Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2016., 16:57   #81
Carla

E da, imaš sreće što je tvoja majka postala svjesna problema i počela ga rješavati. Kod mene su u pitanju oboje. To je jedna njihova bračna simbiotska igra, koju podržavaju. Na neki način su razvili ovisnost jedan o drugom i o slici koju odašilju prema van. I to im je postalo jako bitno.



Simptomatično za toksične roditelje, barem po onom što ja iz prve ruke sam osjetila na svojoj koži

-uvijek su u problemima, koje vrlo često generiraju svojim promašenim odlukama. U vezi financija, odnosa s ljudima (uvijek ih neko prevari, iznevjeri,..)

-uvijek su im drugi, za sve probleme krivi

-nikad im dijete nije u fokusu, nikad pa ni na djetetu važnim događajima kao što su matura, maturalno putovanje, svadba djeteta,....takvi događaji ih snervoziraju, na njima moraju biti zbog toga što će selo reći, ali pri tom kipte i na kraju stavljajući sebe u epicentar svakog događaja, pa i tog, eksplodiraju, pri tom upropaštavajući bit hepeninga

-nikad se ne ispričavaju kad zaseru. Čak štoviše, stvaraju zid ispred sebe, tako da se ne usudiš niti prismrdit, a kamoli reći da su oni pogriješili

-brane normalne stvari. Izlaske, imanje dečka, odlaske na ljetovanje,...u nekoj dobi primjerenoj za takove stvari,.....

-očekuju da ništa za sebe ne tražiš, odnosno svaka tvoja potreba ih uzemiruje jer zahtijeva vrijeme, novac

-prema prijateljima se galantni, često pomažu, čak što više, nude se neprimjereno i pretjerano. Time često za sebe u društvu priskrbljuju hvalospjeve i dobivaju aplauz

-uvaljuju ti obaveze i odgovornost koju za svoju dob, ne bi trebala imati. Tipa briga o mlađoj braći, njima samima, ali s patronizirajućom kontrolom odozgo i bujicom kritika, pri tom

-potpuno se bagatelizirajući odnose prema tvom novcu, imovini, vremenu. Smatraju da s tim raspolažu oni kako hoće.




Ovak iz rukava, ali ima toga na vagone,...


Prvo distanaca od njih, jer dok si blizu nisi objektivan u procjeni štetnosti tog odnosa, po sebe. Da osjećati ćeš se kao ovisnik, kojem treba olakšanje, treba ti da te vole, ali treba izdržati i na tom razdvajanju INZISTIRATI.

ONI-roditelji, ako postoji ikakav mali skriveni plamićak emocija, prema djetetu, moraju učiniti prvi korak i prići djetetu.

Biti spremna na scenario da se to možda nikada neće dogoditi.


Sretno autorici
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 17:35   #82
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Carla

E da, imaš sreće što je tvoja majka postala svjesna problema i počela ga rješavati. Kod mene su u pitanju oboje. To je jedna njihova bračna simbiotska igra, koju podržavaju. Na neki način su razvili ovisnost jedan o drugom i o slici koju odašilju prema van. I to im je postalo jako bitno.



Simptomatično za toksične roditelje, barem po onom što ja iz prve ruke sam osjetila na svojoj koži
Moji su se razveli kad sam bila klinka, mislim da je to dosta pomoglo u cijeloj priči. Kod tebe je to teško, ako ne i nemoguće, baš zbog te simbioze i zbog toga što su skupa. Jako tužno, ali što možeš. Sigurno imaš još hrpu ljudi koji te vole, pa je malo lakše, iako to nije ta vrsta ljubavi.

Ovo boldano - dosta toga prepoznajem!

Također želim sreću autorici jer uopće nije u zahvalnoj situaciji, osim ako shvati da ne može promijeniti nikoga osim sebe i da će u tom procesu postaviti neke nove obrasce prema svojim toksičnim starcima.
Carla Marx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 18:26   #83
Vjerujem da ti je žao mame, ali tvoj otac je njezin odabir, ne tvoj. Ona je imala svoje razloge zašto je ostala s njim, zašto se tako postavila, trpila. Ti imaš pravo na svoje odabire. I to bez osjećaja grižnje savjesti.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 20:18   #84
Quote:
Mamekica kaže: Pogledaj post
Carla

E da, imaš sreće što je tvoja majka postala svjesna problema i počela ga rješavati. Kod mene su u pitanju oboje. To je jedna njihova bračna simbiotska igra, koju podržavaju. Na neki način su razvili ovisnost jedan o drugom i o slici koju odašilju prema van. I to im je postalo jako bitno.



Simptomatično za toksične roditelje, barem po onom što ja iz prve ruke sam osjetila na svojoj koži

-uvijek su u problemima, koje vrlo često generiraju svojim promašenim odlukama. U vezi financija, odnosa s ljudima (uvijek ih neko prevari, iznevjeri,..)

-uvijek su im drugi, za sve probleme krivi

-nikad im dijete nije u fokusu, nikad pa ni na djetetu važnim događajima kao što su matura, maturalno putovanje, svadba djeteta,....takvi događaji ih snervoziraju, na njima moraju biti zbog toga što će selo reći, ali pri tom kipte i na kraju stavljajući sebe u epicentar svakog događaja, pa i tog, eksplodiraju, pri tom upropaštavajući bit hepeninga

-nikad se ne ispričavaju kad zaseru. Čak štoviše, stvaraju zid ispred sebe, tako da se ne usudiš niti prismrdit, a kamoli reći da su oni pogriješili

-brane normalne stvari. Izlaske, imanje dečka, odlaske na ljetovanje,...u nekoj dobi primjerenoj za takove stvari,.....

-očekuju da ništa za sebe ne tražiš, odnosno svaka tvoja potreba ih uzemiruje jer zahtijeva vrijeme, novac

-prema prijateljima se galantni, često pomažu, čak što više, nude se neprimjereno i pretjerano. Time često za sebe u društvu priskrbljuju hvalospjeve i dobivaju aplauz

-uvaljuju ti obaveze i odgovornost koju za svoju dob, ne bi trebala imati. Tipa briga o mlađoj braći, njima samima, ali s patronizirajućom kontrolom odozgo i bujicom kritika, pri tom

-potpuno se bagatelizirajući odnose prema tvom novcu, imovini, vremenu. Smatraju da s tim raspolažu oni kako hoće.




Ovak iz rukava, ali ima toga na vagone,...


Prvo distanaca od njih, jer dok si blizu nisi objektivan u procjeni štetnosti tog odnosa, po sebe. Da osjećati ćeš se kao ovisnik, kojem treba olakšanje, treba ti da te vole, ali treba izdržati i na tom razdvajanju INZISTIRATI.

ONI-roditelji, ako postoji ikakav mali skriveni plamićak emocija, prema djetetu, moraju učiniti prvi korak i prići djetetu.

Biti spremna na scenario da se to možda nikada neće dogoditi.


Sretno autorici
jako dobro napisano. čitala sam nekoliko puta, kao da sam ja pisala.
Da bar postoji neka support grupa djeca otrovnih roditelja, puno bi mogli olakšati jedni drugima savjetom ili iskustvom, ili samo da osjetiš da nisi jedini..
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 21:26   #85
Ne bi htjela privatizirati temu, ali jedna važna stvar o toksičnim roditeljima i putu ozdravljenja je jako bitna.

Neko je baš nedavno napisao kako postoji samo bezuvjetna ljubav roditelja prema djetetu, malom recimo. Totalno netočno. Bezuvjetna može biti samo djetetova ljubav prema roditelju. Do koje mjere dijete može imati razumijevanja i opravdanja za roditelja i njegove probleme i posljedičnog dinajla za štetnost tog odnosa po sebe je nevjerojatna.

Ja sam nakon svega i svačega završila kod psihoterapeuta. I to ponajviše zbog bračnih problema. Ja sam očekivala kao i svako ko dopelja svog bračnog druga na bračno savjetovanje da terapeut promijeni onog drugog u paru. Jer on je vaki, naki, jer ja sam njemu ovo i ono , bezgranično, a on to koristi, nevidi, nečuje,.......

Ispostavilo se da sam ja osoba koja ne zna postaviti granice, što se posljedično preslikalo na izbor partnera, odnose u nekoj novo stvorenoj obitelji,.... i kad smo došli do roditelja,.....vau,....što je to,..........uh

Ma svjestan si ti toga svega na nekoj emotivno-tjeskobno-nešto nije u redu-anksioznoj razini, ali cijelo vrijeme si uvjeren da ti nekom svojom radnjom uzrokuješ, barem doprinosiš stalnom vrtlogu u koji si uvučen. Pre blizu si i ne vidiš jasno, ko da si ubačen u nekakav pjenušac, pa su mjehurići stalno oko tebe, ko smetnje na radiju, stalno nešto krči, ali se trudiš čuti nešto tiho iz daljine. Tako nekako.

Brata su razdvojili od mene favorizirajući ga. Kupujući ga. Zanimljivo, nikad nisam bila na to ljubomorna. Bila sam svjesna što mu čine i da to neće završiti dobro. Brinula sam se o njemu, dok u jednom momentu, čak nisam doživjela od njega neki otpor. Bio je mlađi, nije kužio i pustila sam ga. Otišla, da sebi izborim neke bolje pozicije i budem spremna kad za to dođe vrijeme.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:32   #86
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Zdravoseljački rečeno, isto si kriv, krao ili držao vreću. Majka je modelirala ponašanje djece hodajući na prstima oko oca i ne znajući mu se suprostaviti i to radi i dan danas prenoseći autorici očeve zahtjeve.
Kako vi lako osuđujete ljude ovdje. Kao da nikada niste vidjeli žene (pogotovo u starijim generacijama) koje su odgajane patrijarhalno i željele su drugačije, nikada to glasno rekle nisu, željele ali nisu mogle, znale kako.

Savjetovati da se odrekne majke umjesto da ju pokuša shvatiti. Strašno. Kao da je majka susjeda.

I čisto informacije radi, ja sa svojim ocem nemam kontakt već skoro 10 godina. Prosto sam ga otkantala. Ne osjećam nikakve emocije prema njemu. Majka je nešto drugo i za nju bi bilo teže i daleko drugačije da kažem "Kriva si, zapostavljaš me, idiot si, kreten:" Bez da pokušam shvatiti.

Majka mi je jedno, otac drugo. I nikada isto. Nije ni po prirodi ni po emocijama. Neka oprosti muški dio foruma.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:43   #87
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Kako vi lako osuđujete ljude ovdje. Kao da nikada niste vidjeli žene (pogotovo u starijim generacijama) koje su odgajane patrijarhalno i željele su drugačije, nikada to glasno rekle nisu, željele ali nisu mogle, znale kako.

Savjetovati da se odrekne majke umjesto da ju pokuša shvatiti. Strašno. Kao da je majka susjeda.

I čisto informacije radi, ja sa svojim ocem nemam kontakt već skoro 10 godina. Prosto sam ga otkantala. Ne osjećam nikakve emocije prema njemu. Majka je nešto drugo i za nju bi bilo teže i daleko drugačije da kažem "Kriva si, zapostavljaš me, idiot si, kreten:" Bez da pokušam shvatiti.

Majka mi je jedno, otac drugo. I nikada isto. Nije ni po prirodi ni po emocijama. Neka oprosti muški dio foruma.
Izgleda da ovdje jedino ti osuđuješ

I ne shvaćaš ono što bi trebala shvatiti (mnogi su rekli u svojim postovima).
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:47   #88
Pa? Moram li se slagati sa ostalima?

Ne osuđujem, konstatujem težinu odbacivanja majke i šok da se tako nešto savjetuje.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:47   #89
" željele su drugačije, nikada to glasno rekle nisu, željele ali nisu mogle, znale kako."

eto kako malo treba da se nekoga izuzme od odgovornosti

i to jos nisu rekle, ali su zeljele, jako su zeljele, vidjela im se zelja u ocima
a bog te...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:49   #90
Prouči se malo prošlost, odgoj, položaj žena sve donedavno, brakovi, odnosi i svašta još nešto, pa onda psihologija i odbacivanje majke.

Onda nakon svega toga u nju pokaže prstom pa kaže, odbaci je.

Ako je nešto nejasno ok, meni nije.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:51   #91
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Pa? Moram li se slagati sa ostalima?

Ne osuđujem, konstatujem težinu odbacivanja majke i šok da se tako nešto savjetuje.
Ne trebaš se slagati s ostalima. Trebaš razumijeti

Onda ne bi bilo šoka
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:54   #92
Te stvari se ne trudim razumijeti samim tim što mi je majka jedno, svi drugi ljudi drugo.

Ne tražim da ostali razumiju moje mišljenje. Ja sam ga ovdje iznijela, neka autorica opet radi po osjećaju.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:58   #93
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Te stvari se ne trudim razumijeti samim tim što mi je majka jedno, svi drugi ljudi drugo.

Ne tražim da ostali razumiju moje mišljenje. Ja sam ga ovdje iznijela, neka autorica opet radi po osjećaju.
Ja recimo ne razumijem zašto radiš razliku između majke i oca, po spolu i ispričavaš se muškim forumašima?
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:07   #94
To nije tema topica
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:13   #95
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
To nije tema topica
Zapravo je. Moguće da si zato to navela

Zadnje uređivanje Notfunny : 25.08.2016. at 12:25.
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:20   #96
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Te stvari se ne trudim razumijeti samim tim što mi je majka jedno, svi drugi ljudi drugo.

Ne tražim da ostali razumiju moje mišljenje. Ja sam ga ovdje iznijela, neka autorica opet radi po osjećaju.
Bezvezarija...postoje tolike toksicne majke koje su unistile svoju djecu da je to strasno. Mama..tata...votever ako je govno....govno je!
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:22   #97
Quote:
Notfunny kaže: Pogledaj post
Ti si to uključila u temu.
Uključila ali dovoljno samo za temu. Ne sada da zalazim u to.

Toksične majke... Da. Ali daleko ih je manje nego očeva i sve one su mahom ovisnice ili mentalno poremećene.

Sve ostale su zastrašene, ne znaju. Sve one koje čine slično kao njena.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 12:31   #98
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Uključila ali dovoljno samo za temu. Ne sada da zalazim u to.
Ispravila sam upis da bude točniji

Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Toksične majke... Da. Ali daleko ih je manje nego očeva i sve one su mahom ovisnice ili mentalno poremećene.
Svašta.

Za razliku od očeva?


P.S. Imam frendicu koja kaže - kada se mamu oslovljava sa majka, u tom odnosu nešto ne štima
Samo prenosim

Zadnje uređivanje Notfunny : 25.08.2016. at 12:52.
Notfunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:00   #99
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Te stvari se ne trudim razumijeti samim tim što mi je majka jedno, svi drugi ljudi drugo.

Ne tražim da ostali razumiju moje mišljenje. Ja sam ga ovdje iznijela, neka autorica opet radi po osjećaju.
a ti si nekakvo bozansko bice, pa tvoja misljenja nisu podlozna raspravi?
samo ti mozes doci negdje, ostaviti kup svoga "misljenja" i otplahutati dalje?

imamo u povijesti i pobune robova, seljacke bune, radnicke strajkove i proteste, feministicku borbu za prava...
ali eto, sto bi jedna majka mogla ikad poduzeti??
uzmi samo slucaj kao onaj poznati fritzl - netko zaista misli da majka nije sve te godine nista primijetila, znala i mogla poduzeti??
jer, majka je majka...
po defaultu i po definiciji patnica, bez vlastitog sadrzaja, sposobnosti i volje i odgovornosti
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 13:09   #100
Da. Božansko sam biće

I da, sa odnosom mene i moje MAJKE nešto ne štima
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.