Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 20:07   #201
Skeptik, bolji si mi "ravnozemljaš" od njih samih
jednoumlje is online now  
Old 08.12.2017., 00:53   #202
u doba endimiona17 bi vi vec odavno dobili trajna bananka...
JAWS is offline  
Old 08.12.2017., 03:26   #203
za ilustraciju:

Pitanje:
Zvijezde padalice (kometi) su također light show na kupoli?
Runeberg is online now  
Old 08.12.2017., 04:45   #204
Koriolis efekt... vidiš naprimjer različit smjer rotacije zračnih ili vodenih vrtloga na suprotnim hemisferama, i moraš ga ukalkulirati kad pucaš iz dalekometne puške ili topa. Šta bi ga uzrokovalo na statičnoj ravnoj Zemlji?
Hloyge is offline  
Old 08.12.2017., 09:49   #205
Quote:
Runeberg kaže: Pogledaj post
za ilustraciju:

Na ovoj animaciji sunce djeluje kao da pada na kuglin odsjecak. Nekako mi cudno pada svjetlost
SnakeDoc is offline  
Old 08.12.2017., 10:52   #206
Quote:
za ilustraciju:

Nije loše , ali time se ne pokriva zalazak ispod horizonta i izlazak sunca koje svaki dan mogu vidjeti i Zemljopločaši. A ako sunce ide ispod ploče, onda je u isto vrijeme noć na cijeloj ploči.

Quote:
Pitanje:
Ne, to su LEDice koje otpadaju s mjeseca jer je loše održavanje. A mjesta odakle su LEDice ispale vidimo kao "kratere"
Old 08.12.2017., 10:55   #207
Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
Ne, to su LEDice koje otpadaju s mjeseca jer je loše održavanje. A mjesta odakle su LEDice ispale vidimo kao "kratere"
Mene zanima koje godine su zamjenili žarulje sa žarnom niti sa LEDicama
SnakeDoc is offline  
Old 08.12.2017., 10:56   #208
Quote:
SilverB kaže: Pogledaj post
Nije loše , ali time se ne pokriva zalazak ispod horizonta i izlazak sunca koje svaki dan mogu vidjeti i Zemljopločaši. A ako sunce ide ispod ploče, onda je u isto vrijeme noć na cijeloj ploči.

"Objašnjenje" je "perspektiva", ali to onda podrazumijeva da bi se sunce i mjesec ujutro povećavali, a navečer smanjivali. Je, teško je biti ravnozemljaš i braniti sulude ideje. No, današnje društvo je prepuno situacija u kojima se brane sulude ideje pa nije ni ravnozemljašima za zamjeriti, nisu ništa gori od.... (dopisati prema nahođenju)
Old 08.12.2017., 11:07   #209
Quote:
za ilustraciju:

Pitanje:
Cek, a kako se objasnjava situacija da su ljudi bili na Antarktici, preletjeli Juzni pol i nisu naisli na nikakav zid?

Takodjer redovni let Sydney - Cile ne leti preko Kalifornije...
z_k is offline  
Old 08.12.2017., 11:07   #210
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Skeptik, bolji si mi "ravnozemljaš" od njih samih
To je zato što to ne uzimam previše k srcu, kao kad uzmeš dobrog odvjetnika da te brani.
Old 08.12.2017., 14:29   #211
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Mali OT koji spada pod drugu temu (ima tema o vicevima), ali moram...

Kako fizičari određuju prim-brojeve?

Pa jednostavno: Svaki neparan broj je prim-broj.

1 - jest
3 - jest
5 - jest
7 - jest
9 - greška u mjerenju
11 - jest
13 - jest.....
.....
Boldano?
Frances - Sheep is offline  
Old 08.12.2017., 16:04   #212
Quote:
Frances - Sheep kaže: Pogledaj post
Boldano?
Sad ga cjepidlačiš i kvariš koncept vica

'Ajde nađi prosječnog čovjeka s ulice koji zna što je prim broj, a ne zna da 1 nije (zbog glupe definicije) prim broj. Jel' djeljiv s 1? Jest. jel djeljiv sa samim sobom? Jest. Ne kvari atmosferu

To je kao s onim "nula na nultu". Samo PMF-ovci iz južne zgrade znaju da to nije = 1. Pola kalkulatora izbacuje error, pola izbacuje 1, ovisno o tome jel' onaj koji je pisao softver upoznat s definicijom ili nije.

Nemoj, brate...
Old 08.12.2017., 20:28   #213
zemlja je okrugla
johnny londo is offline  
Old 09.12.2017., 00:00   #214
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Sad ga cjepidlačiš i kvariš koncept vica

'Ajde nađi prosječnog čovjeka s ulice koji zna što je prim broj, a ne zna da 1 nije (zbog glupe definicije) prim broj. Jel' djeljiv s 1? Jest. jel djeljiv sa samim sobom? Jest. Ne kvari atmosferu

To je kao s onim "nula na nultu". Samo PMF-ovci iz južne zgrade znaju da to nije = 1.
Jedan hillbilly redneck južnjak ima nešto za dodati:
onda pada u vodu definicija slozenih brojeva. Jer i.e. 9 = 3×1×1×1×1×1×...×1×3

A svi znamo da slozeni brojevi imaju jedinstven, do na poredak, rastav na proste faktore

Nego, on topic:

Koliko visoko treba odletjeti da bi se vidio zakrivljeni horizont?

Malo me pokolebala cinjenica da bi pilot u avionu svako-toliko trebao spuštati kljun (inace bi odletio u svemir), a piloti potvrđuju da tokom leta žiroskop miruje . Hm. Dal to znači da leti ravno ali je na najvećoj nadmorskoj visini prilikom polijetanja , pa nadmorska visina leta doseže minimum na sredini putovanja? Zašto onda kažu da letimo na ~11km kad bi nadmorska visina leta trebala biti konstantno promijenjiva
Runeberg is online now  
Old 09.12.2017., 09:57   #215
Avioni lete po nadmorskoj visini - visinomjer je taj koji miruje.
MrBlc is offline  
Old 09.12.2017., 13:36   #216
Čak i ravnozemljaši, ako imaju volju, danas mogu vrlo jednostavno viditi da je zemlja okrugla.
Pritom neću spominjati nikakve znanstvene metode nego čisto odokativnu procjenu koja je neosporiva.
Na ovo "znanje" o zemljinom kuglastom obliku se nadovezuju mnogi fizikalni efekti i realna upotreba u svakodnevnici. Međutim to nije "opipljivo" ljudskim osjetilima. Npr. žirokompass, itd. Čak i najstarija metoda, stara 2000 godina, veličina sjene udaljenih štapova, zahtjeva predpostavku da je Sunce veće od Zemlje.

Dakle metoda je jednostavna i može ju napraviti bilo tko uz minimalna ulaganja. Prva metoda zahtjeva malo više ulaganja od druge koja je banalna.

Gopro kamera na diy raketi:
https://www.youtube.com/watch?v=qY7W3EMfrgc

Gopro na diy balonu:
https://www.youtube.com/watch?v=IDIYX_kj0iE

Bilo koja od ovih metoda bi trebala biti odrađena sa više mista (ne sa jednog mista) zemljinog opsega. Usporediti videa i imamo 3d zemlje.

Snimka iz stratosfere sa jednog mista ne dobivamo (ili se može osporavati) 3d zemlje.
Upordown is offline  
Old 09.12.2017., 13:48   #217
Quote:
johnny londo kaže: Pogledaj post
zemlja je okrugla
No shit Sherlock.

Quote:
Upordown kaže: Pogledaj post
Čak i najstarija metoda, stara 2000 godina, veličina sjene udaljenih štapova, zahtjeva predpostavku da je Sunce veće od Zemlje.
Promašio si ceo fudbal.

Quote:
Gopro kamera na diy raketi:
GoPro kamere imaju jako izobličeno vidno polje.
Astrobobo is offline  
Old 09.12.2017., 14:14   #218
jos nisam ni u skolu krenuo,kao dijete kad sam cuo od sestre koja je starija 4 god od mene da je zemlja okrugla i da se lako moze provjerit zakrivljenost sa ravnalom...
to mi nije bilo nikako jasno,pito ja starog za to,veli da se bolje vidi kad drzis u ruci nesto duže.dao mi je vaservagu-libelu od 100cm krenuli prema plazi,sad sam bio totalno zbunjen! Gledam tu vagu ko da sam boga vidio... ugl onda mi je objasnio da je neki znanstvenik tako otkrio da je okrugla sto je poravnao liniju mora i neba sa linijom ravnala koje je drzao u ruci i vidio da na krajevima ravnala ta linija horizonta nestaje,savija se. Ja i vaservaga isti jarac vidlo se bas to kako se crta horizonta savija. Ok,sve 5
Zemlja ima svoj opseg ali ja mislim da je nas planet puno puno strasno mnogo veci nego se tvrdi da jest.ima videa na youtubeu gdje covjek sa foticem zumira i vidi neki otok koji je udaljen tolko da ga nebi smio vidjet jer je zemlja okrugla i na određenu odaljenost nestaje obzor i kako se udaljavas od nekog objekta tako bi na kraju na određenoj udaljenosti trebao vidjet samo vrh te zgrade,tornja,otoka...
Ko zna kolko je zemlja velika,i cega i koga sve ima na njoj.. isao sam u skoli na astronome svega 2 puta nije mi se svidlo,pa sam na balkonu navecer gledo mjesec sa dalekozorom i skuzio da je stalno isti svaku vecer,ko da se ne okrece oko svoje osi nego samo kruzi oko zemlje bzvz...vec 20god malo malo kad dignem dalekozor prema njemu on je opet kak je bio i prije. Heh kaj je najbolje i sa drugog kraja svjeta isto vide ko i ja svaku vecer,a oni bi trebali vidjet mjesec sa druge strane,no dobro to je vec druga tema...
Mozda i je zemlja ravna,ko zna,ali imam osjecaj da uopce ne pripadamo ovdje. Čovjek je jedini živući organizam koji si mora prilagodit okolinu oko sebe i sebe da bi preživio na ovom planetu. Konj se okoti,sisa mlijeko,pase travu,pije vodu iz grabe i živi,ostale zivotinje cim se okote su spremnerođene za svijet oko sebe, Homosapiens jednostavno nije napravljen-kompatibilan sa planetom.ko da nas je neko stavio tu.odstupamo od prirodne selekcije. ali totalno!!
rumeni is offline  
Old 09.12.2017., 14:18   #219
Ne samo da nisi išao na astronomiju nego si očito i hrvatski markirao...
Astrobobo is offline  
Old 09.12.2017., 15:47   #220
Zemlja nije ravna ploča. Ona je zdjela u kojoj supermoćno kozmičko biće uzgaja ljude. Zašto? Za gablec.
medonaodmoru is offline  
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.