Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2007., 15:21   #81
Koja je ovo biljka?

Bok svima!
U nekim drugim topicima sam tražio riješenje za živu ogradu i naišao na dosta prijedloga, a neki dan sam u susjedstvu primjetio veliki grm ove zimzelene biljke koju su neki drugi susjedi presadili kao živu ogradu!
Dosta mi se svidjela pa bi imao par pitanja za Vas koji znate više o njoj!

1. Naziv biljke? Latinski ili narodni.
2. U koje doba godine je pogodno uzeti reznice za razmnožavanje? Ja sam probao ovih dana
3.Kako pravilno uzeti reznicu? Pogledajte sliku pa da li je bolje uzeti samo vršni zeleni dio, zeleni plus donji malo odrvenjeli, s više listova ili ostaviti samo par?
5. Općenito kako iskoristiti prave reznice da se ukorijene!

Hvala svima znam da netko zna!
http://img399.imageshack.us/img399/1...ture011ac4.jpg
http://img160.imageshack.us/img160/8...ture010en5.jpg
http://img453.imageshack.us/img453/4...ture013nt6.jpg
http://img472.imageshack.us/img472/1...ture014wm9.jpg
P.S. Isprika svima bez ADSL-a ako se slike sporo učitavaju
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:24   #82
lovor visnja, ne?

(prunus laurocerasus)
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:29   #83
natch, sjedi 5!
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 15:31   #84
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 16:20   #85
Quote:
niel kaže: Pogledaj post
Bok svima!

3.Kako pravilno uzeti reznicu? Pogledajte sliku pa da li je bolje uzeti samo vršni zeleni dio, zeleni plus donji malo odrvenjeli, s više listova ili ostaviti samo par?
5. Općenito kako iskoristiti prave reznice da se ukorijene!
ovi super-hiper-mladi zeleni izdanci nisu pogodne reznice - sjeti se perioda 2-3 tjedna prije nego su ti žutokljunci istjerali -> e! tada režeš reznicu sa najmanje 5 pazuha (nadam se da ti ne moram opisivati šta je to ) i uzmeš komad plastične folije , rastegneš, položiš mokrim pijeskom , na razmak 10cm staviš po jednu reznicu, onda sve lijepo zarolaš ; sve upakiraš u plastičnu vrečicu, spremiš na svježe i tamno mjesto (podrum) i zaboraviš...za 2-3 mjeseca -> razmotaš, i oni koji imaju korijenčiće idu u zemlju a ostali (ali, vjeruj, ostalih i neće biti ) pa-pa
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 20:38   #86
Znači Madam da sam zakasnio sad s uzimanjem reznica, jer ne znam baš točno kada su "žutokljunci" istjerali!?
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 20:50   #87
da, na žalost ...reznice se uzimaju PRIJE nego su istjerali mladi izdanci ("žutokljunci") ...a znak da se reznica "primila" je upravo to tjeranje novih mladih izdnanaka
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 22:08   #88
Da li to onda znači da ih mogu uzeti i u jesen kada se vegetacija smiruje pošto ti mladi više ne niču? Ako misliš da ne niču!
U svakom slučaju hvala sad sam malo eksperimentirao pa ćemo vidjeti što će biti!
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 01:07   #89
nepoznata biljka

Zna li netko koja je ovo biljka? Samonikla, mesnati listovi, nazubljeni sa strane, trenutne visine cca 5-7 cm.


Hvala.
oceana A is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 15:15   #90
Quote:
oceana A kaže: Pogledaj post
Zna li netko koja je ovo biljka? Samonikla, mesnati listovi, nazubljeni sa strane, trenutne visine cca 5-7 cm.


Hvala.
"Samonikla" biljčica ti je vrlo vjerovatno kalanchoe daigremontiana,u narodu je ponegdje zovu geteova majka.Na rubovima listova stvara mlade biljčice koje same ili na dodir odpadaju i u dodiru sa zemljom se lako ukorjenjuju.Cvjeta naračastim zvonastim cvijetićima.Iako je laka na uzgoju teško prezimljava na otvorenom osim na južnim padinama srednjodalmatinskih otoka i dubrovačkog primorja.Stoga tvoj primjerak potiče odatle ili je utjecaj ove blage zime dao rezultat "samoniklog".
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:10   #91
Hvala na odgovoru.
Pretražila sam net, ali fotke koje mi nudi pod imenom kalanchoe daigremontiana ne sliče baš previše na ovo što mi je naraslo na balkonu. No, nisam ih sve pregledala, a koliko vidim podvrsta pod tim nazivom ima pregršt i sve se razlikuju po nečemu, pa pretpostavljam da bih vjerojatno naletjela i na onu iz koje je dotična.

Balkon mi je na južnoj strani i u toplijim krajevima ;- ). Vjerojatno su ptice ili vjetar donijeli sjeme. Narasle su dvije (tridesetak cm udaljene jedna od druge)i to dok sam bila na putu.

p.s. naišla sam i na info da je kalanchoe daigremontiana otrovna. Hm. Ne izgleda baš umiljato, to se mora priznati...
oceana A is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:02   #92
To bi ti bilo to.Možda te bune smeđe mrlje po listovima.Te mrlje ,kako biljka raste, postepeno gubi.Imaš veliki broj varijacija.Vjerovatno si donjela sa nekom drugom sadnicom u kojoj je bila mala otpala sadnica.Inače su sadnice vrlo male ,od 2-4mm.Nije baš otrovna već nadražuje,no ljudi je ipek ne jedu.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:27   #93
Hvala, Jelsa! :- )
Da, vjerojatno je došla sa sadnicama ružmarina (što znači da je hibernirala oko 6 mjeseci!) Nadam se da nema namjeru narasti onoliko velika kao što piše na nekim stranicama (1 do 2 metra ).
oceana A is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 18:43   #94
Bit ćeš zadovoljna,neobično izgleda,lako se održava i ima privlacan cvijet.
U našim prilikama ne naraste više od 60cm u sezoni.Jedan savjet daj joj potporanj/može bambus 50cm/jer ima tendenciju da se iskrivi.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 19:01   #95
hm...ako naraste 60 cm u visinu, tko zna koliko ce u sirinu...sto znaci da ce mi ugroziti ruzmarin (kao sto se vidi na fotki, izrasla je tik do njega). Nema bas puno prostora u tom "žardinu"...
Pustit cu je za sada, a poslije vidjeti treba li je presaditi u zasebnu posudu.
oceana A is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 20:14   #96
ja sam isto pomislila da je ta kalanhoa jer mi je jako ličila, al sam opet pomislila da nije, ne može ona vani preživit. eto, kako jelsa kaže, ipak može
jako interesantna biljka sa tom 'dječicom' po rubovima listova koji se struse u zemlju i valjda svaki se primi - bude na desetke mladih biljaka!
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 07:18   #97
nije li to euonymus??
http://recursos.cnice.mec.es/bancoim...3=38&start=120
a lovor višnja nešto posve drugo?
point76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 11:31   #98
Na slikama ne vidin točan raspored listova, al osnovna razlika između lovorvišnje i kurike (koje znaju bit vrlo slične dok su biljke mlade) je upravo raspored listova na izbojku:
kod lovorvišnje- naizmjeničan
kod kurike- nasuprotan
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 15:33   #99
Point 76 i meni se čini da je barem što se slike tiče to upravo to kao što si rekao, listovi su nasuprotni, a i imaju te nekekve začetke cvijetova kao na slici tako da me zanima da li to mijenja išta u vezi moga pokušaja za zakorijenjivanjem budući da sam s toga grma uzeo par reznica kao sa slike i posadio u teglu i moram reći da se drže odlično, jer sam istodobno sa jedne druge žive ograde uzeo malo više reznica izgleda druge biljke (s vrha mladi ovogodišnji zeleni izboji) i posadio u zemlju za zakorijenjivanje ali su biljčice nekako obiješene iako još su im listovi još uvijek cijeli, ravni i zdravi! Kako da radim s njima i da li je ta "mlitavost" trenutna dok ne puste bar malo korijenja jer voda nije problem!?
Hvala!
niel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 15:51   #100
Quote:
niel kaže: Pogledaj post
Point 76 i meni se čini da je barem što se slike tiče to upravo to kao što si rekao, listovi su nasuprotni, a i imaju te nekekve začetke cvijetova kao na slici tako da me zanima da li to mijenja išta u vezi moga pokušaja za zakorijenjivanjem budući da sam s toga grma uzeo par reznica kao sa slike i posadio u teglu i moram reći da se drže odlično, jer sam istodobno sa jedne druge žive ograde uzeo malo više reznica izgleda druge biljke (s vrha mladi ovogodišnji zeleni izboji) i posadio u zemlju za zakorijenjivanje ali su biljčice nekako obiješene iako još su im listovi još uvijek cijeli, ravni i zdravi! Kako da radim s njima i da li je ta "mlitavost" trenutna dok ne puste bar malo korijenja jer voda nije problem!?
Hvala!
Point je u pravu . Radi se o klasičnom evonimusu.Reznice ti je najbolje uzimati u fazi poluzrelog,tj.za jedno 15-ak dana.Velićina reznice oko 8cm.Potrebno je skinuti vršni dio tako da ti ostanu dva listića koje prekratiš na polovicu.Reznicu režeš oko 1mm ispod koljena te je do polovice veličine ubodeš u pjesak,supstrat ili perlit.Drži umjereno vlažno,u polusjenovitom i toplom prostoru.Prijem je dosta dobar i za mjesec i pol dana imat ćeš lijepe sadnice.Preporuka ti je da reznice odradiš u kontejnerima ili lončićima/svaka sadnica za sebe/
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:23.