Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2014., 00:52   #201
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Mislim da ne. Osim ako nisi zaposlenik tvrtke, pa inspektor rada traži poslodavca da ti isplati plaću za rad nedjeljom
E nisu još toliko povezani, koliko sam imala priliku vidjeti.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 14:14   #202
Izdaje se račun kupcu - građaninu. Način plaćanja: transakcijski račun.

Mora li se od kupca tražiti OIB i svi podaci?

Hvala.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 16:04   #203
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Izdaje se račun kupcu - građaninu. Način plaćanja: transakcijski račun.

Mora li se od kupca tražiti OIB i svi podaci?

Hvala.
Zakonski ne znam točno, ali mislim da treba zbog ovoga "VJEROVNIK MOŽE ZATRAŽITI OVRHU NAD DUŽNIKOM NA TEMELJU VRERODOSTOJNE ISPRAVE"
Ovršni zakon čl.31, st.2
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 22:03   #204
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Izdaje se račun kupcu - građaninu. Način plaćanja: transakcijski račun.

Mora li se od kupca tražiti OIB i svi podaci?

Hvala.
Ne.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 22:20   #205
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
..., ali mislim da treba zbog ovoga "VJEROVNIK MOŽE ZATRAŽITI OVRHU NAD DUŽNIKOM NA TEMELJU VRERODOSTOJNE ISPRAVE"
Ovršni zakon čl.31, st.2
Točno. Takav račun (izdan fizičkoj osobi koja će račun platiti na transakcijski račun) mora sadržavati ovu kaluzulu iz Ovršnog zakona, a da bi se takav račun smatrao vjerodostojnom ispravom, mora imati navedene sve podatke o kupcu.
Elementi ovršne isprave definirani su Ovršnim zakonom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 09:04   #206
Da, ovu napomenu vezanu uz ovršni zakon sam vidjela i to je ok. Samo mi je bitan taj nesretni oib. Zakon o PDV-u propisuje obvezne elemente računa. Međutim, na nekoliko sam mjesta našla kako gotovinski račun građanima može biti u skladu s općim poreznim zakonom (dakle bez oiba), ali što kad plaćaju na trans.račun?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 09:56   #207
Pa iz ove odredbe Ovršnog zakona proizlazi da mora biti OIB, jer ako ga nema, onda takav račun ne može biti ovršna isprava jer mu fali jedan od propisanih elemenata.
Ovršna isprava je podobna za ovrhu ako su na njoj naznačeni dužnik, vjerovnik, predmet, vrsta, opseg i vrijeme ispunjenja obaveze.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 20:18   #208
Ima li koji ovlašteni mjenjač ovdje?
Zanima me kako vam izgleda račun za mj.poslove u knjizi IRA???
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 23:39   #209
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Pa iz ove odredbe Ovršnog zakona proizlazi da mora biti OIB, jer ako ga nema, onda takav račun ne može biti ovršna isprava jer mu fali jedan od propisanih elemenata.
Ovršna isprava je podobna za ovrhu ako su na njoj naznačeni dužnik, vjerovnik, predmet, vrsta, opseg i vrijeme ispunjenja obaveze.
Da se pod dužnik i vjerovnik ne misli na naziv - ime i prezime. Gdje piše OIB? To je samo broj, ne ime.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 23:50   #210
Ja se s tim ne bi igrala. Bilo bi bedasto da žalba na ovrhu bude usvojena samo zato kaj fali OIB na računu koji se plaća na tansakcijski račun.
Vidjet ćemo kaj će sudska praksa pokazati.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 15:47   #211
Da li su privatnici psihijatri dužni izdavati račun za psihoterapiju ili mogu naplaćivati samo ovako?

Konkretno, jedan ima svoju ordinaciju, drugi djeluje u sklopu klinike koje je suvlasnik.
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 15:59   #212
Quote:
limun-limunada kaže: Pogledaj post
Da li su privatnici psihijatri dužni izdavati račun za psihoterapiju ili mogu naplaćivati samo ovako?

Konkretno, jedan ima svoju ordinaciju, drugi djeluje u sklopu klinike koje je suvlasnik.
Da. Svaki porezni obveznik je obavezan izdavati račun, osim ako prema nekom zakonu ili posebnom propisu nije izuzet.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 16:18   #213
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da. Svaki porezni obveznik je obavezan izdavati račun, osim ako prema nekom zakonu ili posebnom propisu nije izuzet.
A jesu nabrojeni izuzeti ili ne?

Naime, ne kužim, s obzirom na to da nikome koga ja znam a koji su išli na terapiju k navedenima - nije izdan račun, kako to "pravdaju"? Naprave neke kvazi račune na dvije-tri terapije (iako, prema mom izračunu, imaju svaki dan do 10 sati, pa i vikendom), a ostalo u džep ili kako?

Kome prijaviti? Poreznoj?
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 16:37   #214
Quote:
limun-limunada kaže: Pogledaj post
A jesu nabrojeni izuzeti ili ne?

Naime, ne kužim, s obzirom na to da nikome koga ja znam a koji su išli na terapiju k navedenima - nije izdan račun, kako to "pravdaju"? Naprave neke kvazi račune na dvije-tri terapije (iako, prema mom izračunu, imaju svaki dan do 10 sati, pa i vikendom), a ostalo u džep ili kako?

Kome prijaviti? Poreznoj?
Ovak stoji stvar. U lijepoj našoj postoji 6-7 zakona koji definiraju račune. E sad, sve ovisi kako je netko registriran, čime se bavi, posluje li gotovinom, da li je obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit, pdv-a i sto čuda

Onako okvirno, svi koji posluju gotovinom (a pretpostavljam da ove koje si naveo/la posluju) su obveznici fiskalizacije. Prema tome kači ih zakon o fiskalizaciji i prometu gotovinom koji kaže:

Obveznikom fiskalizacije smatra se:

1. fizička osoba obveznik poreza na dohodak po osnovi samostalne djelatnosti iz članka 18. Zakona o porezu na dohodak te

2. pravna i fizička osoba koja se smatra obveznikom poreza na dobit prema članku 2. Zakona o porezu na dobit

za sve djelatnosti za koje je, prema odredbama posebnih propisa, obveznik izdavanja računa za isporuku dobra ili obavljene usluge.

a onda .... izuzimanja:
Članak 5.

Iznimno od članka 3. ovoga Zakona, obveznikom fiskalizacije ne smatra se porezni obveznik za ostvarene promete u sljedećim djelatnostima:

1. prodaja karata ili žetona u putničkom prometu,
2. naplata cestarine,
3. punjenje naftnim derivatima aviona na avioservisima,
4. prodaja vlastitih poljoprivrednih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima,
5. prodaja proizvoda i/ili usluga u poštanskom prometu,
6. zaprimanje uplata za sudjelovanje u igrama na sreću i zabavnim igrama,
7. prodaja robe ili usluga putem prodajnih automata,
8. pružanje bankovnih usluga i usluga osiguranja,
9. vođenja središnjeg depozitorija nematerijaliziranih vrijednosnih papira i središnjeg registra financijskih instrumenata,
10. ostvareni prometi evidentirani preko mjernih instrumenata (električna energija, plin, voda, javne komunikacijske usluge i slično), od energetskih, komunalnih, elektroničkih komunikacija i drugih pravnih osoba te
11. provođenja zdravstvene zaštite (sudjelovanje u troškovima zdravstvene zaštite do pune cijene zdravstvene usluge, kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite i izdavanja lijekova na recept).

Prema tome, gore navedeni bi trebali izdavat račune. Osim ako ih neki drugi zakon ne oslobađa te obveze.
Ali to se uvijek u Poreznoj upravi može provjeriti.

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...isite-nam.aspx
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 16:45   #215
Hvala ti puno.

Kad bolje razmislim i vidim ovo što si napisala, ovaj suvlasnik poliklinike ima načina da izbjegne stvar. nema na što mu pokiklinika nije registrirana :roleyes:, samo fali prodaja ribe...ali ovaj koji samostalno ima ordinaciju, zbilja ne vidim kako.

Da, na ruke im se plaća, nešto si to spomenula, pa da odgovorim. Jer koliko ja kužim, ustvari, za sve što nekome daš lovu na ruke trebaš dobiti račun. (ispravi me ako griješim)

Lijepo ću ja to prijaviti...
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 17:06   #216
A što oni kažu, zašto ne izdaju račun? Na što se pozivaju, mislim na koji zakon.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 17:52   #217
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
A što oni kažu, zašto ne izdaju račun? Na što se pozivaju, mislim na koji zakon.
Što da ti lažem - u vrijeme kad se to događalo (do lipnja prošle godine) sam bio u prevelikom sranju da o tome razmišljam, pa nisam ni pitao. Osim toga kod mene postoje samo ta dvojica i znaš kako je....kome ću onda ići ako ne njima, ne želiš se zamjeriti i tako to....

No sad našao "nekog", pa očekujem račun, pa ako ga ne dobijem, svakako ću pitati.
limun-limunada is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 21:49   #218
Izdavanje računa

Dali postoji neko posebno pravilo kada se izdaje račun za uslugu?

Može li se npr. izdati mjesec dana prije ili poslije ?

Hvala
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 22:05   #219
Quote:
Pacifica kaže: Pogledaj post
Dali postoji neko posebno pravilo kada se izdaje račun za uslugu?

Može li se npr. izdati mjesec dana prije ili poslije ?

Hvala
Ne može se izdati račun za uslugu koja nije obavljena kao ni za dobro koje nije isporučeno.
Za to se daje Predračun ili Ponuda.
Ako je plaćeno..izdaje se račun za primljeni predujam u slučaju da se prelazi iz jednog obračunskog razdoblja u drugo.

Račun se izdaje nakon obavljene usluge ili isporčenog dobra..
Najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 22:33   #220
i dodatak: za kontinuiranu uslugu izdaje se jedan račun na kraju mjeseca. Ne mora za svaku uslugu posebno.
A te specifičnosti u izdavanju računa reguliraju se ugovorom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.