Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2009., 09:38   #121
Quote:
triax kaže: Pogledaj post
Obrati se zamolbom u bilo koji grad, općinu, ili dječji vrtić, da ti dostave obrasce BILANCU i PR-RAS, odnosno - godišnja finacijska izviješća, mislim da ne bi trebalo biti problema ukoliko ti treba za diplomski rad.
Jel isto vrijedi i za bolnice?
nilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 10:12   #122
Pozdrav svima! Budući da sam nova u ovom poslu, molila bih za pomoć. Uvozimo materijal za proizvodnju pa me zanima kako to sve računovodstveno popratiti?
Karla.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 13:27   #123
Quote:
Karla.hr kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Budući da sam nova u ovom poslu, molila bih za pomoć. Uvozimo materijal za proizvodnju pa me zanima kako to sve računovodstveno popratiti?
Najbolje da si nađeš računovođu jer ako nisi te struke treba puno vremena da ti se objasni.Na što si točno mislila,kolanje dokumentacije,knjiženje po kontima ili što?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 04:13   #124
A i uvozna dokumentacija nije jednostavna za knjiženje! Špediter npr plati PDV na uvoz za tebe, pa ti to fakturira kroz račun! Uz to i carinu... Pa onda to zbroji i još doda PDV na to! (svašta znaju napraviti!) A onda imaš i to da platiš PDV, pa ti je to slijedeći mjesec ulazni porez, pa... a sve ide na posebna konta. Ne samo uzeti knjigovođu, jer ako nije radio uvoz - nema pojma kako treba!! Znači netko tko stalno radi uvoz i zna sve!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 08:51   #125
Radi se o tome da do sada nisam imala iskustva u tome,a tražila sam po internetu bilo kakav primjer pa baš nisam uspijela pronaći. Ja jesam u toj struci, ali koliko sam uspjela o tome naći i meni izgleda komplicirano... Dakle, imam račun inozemnog dobavljača za materijal i imam račun špeditera za usluge, a po JCD-u bih trebaa knjižiti carinu i PDV tako nekako ili...?
Karla.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 08:53   #126
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A i uvozna dokumentacija nije jednostavna za knjiženje! Špediter npr plati PDV na uvoz za tebe, pa ti to fakturira kroz račun! Uz to i carinu... Pa onda to zbroji i još doda PDV na to! (svašta znaju napraviti!)
uf... potpuno si u pravu... Ima špeditera koji izdaju prekrasne račune, sve se vidi i lako prati, ali ima ih i ajme majko...
Najbolji su mi oni koji zbroje carinu, trošarinu i pdv po uvozu u jednom iznosu, tome dodaju svoje usluge i pdv na te svoje usluge, pa sve zajedno zbroje u jednu cifru...
Onda negdje u nekom uglu računa primjetiš da sasvim sitnim slovima piše iznos pdv-a po uvozu, taman kad već misliš odustat od traženja...
Uf... poludim kad na računima ljudi smišljaju toplu vodu...

I da, nije jednostavno za knjiženje... apsolutno uzet knjigovođu, i moj je savjet...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 08:57   #127
Quote:
Karla.hr kaže: Pogledaj post
Radi se o tome da do sada nisam imala iskustva u tome,a tražila sam po internetu bilo kakav primjer pa baš nisam uspijela pronaći. Ja jesam u toj struci, ali koliko sam uspjela o tome naći i meni izgleda komplicirano... Dakle, imam račun inozemnog dobavljača za materijal i imam račun špeditera za usluge, a po JCD-u bih trebaa knjižiti carinu i PDV tako nekako ili...?
Ako ti špediter na svom računu obračuna i carinu, onda sve knjižiš na po računu špeditera, ali u dva ulazna računa, odvojeno usluge špedicije u jednu URA-u, i carina, trošarina i pdv po uvozu u drugu URA-u. Ili samo PDV po uvozu u drugu uru, ovisno od tvog programa... A kad kontiraš, svaku od tih stavaka treba iskazati na posebni konto... Nimalo jednostavno...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 09:59   #128
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Ako ti špediter na svom računu obračuna i carinu, onda sve knjižiš na po računu špeditera, ali u dva ulazna računa, odvojeno usluge špedicije u jednu URA-u, i carina, trošarina i pdv po uvozu u drugu URA-u. Ili samo PDV po uvozu u drugu uru, ovisno od tvog programa... A kad kontiraš, svaku od tih stavaka treba iskazati na posebni konto... Nimalo jednostavno...
Ajme Gric uzalud je nekom objašnjavati način knjiženja na forumu ako nije te struke.Lijepo joj velim da si uzme računovođu jer vidim da će se inače izgubiti
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:43   #129
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ajme Gric uzalud je nekom objašnjavati način knjiženja na forumu ako nije te struke.Lijepo joj velim da si uzme računovođu jer vidim da će se inače izgubiti
htjela sam joj samo pokazati da je stvarno komplicirano.,..
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 03:18   #130
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
htjela sam joj samo pokazati da je stvarno komplicirano.,..
Da, to smo konstatirali više puta, ali evo opet: NE pitati bilo kojeg knjigovođu, 90% ih nema pojma o tome, uvjerio sam se! Nije čudno, promijenilo se dosta uvođenjem elektronske obrade, pa nekada program jadnom špediteru servira zbrojenu carinu i PDV, jer je to dužan platiti za korisnika. (može i drugačije, ali da ne kompliciram...) Izludili su me dok sam naučio uvoziti i knjižiti, (nije mi struka) a evo se u par godina opet svašta promijenilo, uvoz je općenito prava šuma! I zato samo onaj koji to stalno radi može dati točne odgovore, a pokušavati dobiti odgovore na forumu je iluzorno, jer bi trebalo barem 2-3 stranice A4! I opet bi moglo nešto poći krivo!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 08:24   #131
Svejedno,hvala!
Karla.hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 21:47   #132
Kako se vrsi otpis robe?
Roba koja se vise nemoze prodati jer je zastarijela (radi se o tehnickoj robi,televizori, videi i sl.)
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 06:58   #133
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Kako se vrsi otpis robe?
Roba koja se vise nemoze prodati jer je zastarijela (radi se o tehnickoj robi,televizori, videi i sl.)
Napraviš odluku i spisak, pozoveš predstavnika porezne uprave bez kojega to ne ide, pa onda UNIŠTIŠ sve što otpisuješ. Naravno, nije to tek tako: "mi otpisali" !!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 07:58   #134
Hvala na odgovoru!
Bas sam se mislila trebam li pozvati nekoga iz porezne ili neke druge uprave.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 13:47   #135
ZANIMA ME KOLIKI JE NAJVEĆI IZNOS BOLOVAVANJA KOJI REFUNDIRA HZZO NPR.ZA PODUZETNIČKU PLAĆU
__________________
You may only be a person in this world, but for someone, you are
the world!!!!
mary_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 08:39   #136
Quote:
mary_1 kaže: Pogledaj post
ZANIMA ME KOLIKI JE NAJVEĆI IZNOS BOLOVAVANJA KOJI REFUNDIRA HZZO NPR.ZA PODUZETNIČKU PLAĆU
Piše na stranici HZZO. Nedavno sam vidio...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 07:44   #137
Popisali smo robu za otpis i predali zahtjev PU.
Evo sad me zanima jer sam se prepirala s suprugom o tome. Sta ce biti s PDV-om od te robe?
Dali se PDV smanji ili poveca ili nista? Bas sam duduk za to.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 09:55   #138
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Popisali smo robu za otpis i predali zahtjev PU.
Evo sad me zanima jer sam se prepirala s suprugom o tome. Sta ce biti s PDV-om od te robe?
Dali se PDV smanji ili poveca ili nista? Bas sam duduk za to.
Prema mišljenju Središnjeg ureda ako porezni obveznik otpisuje nekurentnu trgovačku robu,opremu itd na način da provodi vrijednosno usklađenje NE OBRAČUNAVA SE PDV jer nije došlo do isporuka-čl.2 Zakona o porezu na dodanu vrijednost.Sama činjenica da se provodi u prisustvu Porezne uprave smatra se porezno priznatim.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 11:09   #139
Mi smo mislili tu robu baciti na otpad. Nemoze se prodati vise ni po kojoj cijeni.... zastarijela tehnicka roba, pa skoro 10 godine. Mozete misliti koliko sad vrijedi jedan walkman, koji nitko nece ni besplatno.
Eto, o takvoj se robi radi.
Pa neznam onda, knjigovodja nam je rekla da oni obicno ne izlaze na teren i da je rok da izidju 2 mjeseca i kao poslje tih 2 mjeseca, mi mozemo robu dati na otpad. I trebat ce nam potvrda da je na otpadu. Samo za taj PDV nije nista rekla ( valjda i ona ceka sto ce reci u PU), zato sam pitala. Ima te puno robe, pa rekoh da se barem tog poreza rijesimo.

Hvala na odgovoru Dubravka.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 04:57   #140
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Pa neznam onda, knjigovodja nam je rekla da oni obicno ne izlaze na teren...
Dobronamjeran savjet: nemojte se baviti nečim o čemu neznate ni najosnovnije stvari, jer možete naletjeti na minu! A ako imate knjigovođu, onda nekog vraga treba znati? "Oni" izlaze na teren, naravno ne trčeći, ali ako ste čekali 10 godina, možete i 2 mjeseca. A sve što vas zanima piše u RRIFU, RIFu itd, samo treba pročitati!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.