Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 11:00   #7601
Geodetskim elaboratom
Mogu
?
Napišete darovni ugovor prije ili nakon evidentiranja i predate ga na provedbu u gruntovnicu. Ako u tom gradu gruntovnica ne obaviještava katastar ili katastar ne postupa po obavijesti (npr. ZG) onda je potrebno ugovor odnijeti i u katastar.

Ukoliko ne znate napisati darovni ugovor, obratite se odvjetniku ili prosurfajte. Važno je da sve ispravno piše, svako slovo, inače gruntovnica to neće htjeti provesti.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:54   #7602
Zna li netko koji je postupak kad dobijem Rješenje o izvedenom stanju, a građevina mi je već upisana u katastar u tom gabaritu koji ozakonjujem?

Onda samo s tim i katastarskim izvatkom u gruntovnicu ili nešto drugo?

Hvala
__________________
Je suis Imunološki
intergalaktickapic_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 00:16   #7603
Dragi mack1

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Oko zamjene kvadrata/međe/puta se budete dogovorili u nekom drugom postupku. Legalizacija nema utjecaja na vlasništvo, odnosno legalizira se ta i ta zgrada na toj čestici (tim i tim česticama).
Što se tiče postupka, susjed se uvijek može žaliti na rješenje, pitanje je svrhovitosti žalbe, odnosno teško da će žalbom išta postići. To što je jedan kantun bliže međi (čak i da je preko međe, na susjedovom) nema veze, osim ako nije u tijeku sudski spor oko vlasništva. Zahtjev ti eventualno može odbiti ako je kuća na međi i ima na toj strani na međi otvore. Ako si protivna planu, budeš platila 3 puta više "naknadu za zadržavanje" i to je to.
Mack1, što misliš kako bi bilo najbolje rješiti među: sudski izvanparnično ili ovlaštenim geodetom privatnikom? Znam da je debelo pitanje offtopic ali pričala sam sa đumetrima po Zadru i svaki svoju priču priča, a o cijenama da ne govorim. Moja odvjetnica misli da je izvanparnično sudski bolji put jer rješenje suda mora proći u katastru sa sudskim vještakom na terenu.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 11:04   #7604
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Mack1, što misliš kako bi bilo najbolje rješiti među: sudski izvanparnično ili ovlaštenim geodetom privatnikom? Znam da je debelo pitanje offtopic ali pričala sam sa đumetrima po Zadru i svaki svoju priču priča, a o cijenama da ne govorim. Moja odvjetnica misli da je izvanparnično sudski bolji put jer rješenje suda mora proći u katastru sa sudskim vještakom na terenu.
Financijski ne znam što je bolje, platiti ćete ovako ili onako, ovlašteni geometar ili odvjetnik+sudski vještak (geometar) i troškovi sudskog postupka.
Ali ako imaš česticu na kojoj je zgrada riješenu vlasnički 1/1 i koja, što se tiče zgrade na njoj, odgovara zahtjevima prostornog plana, tada ti je najbolje ići na sudski postupak, odnosno dogovoriti se sa susjedom i dalje temeljem presude provesti u katastru i gruntovni (čl. 161. Zakona o prostornom uređenju).
Tako da mislim da ti je odvjetnica tu u pravu .
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 23:16   #7605
Dobili smo konacno Rjesenje o izvedenom stanju.... Ozakonjuje se....

Prije toga smo uplatili onih 500 kn.

I sto sad? Ja sam vec sve zaboravila koliko smo cekali.

Moramo sami negdje ici ili ce nam se javiti?
Hrv. vode i Opcina???
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 08:05   #7606
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Dobili smo konacno Rjesenje o izvedenom stanju.... Ozakonjuje se....

Prije toga smo uplatili onih 500 kn.

I sto sad? Ja sam vec sve zaboravila koliko smo cekali.

Moramo sami negdje ici ili ce nam se javiti?
Hrv. vode i Opcina???
Kad rješenje postane izvršno možete se javiti geodetu za evidentiranje u katastru.
Rješenja za vodni i komunalni doprinos ćete dobiti doma, s tim da je na hrvatskim vodama gužva pa se dosta čeka na rješenje.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:21   #7607
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Kad rješenje postane izvršno možete se javiti geodetu za evidentiranje u katastru.
Rješenja za vodni i komunalni doprinos ćete dobiti doma, s tim da je na hrvatskim vodama gužva pa se dosta čeka na rješenje.
Hvala.
Mogu li sama otic na katastar i to rijesiti ili bas moram placat opet geodeta?
__________________
and guess what ... I'm just fine ... :lol:
↑ click ↑
malčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:27   #7608
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Financijski ne znam što je bolje, platiti ćete ovako ili onako, ovlašteni geometar ili odvjetnik+sudski vještak (geometar) i troškovi sudskog postupka.
Ali ako imaš česticu na kojoj je zgrada riješenu vlasnički 1/1 i koja, što se tiče zgrade na njoj, odgovara zahtjevima prostornog plana, tada ti je najbolje ići na sudski postupak, odnosno dogovoriti se sa susjedom i dalje temeljem presude provesti u katastru i gruntovni (čl. 161. Zakona o prostornom uređenju).
Tako da mislim da ti je odvjetnica tu u pravu .
Hvala mack1.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:52   #7609
Da, al čekaj malo, zar neki katastar u HR provodi presudu bez geodetskog/parcelacijskog elaborata? Ako da onda OK, ali ako će joj tako i tako tražiti elaborat onda jedino što ne treba suglasnost urbanista na tu/takvu parcelaciju (možda).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:59   #7610
Quote:
malčica kaže: Pogledaj post
Hvala.
Mogu li sama otic na katastar i to rijesiti ili bas moram placat opet geodeta?
Bez geodeta ništa, za upis se radi novi elaborat.

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Da, al čekaj malo, zar neki katastar u HR provodi presudu bez geodetskog/parcelacijskog elaborata? Ako da onda OK, ali ako će joj tako i tako tražiti elaborat onda jedino što ne treba suglasnost urbanista na tu/takvu parcelaciju (možda).
Presuda se niti ne može donijeti bez geodetskog elaborata tak da mislim da to nije moguće.
Važno je napomenuti da se putem presude bez rješenja o utvrđivanju građevinske čestice može provesti samo presuda za neizgrađeno građevinsko zemljište, ako su na čestici izgrađene zgrade treba rješenje od ureda za graditeljstvo tako da u slučaju Lee Sun varijanta sa presudom i provedbom nije moguća.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:06   #7611
Da, vidiš ti to, zapravo su urbanisti (to je još iz doba M.M.Dropulić) prema tome "viši" i "važniji" i od suda, jer sud valjda na prvom ročištu pita geodeta/vještaka može li se napraviti parcelacija.

To je sramota cijelog sustava i jednostavno su si dali preveliku važnost, posebno ako se uzme u obzir što se u prostoru zbiva dok oni tu tjeraju mak na konac.
S obzirom na navedeno, ne vidim zašto bi se išlo na sudski postupak, jer on traje dulje i košta više od klasike parcelacija + diobni ugovor. Možda nešto propuštam pa me zanima (jer često imamo takve situacije) argument. Ako odvjetnica tvrdi da rješenje mora proći u katastru to je dosta veliko obećanje za nešto što barem u mom dijelu HR ne prolazi nikako, oni će rješenje "primiti na znanje", ali ga neće provesti jer nemaju na temelju čega, a kad se to nešto ide raditi onda prvo treba pitati urbaniste i eto nas nazad na početku .

Dakle, ako čovjek kupi nešto, a to nešto je zemljište s kućom i ako se urbanizam zainati (a često se inate), čovjek se može postaviti na trepavice, ako to nije u skladu s prostornim planom neće si moći očistiti zemljište "nikad". Prema tome "blažena" nam bila legalizacija kad se čestica može formirati po "pravilima struke", a ne u skladu s PP.

Pod hitno treba mijenjati taj Zakon, a nažalost svaki je sve gori. Ajde s ovim zadnjim Mrak zakonom smo dobili mogućnost parcelacije neizgrađenog građevinskog zemljišta, za što se nekad moralo ići na lokacijsku dozvolu (odnosno projektirati kuću >400m2 iako se ne misli graditi, a posebno ne takva kuća) . Što je najbolje od svega, iako to piše u zakonu, prema mojim informacijama u Dalmaciji ne žele raditi takve elaborate, odnosno urbanisti ne žele potvrđivati takve parcelacije (neizgrađenog građevinskog zemljišta) s nekim svojim objašnjenjem zašto to ne ide, iako sve piše crno na bijelo.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:21   #7612
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Da, vidiš ti to, zapravo su urbanisti (to je još iz doba M.M.Dropulić) prema tome "viši" i "važniji" i od suda, jer sud valjda na prvom ročištu pita geodeta/vještaka može li se napraviti parcelacija.

To je sramota cijelog sustava i jednostavno su si dali preveliku važnost, posebno ako se uzme u obzir što se u prostoru zbiva dok oni tu tjeraju mak na konac.
S obzirom na navedeno, ne vidim zašto bi se išlo na sudski postupak, jer on traje dulje i košta više od klasike parcelacija + diobni ugovor. Možda nešto propuštam pa me zanima (jer često imamo takve situacije) argument. Ako odvjetnica tvrdi da rješenje mora proći u katastru to je dosta veliko obećanje za nešto što barem u mom dijelu HR ne prolazi nikako, oni će rješenje "primiti na znanje", ali ga neće provesti jer nemaju na temelju čega, a kad se to nešto ide raditi onda prvo treba pitati urbaniste i eto nas nazad na početku .

Dakle, ako čovjek kupi nešto, a to nešto je zemljište s kućom i ako se urbanizam zainati (a često se inate), čovjek se može postaviti na trepavice, ako to nije u skladu s prostornim planom neće si moći očistiti zemljište "nikad". Prema tome "blažena" nam bila legalizacija kad se čestica može formirati po "pravilima struke", a ne u skladu s PP.

Pod hitno treba mijenjati taj Zakon, a nažalost svaki je sve gori. Ajde s ovim zadnjim Mrak zakonom smo dobili mogućnost parcelacije neizgrađenog građevinskog zemljišta, za što se nekad moralo ići na lokacijsku dozvolu (odnosno projektirati kuću >400m2 iako se ne misli graditi, a posebno ne takva kuća) . Što je najbolje od svega, iako to piše u zakonu, prema mojim informacijama u Dalmaciji ne žele raditi takve elaborate, odnosno urbanisti ne žele potvrđivati takve parcelacije (neizgrađenog građevinskog zemljišta) s nekim svojim objašnjenjem zašto to ne ide, iako sve piše crno na bijelo.
Ne pita sud ništa. Pita kad katastar odbije provedbu takve presude
Ne znam u kojem dijelu RH imaš problema sa parcelacijama, ali kod nas sve ide puuuuno lakše i jednostavnije s ovim "novim" zakonom.
Vidjela jesam jedno rješenje gdje je odbijena potvrda elaborata za neizgrađeno građevinsko zemljište zbog krivog tumačenja zakona, ali je rješenje poništeno tako da rekla - kazala pričama ne vjerujem dok ne vidim crno na bijelo.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:32   #7613
A kod nas znam da pitaju barem nekad

Ne znam, ne radim izvan svog područja, iako ljudi nekad znaju nazvati jer vide na webu da piše da to radimo, a na njihovom području to nitko ne želi napraviti.
Zvao je čovjek da na jednom otočiću kraj Šibenika ne žele ovjeriti takvu parcelaciju, da urbanizam tvrdi da to ne postoji/ne može se napraviti.
Isto je zvao čovjek iz mislim Solina ili Dugopolja, isto da ne može parcelacija neizgrađenog bez gradnje, odnosno geodetskog projekta i svega drugog.
Pitao kolegicu iz Splita i potvrdila je takvu priču, da im urbanizmi ne žele potvrđivati takve parcelacije jer tvrde da mi ne možemo/nismo ovlašteni tumačiti prostorni plan (?!). Uglavnom, sve je to linija manjeg otpora i 99.9% bi to prošlo da se netko žali MGIPU, al velim linija manjeg otpora i politika nezamjeranja napravi svoje, stranke na*ebu, al bar je mir...
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:45   #7614
Ako je kuća legalizirana (1/1), a prozori se nalaze na rubu zemljišta može li susjed tražiti da se otvori maknu?
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:28   #7615
Ukoliko inspektor izađe van na teren, zna li možda netko kakve su kazne za nelegalno zatvorene lođe nakon 2011.?
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:43   #7616
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Ako je kuća legalizirana (1/1), a prozori se nalaze na rubu zemljišta može li susjed tražiti da se otvori maknu?
Ne kužim, legalizirana kuća je legalna, nema više što susjed tražit, osim ako ideš dalje gradit.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 21:44   #7617
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Ukoliko inspektor izađe van na teren, zna li možda netko kakve su kazne za nelegalno zatvorene lođe nakon 2011.?
To ti odredi sudac za prekršaje, ali ti prije inspektor mora dokazati da je zatvorena nakon 06/2011.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 22:54   #7618
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
To ti odredi sudac za prekršaje, ali ti prije inspektor mora dokazati da je zatvorena nakon 06/2011.
Kužim, ali znaš li bar okvirno koje su cifre kad se to dogodi. Tipa jel to nešto ono 50.000kn da te ubije u pojam. Ili je to nešto više u četveroznamenkastim ciframa.
Stampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2017., 08:05   #7619
Quote:
Stampy kaže: Pogledaj post
Kužim, ali znaš li bar okvirno koje su cifre kad se to dogodi. Tipa jel to nešto ono 50.000kn da te ubije u pojam. Ili je to nešto više u četveroznamenkastim ciframa.
po važećem zakonu 30-45.000 kn ako si fizička, 100 - 150.000 kn ako si investitor pravna osoba
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 12:39   #7620
I tako sam ja odustala od zahtjeva za ozakonjenje svoje obiteljske kuće koja se po Zakonu iz 2011. ne može ozakoniti. Referentica je u zaključku spomenula da se jasno vidi kosi krov etaže na dof-u 2014/16 u odnosu na dof iz 2011 gdje se vidi ravna ploča.
Dobit ću rješenje o obustavi postupka prema Zakonu o upravnom postupku po kojem stranka može u bilo kojem trenutku odustati od zahtjeva dok se ne donese rješenje.
Sad da baš riskiram dobiti rješenje o odbijanju zahtjeva, pa se na to rješenje žaliti, pa predmet ide na ministarstvo, pa inspektorat... pitanje je dokazivosti činjenice kad je podignuto potkrovlje kad ja sama imam Horvatinčićevu sinkopu
S druge strane pratim tzv. Lex Agrokor kojim država perom utječe na privatno vlasništvo. Koliko su realne šanse da se donese u budućnosti Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama a da se temelje na dof 2014/16?
Trenutno na web stranicama ministarstva graditeljstva stoji da se objekti koji se ne mogu ozakoniti po zakonu iz 2011. mogu ozakoniti građevinskom dozvolom u skladu sa prostornim planom. Koliko je to normalno raditi papire za kuću koja postoji cca. 25 godina kao da se sad ide graditi a pri tome i platiti komunalni i vodni doprinos. Da je sad idem graditi, napravila bih sobu, kuhinju i kupatilo. A što je s onima koji su ozakonili kuću, nakon legalizacije podigli kat bez građevinske dozvole? A u ZK im stoji da su priložili rješenje o izvedenom stanju, no nigdje ne postoji zapis koliko kubika je obuhvaćeno rješenjem o izvedenom stanju?
Moj stav je pričekati drugi krug legalizacije pa taman za 20 godina. Trebalo bi biti i jeftinije kad se ubroje svi oni koji su do sada mogli legalizirati ali su odustali zbog nedostatka novca...
p.s. Samo sam napisala svoje razmišljanje, kako vi komentirate svoje?
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:21.