Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2014., 10:01   #301
Quote:
jurica_st kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

Kod oca od 82 godine je dijagnosticiran rak debelog crijeva (podrucje ascedentum ili tako nesto). Nije se prosirio na druge organe ali je probio zid debelog crijeva. Tumorna tvorevina je prilicno zagradila otvor debelog crijeva, ali otac nema bolova, nego samo mu strasno krce crijeva nakon jela. Ono cujete kako krce na 2m od njega.

Inace otac je sa zdravljem odlican za svoje godine. Ima blagi secer (tablete) kojeg uvijek drzi ispod 8, a povremene bolove u koljenu. Sve ostalo od krvne slike do tlaka je kao u 20-godisnjaka. Znaci opce zdravlje mu je dobro.

Jedino rjesenje je po preporuci doktora operacija, medjutim kazu da je veoma riskantna radi godina. Moze se ne probuditi iz narkoze ili moze popustiti spoj tankog i debelog crijeva kojeg kirurg sastavi nakon sto odstrani kancerogeni dio debelog crijeva.

Doktori ne zele reci koliki je postotak da prezivi operaciju.

Ima li itko u obitelji iskustva s rakom deb.cr. kod osoba ovih godina? Je li taj netko bio na operaciji? Kako je prosla operacija i kakav je post-operativni proces?

Takodjer, otac rapidno gubi na tezini. Od sredine travnja izgubio 5 kg, ili cca 14kb od veljace. Ima 180cm i trenutno 65kg.
Rizik zbog godina postoji ali postoji kod svih mladih i starih rizik zbog anestezije tu se nikad ne zna, no činjenica je što si naveo da je odličnog općeg stanja. Jedino je kilaža upitna. Ako je dida lucidan i može sam prosuđivati neka sam odluči želi li operaciju ili ne. Osobno bih vjerojatno išla na rizik, jer nekako stavljam kvalitetu života ispred godina. Liječnici uvijek kažu sve što može biti, ali sigurno će se potruditi da tako ne bude. Dida će dobiti na kvaliteti života i sigurno će mu produljiti život. Mislim da ga nakon operacije neće maltretirati kemoterapijom, eventualno će dobiti xelodu koja se relativno dobro podnosi, možda će dobiti neke doze zračenja. S ovim zahvatom mislim da ima velike šanse da dočeka svoj prirodni kraj života prije nego bolest napravi recidiv i eventualno se proširi.
Da s obzirom na dobrobit u odnosu na rizike operacija nije opcija, ne bi vam je niti spominjali. To je u medicini pravilo.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 10:52   #302
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Rizik zbog godina postoji ali postoji kod svih mladih i starih rizik zbog anestezije tu se nikad ne zna, no činjenica je što si naveo da je odličnog općeg stanja. Jedino je kilaža upitna. Ako je dida lucidan i može sam prosuđivati neka sam odluči želi li operaciju ili ne. Osobno bih vjerojatno išla na rizik, jer nekako stavljam kvalitetu života ispred godina. Liječnici uvijek kažu sve što može biti, ali sigurno će se potruditi da tako ne bude. Dida će dobiti na kvaliteti života i sigurno će mu produljiti život. Mislim da ga nakon operacije neće maltretirati kemoterapijom, eventualno će dobiti xelodu koja se relativno dobro podnosi, možda će dobiti neke doze zračenja. S ovim zahvatom mislim da ima velike šanse da dočeka svoj prirodni kraj života prije nego bolest napravi recidiv i eventualno se proširi.
Da s obzirom na dobrobit u odnosu na rizike operacija nije opcija, ne bi vam je niti spominjali. To je u medicini pravilo.
Je li mnogo lose sto je ovoliko kilograma izgubio?

Dida je OK, sasvim razuman. On se sam dvoumi.

Bio je na operaciji kile krajem 2013.god. I tad mu kirurg nije spominjao nikakve rizike. Mislim da je sada spomenuo jer je operacija doista teska. Samo ne znam koliko je opasna u njegovim godinama?
jurica_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 11:25   #303
Quote:
jurica_st kaže: Pogledaj post
Je li mnogo lose sto je ovoliko kilograma izgubio?

Dida je OK, sasvim razuman. On se sam dvoumi.

Bio je na operaciji kile krajem 2013.god. I tad mu kirurg nije spominjao nikakve rizike. Mislim da je sada spomenuo jer je operacija doista teska. Samo ne znam koliko je opasna u njegovim godinama?
Rizik postoji no raspravljati u nekim postotcima i sebe stavljati u neke krivulje nema smisla. Ono što je činjenica jest da mu je operacija ipak predložena, u tom smislu benefet bi trebao biti veći od rizika. Zato se isplati dobro razmisliti.
Što se kilaže tiče, puniji ljudi se malo lakše rekuperaju zbog zaliha energije. Probajte mu uključit u prehranu prosure/ensure napitke da ga malo digne i da se pripremi za zahvat. Najbolje bi bilo sjest s kirurgom u 4 oka pa porazgovarat otovoreno. Neka mu obrazloži što sve može bit ako se odluči za ili protiv, pa neka prespava i odluči, samo neka ne ovlači s odlukom predugo.
Ja mislim da ako se odluči ima daleko veće šanse da bude sve ok. Nisu kirurzi od jučer i njima je u interesu da sve dobro završi.

EDIT: pokojna tetka je s 83 radila dvi uzastopne invazivne operacije ca dojke i bez problema se rekuperala. Na žalost odbila je onkološko liječenje (imala je metastaze u lim.čvorovima) pa je dosta agonično po nju završilo jer se sve dosta proširilo. Da je samo prošla zračenje i da je dozvolila masektomiju prije nego se proširilo (odbijala je prihvatiti činjenicu da je uopće to rak) danas bi vjerjojatno bila još živa. Od otkrivanja vrlo agresivnog tipa tumora do smrti je prošlo 3 godine.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 31.05.2014. at 11:33.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 11:29   #304
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Što se kilaže tiče, puniji ljudi se malo lakše rekuperaju zbog zaliha energije. Probajte mu uključit u prehranu prosure/ensure napitke da ga malo digne i da se pripremi za zahvat. Najbolje bi bilo sjest s kirurgom u 4 oka pa porazgovarat otovoreno. Neka mu obrazloži što sve može bit ako se odluči za ili protiv, pa neka prespava i odluči, samo neka ne ovlači s odlukom predugo.
Ja mislim da ako se odluči ima daleko veće šanse da bude sve ok. Nisu kirurzi od jučer i njima je u interesu da sve dobro završi.
Mozete li mi pojasniti sto su prosure/ensure? Je li da takvo sto trazim u ljekarni?

S kurirgom smo pricali. Bio je super. stari je kirurg i odmah mu je rekao sve rizike. Vec smo u fazi "odite kuci i razmislite sto cete".

Od tada je proslo 7 dana. Mislili smo jos otici onkologu prije operacije. Cisto da iskljucimo mogucnost da ga otvore, vide da nije operabilno i da ga zatvore. I tu mogucnost je spomenuo. Dida kaze da bi mu to bilo najgore - mrcvariti se bez veze.
jurica_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 11:43   #305
Quote:
jurica_st kaže: Pogledaj post
Mozete li mi pojasniti sto su prosure/ensure? Je li da takvo sto trazim u ljekarni?

S kurirgom smo pricali. Bio je super. stari je kirurg i odmah mu je rekao sve rizike. Vec smo u fazi "odite kuci i razmislite sto cete".

Od tada je proslo 7 dana. Mislili smo jos otici onkologu prije operacije. Cisto da iskljucimo mogucnost da ga otvore, vide da nije operabilno i da ga zatvore. I tu mogucnost je spomenuo. Dida kaze da bi mu to bilo najgore - mrcvariti se bez veze.
Prosure ili ENsure je napitak koji zamijenjuje jedan cijeli klasični obrok svojim nutritivnim svojstvima. Može se kupiti, ali može se dobiti na recept. Njegov dr. obiteljske medicine ga može propisati.

Postoji i ta mogućnost, ali ono što je ne dvojbeno bez operacije ga čeka napredovanje bolesti uz stvaranje metastaza, velika bol, nepokretnost, inkontinencija, nemogućnost pražnjenja, otkazivanje jetre, ascitesi (punjenje potrbušnice vodom) i polagano gašenje vitalnih organa i agonična smrt. Uz to ide samo simptomatsko liječenje tipa flasteri protiv boli, terapija ispuštanja nakupljene vode...a sve to i ne mora biti, ako npr. srce na početku otkaže no najčešći scenario je ovakav kakvog sam ga opisala.

znam da je teška odluka, al iskreno, stava sam da on nema više što izgubiti. Ima godina koliko ima, ima rak i ima priliku da to sanira i da proba osigurati miran i prirodan kraj svog života bez boli i patnje, kako svoje tako i vaše, a iznad svega bez gubitka dostojanstva što mislim da je svakom čovjeku, posebno muškarcu jako bitno.

Na žalost, mrcvarenje dolazi u paketu s ovom dijagnozom, kako god da stvari postavite.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 12:04   #306
pomoc i objasnjenje nalaza i dijagnoze

Dragi ljudi,toplo vas pozdravljam i nazalost i ja sam nova na forumu.Mama je operirana prije 13 dana ima rak debelog crijeva dukes 3 i dosla je doma nakon samo 5 dana od operacije da bi zakurila 40 pa sam zvala hitnu tako da je sad opet u bolnici jer navodno ima neku infekciju i tekucinu u abdomenu,vadili su joj krv tri puta u tri dana i ciste joj ranu 2 puta dnevno.
Sad cekamo te krvne analize.Rak je zahvatio mjehur i pola je odstranjeno kao i 2 limfna cvora i 20 cm debelog crijeva,dobre su vijesti da kad su je otvorili da su nasli samo ciste na jetri a ne i metastaze. Posto imam njeno otpusno pismo i tumorske markere koje sam btw sinoc trazila od sestara u bolnici da prepisem na komad paira posto sam nasla ovaj forum pa bi najljubaznije molila za objasnjene dijagnoze i svega ostalog.Naravno necu ni pisati kako se nosim sa svime ovime,imam 48 kila i ne spavam nocima.Puno vam hvala svima unaprijed.
na ctu tvorevina velicine 4.15 puta 3,09 cm

tumorski biljezi
CEA - 12,2
CA125- 15.6
CA19-9- 34.5

Tijek lijecenja
Nakon odgovarajuce pripreme u OET pristupi se operativnom zahvatu.Eksploracijom se utvrdi neoplasticni proces sigmoidnog kolona sa infiltracijom fundusa mokracnog mjehura.Za lezije u jetri eksploracijom se utvrdi da su ciste,iste se femestriraju.Ucini se en bloc resekcija 1.kolona sa fundusom mokracnog mjehura sa transverzosigmoidalnom TL anastomozom pomocu cirkularnog staplera 33mm.Limfadenektomija paraortalnih,parakavalnih i interaortokavalnih 1.c.Ostatak mokracnog mjehura produzno se prisije.Ingrinalni limfni cvorovi uvecani po reaktivnom tipu.Dren u douglas.

Terapija.
Lap.expl. Hemicolectomia 1.sin.
et resectio partialis vesicae urianirae en bloc.
Lymphadenectomia.
Fenestratio cystae hepatis,drainage abdominis

otpusna dijagnoza
Adenocarcinoma colonis dukes C,ASTLER COLLER C2,pTNM pT4b. pN1b pMx
cuminfiltratio vesicae urinariae
Cystae hepatis
Gastritis chr
Uroinfectio a.m.1
Nicotinimus
neasden is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 13:20   #307
Molim nekoga iskusnog da mi pomogne

Da li možda postoji mogučnost da sam bolesna (ne želim ni napisat na što sumnjam zbog straha)?

Imam 33 godine i kroz cijeli život ajmo reći da imam lijena crijeva,svaka2-3 dana je za mene normalna stolica,no u zadnje vrijeme se to dosta pogoršalo.
E sad,nisam imala stolicu punih 8 dana,i ono što uspijem to je tvrdo kao kamen,imam osječaj da ću ostaviti dušu u toaletu,i to onda traje danima dok ne dođe do velikih grčeva kao da mi netko reže crijeva žiletom,i onda u sat vremena 4-5 puta na toalet i onda nekako sa mukom tvrdo pa završi proljevom.

Uzimala sam sve za stolicu,od lanenog sjema pa da ne nabrajam,pa sma od frendice uzela portalak i u ponedjeljka kupila "aparaturu" za klisitr i "obradila se", u početku je bilo malo svijetle krvi (nemam unutarnje hemeroide),stalno imam osjećaj nekoga utega dolje,doslovno me boli ajmo pobliže kao trtica ta kost (ne znam da li je povezano),i sad evo opet od ponedjeljka ništa,pijema portalak no imam samo užasne smrdljive vjetrove što nikad nisma imala,i opet ta neka kao boli uteg.

Striko (tatin brat) je imao karcinom debelog crijeva,pa se bojim..za 5 dana idem raditi sezonu na moru i sad me kvragu ovo zadesilo.

Ima li tko savjet kakav molim vas!
Manimani is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 15:47   #308
Ne bih rekla da je ca, ali bez pregleda na zalost nista.
Jesti sto vise vlaknastog a umjesto klistiranja pokusati potaknuti nagon za praznjenje tekucim glicerinom u sprici 2ml ubrizganog u crijevo. Tragovi krvi su moguce nastali ozljedom pri klistiranju.
Isto tako postoji u privatnim klinikama sistem dubinskog ciscenja crijeva pomocu jednog aparata, slicno je klistiranju samo puno ucinkovitije i sistem je zatvorenog tipa. Ne mogu se sjetiti tocnog naziva tretmana, ali probaj guglati. Od dosta ljudi sam cula da im je pomoglo dugorocno.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 14:04   #309
pozdrav, pitala sam na drugoj temi, ali nema odgovora. da li su u bolnici dužni priznati pretrage koje su obavljene kod privatnika (kolonoskopija) ili inzisitraju na tome da sami obave pretrage prije početka eventualne terapije?
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:14   #310
Tudje nalaze gledaju samo orijentacijski, al praksa je da rade sve na novo u vlastitoj ustanovi ukoliko imaju uvjete za to. Radi se iskljucivo o preuzimanju profesionalne odgovornosti i stajanja iza vlastitog strucnog misljenja, u smislu da u slucaju nekih reperkusija sve bude obavljeno po pe esu
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 01:00   #311
Ako postoji rak,mora li to rezultirat promjenama u krvi?
TeenHunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 15:18   #312
Quote:
TeenHunter kaže: Pogledaj post
Ako postoji rak,mora li to rezultirat promjenama u krvi?
Mislite na tumorske markere ili KKS npr.?

Može se recimo detektirati promjena kod metastaza na jetri u podmakloj fazi da jetrene probe jako skoče.
U principu krvna slika nije nikakav pokazatelj kod malignih dijagnoza osim općeg stanja koje se uslijed bolesti može narušiti.
Čak ni tumorski markeri nisu pouzdani jer mogu dati lažno pozitivne ili lažno negativne rezultate. Više se koriste kao neko praćenje stanja pri terapiji, no kod enormno visokih rezultate rijetko kad je rezultat kriv.
Kod mnogih malignih dijagnoza tipa tumor mozga čovjek umre a da mu je krvna slika idealna.
Već je jednom bila otvorena ovakva tema na forumu, proguglajte. Dosta je protumačeno, koliko se sjećam.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 20:04   #313
Imam 23 godine i do prije tjedan dana moja je probava bila sasvim u redu i normalna (i po konzistenciji i boji i obliku).
Prije točno tjedan dana sam dobila visoku temperaturu koja je nakon četiri dana spala, ali ja od nedjelje imam proljev (stolicu u kojoj se vide nekakvi sitni komadići-pretpostavljam hrane, kašasta stolica, smeđe boje po tri puta dnevno). Ostalih simptoma nemam, ne boli me trbuh, ne povraća mi se, nemam grčeva, samo taj prokleti proljev.
Jučer sam u stolici primijetila crvene komadiće te sam nakon panike koja je uslijedila shvatila da su to najvjerojatnije ostaci hrane koju sam jela tog dana koja je tako obojana pošto u fecesu imam ostatke hrane otkad imam proljev.
Sliku sam poslala osobi iz zdravstvenog područja koja je rekla da nemam razloga za brigu. Taman dok sam se smirila i prestala tražiti znakove krvi u stolici, danas me na području anusa krenulo peći i nakon posljednje stolice (3. danas!) sam na komadu papira vidjela mikro kap krvi koju se nadam da pripisujem ozljedi na području anusa zbog iritacije

Molim vas da mi netko pomogne-mogu li ovo biti simptomi raka debelog crijeva? Jako se bojim.
msampro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 09:10   #314
S obzirom na tvoje godine i simptome sanse su gotovo nikakve.
Ako proljev perzistira odi kod dr. da obavi dalje pretrage. Vjerojatnija je crijevna viroza ili iritabilni kolon.
Nabavi si Linex.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 09:26   #315
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
S obzirom na tvoje godine i simptome sanse su gotovo nikakve.
Ako proljev perzistira odi kod dr. da obavi dalje pretrage. Vjerojatnija je crijevna viroza ili iritabilni kolon.
Nabavi si Linex.
Hvala puno na odgovoru!

Nisam vjerojatno spomenula da su sve te promjene u stolici potencijalno uzrokovane izrazito jakim emocionalnim stresom koji se poklapa s vremenom nastanka simptoma.
Jutros sam isto bila jako nervozna i doslovno me nervoza potjerala na wc. Ovaj put je stolica bila normalna, ali sa bijelom primjesom koja je pokrivala inače normalnu boju stolice.
Paničarim jako jako, a to mi sada ne treba u vrijeme ispitnih rokova
Nisam nikada imala problema sa crijevima i probavom pa mi je ova simptomatologija u potpunosti ne poznata
msampro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2015., 20:30   #316
Quote:
msampro kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru!

Nisam vjerojatno spomenula da su sve te promjene u stolici potencijalno uzrokovane izrazito jakim emocionalnim stresom koji se poklapa s vremenom nastanka simptoma.
Jutros sam isto bila jako nervozna i doslovno me nervoza potjerala na wc. Ovaj put je stolica bila normalna, ali sa bijelom primjesom koja je pokrivala inače normalnu boju stolice.
Paničarim jako jako, a to mi sada ne treba u vrijeme ispitnih rokova
Nisam nikada imala problema sa crijevima i probavom pa mi je ova simptomatologija u potpunosti ne poznata
Baš i ja jedno 10-etak dana osjećam konstantan neugodan pritisak u donjem lijevom dijelu trbuha i stolica mi je neredovita i čudna (imam zatvor a kad uspijem nešto izbacit bude proljev).. Također me peru ispitni rokovi i nadam se da je do toga,a ako se situacija nastavi kad prođu rokovi onda ću na kolonoskopiju s narkozom :/
El Brujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 16:34   #317
Imam pitanje za vas. Zadnja 2 dana imam osjecaj visoke temperature/ vrucice na pocetku debelog crijeva. Imam redovno stolicu i nema krvi.
Koristila sam obloge s krumpirom i kamilicom i bude mi bolje, no nakon sat vremena mi opet pocne vrucina. Dok hodam sve je u redu, najgore je kad legnem spavati. Inace imam 27 godina i cesto tvrdu stolicu. Mama mi je prije pola godina operirana. Imala je pocetni stadij raka debelog crijeva.

Ima li itko slicne simptome? Ili savjete? Ili cu ipak morati na kolonoskopiju?

Hvala unaprijed
Morphine is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:02   #318
Mozda samo na rektoskopiju.
Prije bi bila kakva upala nego nesto maligno.

Ovo sa krumpirom bas i nije najsretnije rjesenje, zapravo moze biti jos i jacim uzrokom nadrazenosti. Bolje je pojacati higijenu i koristiti neku blagu kremu. Nivea nije cak losa.
__________________
.I. .II.
yucatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 22:42   #319
Molim vaše mišljenje znam da je u sferi nagađanja ali svejedno. Prije 5 mjeseci počeo me mučiti želudac i otišao sam na pregled gastroskopija i dijagnoza gerb. Usput na pregledu ultrazvukom su mi vidjeli 4 hemangioma( i prije sam radio ultrazvuk nisu ih vidjeli) na MR-u potvrđena dijagnoza ali na scintigrafiji vidi se samo jedan a ova preostala tri ne. Kako me želudac i dalje mučio odlučili smo napraviti dodatne preglede. Na krvnim nalazima cea marker iznosi 7 (nisam pušač ) ostali krvni nalazi ok. Na kolonoskopiji mi nalaze polip veličine 1 cm na 20 centimetara od ako- kutane granice. Polip je odstranjen i poslan na analizu. U pet mjeseci izgubio 10 kg ( jesam promjenio prehranu)osim želučanih problema generalno se osjećam ok. Sada me zanima kolika je opasnost da je ovaj polip u biti tumor. Molim vaše razmišljanje vidim da ima par kompetentnih forumaša . Teško dočekati nalaz...
lossam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 10:58   #320
Quote:
lossam kaže: Pogledaj post
Sada me zanima kolika je opasnost da je ovaj polip u biti tumor.
Mala je opasnost, da je opisani polip maligne prirode.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:41.