Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2010., 16:28   #201
Quote:
leedee kaže: Pogledaj post
E a jel netko od vas recimo to tako "zakinut na nekom drugom planu? Ja recimo oduvijek crtam, slikam i imam super snalaženje u prostoru itd, al da me boguješ ne pamtim lica ljudi i ne prepoznajem ih npr. na fotografijama, čak ni ljude koje poznam. Daš mi dvije različite fotografije istog čovjeka ja se u većini slučajeva ne bi mogla zaklet jesu isti ili samo dva čovjeka koja sliče. To me malo živcira.
Ja sam zakinuta za bilo kakav matematički talent, sportski talent, kao i za orijentaciju u prostoru.
Što se talenata tiče, u ovim stvarima sam (bila) dobra : slikanje, pjevanje, ples, sviranje, izrada nakita, strani jezici...ako se sjetim, dodat ću.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 16:32   #202
zanimljiva mi je činjenica da neke osobe imaju tu sposobnost da drugačije doživljavaju ono što obični ljudi ne mogu... teško je shvatiti zbog čega i kako oni doista percipiraju neke stvari... ali u svakom slučaju smatram da su to jako posebni ljudi... znam da puno ljudi koji boluju od autizma imaju tu sposobnost sinestezije...

evo jedan link o sinesteziji
__________________
This life is so complicated until we see it trough the eyes of a child...
matovilka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 17:59   #203
Našla se u ovoj temi.Sinesteziram.
Npr.1 sivo,2 plavo,3 žuto itd.

Sinestezija je kada osobi sve riječi,brojevi,tonovi kao da imaju dušu i osobnost.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 17:30   #204
Otkad znam za sebe vidim slova i brojke u boji. Prije sam to spominjala prijateljima, ali me nisu razumjeli, ali sad kad čitam vaše postove, vidim da vas ima još
npr. M-crveno, A - plavo, J-žuto....
5-crveno, 4-plavo, 3-zeleno...
sputnjik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 22:29   #205
Ja si primjerice vizualiziram "tjedan" u glavi. Ponedjeljak-petak mi se nalaze u nekekavom donjem redu, a subota i nedjelja iznad njih stoje i tako se sve to vrti.
Youth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 23:41   #206
Ja imam vizualizaciju tjedna, mjeseci u godini i godina općenito u glavi. Mjeseci su u nekom kružnom rasporedu mi oko glave, i doslovno prstom mogu pokazati gdje se određeni mjesec, ili datum, nalazi. Dani u tjednu su u rastućem nizu, počinju od nedjelje koja je i najniže i najviše, dvije nedjelje imam - na početku i na kraju tjedna. Godine imam isto točno raspoređene, devedesete i dvijetisućite malo detaljnije, ove prijašnje su malo zgusnutije raspoređene

Nisam baš sklona povezivanju s bojama, očito mi je prostorna raspodjela bliža
__________________
In my life, why do I smile at people who I'd much rather kick in the eye?
hollow-gram is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 00:37   #207
Quote:
leedee kaže: Pogledaj post
Sve štrebajuće predmete u školi sam mogla naučiti jedino da si različitim bojama podvučem naslove i podnaslove, zato da kad dobijem pitanje prvo se sjetim u koji naslov to spada, pa u koji podnaslov i onda znam, inače nema šanse.
Isto. I ne samo da su morale biti različite boje, nego "prave" boje. One koje osjećam da tu trebaju biti. Ako bih, u nedostatku prave boje, podvukla krivom, bilo bi mi teško naučiti, jer tekst i boja ne bi bili u skladu jedno s drugim!

Mislim da su mnogi mislili da se zaj...da drugačije ne mogu naučiti. Ali ne, ja sve vizualiziram i tako je to oduvijek.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 10:19   #208
Antitalent za matematiku, sport, sviranje ahaha... Ali imala sam iskustva sa sinestezijom. Prvi put sam gledala emisiju o Santoriniju i osjetila miris boje koje su koristili u freskama, a nikad nisam bila blizu nje. Drugi put sam gledala emisiju o viskiju a osjetila sam okus , naravno nisam ga probala prije toga nikad ( ni poslje ) . Treci put sam u predavaonici za vrijeme predavanja o pomfriju osjetila njegov miris. Dok sam ovo pisala osjetila sam miris Bozicnog drvca koje jos nije postavljeno, a i imamo umjetno..

Citala sam nesto i o asocijativnoj sinesteziji... Npr. Kada netko kaze nesto ja to zamislim i vidim u minds eye kako tamo pise. Ili ovo...od malena mi zvuk automobila ili aviona izaziva osjecaj prolaska, nestajanja...ne znam...

Ako imat kakve ideje pisite . Hvala.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 10:22   #209
I imam jos jedno pitanje za Vas koji vidite slova u boji na papiru... Je li kada citate knjigu isti taj tekst saren?

Kod mene jedino zamisljam da je slovo O bijelo , a S zeleno.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 01:35   #210
kad sam bio mali vidio sam tekst u bojama ali samo kroz vlastitu vizualizaciju, ne tako na papiru

nekako mi se gašenje ili bar ne obraćanje pažnje na sve to javilo prije desetak godina i poklapa se sa sjedinjenjem s internetom

0-bijelo
1-bijelo
2-plavo
3-crveno
4.bijelo
5-plavo
6-žuto
7- ništa
8- crno
9-žuto

imao sam i kao jako mali one igraće kockice s brojevima, brijem da je i to malo pomoglo, ako ne u sinesteziji , onda u uparivanju brojeva s bojama
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 11:38   #211
Sinoc sam imala jos jedno iskustvo...gledala sam video i kad je cura u videu izvukla ljubicasti papir ja sam namirisala nesto kao grozdjanu mast .
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 21:18   #212
ja to šareno samo kad se urokam pošteno.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 22:07   #213
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
I imam jos jedno pitanje za Vas koji vidite slova u boji na papiru... Je li kada citate knjigu isti taj tekst saren?
Ne, mislim, nije to halucinacija. Možda netko i vidi, ne znam. I nije slovo na papiru, nego... slovo, doživljaj slova, nekog, kad ga vizualiziras.

Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Prvi put sam gledala emisiju o Santoriniju i osjetila miris boje koje su koristili u freskama, a nikad nisam bila blizu nje. Drugi put sam gledala emisiju o viskiju a osjetila sam okus , naravno nisam ga probala prije toga nikad ( ni poslje ) . Treci put sam u predavaonici za vrijeme predavanja o pomfriju osjetila njegov miris. Dok sam ovo pisala osjetila sam miris Bozicnog drvca koje jos nije postavljeno, a i imamo umjetno..
...
E, to je super, osim kad je nešto gadno... Nekad na teveu, pa osjetiš miris i sl. i stuzi ti se.

Jedan id dozivljaja kada miris nije bio povezan direktno sa slikom ili vizualizacijom i sl.bilo je jednom kada je jedna osoba koja je stvarno smeće i doživljavala sam ne tako, smradno, prošla pored mene i misleći o njoj i stvarima koje radi, osjetila sam snažan miris psećeg govna.



Quote:
leedee kaže: Pogledaj post
Ajde de ne mogu vjerovati koliko vas ima, nisam do sad naišla na nekog tko vidi slova i brojeve u boje i poslagane u određenom obliku u prostoru. Mislila sam da to svatko može, ali da se to ljudima neda hehe. Nisam znala za sinesteziju. Nisam se nikad ni pitala jel to ima neko ime, jer mi je to cijeli život bilo najnormalnija stvar.
Da, ja nisam mislila da može, nego da je to tako, jednostavno svi tako to vide, nije mi jasno da je to neki bug.

Jedna od ljepših stvari je glazbeni doživljaj likovnih umjetnosti.
Naglasit cu da to nisu slusne halucinacije.

Jednom se dogodio ne 3D nego 4D doživljaj glazbenog djela (al to je do kompozitora i djela), prostor u svim dimenzijama i vrijeme "unutar" glazbe (drukčije od vremena koje jednostavno protice dok slušaš).

E, to mi je bilo wow.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 22:12   #214
Quote:
bema kaže: Pogledaj post
jednom kada je jedna osoba koja je stvarno smeće i doživljavala sam ne tako, smradno, prošla pored mene i misleći o njoj i stvarima koje radi, osjetila sam snažan miris psećeg govna.



Sad me sjetiste da sam ko djete crtice na crno-bijelom TV-u vidio u boji
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 01:56   #215
dugo nisam ništa čita o sinesteziji općenito. sad vidim da se vjerojatno - gotovo sigurno ne radi o nikakvoj posebnoj osobini, kad bolje razmisliš i nije ništa drugo doli obično iskustveno uparivanje

svi su potencijalni sinesteti, a izraženost ovisi o razvoju mozga općenito

ne vem dovojno je da si recimo kao mali imao neku dragu majicu dres s bojem 33 crveno i eto poveznice

vrhunac je valjda negdje u pubertetu a u kasnijem dobu doživljaj se pomalo gasi galopirajućim umrežavanjem svega i svačega tako da ono inicijalno pada iz prvog plana
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 10:55   #216
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
:lol :


Sad me sjetiste da sam ko djete crtice na crno-bijelom TV-u vidio u boji




Fora.

Jo, babunovich, to nije nikakva osobina, to je neurološki fenomen.

Meni semantic vacuum hypothesis ima najviše smisla u pokusaju da se objasni, zasad, i sugestija da bi fenomen bilo preciznije nazvati ideastezijom.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 15:50   #217
osobina bi bila da samo dio populacije osjeća ovaj neurološki fenomen, ali kako se čini posjeduju ga svi- pa se ne može nazvati osobinom

inače prije par dana skrolam po jednoj nostalgičnoj stranici osamdesete , vidim sliku nekog beze lončića po ničemu posebnog ni zanimljivog - i osjetim okus onog prokuhanog mlijeka iz vrećica iz 1986 (bljutav , ružan okus nekvalitetnog mlijeka)

baš recimo te godine u kraju je bila velika zima, svi smo se jednom složili u zaključku kao volimo da nam sijalica gori usred dana jer nam se tako čini da dosta je toplije, mada čisto tehnički ona ne može podići temperaturu u stanu ni za 0,07 celzijusa
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 17:47   #218
Tako si i ja mislim kada je hladno i upalim svijetla da je toplije i osjetim da je nekad...

Ne znam jesam li napisala ali upisite u google synesthesia battery..mislim da je to jedini zasad pouzdani i priznati test sinestezije.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~

Zadnje uređivanje Azz : 16.01.2017. at 10:30. Reason: spajanje postova
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 02:29   #219
Lightbulb

Mene zanima kalo LSD uzrokuje sinesteziju,barem na netu tako pise i jos vaznijemi zasto nestaje??? Hvala.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 06:12   #220
Tu i tamo..muziku recimo..lagane melodije me poticu na razmiśljenje o svjetlijim bojama, hrad rock mi je uglavnom u tamnijim bojama, zagorske pjesme su mi u zelenim bojama i tako to
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.