Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2015., 00:11   #81
Quote:
arna kaže: Pogledaj post

Btw, odgojena sam u ateističkom duhu i moji se roditelji još nemreju načudit kada sam to i gdje, pronašla Boga.



.
Kažeš da si pronašla Boga !!?

A čijeg to i kakvog Boga ? Kako znaš da je Bog , a ne neka iluzija ili samozavaravanje.
A možda neki demon

I što sada radiš u vezi s pronađenim Bogom ?
krena is offline  
Old 08.08.2015., 08:32   #82
Pa ja sam samo skeptik. Nema toga u što vjerujem bez sumnje.
__________________
Neka prefora meta šala
Sakat is offline  
Old 08.08.2015., 12:22   #83
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kažeš da si pronašla Boga !!?

A čijeg to i kakvog Boga ? Kako znaš da je Bog , a ne neka iluzija ili samozavaravanje.
A možda neki demon

I što sada radiš u vezi s pronađenim Bogom ?
Ma to se tak veli- da si "pronašao Boga", ono, u nekoj zaboravljenoj ladici ili komodi ...a stvar je samo u tome da sam postala svjesna nekih impulsa unutar sebe i počela ih prihvačati drugačije nego prije, što me dovelo do znatno smirenijeg i slobodnijeg stanja, i načina kako se nosim sa životom.
Kako nisam religiozno opredjeljena ne osjećam se obaveznom slijediti postojeće religijske doktrine, već manirom slobodnog strijelca uzimam od svih nauka ono u čemu se najbolje prepoznajem, i onda to živim.

A što radim u vezi s pronađenim Bogom? Pa moja filozofija je da, obzirom smo svi čestice iste- božje energije, svi sudjelujemo i u stvaranju svog življenja, kako na osobnom, tako i na globalnom nivou. Pa kada znam da sam sama sposobna ali i odgovorna za način kako živim, lakše se nosim s onim da se potrudim promijeniti ono što mogu mijenjati ( a mogu mijenjati samo sebe), da prihvatim ono što ne mogu promijeniti ( druge ljude i okolnosti na koje ne utjećem), a Bogu se molim jedino za blagoslov da to dvoje uvijek razlikujem.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 08.08.2015., 13:16   #84
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. U što vjeruju ateisti, koliko je frakcija u ateizmu, što kako, kada i zašto neko nešto vjeruje, i da li je moguće definirati vjeru u ateizmu, budući da sama riječ A-teizam, negira vjeru u nešto? Postoji li nešto kao Ateist, tj u grubo čovijek koji ne vjeruje u postanak bilo čega, nego samo zna da nešto jest, tj ne prihvaća poznate teze razloga postojanja, bilo po znanstvenom ili religijskom modelu?
Već je netko odgovorio, ali da ponovim ateisti ne vjeruju u postojanje bogova i nadnaravnih bića. Shodno tome ateizam je nevjerovanje u postojanje navedenih. Ateima nije vjerovanje kako takva bića ne postoje.

Svakakve izmišljene "frakcije" ateizma potječu od apologeta koji ateizam žele prikazati kao religiju. A ateizam je samo taj jedan jedini stav - nevjerovanje u bogove. I možeš ga komotono gledati kroz da/ne prizmu - ili jesi ili nisi ateist. Ako jesi, NEMA daljne podjele. Ateiste osim toga ne povezuje ništa, nikakvi rituali, politička uvjerenja, filozofski stavovi, modni ukus... Tko shvati da je ateizam nepostojanje samo jedne određene karakteristike (vjerovanje u boga), shvatiti će i da ne može ateiste grupirati i kategorizirati po nečemu čega - nema.

I molim ne brkati ateiste s antiteistima.

Što koji pojedini ateist vjeruje, e to bi sa svaim pojedinačno moraš vidjeti. Univerzalnog odgovora nema.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Old 08.08.2015., 16:18   #85
Tema je pomalo besmislena. Sama riječ govori - ateisti ne vjeruju u boga niti bogove. Sve ostalo je otvoreno i spektar je šaren. Ateisti nisu zajednica s zadanim vrijenotima pa nemaju frakcija. Ali većina ne vjeruje niti u nikakve druge brojne nedokazive nadnaravne pojave. Neki ne vjeruju niti u predodređenost, sudbinu i slične fatalističke poglede na svijet. U ove zadnje se ubrajam i ja.

Optuživati ateiste za egocentrizam je u najmanju ruku licemjerno od osoba koje vjeruju da bog stvoritelj osobno sluša njihove molitve nerijetko vezanh na trivijalne probleme i njima osobno se obraća, a vidim da ima takvih stavova puno previše. Nerijetko su ateisti po uvjerenju humanisti, što znači da vjeruju u ljudski rod u cjelini i pokušavaju činiti dobro drugima oko sebe. Ateisti se često pouzdaju u razum i znanost i dokaze, u prirodna objašnjenja svijeta oko nas iako nije riječ o pravilu. Ateisti obično cijene osobne slobode iako nisu najčešće teški individulisti odnosno vjeruju da postoje pod nekim uvjetima opći interesi zajednice važniji od osobnih. Ukratko.

p.s. Ateisti najčešće vjeruju i u gramatiku.
Mudskipper is offline  
Old 08.08.2015., 16:26   #86
Dokaz da bog ne postoji (da je izmišljeno) je to da ima ljudske osobine. 'Stvorio' je svijet a naljuti se jer jednu nedelju ne odeš u crkvu.

Kad vidim na televiziji ljude u crkvi uvjek pomislim 'jadni ljudi, vjeruju u gluposti'
nabijemihsve is offline  
Old 08.08.2015., 16:33   #87
Quote:
Mudskipper kaže: Pogledaj post
Tema je pomalo besmislena. Sama riječ govori - ateisti ne vjeruju u boga niti bogove. Sve ostalo je otvoreno i spektar je šaren. Ateisti nisu zajednica s zadanim vrijenotima pa nemaju frakcija. Ali većina ne vjeruje niti u nikakve druge brojne nedokazive nadnaravne pojave. Neki ne vjeruju niti u predodređenost, sudbinu i slične fatalističke poglede na svijet. U ove zadnje se ubrajam i ja.

Optuživati ateiste za egocentrizam je u najmanju ruku licemjerno od osoba koje vjeruju da bog stvoritelj osobno sluša njihove molitve nerijetko vezanh na trivijalne probleme i njima osobno se obraća, a vidim da ima takvih stavova puno previše. Nerijetko su ateisti po uvjerenju humanisti, što znači da vjeruju u ljudski rod u cjelini i pokušavaju činiti dobro drugima oko sebe. Ateisti se često pouzdaju u razum i znanost i dokaze, u prirodna objašnjenja svijeta oko nas iako nije riječ o pravilu. Ateisti obično cijene osobne slobode iako nisu najčešće teški individulisti odnosno vjeruju da postoje pod nekim uvjetima opći interesi zajednice važniji od osobnih. Ukratko.

p.s. Ateisti najčešće vjeruju i u gramatiku.
Tema je potpuno besmislena, izlizana i nepotrebna. Zajedno sa analognim temama tipa "Zašto vjeruju vjernici ?" i slično.
Političko-ideološko napinjanje do pucanja nervnih vlakana...
cestar is offline  
Old 08.08.2015., 22:30   #88
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Razum
Konačno nešto pametno i mudro napisano.

U razum bi svi trebali vjerovati, pa ne bi onda imali toliko DOGMI po cijelom svijetu, i to ne samo sa religijske strane.

Dodati bi trebalo i logiku, kao i matematiku.

Onaj koji se zbilja oslanja na zdrav razum, logiku i matematiku, taj sigurno kroči putem velikih spoznaja, dok oni drugi koji se time ne služe, tonu još dublje u svoje raznorazne fantazije koje nemaju veze ni sa razumom a ni logikom, a tada ni sa objetivnom stvarnošću.

Po meni razum je VRHUNSKO MJERILO, koje ne može biti prevaziđeno. Ako ateisti vjeruju u razum, tada nisu daleko od istine. Dapače!

Zadnje uređivanje civilizacija I : 08.08.2015. at 22:31. Reason: a
civilizacija I is offline  
Old 09.08.2015., 00:19   #89
Quote:
Sakat kaže: Pogledaj post
Kako bi taj dokaz funkcionirao uopće?
isto kao i onaj da postoji

mislim vjerovanje je vjerovanje .. jednostavan pojam .. nedvosmislen .. neznam cemu "dokazivanje" vjere .. ili obrnuto dokazivanje nevjere

besmisleno je dovoditi u pitanje (ne)vjeru .. zivili
F.A.Q is offline  
Old 09.08.2015., 03:34   #90
Quote:
nabijemihsve kaže: Pogledaj post

Kad vidim na televiziji ljude u crkvi uvjek pomislim 'jadni ljudi, vjeruju u gluposti'
Možda su samo skloni tradiciji i druže se na taj i takav način - mir s tobom
martin007 is offline  
Old 09.08.2015., 03:45   #91
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Možda su samo skloni tradiciji i druže se na taj i takav način - mir s tobom
Zapravo, meni je žao djece kojima neki roditelji forsiraju religiju, od malena ih uče religijama, to jest peru im mozak.

Ne znam zašto tema nije zatvorena, ili izbrisana ako se to može. Pitanje je isto kao ovo: Kakvu hranu preferiraju vozači autobusa?
Ateist je definiran kao osoba koja ne vjeruje, a ne vjeruje u boga jednostavno rečeno. Svih 6 stranica ove teme su uzaludne, kao i većina tema u kojima se spominje ateizam. Takve se teme pretvore u razgovor između teista , ateista, deista, panteista i ostalih koji pišu jedno te isto. Na religiji je 10ak ovakvih tema...
liquid112 is offline  
Old 09.08.2015., 04:30   #92
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Zapravo, meni je žao djece kojima neki roditelji forsiraju religiju, od malena ih uče religijama, to jest peru im mozak.
Kao malog ...primili su me u pionire :klap:

U srednjoj školi imao sam predmet , ne izborni :TIPS = teorija i praksa samoupravnog socijalizma

Bilo je zgodno sprdati se s tim :klap:
martin007 is offline  
Old 09.08.2015., 08:43   #93
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Kao malog ...primili su me u pionire :klap:

U srednjoj školi imao sam predmet , ne izborni :TIPS = teorija i praksa samoupravnog socijalizma

Bilo je zgodno sprdati se s tim :klap:

Pioniri su društvena organizacija ljudi. Kao i narodi, izviđači, zborovi, kulturno-umjetnička društva, crveni križ, crveni polumjesec, caritas, udruga za pomoć gladnima Biafre, političke stranke ..... i da ne nabrajam tisuće i tisuće društvenih organizacija u koje se ljudi udružuju od prvih plemena sve do danas.

Jednako tako primili su te i u školu, zbor, katolike, stranku ...... ili bilo koju drugu društvenu organizaciju.

Što se tiče Teorije i prakse socijalističkog samoupravljanja ( skračeno TIPSS) to je bio školski predmet na kojem se učilo o fukcioniranju tadašnjeg društva.

Pametna osoba iz svakog školskog predmeta može puno toga naučiti. Tako je , recimo moj pokojni otac odmah shvatio da će socijalizam propasti ( kćeri, sve je to divno i krasno, ali čistačica ne može upravljati poduzećem ) ja sam naučila kako funkcioniraju poduzeća, kako funkcionira društvo i na čemu se temelji. Zato nisam iznenađena funkcioniranjem demokracije, jer ako čistačica nije mogla upravljati poduzećem još manje može državom.

Na TIPSS-u sam naučila da ni u ludilu ne uzimam kredit u švicarskim francima.

Na vjeronauk nisam išla ali vjerujem da bi i na vjeronauku puno toga naučila.

Za razliku od moje mačke. Nju sam mogla voditi u školu na sve satove, ali ona ne bi naučila ni na jednom ništa.

Ali se barem ne bi sprdala.
mravac8 is offline  
Old 09.08.2015., 09:20   #94
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Možda su samo skloni tradiciji i druže se na taj i takav način - mir s tobom
Za mnoge vrijedi upravo to, slažem se... ne za sve.
cestar is offline  
Old 09.08.2015., 12:21   #95
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pioniri su društvena organizacija ljudi. Kao i narodi, izviđači, zborovi, kulturno-umjetnička društva, crveni križ, crveni polumjesec, caritas, udruga za pomoć gladnima Biafre, političke stranke ..... i da ne nabrajam tisuće i tisuće društvenih organizacija u koje se ljudi udružuju od prvih plemena sve do danas.

Jednako tako primili su te i u školu, zbor, katolike, stranku ...... ili bilo koju drugu društvenu organizaciju.

Što se tiče Teorije i prakse socijalističkog samoupravljanja ( skračeno TIPSS) to je bio školski predmet na kojem se učilo o fukcioniranju tadašnjeg društva.

Pametna osoba iz svakog školskog predmeta može puno toga naučiti. Tako je , recimo moj pokojni otac odmah shvatio da će socijalizam propasti ( kćeri, sve je to divno i krasno, ali čistačica ne može upravljati poduzećem ) ja sam naučila kako funkcioniraju poduzeća, kako funkcionira društvo i na čemu se temelji. Zato nisam iznenađena funkcioniranjem demokracije, jer ako čistačica nije mogla upravljati poduzećem još manje može državom.

Na TIPSS-u sam naučila da ni u ludilu ne uzimam kredit u švicarskim francima.

Na vjeronauk nisam išla ali vjerujem da bi i na vjeronauku puno toga naučila.

Za razliku od moje mačke. Nju sam mogla voditi u školu na sve satove, ali ona ne bi naučila ni na jednom ništa.

Ali se barem ne bi sprdala.
Pristrana si : Nije se moglo birat ...oćeš , nećeš u pionire ...moralo se :klap: moralo se i nosit ta i takva politička obilježja
U organizacije koje si ti nabrojala... ulazilo se dobrovoljno
TIPSS je isto bio ...pokušaj prisine indoktrinacije ...pa je kao takav (kao i sve što se nameće- pod moraš ) bio idealan za sprdnju i samo sprdnju :klap:
Kažu neki da pametan niti na wc,u ne ostane gladan Sad , jel to pamet ili taj i takav želudac ...znam , al neću ti reć :klap:
Zakaj me ne čudi da imaš mačku :klap:
martin007 is offline  
Old 09.08.2015., 13:20   #96
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Pristrana si : Nije se moglo birat ...oćeš , nećeš u pionire ...moralo se :klap: moralo se i nosit ta i takva politička obilježja
U organizacije koje si ti nabrojala... ulazilo se dobrovoljno
TIPSS je isto bio ...pokušaj prisine indoktrinacije ...pa je kao takav (kao i sve što se nameće- pod moraš ) bio idealan za sprdnju i samo sprdnju
Jednako tako ne možeš birat hoćeš li u Hrvate, Srbe, Nijemce, Engleze ......

Jednako tako ne možeš birat hoćeš li se rodit kao katolik, pravoslavac, musliman, budist ......

Isto tako ne možeš birat hoćeš li se rodit u ovoj ili u onoj obitelji, hoćeš li se rodit kao žensko ili muško ....... prije se nije moglo birat hoćeš li se rodit kao kralj, plemić, kmet, rob ......

TIPSS nije bio oblik indokrtinacije već predmet na kojem se učilo o ekonomiji.

Da se se manje sprdao i više slušao i učio nešto bi i naučio.

Ja se, recimo, da sam morala ići na vjeronauk nikako ne bi sprdala iz vjeronauka, već bi nastojala i na njemu nešto naučiti.
mravac8 is offline  
Old 09.08.2015., 13:45   #97
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Jednako tako ne možeš birat hoćeš li u Hrvate, Srbe, Nijemce, Engleze ......

Jednako tako ne možeš birat hoćeš li se rodit kao katolik, pravoslavac, musliman, budist ......

Isto tako ne možeš birat hoćeš li se rodit u ovoj ili u onoj obitelji, hoćeš li se rodit kao žensko ili muško ....... prije se nije moglo birat hoćeš li se rodit kao kralj, plemić, kmet, rob ......

TIPSS nije bio oblik indokrtinacije već predmet na kojem se učilo o ekonomiji.

Da se se manje sprdao i više slušao i učio nešto bi i naučio.

Ja se, recimo, da sam morala ići na vjeronauk nikako ne bi sprdala iz vjeronauka, već bi nastojala i na njemu nešto naučiti.
Pa nisu se ljudi rađali s kapom i maramom na glavi :klap:
A ovdje su te kao malu priključili u te i takve crvene pionire ...da to je baš isto ...zadano ...ko boja kože , nacionalnost ili boja očiju :klap:
Ti me trolaš , kaj ne
Dakle TIPSSS se učio u srednjoj školi ...neki u toj dobi ...imaju razvijen osjećaj za prepoznat nebuloze i karikature :klap:

Da sam morao ići na vjeronauk ...isto bi se sprdao - to imaš u sebi :klap:ili nemaš ...pa misliš da je pametno iz svega nešto naučit ...kako lukavo , oportuno i podanički :klap:
martin007 is offline  
Old 09.08.2015., 14:10   #98
Ateist itekako moze biti spiritualno/emocionalno/energetski jaka osoba, sa enormno visokom razinom emocionalne inteligencije.

Ne treba brkati teizam i ateizam u doslovnom smislu.

A propos paralela, jedan mudar covjek je jednom rekao kako svakom pravom vjerovanju prethodi ateizam.

Pravi ateist vjeruje u svoju shemu koju je skuzio/skuzila sam/a, kako se visi svjetovi i otkrivaju uostalom...

Iz unutra, natrag na unutra, pa kasnije mozda na van ako im ima smisla da se dijeli.

U pukom i primitivnom konceptu ateizma i teizma, koji je odavno kao koorelacija pukog binarnog koda podjeljen i etiketiran kao ima, nema struje, je prebanalno shvacanje istog.

Ateizam je koncept koji utjelovljuje uzasno puno elemenata kako se gleda na svijet i kako se isti pecipipira, isto kao i teizam, isto kao sto i teizam ima puno poddomena kako i sto, tako i ateizam ima takoder.

Najljepse je razgovarati i druziti se sa emocionalno stabilnim i inteligentnim ateistom koji nije divlji ateist i nekakva nesamoshvacena nakupina molekula, vec samosvjesno bice koje misli i promislja, preispituje sve sa smislom.
Garys is offline  
Old 09.08.2015., 20:45   #99
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Sve,sve,ali da ateista može biti ''spiritualna'' osoba.
Pa kad ti to ne kuzis. Nije spiritualna osoba "religijski obavezna" ili/i ukalupljena u nacin i vrstu vjerovanja po katehizmima i ostalim napucima kako, u sto i na koji nacin svoju spiritualnost usmjeriti.

Dakle da, ateist moze biti spiritualna osoba, ne mora nuzno vjerovati kako vjeruje vecina i u sto vecina vjeruje, to ne znaci da nije spiritualna.
Garys is offline  
Old 09.08.2015., 21:30   #100
Quote:
liquid112 kaže: Pogledaj post
Zapravo, meni je žao djece kojima neki roditelji forsiraju religiju, od malena ih uče religijama, to jest peru im mozak.

Ne znam zašto tema nije zatvorena, ili izbrisana ako se to može. Pitanje je isto kao ovo: Kakvu hranu preferiraju vozači autobusa?
Ateist je definiran kao osoba koja ne vjeruje, a ne vjeruje u boga jednostavno rečeno. Svih 6 stranica ove teme su uzaludne, kao i većina tema u kojima se spominje ateizam. Takve se teme pretvore u razgovor između teista , ateista, deista, panteista i ostalih koji pišu jedno te isto. Na religiji je 10ak ovakvih tema...
Zašto tema ne bi odgovorila u ŠTO SVE vjeruju ateisti?

Jer svaki čovjek u nešto vjeruje.

Pa i ateist.

Recimo ateist vjeruje da postoji samo priroda ali ne i Bog, da poslije smrti odlazi u nepostojanje, da je materija izvor našega života, i tako dalje.

Ima se dosta pisati o tome u što veruju ateisti, pa neka se slobodno jave i iznesu svoja vjerovanja. Možda će koja biti i zanimljiva. Dapače!
civilizacija I is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.