Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2015., 12:30   #1
Lightbulb Put sv. Jakova, 30 dana hoda za duhovni preporod

PUT SVETOG JAKOVA 30 dana hoda za duhovni preporod

http://www.jutarnji.hr/put-svetog-ja...porod/1401620/

Uz Jeruzalem i Rim, hodočašće sv. Jakovu u neveliki, samo 150.000 stanovnika, Santiago de Compostelu (Sant Yago, španj. sv. Jakov) treće je najpoznatije među kršćanima. Hodočasnički put sv. Jakova krenuo je u 12. stoljeću, političkim i prosvjetiteljskim mijenama unatoč, do danas se nije ugasio. Posljednjih desetak godina ponovno osiromašen, i inače slabije razvijen španjolski sjever svoj je turizam fokusirao na hodočasnike, više od 200.000 ljudi iz cijelog svijeta prehoda taj put što vodi sjeverno-španjolskim pokrajinama Navarrom, La Riojom, Kastiljom i Leoneom te Galicijom.



netko bio, preporuke, iskustva
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 17:45   #2
Ne bi li ova tema vise pasala na religiji?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 20:08   #3
naslov me ponukao da stavim ovod, no kako nisam često ovdje, prihvačam sugestiju
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:03   #4
malo linkova za detaljniji uvid

- detaljan opis jednog peregrinosima

Put Sv. Jakova – Camino de Santiago
ovo van je štorija o Putu Sv. Jakova …

https://putsvjakova.wordpress.com/



- malo povijesti

Novo svjetsko priznanje "Putu sv. Jakova"

http://www.sibenskefranjevke.hr/inde...putu-sv-jakova



- korisna stranica sa popisom svih alberguesa

http://caminoteca.com/en/
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 17:02   #5
kako me ovaj Put sve više privlači i kako njuškam uokolo gdje, što i kako došao sam do jedne hmmmmmm privlačne ideje

naime, za doči u polaznu točku Saint-Jean-Pied-de-Port, najbliži aerodrom je Lourdes

dakle polazak na Put početi u Lourdesu, ostati dan dva, onda vlakom do Puyoo i busom do Saint-Jean-Pied-de-Port.

po završetku Puta iz Santiago de Compostela spustiti se u Portugal i u Fatimi ostati dan dva.

I nakon svega iz Lisabona doma.



Tako povezati obilazak dva svetišta sa Putem sv. Jakova
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 13:35   #6
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post


Tako povezati obilazak dva svetišta sa Putem sv. Jakova
Fatima je obavezna...

I mene je to držalo, no kako sam sa druge strane (Portugal) došla u de Compostelo, izgubila sam volju kad sam osjetila....hm...

Ima i drugih mjesta za nastajanje žuljeva...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 12:26   #7
FATIMA – LURD – SANTIAGO DE COMPOSTELA

http://www.smokvina.hr/hr/kategorije...sca/fatima-urd

eto, već se turoperateri toga dosjetili
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2015., 13:28   #8
Pare dupe vrte di burgija neće...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 18:57   #9
Jurica na 2700 km dugom hodočašću Svetom Jakovu

http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...8/Default.aspx


Hodočašće poznato kao Put svetog Jakova, ili u originalu Camino Santiago, inače je 800 kilometara duga ruta koja obično počinje u francuskom gradu Saint Jean Pied de Port i završava u Santiago de Compostelu ispred katedrale svetog Jakova, no Jurica je na svoje hodočasničko putovanje odlučio krenuti iz obiteljske kuće u mjestu na domak Splita. I to 1. siječnja, na početku godine, u zimsko doba, što njegovu nakanu čini još zahtjevnijom.

svaka čast i Buen Camino
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 20:14   #10
Smile malo poticaja

Mara Doljak: Hodočastila sam 800 kilometara, nakon desetak dana svi fizički izazovi su nestali

http://www.slobodnadalmacija.hr/scen...ovi-su-nestali

Na pješačenje dugo 800 kilometara svake godine kreće oko 250 tisuća ljudi, a ova poduzetnica zaljubljena u aromaterapiju i duhovni samorazvoj te majka troje odrasle djece tu je odluku donijela na pragu 60. godine, nakon što je vidjela film "Put" s Martinom Sheenom u glavnoj ulozi. Film koji gotovo u cijelosti prati hodočašće po Putu svetog Jakova sutradan je pogledala opet i – pronašla izazov za sebe.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 02:11   #11
Ukoliko nemaš razvijen kritički osvrt spram sebe i oko sebe što te okružuje možeš hodati milion kilometara od toga nema ništa doli samo isrpljivanja organizma koje ima stanovito neko olakšanje tipa trčanja na traci..Zašto hodati po brdima kad možeš u teretanu?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 12:37   #12
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ukoliko nemaš razvijen kritički osvrt spram sebe i oko sebe što te okružuje možeš hodati milion kilometara od toga nema ništa doli samo isrpljivanja organizma koje ima stanovito neko olakšanje tipa trčanja na traci..Zašto hodati po brdima kad možeš u teretanu?
Točno, ukusno i istinski sočno
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 08:48   #13
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ukoliko nemaš razvijen kritički osvrt spram sebe i oko sebe što te okružuje možeš hodati milion kilometara od toga nema ništa doli samo isrpljivanja organizma koje ima stanovito neko olakšanje tipa trčanja na traci..Zašto hodati po brdima kad možeš u teretanu?
U konkretnom primjeru nije bitno hodanje, nego zašto se hoda. Čovjek koji je sposoban da u teretani bude jednako posvećen svrsi gornjeg primjera ni ne treba da hoda jer može da željeno radi neovisno o sadržaju samog čina. Kada nisi dovoljno spreman onda moraš da vježbaš, ili da se "baciš" u stvari koje će te primoravati da vježbaš i time ideš onome čemu stremiš, budući da to ne možeš isključivo vlastitom voljom. Uobičajen je slučaj da nas vanjske okolnosti formiraju neovisno o nama. Ovo je metoda kojom se isti taj potencijal ne pušta da djeluje kroz inerciju nego pokušava preciznije usmjeriti. (druga je stvar šta većina ljudi nije svjesna svrhe određenih rituala nego se radi po navici/obligaciji/nametnutom osjećaju krivnje)
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 11:44   #14
Krećem u nedjelju

razveselila sam se našavši ovu temu, ali vidim da nema konkretnih iskustava forumaša

ako netko uskoro planira ići nek se javi, ja krećem ove nedjelje i rado ću pomoći s informacijama
Sagitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 14:15   #15
Šta ćeš hodati čitavim putem? Meni jedan rođak planira ići
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:08   #16
Odustala prije par godina; prvo moraš biti zaista u dobroj kondiciji, imati vremena i dakako i nešto love (pogotovo ako nisi siguran da ćeš rutu izdržati). A onda sam igrom slučaja završila u Santiagu de Composteli (preko Portugala) i zapravo saznala da nemam potrebe da trajbam noge...

za duhovne potrebe imam druga rješenja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:39   #17
ima svakako ali sa aspekta hodanja, zdravo je to
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 17:07   #18
Quote:
Crveni kaže: Pogledaj post
ima svakako ali sa aspekta hodanja, zdravo je to
Dobro je ako izdržiš ako te izda zdravlje onda si još i bijesan sam na sebe.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 17:09   #19
Odavno sam čuo za to i ponekada mi se čini da je prava promenada na toj stazi...
To hodočašće je jako popularizirao Paolo Coelho. A danas kao da nema toga koji nije bio.

Ove godine je bila jedna moja poznanica koja je redovito slala izvješća na Fejs gdje se nalazi, skupa sa fotkama.

Što me dovodi do pitanja da ako nešto postane super razvikano i ne baš nepoznato ni izolirano, koliko je duhovnosti u tome?
Je li to posebno duhovnije od neke nasumične 30 dana dugačke pješačke rute?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 17:29   #20
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Odavno sam čuo za to i ponekada mi se čini da je prava promenada na toj stazi...
To hodočašće je jako popularizirao Paolo Coelho. A danas kao da nema toga koji nije bio.

Ove godine je bila jedna moja poznanica koja je redovito slala izvješća na Fejs gdje se nalazi, skupa sa fotkama.

Što me dovodi do pitanja da ako nešto postane super razvikano i ne baš nepoznato ni izolirano, koliko je duhovnosti u tome?
Je li to posebno duhovnije od neke nasumične 30 dana dugačke pješačke rute?
Sad se mogu usput vatati i Pokemoni ...
i rasturavati fizička i mentalna konda.

Ima puno toga duhovnije i manje razvikanije - svaki odlazak u prirodu što izaziva određeni fizički napor može postati svojevrsno hodočašće.

Ovo je postao hit kako si dobro rekao.
Mene je i prije odbijalo odlazak u katedralu gdje završava put odnosno camino (koja btw.ima lošu energiju pa sam jedva čekala da izađem van). Ne treba mi taj srednjovjekovni atavizam ...

No, moram priznati da mi je bilo izazovno pentrati se na Sinaj.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.