Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2011., 10:01   #241
Quote:
Ajcoola kaže: Pogledaj post
Hvala puno . Moraju li taj obrazac dečki tražiti i ispunjvati sami, ili ga dobivaju od nekog? Dosad ga, kolko se sjećam nisu imali.

Je li moguće da ja uplatim natrag taj "višak" stipendije pa da ne podnosim prijavu?
Pardon krivo sam napisala ST obrazac popunjava onaj koji isplaćuje stipendiju (znači firma itd) i šalje na poreznu na njihov zahtjev, ne dečki, sorry lapsus..a za povrat viška, teško, jer i da se isti izvrši bio bi izvršen o ovoj godini a ne u 2010 za koju se predaje prijava
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:05   #242
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
neznam kak je kod tebe, ali kod mene se mora... nema veze što recimo nema poreza za uplatu (sve plaćeno), mora se podnijet... ja osobno iskusio na svojoj koži...
Zato me i zanimalo jer kod nas nažalost svaka porezna propisuje svoje zakone.

Po Zakonu o porezu na dohodak (čl. 40 nn 177/04, 73/08, 80/10) ne moraju.
Do ove godine se moralo u slučaju da imaš neki dohodak za koji postoji obveza podnošenja godišnje prijave prikazati i sve ostale dohotke, ali od ove godine moraš prikazati samo one za koje postoji obveza a ostale možeš ali ne moraš, jedino ako odlučiš prikazati jedan za koji ne postoji obveza moraš i sve ostale.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:58   #243
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
ali od ove godine moraš prikazati samo one za koje postoji obveza a ostale možeš ali ne moraš
Iz ovog je izuzet dohodak od nesamostalog rada, tj. plaća. Plaću se u ovom slučaju mora navesti.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 11:47   #244
Mišljenje PU: ...Porezni obveznik obvezan je podnijeti godišnju poreznu prijavu ako poslodavac, isplatitelj primitka ili sam porezni obveznik nije obračunao, obustavio i uplatio predujam poreza na dohodak i prirez porezu na dohodak.
Ovo sam ja boldao - znači li to da bi svatko od nas trebao dobiti potvrdu od poslodavca da je obračunao i uplatio sve predujmove
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:04   #245
Jedno pitanje ... pocetnicko....... sto je to IP obrazac?
rujanski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:10   #246
Obrazac Isplate plaća koji ti da poslodavac i na kojem su vidljive isplate plaća i davanja kroz jednu godinu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:51   #247
OK
sada sam zagrizao da ovo sam napravim, po prvi puta to uopce i ispunjavam.
Muci me jedna stvar, da li u rubriku o osobnom dohotku upisujem svoju "stvarnu" placu ili onu prema kojoj mi obracunavaju mirovinsko i zdravstveno
Hvala opet
rujanski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 13:53   #248
Quote:
rujanski kaže: Pogledaj post
OK
sada sam zagrizao da ovo sam napravim, po prvi puta to uopce i ispunjavam.
Muci me jedna stvar, da li u rubriku o osobnom dohotku upisujem svoju "stvarnu" placu ili onu prema kojoj mi obracunavaju mirovinsko i zdravstveno
Hvala opet
Tvoja "stvarna" plaća u očima zakona je ona koja ti je na IP kartici druge nema
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:26   #249
Quote:
dishpet kaže: Pogledaj post
Znači, za stambeni kredit za kupovinu stana banka mi treba izdati potvrdu koliko je kamata plaćeno do 30.6.???
da!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:28   #250
jedno glupavo pitanje!! sad me jedna ženska zvala da joj provjerim..dobila je nekakvu dividendu od zagrebačke banke od prije 3 god..to ulazi u prijavu ili ne? (mislim da ne,jer je oslobođeno poreza, al da mi netko još potvrdi)
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:37   #251
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
jedno glupavo pitanje!! sad me jedna ženska zvala da joj provjerim..dobila je nekakvu dividendu od zagrebačke banke od prije 3 god..to ulazi u prijavu ili ne? (mislim da ne,jer je oslobođeno poreza, al da mi netko još potvrdi)
ne ulazi
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:25   #252
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Tvoja "stvarna" plaća u očima zakona je ona koja ti je na IP kartici druge nema
Sad vidim da sam trebao biti detaljniji
Pomorac sam, na stranoj firmi, pa mi se mirovinsko i zdravstveno uzima prema nekakvim tablicama. Osim toga provodim preko pola godine na brodu.
rujanski is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 18:16   #253
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
...Hm, jel moguće da HZZO gleda uplate do 30.6. pa sam ja preredovno plaćao pa imam 7 mjeseci (7 x 130 = 910) a supruga je kasnila pa ima 5 mjeseci (5 x 130 = 650)

Bezveze...
Vjerojatno je tako.
HZZO je inače jako ažuran kad su te uplate u pitanju... ja sam npr. kasnila s uplatom 2 radna dana - npr. umjesto 19. uplatila 21. u mjesecu...a treći dan kod zubara (22.u mjesecu) - kartica NEVAŽEĆA...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 20:29   #254
Molio bih za savjet.
Radi se o tome da sam rezident u dvije države: RH i BiH (znam da nisam jedini). U RH imam prijavljeno prebivalište već 3 godine zajedno sa svojom obitelji, suprugom i djecom, ali ujedno imam i prebivalište u BiH gdje radim i gdje mi se od plaće redovito odbija porez na dohodak prema poreznom zakonu BiH. Supruga i djeca od rujna prošle godine stalno borave u RH i jedno dijete ide u školu. U RH nemamo nikakvih primanja.
Prema Zakonu o porezu na dohodak u RH svaki rezident je obvezan prijaviti svaki dohodak i platiti porez na njega, ako se ne varam. E sad, mene zanima da li bih ja trebao podnijeti godišnju poreznu prijavu i prijaviti dohodak koji ostvarujem u BiH na koji već plaćam porez u BiH? Bi li u tom slučaju morao platiti porez na ovaj dohodak i u RH? To znači da bi na moj dohodak (plaću) dva puta platio porez! S druge strane ako ne napravim godišnju prijavu dohotka prijeti li mi kakva opasnost od poreznih kazni? Mislim, ako se sad sve veže na OIB mogao bih naići na probleme jer na svoje ime imam registrirano auto u RH i priključke struje, vode... Službeno u RH nemam primanja a imam rashode. U rujnu 2010. sam išao u poreznu upravu u mjestu u kojem imam prebivalište u RH i nisu mi znali ponuditi pravi odgovor. Rekli su mi da dođem početkom ove godine ponovo.
Može li mi netko dati neki savjet?
duspi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 08:45   #255
Postoji Međunarodni ugovor između Republike BiH i Republike Hrvatske o izbjegavanju dvostrukog
oporezivanja i sprječavanju izbjegavanja plaćanja poreza na dohodak.

Znaci ti bi trebao iz porezne uprave u BiH ( u gradu u kojem radis) uzeti potvrdu da tamo placas porez na dohodak i s tim ici u poreznu upravu u Hrvatskoj( tamo gdje zivis) to prijaviti i nebi trebao imati problema.
Mozes nazvati poreznu upravu pa ih pitati kakva je procedura.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 09:38   #256
Quote:
Jessica kaže: Pogledaj post
Postoji Međunarodni ugovor između Republike BiH i Republike Hrvatske o izbjegavanju dvostrukog
oporezivanja i sprječavanju izbjegavanja plaćanja poreza na dohodak.

Znaci ti bi trebao iz porezne uprave u BiH ( u gradu u kojem radis) uzeti potvrdu da tamo placas porez na dohodak i s tim ici u poreznu upravu u Hrvatskoj( tamo gdje zivis) to prijaviti i nebi trebao imati problema.
Mozes nazvati poreznu upravu pa ih pitati kakva je procedura.
Vjerovatno mi je to jedino rješenje. Ali kao što sam već spomenuo u prvom postu, u rujnu sam već bio u nadležnoj poreznoj ispostavi i sve ovo im rekao i pitao koje su moje obaveze i tada mi nisu znali odgovoriti nego sam dobio odgovor da dođem početkom ove godine ponovno. Htio sam čuti neko vaše mišljenje ili ako je već netko imao sličan problem da me nasavjetuje trebam li ili ne trebam prijavljivati dohodak u RH koji je ostvaren u BiH. Znam, neki će reći da mnogi rezidentni hrvati rade po Njemačkoj i drugim zemljama širom svijeta i ne plaćaju poreze u RH gdje imaju prijavljeno prebivalište i gdjeim možda stanuje obitelj, ali mene najviše zabrinjava uvođenje i praktična primjena OIB-a. Hoće li se s njegovom primjenom i tome ''stati na rep''?
Hvala svima na nekom mišljenju ili konkretnom prijedlogu.
duspi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 10:41   #257
Evo ti link gdje ti sve pise o tome.
http://www.vlada.hr/hr/content/downl...ile/05-18u.pdf

To ti je jedino i sugurno rijesenje.
Budi sretan da taj ugovor postoji inace bi ti se dohodak 2X oporezivao.
Mozes to napraviti, nemoj odustajati. Moras dobit taj papir u poreznoj upravi gdje radis, sa svim potrebnim pecatima i potpisima. I opet u poreznoj u HR ispunjavati potrebnu dokumentaciju. Tako ces biti oslobodjen poreza sto se tice HR.
To napravis jednom i miran si.
Sretno!
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 10:59   #258
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
ne ulazi
da,tako sam si nešto i mislila. Nego, buni me to što sam pročitala da se dividende ne smatraju dohotkom OSIM onih koji su ostvareni u razdoblju od 2001-2004. Može mi to malo neko pojasnit.?!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 11:06   #259
Vjerojatno su tada dividende bile oporezive. Trebalo bi pogledati Zakon iz tog perioda.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 20:00   #260
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
da,tako sam si nešto i mislila. Nego, buni me to što sam pročitala da se dividende ne smatraju dohotkom OSIM onih koji su ostvareni u razdoblju od 2001-2004. Može mi to malo neko pojasnit.?!
Tak je dividende iz tog perioda su oporezive, 12% poreza na dohodak..imaš to u pilogu od rrif-a od 01/2011
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.