Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2016., 11:26   #1
Imam li pravo na lakše radno mjesto

Molim za savjet!! Zanima me da li imam pravo i kakve su mi šanse da dobijem pozitivan odg.iz HZMO za lakše radno mjesto.Da li uopće pokušam? Imam 33 god.Radim u državnoj firmi,fizički posao.Moje tegobe počinju prije 7 god.sa kralješnicom, a prije 6 god.s teškim napadajima panike.Prošlu godinu pronađene lezije na mozgu. Dijagnoze: 1) Demijelinizacijska bolest središnjeg živčanog sustava-nespecificirana 2)Anksioznost;depresivni poremećaj sa paničnim atakama 3)LS kralješnica-trup L3 derzoponiran na L4,L4 na L5,u razini L4L5 lezija analusa desno.Srednje teška kronična neuralna lezija S1 obostrano,naglašenije desno, L5 obostrano naglašenije desno. O kvaliteti života da niti ne pričam...od bolova do napadaja panike do "ringišpilja" u glavi,vrti,vrti i vrti !! Stalna bolovanja. Redovito trošim terapije koje mi prepisuju specijalisti. Ali nikad nije kao što je nekad bilo. Stalno loše. S time da za lezije lijeka nema osim vitamina B12 i D vitamina kojeg sada imam u krvi dovoljno. Savjet neurologa- tvrtkova !
marmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 13:01   #2
to ti je više pitanje za liječnike nego za pravo.
Ovisi o procjeni liječnika.
Ne znam sad točnu proceduru, ali tebe i poslodavac može poslati na provjeru radne sposobnosti.
Pa ako se pokaže da zbog zdravstvenih razloga ne možeš raditi na tom radnom mjestu na kojem radiš , može ti, ako postoji mogućnost, dati lakše radno mjesto.
Ali samo ako to lakše radno mjesto postoji. (to ti znaš ako postoji tu gdje radiš).
Ako ne postoji, ne mogu ga izmisliti.
S obzirom da radiš u državnoj firmi , imate sigurno kolektivni ugovor, pa si tamo pročitaj što piše za slučajeve poput tvoga.

Osobno, znam za slučaj da su jednoj ženi pomogli u državnoj firmi gdje je radila . (sad je već u mirovini).
Ne u smislu lakšeg radnog mjesta, jer takvo nisu imali , nego su joj skratili radno vrijeme.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 13:58   #3
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
to ti je više pitanje za liječnike nego za pravo.
Ovisi o procjeni liječnika.
Ne znam sad točnu proceduru, ali tebe i poslodavac može poslati na provjeru radne sposobnosti.
Pa ako se pokaže da zbog zdravstvenih razloga ne možeš raditi na tom radnom mjestu na kojem radiš , može ti, ako postoji mogućnost, dati lakše radno mjesto.
Ali samo ako to lakše radno mjesto postoji. (to ti znaš ako postoji tu gdje radiš).
Ako ne postoji, ne mogu ga izmisliti.
S obzirom da radiš u državnoj firmi , imate sigurno kolektivni ugovor, pa si tamo pročitaj što piše za slučajeve poput tvoga.

Osobno, znam za slučaj da su jednoj ženi pomogli u državnoj firmi gdje je radila . (sad je već u mirovini).
Ne u smislu lakšeg radnog mjesta, jer takvo nisu imali , nego su joj skratili radno vrijeme.
Hvala na odg. Pogotovo na ovom zadnjem,jer me interesiraju druga iskustva. Ma lakše radno mjesto postoji,ja to znam;samo je pitanje da li ću ga dobiti. Moj koordinator želi papir,a onda će odlučiti šta dalje. A ravnatelj ne pita za bolovanje,jer je nas previše u firmi da se on brine za bolovanja.Sva bolovanja su opravdana,pogotovo moje! Nova sam na forumu.... pa gdje da kopiram svoj post za detaljnije odg. Na temu "zdravlje" ?
marmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 15:31   #4
Ostavi post ovdje. Možda ti se javi i još netko s iskustvom.
Čisto sumnjam da će ti se javiti zaista netko tko radi na tim procjenama u HZMO-u ili HZZO-u. al možda se javi netko tko ima sličnu situaciju.
Nisam baš sigurna da se na podforumu zdravlje javljaju liječnici, više ljudi koji imaju probleme pa izmjenjuju iskustva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 15:54   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ostavi post ovdje. Možda ti se javi i još netko s iskustvom.
Čisto sumnjam da će ti se javiti zaista netko tko radi na tim procjenama u HZMO-u ili HZZO-u. al možda se javi netko tko ima sličnu situaciju.
Nisam baš sigurna da se na podforumu zdravlje javljaju liječnici, više ljudi koji imaju probleme pa izmjenjuju iskustva.
Hvala. Pitat cu u podforumu zdravlja ima li neko iste tegobe,te kako dalje ??? Jer ja stvarno neznam...
marmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 16:11   #6
Koliko je meni poznato imaš pravo i na rad od 4 sata dnevno(umjesto redovnih 8)...Mislim da to zakon omogućuje ako je obavljena procjena radne sposobnosti...
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 10:30   #7
Ako je radniku kojemu se zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti HZMO priznao pravo na invalidsku mirovinu, po rješenju bi trebalo biti doneseno novo rješenje o iznosu mirovine i početku isplate, poslodavac dužan naći lakše radno mjesto iako u rješenju to nije naznačeno.
Poslodavac je državni, brodogradilište, radnik radi na teškim fizičkim radovima.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 20:25   #8
Quote:
marmela kaže: Pogledaj post
Molim za savjet!! Zanima me da li imam pravo i kakve su mi šanse da dobijem pozitivan odg.iz HZMO za lakše radno mjesto.Da li uopće pokušam? Imam 33 god.Radim u državnoj firmi,fizički posao.Moje tegobe počinju prije 7 god.sa kralješnicom, a prije 6 god.s teškim napadajima panike.Prošlu godinu pronađene lezije na mozgu. Dijagnoze: 1) Demijelinizacijska bolest središnjeg živčanog sustava-nespecificirana 2)Anksioznost;depresivni poremećaj sa paničnim atakama 3)LS kralješnica-trup L3 derzoponiran na L4,L4 na L5,u razini L4L5 lezija analusa desno.Srednje teška kronična neuralna lezija S1 obostrano,naglašenije desno, L5 obostrano naglašenije desno. O kvaliteti života da niti ne pričam...od bolova do napadaja panike do "ringišpilja" u glavi,vrti,vrti i vrti !! Stalna bolovanja. Redovito trošim terapije koje mi prepisuju specijalisti. Ali nikad nije kao što je nekad bilo. Stalno loše. S time da za lezije lijeka nema osim vitamina B12 i D vitamina kojeg sada imam u krvi dovoljno. Savjet neurologa- tvrtkova !
Ako postoji raspoloživo mjesto, imaš pravo.
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.