Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2015., 08:09   #21
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Hvala ti i na ovoj informaciji. Morala bih sada obaviti arheološka iskapanja da utvrdim je li to jedna od onih koje sam kupila, ali ih još nisam stigla pročitati.
To ti je ova knjiga
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 08:16   #22
Evo kako Hendrix na jednom mjestu opisuje šprancu faza braka koju je uočio proučavajući mnoge parove:

1-romantična ljubav - "cveta cveće u naše preduzeće", tu je sve čarobno i lijepo, ne treba puno objašnjavati

2-šok - "ovo nije osoba s kojom sam se vjenčao" - iz idealizirane slike partnera u realitet - uviđamo partnerove mane, osobito one koje ga onemogućavaju na putu našeg iscjeljenja (njegov prostor za poboljšanje)

3-poricanje - razočaranje je preveliko da bi priznali istinu - negiramo, ma nije tako, to nam se samo čini, ta osoba je divna i čarobna kakva je i bila u romantičnoj fazi

4-pregovaranje - ti meni ja tebi - kompromis koji zanemaruje bit problema; mnogi terapeuti potiču ovu fazu i parovi ostanu ovdje; žive u braku ali nemaju ispunjen sretan i potpuno zadovoljavajući odnos

5-očaj - nema nade, bol je trajala predugo....

I nakon faze 5 dolazi trenutak odluke, i stvar obično ide u 3 smjera

1. razvod - 50% parova
2. paralelni brak (izvanbračna veza ali bez razvoda) - 45% parova
3. nalaženje načina i stvaranje duboko zadovoljavajućeg odnosa - 5% parova
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 08:52   #23
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
To ti je ova knjiga
Ako je imam, moja je na engleskom, kupljena pred kojih 10ak, možda i više godina. U knjižari Algoritam sam, naime, već dio inventara.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:07   #24
Is it just me ili je stvarno ta popularizacija selfhelp štiva uzela maha?

Ono, ajmo napisat knjigu recepata za zdrav i sretan... život, brak, seks i to unovčit. Po mogućnosti po jednu od svake tematike. I da ju potpiše netko "poznat&priznat" i dovoljno daleko od nas da nije pretjerano provjerljiv.

Na stranu što smatram "nakaradnim" takve pokušaje algoritmiranja odnosa dvoje ljudi unutar društveno priznate forme i izvlačenje nekakvih univerzalno primjenjivih pravila koje ćemo onda ukoričiti i prodati (i pronaći svjedoke kojima su knjige "promijenile život"), više mi ovakve stvari idu pod onu priču:

Novinar: Što mislite o istočnjačkoj filozofiji?
Sugovornik: Dobra je.
Novinar: Možete nam to malo detaljnije, znate naše gledatelje/čitatelje zanima...
Sugovornik: Dobra je za sve.
Novinar: Ali... ali... kako za sve? Pa nema univerzalne...
Sugovornik: Dobra je za sve one koji nemaju vlastitu.



chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:14   #25
Ako ti ne treba takva knjiga, ne zanima te takva knjiga, nisi pročitao takvu knjigu... Onda si na krivoj temi
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:30   #26
Quote:
chmod744 kaže: Pogledaj post
(...)
Novinar: Ali... ali... kako za sve? Pa nema univerzalne...
Sugovornik: Dobra je za sve one koji nemaju vlastitu.



Upravo tako
Odlično rečeno

Ja nemam vlastitu upotrebljivu filozofiju braka
How come? Nemam pojma ali tak je, priznajem.
Zato tražim nešto suvislo da ne izmišljam toplu vodu
I čini mi se da sam našao

Za 20 godina javim rezultate
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:34   #27
Quote:
Racine Carree kaže: Pogledaj post
Ako ti ne treba takva knjiga, ne zanima te takva knjiga, nisi pročitao takvu knjigu... Onda si na krivoj temi
Pa...zapravo možda je i tako
Ali raspravljati je zdravo, zašto ne čuti i drugo mišljenje?
E sad kad bih ja išao drugog uvjeravati, nagovarati, nametati tu filozofiju...to bi se razvilo u polemiku bez smisla i svrhe

Ali slažem se, topic sam zamislio prvenstveno za nas koji u filozofiji Harville Hendrixa vidimo nešto dobro, korisno i primjenjivo
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 09:57   #28
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Pa...zapravo možda je i tako
Ali raspravljati je zdravo, zašto ne čuti i drugo mišljenje?
E sad kad bih ja išao drugog uvjeravati, nagovarati, nametati tu filozofiju...to bi se razvilo u polemiku bez smisla i svrhe

Ali slažem se, topic sam zamislio prvenstveno za nas koji u filozofiji Harville Hendrixa vidimo nešto dobro, korisno i primjenjivo
Jedno je raspravljati o knjizi i stvarima koje su napisane u njoj, a sasvim nešto drugo je kad kritizirati dođe osoba koja knjigu nije ni vidjela. Nek ju pročita pa nek se vrati.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 10:02   #29
Quote:
Racine Carree kaže: Pogledaj post
Ako ti ne treba takva knjiga, ne zanima te takva knjiga, nisi pročitao takvu knjigu... Onda si na krivoj temi
Ne znam odakle si izvukla ovaj zaključak... no ok.

Moje pitanje biznismenu (ili ako hoćeš tebi, nekom tko je pročitao, meni svejedno kome) glasi - da ste prije znali to što ste ovom knjigom stekli - bi li vaši brakovi/veze opstali? I je li to zaista "knjižica recepata"? Jer, iz moje perspektive se čini da ljudi od selfhelpa očekuju upravo to - "okreni na 180 stupnjeva i peci 40 minuta taj biskvit od 4 jaja i nema šanse da omaneš".
chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 10:17   #30
Ne bih rekao da se radi o knjizi recepata
Dobra je ono preporuka - pročitaj knjigu pa ćemo razgovarati

Recepti su jednostavni
Ako trebaš 3 jajca, kilu brašna i litru mlijeka, što ćeš učiniti?
Nabaviti to i primjeniti recept
Mislim da bi to svatko znao izvesti

Ovdje je stvar daleko složenija
Prvo se odluči je li ti "to nešto" suvislo, na prvu
Onda uloži trud da to proučiš detaljnije, pa opet procijeni, ima li to smisla ili frajer prodaje maglu da zaradi koju pinku

Onda sagledaj sebe u tom svjetlu i donesi vlastite zaključke, kako kod tebe stoje stvari
Onda isto to neka napravi partner (koji se isto trebao odlučiti i studiozno proučiti teoriju)
I onda - najvažniji i najteži korak
Iskreno procijeni jesi li u stanju proći taj put?
Možeš li izdržati bol i primjeniti te stvari u praksi?
I onda na to isto treba biti spreman i partner
Ako ne - može se sretno živjeti i single, zašto ne ....

Jako jako zahtjevno
Puno teže od palačinki rekao bih ......


Što se tiče pitanja - da sam to znao prije sklapanja braka, bi li mi brak uspio?
To ne mogu znati, ali rekao bih da bi moj brak u tom slučaju imao puno veće šanse da opstane
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 11:38   #31
Quote:
chmod744 kaže: Pogledaj post
Ne znam odakle si izvukla ovaj zaključak... no ok.

Moje pitanje biznismenu (ili ako hoćeš tebi, nekom tko je pročitao, meni svejedno kome) glasi - da ste prije znali to što ste ovom knjigom stekli - bi li vaši brakovi/veze opstali? I je li to zaista "knjižica recepata"? Jer, iz moje perspektive se čini da ljudi od selfhelpa očekuju upravo to - "okreni na 180 stupnjeva i peci 40 minuta taj biskvit od 4 jaja i nema šanse da omaneš".
Ja sam još u vezi u kojoj sam bila u prije knjige. Ne mogu znati šta bi bilo da sam sve znala prije jer je najveći problem u našoj vezi bilo njegovo ponašanje. Da sam onda znala što znam sad drugačije bi izreagirala i ne mogu to pripisati samo knjizi jer sam od onda puno radila na sebi. U nekim stvarima ga bolje razumijem zbog ove knjige (npr njegov strah od ostavljanja) dok istovremeno znam da bi on mene bolje razumio da mu povjerim neke stvari, ali ja to još nisam spremna. Knjiga mi je puno stvari rasvijetlila čak i ako ju ne uzmem kao 100% ispravnu jer je ljudska psiha presložena da bi stala u jednu knjigu.

Zaključak: preporučujem knjigu svima. Svoj primjerak sam već uvalila frendici.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:18   #32
Treba napraviti radionicu za samce, razvedene i sve one koji ce to tek biti

Takav tip obrazovanja nam treba. Sretni i kompletni ljudi, u sretnim i kompletnim brakovima/vezama cine sretno (sretnije) i kompletno drustvo.

A da ne spominjem koje sve benefite bi to znacilo za nasu djecu.

Cesto se tu na forumu, a i sire cuje kako je monogamija bezveze, pa se onda jos i koristi termin "monogamija nije prirodna", kao da se uopce i moze znati sto to prirodno za nas ljude jest.

Monogamija, brak - to je izbor. No, po meni, fakta da je stopa razvoda toliko velika ne znaci nuzno da monogamija kao sistem sucks, nego da ljudi jednostavno ne znaju kako biti u braku.

Dolaze u brak sa prtljagom svojih roditelja, koja nije uvijek bas najzgodnija. Obrasci se ponavljaju, transgeneracijska sranja se nastavljaju.

Recimo, ovo smatram da je nevjerojatno korisna analiza dinamike braka i bilo bi interesantno kada bi i drugi forumasi, koji nisu upoznati sa Hendrixom pokusali identificirati u kojoj fazi im se nalazi brak:

Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Evo kako Hendrix na jednom mjestu opisuje šprancu faza braka koju je uočio proučavajući mnoge parove:

1-romantična ljubav - "cveta cveće u naše preduzeće", tu je sve čarobno i lijepo, ne treba puno objašnjavati

2-šok - "ovo nije osoba s kojom sam se vjenčao" - iz idealizirane slike partnera u realitet - uviđamo partnerove mane, osobito one koje ga onemogućavaju na putu našeg iscjeljenja (njegov prostor za poboljšanje)

3-poricanje - razočaranje je preveliko da bi priznali istinu - negiramo, ma nije tako, to nam se samo čini, ta osoba je divna i čarobna kakva je i bila u romantičnoj fazi

4-pregovaranje - ti meni ja tebi - kompromis koji zanemaruje bit problema; mnogi terapeuti potiču ovu fazu i parovi ostanu ovdje; žive u braku ali nemaju ispunjen sretan i potpuno zadovoljavajući odnos

5-očaj - nema nade, bol je trajala predugo....

I nakon faze 5 dolazi trenutak odluke, i stvar obično ide u 3 smjera

1. razvod - 50% parova
2. paralelni brak (izvanbračna veza ali bez razvoda) - 45% parova
3. nalaženje načina i stvaranje duboko zadovoljavajućeg odnosa - 5% parova
Naravno, kada bi ljudi bili upoznati sa ovakvom dinamikom, naravno da bi se neke faze mogle preskociti i da se ne bi trebalo prolaziti kroz tu silnu agoniju kroz koju prolaze mnogi parovi.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:29   #33
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Treba napraviti radionicu za samce, razvedene i sve one koji ce to tek biti

Takav tip obrazovanja nam treba. Sretni i kompletni ljudi, u sretnim i kompletnim brakovima/vezama cine sretno (sretnije) i kompletno drustvo.

A da ne spominjem koje sve benefite bi to znacilo za nasu djecu.



Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Cesto se tu na forumu, a i sire cuje kako je monogamija bezveze, pa se onda jos i koristi termin "monogamija nije prirodna", kao da se uopce i moze znati sto to prirodno za nas ljude jest.

Monogamija, brak - to je izbor. No, po meni, fakta da je stopa razvoda toliko velika ne znaci nuzno da monogamija kao sistem sucks, nego ...
Da to je jedan od zaključaka koje ljudi donose, i onda odlaze u onih 45%, razočarani u brak i monogamiju
Drugi kažu neću živjeti dvostruki život i odlaze u onih 50%. Ako nisu (tj. ako nismo) naučili lekciju, vjerojatno je da će (da ćemo) u novim vezama/brakovima ponoviti iste šprance.

Ali duboko u sebi, ne bismo li svi najradije bili u onih sretnih 5% ?
Ja bih.

Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
...ljudi jednostavno ne znaju kako biti u braku.
E to je to.
Zbog toga nam treba znanje koje nam je Harville Hendrix učinio dostupnim i potvrdio iskustvom, osobnim i svojih klijenata.
__________________
As long as you trust yourself, you will know how to live (Goethe)
Biznismen75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:33   #34
Quote:
Biznismen75 kaže: Pogledaj post
Ali duboko u sebi, ne bismo li svi najradije bili u onih sretnih 5% ?
Ja bih.
Ti uistinu misliš da je moguće postići iskrenu sreću/sretnost s istom osobom s kojom si prošao svi 5 nabrojanih koraka...

EDIT: meni ti to ispada kao da nije bitna osoba s kojom si u vezi i vaši karakteri...nego fino uzmeš knjigu, usvojiš znanje i voila...

Ne umanjujem vrijednost knjige, samo njenu čudotvornost.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:42   #35
Ja bih takodjer. I nadam se da ce mi ovog puta to i uspjeti. Borit cu se svim silama.

Imam prednost, mislim, sto sam ipak uspjela puno toga o sebi nauciti u tom prvom, propalom braku. Nemam bijesa i ogorcenja prema bivsem, iako sam i kroz tu fazu morala proci, no sada vidim sebe u odnosu s njime, vidim svoje disfunkcije, svoje projekcije, svoja nerealna ocekivanja.

Takodjer ono sto vidim, a sto me zapravo i najvise prepalo, je, kako mi je ta losa situacija u braku, nikakva komunikacija - zapravo i odgovarala.

Zasto? Pa zato sto je to obrazac koji sam dobila u miraz od svojih roditelja. Naucuila sam kako da budem ja u situaciji gdje me se ne vidi, gdje me se ne cuje, u kojoj su moje potrebe uglavnom ignorirane.

I normalno da sam onda, sa dvajst i nesto pronasla osobu koja se ponasala prema meni na identican nacin. I to mi je, sto je najgore od svega, uz svu frustraciju ljutnju i bijes, davalo odredjeni osjecaj sigurnosti.

Neuroticno, znam, i to totalno. Ali sad sam na putu da si i to razrijesim
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:46   #36
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Nemam bijesa i ogorcenja prema bivsem, iako sam i kroz tu fazu morala proci
Nausi kolko je normalno uopće ne imati takvu fazu...
onak volim sebe, tebe poštujem kao osobu, no ti nisi osoba kakvu si ja priželjkujem (što ne znbači da si loš)...zato hvala ti na svemu i svako dobro, al dalje bi solo.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:54   #37
Quote:
Štokrlica kaže: Pogledaj post
Nausi kolko je normalno uopće ne imati takvu fazu...
onak volim sebe, tebe poštujem kao osobu, no ti nisi osoba kakvu si ja priželjkujem (što ne znbači da si loš)...zato hvala ti na svemu i svako dobro, al dalje bi solo.
Ma, meni se cini da se tek pri razvodu pokazu neka vrlo ruzna lica partnera, koja smo samo naslucivali da postoje.

Moj stav je bio slican ovome sto si opisala, dok sam razmisljala o razvodu, planirala strategiju.

Iskreno, mislila sam da se i on tako osjeca - no, eeeee, kako sam se grdno prevarila

No, scenariji kakve ti opisujes su apsolutno moguci. Znam ljude koji su se rastali kao prijatelji - medjutim, svi takvi koje znam, nisu imali zajednicke djece.
Sto znaci da je odnos samom rastavom bio tuto kompleto finito.

Ono sto sam ja zapravo zeljela naglasiti ovim svojim gornjim primjerom je bitnost sagledavanja sebe u tom propalom braku. Ne bacati fokus i krivicu samo na drugu stranu, a ljudi to uglavnom tako rade.

Jer, nije tu sad bitno tko je koga, nego je bitno izvuci nesto iz svega toga, razbiti nekakve disfunkcije koje su uglavnom nesvjesne i onda krenuti dalje.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:58   #38
taman vas čitam i dobijem zanimanje za proučavanje knjige (jer sam novopečena u braku ) i moj senzor za "new age" se odmah upalio
A tu vrstu self religion helpa jednostavno ne mogu probaviti
(pogotovo ako otvoreno priča o svemirima, energijama etc.)

..iako možda pročitam čisto da vidim na kojoj razini prodaje maglu
__________________
Nobody can make you feel inferior without your permission.
valyca is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 14:00   #39
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ono sto sam ja zapravo zeljela naglasiti ovim svojim gornjim primjerom je bitnost sagledavanja sebe u tom propalom braku. Ne bacati fokus i krivicu samo na drugu stranu, a ljudi to uglavnom tako rade.

Jer, nije tu sad bitno tko je koga, nego je bitno izvuci nesto iz svega toga, razbiti nekakve disfunkcije koje su uglavnom nesvjesne i onda krenuti dalje.
S ovim se apsolutno slažem.
__________________
Znam, bio bi ponosan na mene. :)
Štokrlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 14:05   #40
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Ma, meni se cini da se tek pri razvodu pokazu neka vrlo ruzna lica partnera, koja smo samo naslucivali da postoje.

Moj stav je bio slican ovome sto si opisala, dok sam razmisljala o razvodu, planirala strategiju.

Iskreno, mislila sam da se i on tako osjeca - no, eeeee, kako sam se grdno prevarila

No, scenariji kakve ti opisujes su apsolutno moguci. Znam ljude koji su se rastali kao prijatelji - medjutim, svi takvi koje znam, nisu imali zajednicke djece.
Sto znaci da je odnos samom rastavom bio tuto kompleto finito.

Ono sto sam ja zapravo zeljela naglasiti ovim svojim gornjim primjerom je bitnost sagledavanja sebe u tom propalom braku. Ne bacati fokus i krivicu samo na drugu stranu, a ljudi to uglavnom tako rade.

Jer, nije tu sad bitno tko je koga, nego je bitno izvuci nesto iz svega toga, razbiti nekakve disfunkcije koje su uglavnom nesvjesne i onda krenuti dalje.
The way I see it... vas dvije različito gledate na brak.

Tebi je on odnos svih uključenih, njoj je (a u to sam i sam skloniji vjerovati) društveno priznati okvir unutar kojeg odnos uređuju sami učesnici i patnici u istom.

IMHO, skroz je pogrešno brak gledati samo kroz sebe, kao i tražiti rješenje "samo za sebe" u nekoj knjizi zanemarujući pritom partnera i njegovo moguće (su)djelovanje i sabotažu.

A to ova knjiga, sudeći po opisanom od čitatelja... radi.

chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.