Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2016., 13:56   #2061
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Podaci o stanovništvu derivirani iz spiska ZZO za koje se "uplaćuje" osiguranje ne mogu biti nikakav osnov za procjenu broja prisutnih stanovnika.
Zato što, ako se neka nezaposlena osoba 3 ili vise mjeseci ne javi na zavod za zapošljavanje da mu #udare pečat" automatski biva skinut sa spiska nezaposlenih. Takvih ljudi ima na stotine hiljada.
Stotine hiljada ljudi u BiH nema zdravstveno osiguranje? Zato što im je mrsko doći jednom u 3 mjeseca u zavod za zapošljavanje stotine hiljada ljudi nemaju zdravstveno osiguranje? Jesi li ti normalan?

Pa evo, kao što kolega reće, u Goraždu je više ljudi na spisku ZZO nego što je popisano.
__________________
FBiH 2022--1.869.278 osiguranih lica u ZZO
VegasVic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 14:10   #2062
Quote:
VegasVic kaže: Pogledaj post
Bošnjaci koji žive u RS-u ali u ukolini Goražda popisali su se u RS-u a naravno zdravstveno su osigurani u Goraždu. Isto tako neki koji žive u Goraždu ali i dalje imaju imanja u okolini Goražda (RS) popisali su se u RS-u a osigurani su u Goraždu. To te sve zbunjuje.



Kao što je rečeno, jedan broj Bošnjaka iz RS-a je na zdravstvenom osiguranju u Federaciji.



Dio osiguranika iz TK živi u RS-u.


Gore navedene stvari treba uzeti u obzir ali opet su podaci o broju osiguranika najprecizniji pokazatelj koliko zaista stanovnika živi u BiH.
To što deo muslimana iz RS ima osiguranje u federaciji mizerno je malo,ako neko misli da TK koji je u 2014.god.imao 4069 rodjenih i 3500 umrlih,a u 2015.god,ne više od 3800 rodjenih,ako neko misli da Tk ima 400 000 st.ili više taj je stvarno neozbiljan,koji 447 000,ljudi nemojte se zezati,nismo deca,
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 14:41   #2063
Quote:
gargash kaže: Pogledaj post
To što deo muslimana iz RS ima osiguranje u federaciji mizerno je malo,ako neko misli da TK koji je u 2014.god.imao 4069 rodjenih i 3500 umrlih,a u 2015.god,ne više od 3800 rodjenih,ako neko misli da Tk ima 400 000 st.ili više taj je stvarno neozbiljan,koji 447 000,ljudi nemojte se zezati,nismo deca,
Pa evo kolega COD2 tvrdi da stotine hiljada ljudi nema zdravstveno osiguranje. Znači broj osiguranih po ZZO je minimum minimuma
__________________
FBiH 2022--1.869.278 osiguranih lica u ZZO
VegasVic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 16:51   #2064
Quote:
VegasVic kaže: Pogledaj post
Stotine hiljada ljudi u BiH nema zdravstveno osiguranje? Zato što im je mrsko doći jednom u 3 mjeseca u zavod za zapošljavanje stotine hiljada ljudi nemaju zdravstveno osiguranje? Jesi li ti normalan?

Pa evo, kao što kolega reće, u Goraždu je više ljudi na spisku ZZO nego što je popisano.
Normalan sam, jesi li ti?

Da, stotine hiljada ljudi ne odlaze redovno u lokalne biroe za zapošljavanje i ne ovjeravaju svoje kartice i bivaju brisani sa spiska nezaposlenih i sa biroa.
Ovo nije nikakva minorna pojava, a najviše odgovara vlastima koje na taj način prezentiraju krive podatke o broju nezaposlenih. Ljudi ne odlaze tamo, ne zato što su lijeni, nego zato što od toga nemaju nikakve praktične koristi. Što se tiče zdravstvenog, oni koji nisu redovni i koji izgube status nezaposlene osobe, odlaze po potrebi, prijavljuju se i nastavljaju biti osiguranici u zdravstvu.

Tzv. zavodi za zapošljavanje su protočni bojleri i mjesta uhljebeljnja nekoliko hiljada stranačkih kadrovika, isto kao i zavodi za statistiku. Generalno gledajući, osim stotina nepotrebnih agencija, komora i sl. uhljebničkih ustanova, lokalni zavodi za statistiku, lokalni zavodi za zapošljavanje u glavnom ne ispunjavaju svoje primarne svrhe, osim što za njihovo izdržavanje zaposleni plaćaju namete i kojekakve parafiskalitete poput članstva u komorama, doprinose za zapošljavanje i sl.
Inače ogromna sredstva kojim raspolažu zavodi za zapošljavanje se kanališu podobnim "privrednicima" koji muzu poticaje za zapošljavanje i radnike drže zaposlenima samo dok traje refundacija uplaćnih doprinosa. Čim prestane refundiranje za neku grupu radnika, isti bivaju odjavljeni, zatim se isti javljaju na biro sa kojeg dobijaju naknade za nezaposlenost nekoliko mjeseci. Na njihova radna mjesta uskaču novi za koje se također dobijaju poticaji i tako u krug.
U mojoj opštini unutar jedne iste fabrike egzistiraju četiri firme (u faktičkom vlasništvu člana našeg Predsjedništva) koje su dužne milionske iznose državi za neuplaćene doprinose i poreze.

Što se tiče poticaja za poljoprivredu recimo, ljudi dobiju poticaj, ko fol posade maline i onda više ništa i ne rade i jednostavno puste da propadne sve, ali je bitno da su dobili poticaj, jer se isti isplaćuje (stranačkim ljudima i sl.) po jedinici površine zasađenog prostora, a ne po prinosu koji je ostvario.

Itd. i tako bliže. Ovo navodim samo iz razloga da ti objasnim ono što svaki ćato u kancelariji za zapošljavanje zna vrlo dobro, a to je da je oblast i evidencija raznih zavoda pa i zavoda za zdravstveno osiguranje obična kljuga u kojoj se ne zna ko pije, ali se zna ko plaća. I njihova evidencija ne može biti relevantna za bilo šta, a kamo li za procjenu broja prisutnih stanovnika.

O drugim idiotlucima vezanim za administrativni aparat koji je sam sebi svrha, ne vrijedi trošiti tastaturu.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 21:03   #2065
Gle Bosanaca, i oni sade maline ko i Hrvati i onda baš isto puštaju da im propadnu nasadi!



A za to vrijeme baš isto ko Hrvati zaposle hrpu ljudi u opcini koji obradjuju zahtjeve za nasade malina.

Eh. nisam odavno vidio malinu u trgovini.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 00:50   #2066
Quote:
VegasVic kaže: Pogledaj post
Pa evo kolega COD2 tvrdi da stotine hiljada ljudi nema zdravstveno osiguranje. Znači broj osiguranih po ZZO je minimum minimuma
Svako 2 mjeseca je javljanje. + 14 dana zakasnjenje maks.
Da se ne javljaju je smijesno.
I ko se javlja pola usluga mora da plati.
Ako nemas Zdrastvene ovjerene nece te ni na Hitnu primit.
A da bi je imao ovjerenu moras se na biro javiti
i plus je svaki mjesec u Zdrastvenom zavodu ovjerit.
Ko je Lud da mi je znat da se ne javlja na Biro
i Zdrastvenu da ne ovjerava.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 00:54   #2067
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Gle Bosanaca, i oni sade maline ko i Hrvati i onda baš isto puštaju da im propadnu nasadi!



A za to vrijeme baš isto ko Hrvati zaposle hrpu ljudi u opcini koji obradjuju zahtjeve za nasade malina.

Eh. nisam odavno vidio malinu u trgovini.
A na pijaci.
Znas mi u Bosni dosta na pijaci kupujemo.
I dan danas dok Razni Konzumi sve slabije posluju.
__________________
bunda od nerca
Vizon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 08:30   #2068
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Gle Bosanaca, i oni sade maline ko i Hrvati i onda baš isto puštaju da im propadnu nasadi!



A za to vrijeme baš isto ko Hrvati zaposle hrpu ljudi u opcini koji obradjuju zahtjeve za nasade malina.

Eh. nisam odavno vidio malinu u trgovini.
Pa to su ovi zapadni dušebrižnici uvalili ovim banana državama (Srbija, Hrbatska, BiH itd.) jer poslije toga zemljište ne može sebi doći najmanje 5-6 godina. Ne misliš valjda da je to zato što nas vole?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 09:51   #2069
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Normalan sam, jesi li ti?

Da, stotine hiljada ljudi ne odlaze redovno u lokalne biroe za zapošljavanje i ne ovjeravaju svoje kartice i bivaju brisani sa spiska nezaposlenih i sa biroa.
Imaš li neki link ili bilo kakav drugi dokaz za ovu svoju tvrdnju? Ili je to samo tvoja pretpostavka?

Ja ti evo dajem link koji pokazuje da nisi u pravu:

https://www.zdravstvo-srpske.org/fil...02006_2010.pdf
na stranici 9 kaže da je 2009-te broj osiguranih lica u RS-u 1.025.518 a samo 27.000 onih koji nisu osigurani.

Quote:
treba pomenuti i broj neosiguranog stanovništva u odnosu na ukupan broj registrovanih građana za timove porodične medicine. Prema podacima iz januara 2010. godine ukupno je registrovano 1.052.518 građana, među kojima je samo 27.000 onih koji nisu osigurani, odnosno za koje se ne uplaćuje doprinos
Dakle na milion osiguranih dolazi 26.300 neosiguranih. To je tačan podatak za koji sam ti priložio i link kao dokaz.

Dakle ukupno na nivou BiH ima nekih 80.000 neosiguranih. A ne stotine hiljada kako ti nagađaš.
__________________
FBiH 2022--1.869.278 osiguranih lica u ZZO
VegasVic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 22:59   #2070
Quote:
VegasVic kaže: Pogledaj post
Imaš li neki link ili bilo kakav drugi dokaz za ovu svoju tvrdnju? Ili je to samo tvoja pretpostavka?
Čuj, meni ne trebalu "dokazi" sa Interneta da bih nešto znao. Ja baratam dokazima iz realnog svijeta i života i kad nešto vidim svojim očima, ne moram okolo tražiti potvrdu da sam to vidio.


Quote:
VegasVic kaže: Pogledaj post
Ja ti evo dajem link koji pokazuje da nisi u pravu:

https://www.zdravstvo-srpske.org/fil...02006_2010.pdf
na stranici 9 kaže da je 2009-te broj osiguranih lica u RS-u 1.025.518 a samo 27.000 onih koji nisu osigurani.



Dakle na milion osiguranih dolazi 26.300 neosiguranih. To je tačan podatak za koji sam ti priložio i link kao dokaz.

Dakle ukupno na nivou BiH ima nekih 80.000 neosiguranih. A ne stotine hiljada kako ti nagađaš.
Dokazi? Čiji su to dokazi? Onih agencija o kojim sam ti pokušao objasniti kako rade, ko je u njima zaposlio kadrove, kakvi su to kadrovi i čemu sve to služi?

Bio jedam moj komšija koji je vjerovao u sve što vidi i čuje na TV, kaže: "Jest, istina je. Bilo je na TV-u." U to vrijeme nije bilo Interneta. Od tada je u mom društvu ta rečenica bila antologijska. Bio nam je smiješno koliko obični ljudi vjeruju svemu što neki seratori objavljuju na TV i u novinama. A kavo je danas vrijeme ne bi me čudilo da uz vremensku i biometeorološku prognozu počnu i sa horoskopom i da to ljudi uzimaju zdravo za gotovo.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 11:16   #2071
COD2 je jaran iz sexi krizaljke. Nevjerojatan.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 18:34   #2072
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
http://www.klix.ba/vijesti/bih/ostre...hoda/160116060

Bježimo od realnosti i uzimamo Bošnjacima 10 milijuna eura i dodjeljujemo sebi samima. ha ja, i još toliko na općinskim nivoima.

Mi svoj pos'o.
Plus što je na vidjelo izašlo da vlasti RS lažiraju podatke o podjeli PDV na entitete, pa ispada da RS od ekonomskog sunovrata trenutno izvlaći Federacija, jer "bolji dio BiH" uopšte ne učestvuje u respodjeli na nivou dogovorenih kvota, već je debelo ispod njih, zbog činjenice da im je izvoz u kolapsu.

Na kraju, ako se pokaže istinitom tvrdnja medija kako RS namjerno lažira podatke po pitanju PDV-a, Baja će morati vratiti Federaciji ono što joj pripada, baš kao što je to FBiH morala ultimativno ispoštovati prije par godina na konto RS-a.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 12:51   #2073
A vi se odvojte pa da vas niko ne pljačka.
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 09:35   #2074
U Jajcu egzodus. Samo Župa Podmilačje u proteklih 5-5 godina izgubila oko 600-700 stanovnika. Imala oko 2900, a sada oko 2200.
fredzagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 23:22   #2075
Quote:
gargash kaže: Pogledaj post
A vi se odvojte pa da vas niko ne pljačka.
Cibe! Gledaj svoja posla a ne tudja. Sikter!
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 12:34   #2076
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Cibe! Gledaj svoja posla a ne tudja. Sikter!
Kako je krenulo, lagano će prvo Sarajevo, pa Tuzla i Zenica, a onda i Bihać tražit odvajanje
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 13:38   #2077
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Cibe! Gledaj svoja posla a ne tudja. Sikter!
Čuvaj živce momčino
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 18:45   #2078
@ Plotica je pomahnitao, i osobno vrijedja, za sta bi trebao dobiti bar ukor i karton. Neuljudba se ne tolerira.

PostPostirao/la Jack » 18 apr 2016 14:41
Opcina Kakanj krajem 2014 cirka 2800 Katolika
Opcina Kakanj krajem 2015 cirka 2500 Katolika

1 godina 300 katolika manje

Opcina Bugojno 3800 Katolika krajem 2014
Opcina Bugojno 3620 Katolika krajem 2015

Opcina Zenica

Opcina Vares 2500 Katolika krajem 2014
Opcina Vares 2100 Katolika krajem 2015

Tuzla u 5 godina 3000 katolika manje.Kakanj jedna godina skoro 300 katolika manje.Zenica cirka 300 katolika manje sa 6580 krajem 2014 na 6260 krajem 2015
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 21:06   #2079
Treba EU BH Muslimanima dozvolit da se mogu zaposljavat i putovat bez ograncenja. Treba pomoci tom napacenom narodu da se odseli iz bez perspektivnog kaveza gdje sada zive. Pitanje je od cega uopce i zive?
Abakan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2016., 11:02   #2080
Žive od SADAKE. Svoje vehabi braće iz Katara SA.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:50.