Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2015., 16:21   #61
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Odlično. Cijenim takav stav.

A šta da je obrnuta situacija?

Pa ako na brak gledaš kao na trgovinski ugovor, onda si upravu.
Ako je obrnuta situacija onda neka ona napravi isto - meni.
Dragi nisi mi više napet, ljubavi nema, strasti nema, tako ne mogu živjeti u vezi, žao mi je... kraj priče..

Brak jest trgovinski ugovor određene vrste, definiran zakonom i usmenim dogovorom među partnerima a sve temeljeno na interesima i osjećajima. Bez interesa i osjećaja nitko ti neće brisati guzicu kad ju ne možeš brisati sam..
Svi međuljudski odnosi se mogu okarakterizirati kao trgovački, ne znam zašto to ljude brine. U intereciju sa ljudima ulaziš zato što imaš nešto ponuditi i za ponuđeno nešto dobiti zauzvrat. Sad hoće li odnos biti recipročan ili ne ovisi o ljudima koji se nađu u vezi/interaciji, idealno bi bilo ako su potrebe obje strane podjednako zadovoljene i nitko se ne osjeća izdanim ili prevarenim...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 16:30   #62
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Brak jest trgovinski ugovor određene vrste, definiran zakonom i usmenim dogovorom među partnerima a sve temeljeno na interesima i osjećajima. Bez interesa i osjećaja nitko ti neće brisati guzicu kad ju ne možeš brisati sam..
Svi međuljudski odnosi se mogu okarakterizirati kao trgovački, ne znam zašto to ljude brine. U intereciju sa ljudima ulaziš zato što imaš nešto ponuditi i za ponuđeno nešto dobiti zauzvrat.
Ovo je meni jako tužno za čitati i neću se složiti s tobom, jer nisu svi međuljudski odnosi temeljeni na trgovinskoj razmjeni, tačnije, meni su bitni samo oni koji nisu.

Nadam se da eksplicitan stav o ovome što pišeš zauzimaš i inače u životu, tako da ni drugi ljudi nemaju zabune u odnosima s tobom.

S obzirom na to da je razgovor otišao van okvira teme, pozdravljam te.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 16:47   #63
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Ovo je meni jako tužno za čitati i neću se složiti s tobom, jer nisu svi međuljudski odnosi temeljeni na trgovinskoj razmjeni, tačnije, meni su bitni samo oni koji nisu.

Nadam se da eksplicitan stav o ovome što pišeš zauzimaš i inače u životu, tako da ni drugi ljudi nemaju zabune u odnosima s tobom.

S obzirom na to da je razgovor otišao van okvira teme, pozdravljam te.
Mislin da ti izraz "trgovina" više smeta nego sama činjenica da je tome tako. Kako ja to gledam i zovem nebitno je, princip je uvijek isti... korisna razmjena spoznaja, ideja, osjećaja, nježnosti, sexa, interesa, životnih planova.. Čak su i roditeljski odnosi, gdje se roditeljska ljubav općenito smatra nesebičnom također baziraju na sličnom principu.. hoćeš recimo i primjer kućnog ljubimca u kojem ga maziš i paziš kako bi te uveseljavao svojim trikovima. Nitko ne želi obvezu i ulaganje napora bez kompenzacije određene vrste, čak i mazohisti koji uživaju u patnji žele patnju da bi osjećali oslobođenje... zadovoljiti svoje potrebe znači jesti piti (netko to treba stvoriti ili zaraditi), voljeti i poštovati, za koju razmjenu nam treba partner ili obitelj...
Nismo se udaljili od teme, sve ovo što sam napisao znači da treba jako mnogo uložiti u odnos bilo kakve vrste ukoliko očekujemo sadržajnost i kvalitetu sa druge strane. Kako vjerovati partneru, pa tako da pokažeš interes i da ti pokaže angažman sa druge strane...tako se gradi povjerenje...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 17:05   #64
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Mislin da ti izraz "trgovina" više smeta nego sama činjenica da je tome tako.
Trgovina je veoma jasno definiran termin, a ono što jeste tužno je što je potrošački mentalitet doveo do toga da ljudi uglavnom ne znaju razmišljati van okvira istog, pa tako i u ovom tvom primjeru u kojem ti "niko neće brisati guzicu" ako mu to ne kompenziraš uočava se potpuni izostanak humanosti i suosjećanja. O tome govorim...a nesebična ljubav postoji, to sa sigurnošću tvrdim. Ne postoji bezuvjetna...
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 09:05   #65
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Trgovina je veoma jasno definiran termin, a ono što jeste tužno je što je potrošački mentalitet doveo do toga da ljudi uglavnom ne znaju razmišljati van okvira istog, pa tako i u ovom tvom primjeru u kojem ti "niko neće brisati guzicu" ako mu to ne kompenziraš uočava se potpuni izostanak humanosti i suosjećanja. O tome govorim...a nesebična ljubav postoji, to sa sigurnošću tvrdim. Ne postoji bezuvjetna...
Svijet ne možeš promjeniti, potrebitih o kojima se nitko ne brine jer nema zašto imaš koliko god hoćeš..to je realnost.. Humani smo ovisno o našim željama, potrebama i mogućnostima, netko isključivo gleda sebe a netko povremeno obrati pozornost i na druge...ovo posljednje je više iznimka nego pravilo.. pa se kaže.. vidiš.. ipak ima još dobrih ljudi..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 09:18   #66
Autore, teraj to nevjernu nesretnicu dalje od sebe! Imate djecu, ti radis u svabiji a sta njoj dosadno pa okolo trazi pizdarije! Još platis put u Pariz!

Žao mi je djece! Kakva je to mati, čemu će ih naučiti!? Kad je teško onda da bježe!

Stari činiš se predobar (osim ako ti ne jebavaš okolo) i to treba nogom u guzicu i stisnut zube!
Karioka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 09:44   #67
Meni se najvise dopao savjet da razgovaras sa suprugom vrlo ozbiljno i kazes da ces se razvesti od nje ako nastavi tako da se ponasa. Mirno joj saopsti da ne vjerujes ni malo njenim izgovorima i da prestane da ti pokusava zamazati oci pricom koju ne bi progutao ni gimnazijalac. Pokazi joj da se sa tobom nije igrati ukoliko ne zeli da se suoci sa vrlo teskim posljedicama - razvodom i svim onim sto to znaci.
-Troja- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 10:11   #68
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Svijet ne možeš promjeniti, potrebitih o kojima se nitko ne brine jer nema zašto imaš koliko god hoćeš..to je realnost.. Humani smo ovisno o našim željama, potrebama i mogućnostima, netko isključivo gleda sebe a netko povremeno obrati pozornost i na druge...ovo posljednje je više iznimka nego pravilo..
Svijet ne mogu promijeniti, ali mogu izabrati ljude kojima ću biti okružena. To, definitivno, ne mogu biti ljudi koji razmišljaju u skladu s potrošačkim mentalitetom jer ne mogu biti bliska s ljudima koji bi me u potencijalno teško situaciji (bolesti ili nesreći) ostavili na cjedilu ako nisam u mogućnosti da "uzvratim". Pomisao na takvo okruženje ispunjava me jezom...isto kao i pomisao na to da bih ja nekoga bliskog ostavila u takvoj situaciji.

Kako si i sam rekao, postoji određeni reciprocitet, samo u mom slučaju ne trgovinski već reciprocitet emocionalnog senzibliteta za druge ljude, pa sam tako i okružena ljudima koje bi ti označio "iznimkama".
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 10:37   #69
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Svijet ne mogu promijeniti, ali mogu izabrati ljude kojima ću biti okružena. To, definitivno, ne mogu biti ljudi koji razmišljaju u skladu s potrošačkim mentalitetom jer ne mogu biti bliska s ljudima koji bi me u potencijalno teško situaciji (bolesti ili nesreći) ostavili na cjedilu ako nisam u mogućnosti da "uzvratim". Pomisao na takvo okruženje ispunjava me jezom...isto kao i pomisao na to da bih ja nekoga bliskog ostavila u takvoj situaciji.

Kako si i sam rekao, postoji određeni reciprocitet, samo u mom slučaju ne trgovinski već reciprocitet emocionalnog senzibliteta za druge ljude, pa sam tako i okružena ljudima koje bi ti označio "iznimkama".
Dakle nastojiš se okružiti ljudima koji ti mogu ponuditi određenu sigurnost. Za uzvrat ti se obvezuješ i njima uzvratiti istom mjerom. Tako kreirate međusobne odnose koji se temelje na osjećajima sigurnosti, poštovanja, brige, odgovornosti i slično. Ne vidim koja je razlika između tog i ostalih odnosa osim u drugačijoj razmjeni dobara/interesa/osjećaja. Nekim ljudima nije bitna sigurnost u odnosima već dobra zabava, materijalna sigurnost, uzbuđenje pa si prema tome biraju ljude s kojima će razmjenjivati ono što im treba za ono što posjeduju a za što su drugi zainteresirani. Htjela ti to priznati ili ne jako dobro znamo da bi svoje prijateljstva prekinula ukoliko bi te netko povrijedio i okrenuo ti leđa, dakle ne bi mogla ostvariti kvalitetan trgovački odnos temeljen na međusobnim dogovorima, povjerenju i potrebama...Svi mi nešto dajemo u očekivanju da nešto primimo. To je u biti zdrav odnos i zdrava interacija sa okolinom. Ljudi koji samo daju a nisu u stanju tražiti ili primiti završe psihički bolesni jer se nisu kadri prilagoditi svijetu i izboriti za svoje potrebe. Svi odnosi su trgovački, treba težiti reciprocitetu i znati ponuditi ali i izabrati ono što nam treba..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 11:02   #70
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Dakle nastojiš se okružiti ljudima koji ti mogu ponuditi određenu sigurnost. Za uzvrat ti se obvezuješ i njima uzvratiti istom mjerom.
Fulio si, jer nije riječ o tome da meni neko nešto "nudi" ili se ja "obavezujem" već o unutarnjem osjećaju, porivu, onome što bi Kant nazvao kategoričkim imperativom.

Naravno, ti ciljaš na to da osjećaj našeg zadovoljstva izvire iz činjenice da i kada činimo za druge zapravo činimo za sebe i svoje zadovoljstvo i da altruizam zapravo ne postoji. No, ja mogu navesti dosta primjera nesebičnog djelovanja baziranog isključivo na humanosti, koje se ne uklapaju u taj obrazac, međutim, ne vidim svrhu da te ubjeđujem u nešto u što ne vjeruješ.

Inače, brkaš pojmove nesebičnog i bezuvjetnog.
Quote:
Ne vidim koja je razlika između tog i ostalih odnosa osim u drugačijoj razmjeni dobara/interesa/osjećaja.
Ogromna, ali besmisleno je to objašnjavati nekome ko i emocionalne odnose između ljudi doživljava isključivo trgovinskim (što za mene nije ni blizu ljubavi) i ko očito nije osjetio potrebu da za nekoga učini nešto bez očekivanja o "uzvraćanju".
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 22.05.2015. at 11:15.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 11:30   #71
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
....Svi mi nešto dajemo u očekivanju da nešto primimo. To je u biti zdrav odnos i zdrava interacija sa okolinom. Ljudi koji samo daju a nisu u stanju tražiti ili primiti završe psihički bolesni jer se nisu kadri prilagoditi svijetu i izboriti za svoje potrebe. Svi odnosi su trgovački, treba težiti reciprocitetu i znati ponuditi ali i izabrati ono što nam treba..
čime mjeriš reciprocitet?
očekivanja, prečesto nerealna i mjerena samo po sebi, ubijaju odnose
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 11:37   #72
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Fulio si, jer nije riječ o tome da meni neko nešto "nudi" ili se ja "obavezujem" već o unutarnjem osjećaju, porivu, onome što bi Kant nazvao kategoričkim imperativom.

Naravno, ti ciljaš na to da osjećaj našeg zadovoljstva izvire iz činjenice da i kada činimo za druge zapravo činimo za sebe i svoje zadovoljstvo i da altruizam zapravo ne postoji. No, ja mogu navesti dosta primjera nesebičnog djelovanja baziranog isključivo na humanosti, koje se ne uklapaju u taj obrazac, međutim, ne vidim svrhu da te ubjeđujem u nešto u što ne vjeruješ.

Inače, brkaš pojmove nesebičnog i bezuvjetnog.
Ogromna, ali besmisleno je to objašnjavati nekome ko i emocionalne odnose između ljudi doživljava isključivo trgovinskim (što za mene nije ni blizu ljubavi) i ko očito nije osjetio potrebu da za nekoga učini nešto bez očekivanja o "uzvraćanju".
Pogrešno si me procjenila. Ja baš i jesam tip koji je većinu života davao sebe za druge, što iz altruizma, želje da drugima pomognem bez da mi se uzvrati, a često i zato što sam odgajan da je ispravo davati a primati i ne baš toliko. Zapravo veći dio života se bavim ovom tematikom stoga i tvrdim to što tvrdim, veći dio međuljudskih odnosa je čista trgovina i ništa više. Zaista je rjetkost pronaći osobu koja je altruist, vrlo često se ispod altruizma krije velika nesigurnost u osobnosti ili vjera da se dobro dobrim vrati. Altruizma je endemska biljka, možda zato što se od njega ne može živjeti, a i ljubav je na sličnom kolosjeku, žao mi je zbog toga ali tako je.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 11:46   #73
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
čime mjeriš reciprocitet?
očekivanja, prečesto nerealna i mjerena samo po sebi, ubijaju odnose
Mjera reciprociteta je unutrašnji osjećaj zadovoljstva, prva i najbitnija stvar. To je najbolji dokaz da živimo u skladu sa nama samima, živimo jedan balansiran život.
Druga mjera je neprestano preispitivanje sebe i drugih. Koliko smo u stanju pružiti, koliko su naše želje i potrebe realne, bitne i ostvarive, isto vrijedi i za druge ljude s kojima smo u interaciji, što mogu očekivati od partnera, očekujem li možda previše, da li smo zadovoljni odnosom, pružam li dovoljno, da li bi možda nešto mogao promjeniti na bolje, odreći se nečeg za dobrobit u nečem drugom, da i mogu pružiti i dobiti više...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 12:28   #74
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Pogrešno si me procjenila.
Samo onako kako si sam o sebi pisao na ovoj temi.
Quote:
Zaista je rjetkost pronaći osobu koja je altruist, vrlo često se ispod altruizma krije velika nesigurnost u osobnosti ili vjera da se dobro dobrim vrati. Altruizma je endemska biljka, možda zato što se od njega ne može živjeti
Nisam tvrdila da postoje ljudi koji su uvijek i u svim situacijama altruistični. Altruizam je u nama genetski kodiran, kao i sebičnost, tako da niko od nas nije altruističan u svim situacijama. Također, motivi za altruizam mogu biti sebični zato smatram da su ispravni motivi za istinski altruizam jedino ljubav i suosjećanje.

Naravno, u zavisnosti od toga kako definiramo ljubav.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:44   #75
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Samo onako kako si sam o sebi pisao na ovoj temi.
smatram da su ispravni motivi za istinski altruizam jedino ljubav i suosjećanje.
To što sam pisao o trgovačkom odnosu ne znači da sam sebično đubre, pričao sam općenito o karakteru međuljudskih odnosa..
Koliko osobno poznaš ljudi za koje si sigurna da su altruisti iz čiste ljubavi i suosjećanja?
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 22:57   #76
Ako se sjecam dobro nekih lekcija iz sociologije, neke imaju slicna objasnjenja kao radical
A iskreno meni ovo sto vas dvoje diskutirate nije u kontradiktornosti, pricate svatko o istom, radical sa nekog brutalno realnog, a soul idealisticki upakiranog stanovista
A dodje na isto
Ili sam ja samo glupa
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 23:19   #77
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Ako se sjecam dobro nekih lekcija iz sociologije, neke imaju slicna objasnjenja kao radical
A iskreno meni ovo sto vas dvoje diskutirate nije u kontradiktornosti, pricate svatko o istom, radical sa nekog brutalno realnog, a soul idealisticki upakiranog stanovista
A dodje na isto
Ili sam ja samo glupa
Nisi glupa, eto raspravljamo oko pitanja da li je čaša polupuna ili poluprazna...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 22:45   #78
Internet je vrag i mnoge je unistio . Oprostit ces joj ,jer nemas drugog izlaza.
ljudi prolaze kroz svasta i na kraju opet su zajedno u nesretnom braku.

Ihtjela bih jos nadodat , zena ti je besposlena?

Zadnje uređivanje Anja : 24.05.2015. at 23:01.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 10:20   #79
Uvijek sve krene od nekog nevinog dopisivanja.Pa koji mail,pa slika,pa broj telefona,pa sastanak jedan,dva...unedogled.
Možda joj je samo bio potreban "ispušni" ventil,da vidi da je i dalje poželjna,
možda joj je potrebna samo ona mala iskrica da zapali žar koji u njoj tinja..
Na tebi je da vidiš koliko daleko ćeš dozvoliti da ide ta "faza",
želiš li podnijeti tu žrtvu,pustit je da se zabavi pa da se sve vrati na staro,
ili jednostavno staviti sebe na prvo mjesto i ne dozvoliti si više da si poziv na čekanju.
__________________
...***um je erogena zona***...
Zcurica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 13:18   #80
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
To što sam pisao o trgovačkom odnosu ne znači da sam sebično đubre, pričao sam općenito o karakteru međuljudskih odnosa..
Nisam nigdje napisala da si "sebično đubre", ali zanimljivo je da si to pomislio ti kao o logičnoj pretpostavci na temelju onoga što si pisao o trgovinskim odnosima.

Btw, tvoja tvrdnja da postoje isključivo trgovinski odnosi tebe ne izuzima, zar ne?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:59.