, liberalan i vjerski nepismen...
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 14:40   #14
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
I ja mislim da su oni puno žešći od ateista i nekršćana. To je zbog toga što danas svatko sam sebe smatra katolikom samo zato što je kršten, što je kao dijete išao na vjeronauk (na kojem uglavnom nije naučio ništa konkretno o vjeri) i što eventualno ima ovješenu krunicu na retrovizoru. I naravno smatraju da ih sama ta činjenica da su "katolici" čini kompetentnim da napadaju i kritiziraju svako učenje Crkve s kojim se oni ne slažu, a to neslaganje u 90% slučajeva proizlazi iz neznanja i svjesnog banaliziranja ozbiljnih teoloških pitanja. Pogotovo se to odnosi na ona učenja zbog kojih ih eventualno ponekad zapeče savjest pa ih svim silama nastoje razvodniti i relativizirati ih

Evo na primjer kad je bio ovaj zadnji referendum raspravljao sam s nekim ljudima koji su za sebe tvrdili da su praktični vjernici ali se ne slažu s Crkvom i smatraju da Crkva treba promijeniti stavove i modernizirati se. Kad se povela malo dublja rasprava o vjeri izašlo je na vidjelo da ti "praktični vjernici" o vjeri pojma nemaju i da ne barataju ni s osnovnim pojmovima (nisu znali ni što je liturgija). E to je tipični primjer katolika kritičara: vatren, liberalan i vjerski nepismen...
@ To je zbog toga što danas svatko sam sebe smatra katolikom samo zato što je kršten, što je kao dijete išao na vjeronauk (na kojem uglavnom nije naučio ništa konkretno o vjeri) i što eventualno ima ovješenu krunicu na retrovizoru.@" Pa to upravo opisiva prosjecnog katolika a ne kriticara!
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 18:59   #15
Quote:
šišćevap kaže: Pogledaj post
I ja mislim da su oni puno žešći od ateista i nekršćana. To je zbog toga što danas svatko sam sebe smatra katolikom samo zato što je kršten, što je kao dijete išao na vjeronauk (na kojem uglavnom nije naučio ništa konkretno o vjeri) i što eventualno ima ovješenu krunicu na retrovizoru. I naravno smatraju da ih sama ta činjenica da su "katolici" čini kompetentnim da napadaju i kritiziraju svako učenje Crkve s kojim se oni ne slažu, a to neslaganje u 90% slučajeva proizlazi iz neznanja i svjesnog banaliziranja ozbiljnih teoloških pitanja. Pogotovo se to odnosi na ona učenja zbog kojih ih eventualno ponekad zapeče savjest pa ih svim silama nastoje razvodniti i relativizirati ih

Evo na primjer kad je bio ovaj zadnji referendum raspravljao sam s nekim ljudima koji su za sebe tvrdili da su praktični vjernici ali se ne slažu s Crkvom i smatraju da Crkva treba promijeniti stavove i modernizirati se. Kad se povela malo dublja rasprava o vjeri izašlo je na vidjelo da ti "praktični vjernici" o vjeri pojma nemaju i da ne barataju ni s osnovnim pojmovima (nisu znali ni što je liturgija). E to je tipični primjer katolika kritičara: vatren, liberalan i vjerski nepismen...
Sve sto si naveo tvoje je osobno misljenje.Prosjecne vjernike bih uporedio sa obinim ili prosjecnim ljudima ili pak sa radnickom klasom.Njih ima najvise.To ne znaci da su glupi ili neznalice,ali ono koliko znaju za njih je vjerovatno dosta.Sa svojim znanjem su zadovoljni i takve ne interesuje ova ili neka druga rasprava.Takvih je u svim vjerama najvise.Dali se mi koji posjecujemo ovu stranicu, mozemo poznavanjem vjere usporediti sa ljudima koji su zavrsili teolosku skolu i imaju nekoliko titula?Sigurno da ne mozemo.Zbog toga ovdje svako igra svoju igru i na bilo koji nacin pokusava pobijediti i dokazati da je bolji od drugih.Vjera je samo jedan nacin te igre.Isus je jednom zgodom rekao:»Ne sudite da ne budete suđeni! 2Jer sudom kojim sudite bit ćete suđeni. I mjerom kojom mjerite mjerit će vam se. 3Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? 4Ili kako možeš reći bratu svomu: ‘De da ti izvadim trun iz oka’, a eto brvna u oku tvom? 5Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun iz oka bratova!«
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 19:53   #16
Evo što je na ovu temu rekao Sluga Božji nadbiskup Fulton J. Sheen (bold je moj):

U SAD-u nema ni stotinu ljudi koji mrze Katoličku crkvu. Ipak, postoje milijuni koji mrze svoju pogrešnu predodžbu Katoličke crkve – što je, naravno, nešto posve različito. Te ljude teško možemo kriviti zbog mržnje prema katolicima jer ovi ,,obožavaju kipove’’, ,,izjednačuju Djevicu Mariju s Bogom’’, vjeruju da je ,,oprost dopuštenje da bi se griješilo’’, jer je ,,papa fašist’’, jer je ,,Crkva braniteljica kapitalizma’’. Ukoliko bi Crkva učila ili vjerovala išta navedeno, s pravom bi je trebalo mrziti, no činjenica je da Crkva ne uči niti vjeruje išta od toga. Odatle pak slijedi da je mržnja milijuna upravljena naspram zablude, ne istine. Zapravo, da mi katolici vjerujemo sve neistine i laži koje se govore protiv Crkve, vjerojatno bismo je mrzili tisuću puta više od njih.

Da nisam katolik, i da tražim istinsku Crkvu u današnjem svijetu, tražio bih onu Crkvu koja se ne slaže sa svijetom; drugim riječima, tražio bih Crkvu koju svijet mrzi. Razlog za to bio bi sljedeći: ako je Krist prisutan u ikojoj Crkvi u današnjem svijetu, ljudi će ga mrziti kao za zemaljskog života. Ako danas tražiš Krista, potraži ga u Crkvi koja se ne slaže sa svijetom. Potraži onu Crkvu koju svijet mrzi, kao što je mrzio i Krista. Potraži Crkvu koju se optužuje za nazadnost, kao što je i Gospodin bio optuživan neznalicom koja se ne daje opametiti. Potraži Crkvu koju svijet promatra podrugljivo, kao nižu klasu, kao što je Gospodin odbačen jer dolazi iz Nazareta. Potraži Crkvu koju optužuju da je đavolska, kao što je Gospodin optužen da djeluje u ime Beelzebula, poglavice đavolskog. Potraži Crkvu za koju, u razdobljima zaslijepljenosti, govore da je u ime Božje treba uništiti, kao što su razapeli Krista s uvjerenjem da Bogu čine uslugu. Potraži Crkvu koju svijet odbacuje zato što tvrdi da je nezabludiva, kao što je Pilat odbacio Krista jer se nazvao Istinom. Potraži Crkvu koju svijet odbacuje kao što su ljudi odbacivali Gospodina. Potraži Crkvu koju usred zbrke suprotstavljenih mišljenja njezini članovi ljube kao što ljube Krista, i poštuju njezin glas kao glas samog Utemeljitelja. I slutnja će rasti, da ako Crkva nije popularna u svijetu, nije od svijeta, a ako nije od svijeta, ona je od drugoga svijeta. Budući da je od drugog svijeta, neizmjerno je ljubljena i neizmjerno prezrena kao što je bio i sam Krist. A samo ono što je božansko može se neizmjerno prezirati i neizmjerno voljeti. Stoga je Crkva božanska.

Ako se dakle mržnja prema Crkvi temelji na neznanju, slijedi osnovna potreba pouke. Ljubav ovisi o spoznaji, jer ne možemo željeti niti čeznuti za nečim nepoznatim. Naša velika zemlja prepuna je onih koje bismo mogli nazvati marginalnim kršćanima, tj. onih koji žive na rubu vjere i potomci su kršćanskih roditelja, ali su kršćani samo na papiru. Zadržali su svega nekoliko ideala iz nemara i silom prilika; veličanstvenu povijest kršćanstva poznaju samo kroz određene razvodnjene oblike, te su vezali svoje srce za duh vremena pa zajedno s njime i umiru. O katoličanstvu i njegovim sakramentima, oprostima, milosti, sigurnosti i spokoju, ne znaju ništa izuzev nekoliko nasljednih predrasuda. Pa ipak, radi se o dobrim ljudima koji žele činiti dobro, ali za to nemaju jasan svjetonazor. Svoju djecu odgajaju bez vjere, ali su ipak razočarani njihovim kompromitirajućim moralom. Uvrijedili bi se da im kažete da nisu kršćani, a ipak ne vjeruju da je Krist Bog. Zamjerili bi se i da ih nazovete poganima, pa ipak nikad nisu praktično uzeli u obzir da Bog postoji. Uvjereni su samo u jedno, a to je da stvarnost nije dobra kao što bi trebala biti. Upravo to uvjerenje čini ih nečim što bismo mogli nazvati velikim „potencijalima“, jer su otvoreni da ih se povuče u jedan od dvaju smjerova. Zakratko moraju odlučiti: ili da se pridruže Kristu, ili da se rasprše; biti s Njime ili protiv Njega; biti na križu kao drugi Kristi ili ispod njega s ostalim krvnicima. Kojim će se putem ovi marginalni kršćani odvažiti? Odgovor ovisi o onima koji vjeruju. Poput mnoštva koje je slijedilo Gospodina u pustinju, nalik su ovcama bez pastira. Čekaju da ih pastir povede zajedno s ovcama i jarcima. Barem u to možemo biti uvjereni. Budući da su ljudska bića sa srcem, teže za nečim višim od društvenog položaja ili ekonomske boljitka; oni žele Život; žele Istinu; žele Ljubav. Jednom riječju, žele Krista.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 20:39   #17
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Sve sto si naveo tvoje je osobno misljenje.Prosjecne vjernike bih uporedio sa obinim ili prosjecnim ljudima ili pak sa radnickom klasom.Njih ima najvise.To ne znaci da su glupi ili neznalice,ali ono koliko znaju za njih je vjerovatno dosta.Sa svojim znanjem su zadovoljni i takve ne interesuje ova ili neka druga rasprava.Takvih je u svim vjerama najvise.Dali se mi koji posjecujemo ovu stranicu, mozemo poznavanjem vjere usporediti sa ljudima koji su zavrsili teolosku skolu i imaju nekoliko titula?Sigurno da ne mozemo.Zbog toga ovdje svako igra svoju igru i na bilo koji nacin pokusava pobijediti i dokazati da je bolji od drugih.Vjera je samo jedan nacin te igre.Isus je jednom zgodom rekao:»Ne sudite da ne budete suđeni! 2Jer sudom kojim sudite bit ćete suđeni. I mjerom kojom mjerite mjerit će vam se. 3Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? 4Ili kako možeš reći bratu svomu: ‘De da ti izvadim trun iz oka’, a eto brvna u oku tvom? 5Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun iz oka bratova!«
@.Dali se mi koji posjecujemo ovu stranicu, mozemo poznavanjem vjere usporediti sa ljudima koji su zavrsili teolosku skolu i imaju nekoliko titula?Sigurno da ne [email protected] bas tako,vidi sta kaze gos.Isus upravo o tome;Matej 11,25 U ono vrijeme progovori Isus i reče: "Slavim te, Oče, Gospodine neba i zemlje, što si ovo skrio od mudrih i razumnih, a objavio malenima.
Matej 11,26 Da, Oče, tako je bilo tebi milo.Upravo ti koji bi trebali bolje znati(farijzeji i pismoznanci danas svecenici i teolozi)su zakazali,ne svi ali vecina,u tome je i problem sto obicni ljudi misle"sta ja znam,ako svecenik i teolog tako kaze,onda je valjda tako",a to vecina kaze iz ljenosti,komocije i nezainteresovanosti.

@Zbog toga ovdje svako igra svoju igru i na bilo koji nacin pokusava pobijediti i dokazati da je bolji od [email protected] si potpuno u pravu,nisam dugo na ovom forumu ali sam brzo primetio da puno usera koristi Bibliju i to neko znanje koje je stekao,da bi sam sebe ovdi profilirao i pravio se pametniji od ostalih.
gorango is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 10:02   #18
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Evo što je na ovu temu rekao Sluga Božji nadbiskup Fulton J. Sheen (bold je moj):

U SAD-u nema ni stotinu ljudi koji mrze Katoličku crkvu. Ipak, postoje milijuni koji mrze svoju pogrešnu predodžbu Katoličke crkve – što je, naravno, nešto posve različito. Te ljude teško možemo kriviti zbog mržnje prema katolicima jer ovi ,,obožavaju kipove’’, ,,izjednačuju Djevicu Mariju s Bogom’’, vjeruju da je ,,oprost dopuštenje da bi se griješilo’’, jer je ,,papa fašist’’, jer je ,,Crkva braniteljica kapitalizma’’. Ukoliko bi Crkva učila ili vjerovala išta navedeno, s pravom bi je trebalo mrziti, no činjenica je da Crkva ne uči niti vjeruje išta od toga. Odatle pak slijedi da je mržnja milijuna upravljena naspram zablude, ne istine. Zapravo, da mi katolici vjerujemo sve neistine i laži koje se govore protiv Crkve, vjerojatno bismo je mrzili tisuću puta više od njih.

/CUT/

Zakratko moraju odlučiti: ili da se pridruže Kristu, ili da se rasprše; biti s Njime ili protiv Njega; biti na križu kao drugi Kristi ili ispod njega s ostalim krvnicima. Kojim će se putem ovi marginalni kršćani odvažiti? Odgovor ovisi o onima koji vjeruju. Poput mnoštva koje je slijedilo Gospodina u pustinju, nalik su ovcama bez pastira. Čekaju da ih pastir povede zajedno s ovcama i jarcima. Barem u to možemo biti uvjereni. Budući da su ljudska bića sa srcem, teže za nečim višim od društvenog položaja ili ekonomske boljitka; oni žele Život; žele Istinu; žele Ljubav. Jednom riječju, žele Krista.
Ne kontam... počeo je spominjući problematične stvari, pa prešao o tome kako treba biti dio crkve na koju "svi bacaju drvlje i kamenje", jer je takav bio put Isusa...

Ništa nije rekao šta Crkva čini da se odmakne od optužbi iz uvoda? Ili treba pojasniti ljudima da gore spomenute stvari postoje, ali ne treba ih gledati niti nazivati onim što jesu, nego nešto drugo...

Treba biti fer pa pogledati u svoju vjersku organizaciju (bez obzira o kojoj se radilo) i postaviti sebi pitanje: "Čime smo mi doprinijeli da ljudi imaju pogrešnu predodžbu o nama?".

Mijenjati stvari u svojoj organizaciji, mijenjati pristup prema ljudima...
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 15:40   #19
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Dali si se kada upitao koliko je puta ta ista Crkva uradila dobre stvari.Dali si ti kao osoba uvijek cinio dobro?.Naravno da nisi.Ako si koji put pogrijesio dali ja mogu reci za tebe da si los covjek?
Dobra djela ne opravdavaju loša djela. Kriminalca se na sudu ne pita jel radio dobre stvari u životu, nego mu se sudi za kriminal. ja nisam činio kriminalne radnje, crkva ih je činila itekako.

P.S. Caritas samo dio love dade u dobrotvorne svrhe, a dio zadrži za sebe
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 16:03   #20
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ne kontam... počeo je spominjući problematične stvari, pa prešao o tome kako treba biti dio crkve na koju "svi bacaju drvlje i kamenje", jer je takav bio put Isusa...

Ništa nije rekao šta Crkva čini da se odmakne od optužbi iz uvoda? Ili treba pojasniti ljudima da gore spomenute stvari postoje, ali ne treba ih gledati niti nazivati onim što jesu, nego nešto drugo...
Svatko tko iole poznaje katolički nauk zna da "optužbe" iz uvoda nemaju veze ni s Crkvom i s katoličanstvom.

Quote:
Treba biti fer pa pogledati u svoju vjersku organizaciju (bez obzira o kojoj se radilo) i postaviti sebi pitanje: "Čime smo mi doprinijeli da ljudi imaju pogrešnu predodžbu o nama?".

Mijenjati stvari u svojoj organizaciji, mijenjati pristup prema ljudima...
Slažem se, to je potrebno. Zato su još ranokršćanski oci znali reći: Ecclesia reformans et semper reformanda - Crkva se stalno reformira i uvijek je potrebita reforme. Svako vrijeme ima svoje izazove, i zadatak Crkve je da svoju poruku - koja je uvijek ista - prenese na najbolji način da ju što više ljudi u danom povijesnom trenutku mogu razumijeti.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.