Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2016., 17:33   #21
Quote:
NotSure kaže: Pogledaj post
Prvi financijski promašaj


Drugi


Treći


Spasio bi te
Oplaka sam.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 17:44   #22
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Dobro, dogodilo se da su komunisti nacionalizirali dosta ljudi koji su imali dosta toga, no eto i to se vratilo dobrim dijelom i vraca se i dalje.
Ma vratilo se k..c.
Dali su obveznice i kvadrat stana za 150 eura. To su dali. A i to daju teeeeškom mukom, prije čekaju da svi pomru. I dalje zaštićeni najmoprimci u tuđim stanovima dakle ne može pravi vlasnik u stan. I dalje smo po tom pitanju u jugoslaviji a kad vidiš maršalov trg onda ti je sve jasno.


Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A komad zemlje pa i da je 100x100 metara je ipak bolje imat. Bar si zasadis krumpir i luk ako je rat i napravis neku baraku da prezivis u njoj.
Ko ima u Zagrebu mini traktor i koji uzgaja i ore zemlju -niko. Ne budeš valjda štihao zemlju 100x100.
u slučaju sr..nja po tebi bi svi pomrli u gradovima, mislim da se to još nije desilo do sad. Uvijek je tu caritas, razne pomoći itd..
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:06   #23
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
U rat niti ja nevjerujem, ali za 10 godina se svašta može dogoditi, pa me čisto informativno zanima što ako zarati.
Najbolje je gledati što je najcrniji scenarij po tebe a ne po banku, tako ćeš se pripremiti.
Pretpostavljam i dalje budeš vraćao kredit, ako ga ne vratiš ili izgubiš posao uzet će ti banka stan.
Jel kad banku bilo briga zašto ti ne možeš vratiti kredit..Eventualno država može donijeti zakon za odgodu od npr. godinu dana prije nego šta nastaviš plaćati rate kredita. Ako ih ne budeš plaćao uzet će ti od plaće i sad imaju osiguranja ako ostaneš bez posla i ostat ćeš bez stana.
Banka će kasnije prodati taj stan nekom drugom
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:36   #24
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Pozdrav forumšice i forumaši,

Imam jedno pitanje za sve vas, ali prvo moja priča tj. ideja.

Naime, imam 26 godina, oženjen i imam stan kojeg sam kupio na kredit od 30 godina, preostalo mi je još 28 godina otplate. Rata mi je 360€.
S obzirom na moja dosta visoka primanja i dobre rodbinske odnose(potencijalni sudužnici, jamci) imam mogućnost da podignem još jedan kredit.
Planiram kupiti stan u centru grada (Rijeka) do 40 m2 i 50 000 €, potom ga preko raznih kanala iznamljivati ( airbnbn, booking....), što turistima, studentima, poslovnjacima.
Taj kredit bi isto bio na 30 godina, ali sav novac koji bi zaradio više bi uplaćivao u kredit, jer nekad mi neće ići dobro, a rata bi mi potencijalno bila visoka da sam uzeo kredit od manje godina. Zato idem na manju ratu a sav višak uplaćivao bi u kredit.
Nemam neke milijunaške ideje da preko noći zgrnem neku lovu, naprosto, zadovoljio bi se da samo platim troškove tog stana( kredit, režije...).

Ali mene nešto muči i zato sam se javio vama ovdje.
Što ako se jebeni rat dogodi za 5 ili 10 godina, jer sa Rusijom na granici sa EU i nije baš bajno, a još i naša Kolinda čini sve da bi se stanje zaoštrilo (namjerno ili ne).

Dakle, kako bi taj rat utjecao na moj kredit (u €), dali bi to sve za mene bilo povoljno ili bi ja bio taj koji bi popiisio na kraju. Kako bi kamata utjecala na moj kredit?

Ili kako bi raspad monetarne unije utjecao na euro, i kako bi potencijalna konverzija izgledala?

Unaprijed zahvaljujem


Mislim da je veliki rizik i opterecenje od dva dugorocna kredita na 30 god .
Ako ces drugu nekretninu iskljucivo financirat iz kredita onda je to suludo ,obicno se isplati jedna pa se uzima druga .A uzimat 50k na 30g ,oprosti neshvatljivo mi je .
Jesi li razmisljao sta ako ostanes bez posla ,nedaj boze zdrastveni problemi i sl?
30g ej .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:44   #25
Uzmi kunski kredit. Pokušaj i postojeći kredit reprogramirat u kuniće.
Za 5% vrijednosti ukupnog uloga kupi zlatninu.

Obzirom da bi mogući rat s Rusijom značio vrlo vjerojatnu upotrebu nuklearnog naoružanja ne bi bilo loše kupiti proteinske pločice, flaširanu vodu i konzerve.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:55   #26
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Mislim da je veliki rizik i opterecenje od dva dugorocna kredita na 30 god .
Ako ces drugu nekretninu iskljucivo financirat iz kredita onda je to suludo ,obicno se isplati jedna pa se uzima druga .A uzimat 50k na 30g ,oprosti neshvatljivo mi je .
Jesi li razmisljao sta ako ostanes bez posla ,nedaj boze zdrastveni problemi i sl?
30g ej .
I meni se to čini prilično kockanje.Da je isplatio ovaj prvi onda ok, ali ulaziti u dva kredita je prilično kompliciranje života.
__________________
#ho ho ho
xfairguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 23:42   #27
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Što ako se jebeni rat dogodi za 5 ili 10 godina, jer sa Rusijom na granici sa EU i nije baš bajno,
prodaš tu nekretninu u ratnoj zoni i od tog novca ideš u migraciju, pravac Đermani ili JuEsendEj... ko i ovi Sirijci prošle godine

tako nam barem mediji kažu, na retoričko pitanje odakle im lova, tisuće eura, za puste "ekskurzije" raznim prijevoznim sredstvima po Mediteranu i Europi.

prodali kuće i stanove u Homsu i Alepu
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 07:07   #28
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Mislim da je veliki rizik i opterecenje od dva dugorocna kredita na 30 god .
Ako ces drugu nekretninu iskljucivo financirat iz kredita onda je to suludo ,obicno se isplati jedna pa se uzima druga .A uzimat 50k na 30g ,oprosti neshvatljivo mi je .
Jesi li razmisljao sta ako ostanes bez posla ,nedaj boze zdrastveni problemi i sl?
30g ej .
Prvo zatvarati postojeći kredit bi bilo suludo, jer prvo neću imati od života ništa ,jer ću sve novce uplaćivati u kredit i to će trajati sigurno 20 godina .
Pa ne planiram ja vraćati taj drugi kredit, ako se to dogodi par mjeseci za redom, taj stan bih odmah išao u prodaju. On bi sebe sam morao isplatiti.
Ako imam neki višak radije bih ga uplaćivao u taj drugi manji (40 -45k) i eventualno zatvorio u roku od 10 godina.
A ako se razbolim nedajbože ili ako firma propadne nedajbože 😃 svejedno će netko drugi plaćati stan. Ili ću ja u manji stan a veliki prodati ili dati u najam. Mogao bih ga i prodati jer je na dobroj lokaciji i sa viškom novaca otplatiti manji stan.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
seki90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 08:56   #29
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Prvo zatvarati postojeći kredit bi bilo suludo, jer prvo neću imati od života ništa ,jer ću sve novce uplaćivati u kredit i to će trajati sigurno 20 godina .
Pa ne planiram ja vraćati taj drugi kredit, ako se to dogodi par mjeseci za redom, taj stan bih odmah išao u prodaju. On bi sebe sam morao isplatiti.
Ako imam neki višak radije bih ga uplaćivao u taj drugi manji (40 -45k) i eventualno zatvorio u roku od 10 godina.
A ako se razbolim nedajbože ili ako firma propadne nedajbože 😃 svejedno će netko drugi plaćati stan. Ili ću ja u manji stan a veliki prodati ili dati u najam. Mogao bih ga i prodati jer je na dobroj lokaciji i sa viškom novaca otplatiti manji stan.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 09:22   #30
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
Prvo zatvarati postojeći kredit bi bilo suludo, jer prvo neću imati od života ništa ,jer ću sve novce uplaćivati u kredit i to će trajati sigurno 20 godina .
Pa ne planiram ja vraćati taj drugi kredit, ako se to dogodi par mjeseci za redom, taj stan bih odmah išao u prodaju. On bi sebe sam morao isplatiti.
Ako imam neki višak radije bih ga uplaćivao u taj drugi manji (40 -45k) i eventualno zatvorio u roku od 10 godina.
A ako se razbolim nedajbože ili ako firma propadne nedajbože �� svejedno će netko drugi plaćati stan. Ili ću ja u manji stan a veliki prodati ili dati u najam. Mogao bih ga i prodati jer je na dobroj lokaciji i sa viškom novaca otplatiti manji stan.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk


Hm da li ti kuzis da ti imas kamatu ?Ti si platio stan xxxk uzevsi novac od banke ti ces banci vratit xxxk plus xxxk kamate za 30 il 20 god vjerovatno duplo ,e sada da li ces ti taj stan-nove moc prodat za taj novac koji dugujes banci i da li ce ti sta ostat uopce ?Uzet stambeni kredit na 30 god ja mislim da je suludo ,a onda jos jedan a spominjes nekakve suduznike ,jamce ,znaci da nisi financijski sposoban za podnjeti dva kredita nego pored jednog duga ides u jos jedan naravno s kamatom .
E sada ovo je samo moje razmisljanje ja nikada nebi ulazila u tako dugi kredit opcenito meni to nije investicija. To da ti imas 50k gotovine pa razmisljas da kupis jedan stan za gotovinu ili investiras u fondove /market ili sl stavis u bilo sto da ti donosi prihode to je ok ,ali ti ulazis u jos jedan kredit + kamata ? hell no
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!

Zadnje uređivanje spalatinaS : 13.12.2016. at 09:38.
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 10:21   #31
Quote:
seki90 kaže: Pogledaj post
A ako se razbolim nedajbože ili ako firma propadne nedajbože 😃 svejedno će netko drugi plaćati stan.
:klap:...naš mentalitet
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 12:12   #32
To je tipican Hrvat.Vjerovatno u minusu do kraja, ima jedan kredit za stan na 30 godina, on bi kupio jos jedan koji bi #sam sebe otpacivao", a ak zaskripi nebi vise to placao, netko ce vec placati prepustit ce ga on dalje.

MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 14:56   #33
Znaci cijela teza investicije mu je kriva.

On misli da ako uzme stan, bude ga iznajmio i onda ce od mjesecnog najma on s time isplacivati kredit. Znaci stan ce sam sebe isplatiti. A ako nesto zapne, banka uzme stan ili koja vec kombinacija.

Da je to tako, onda bi mi svi imali i po 10 i vise stanova, koji bi sami sebe isplacivali, a ako ne moze onda banka uzme stan. Ne radim nista, sjedim doma, i za 20-30 godina sam vlasnik 10 stanova. No, to tako ne ide...i to tak one ide apsolutno nigdje u svijetu.

Ako uzmes kredit na puni iznos stana, onda ti mjesecna rata puno vise premasuje to sto bi ti stanar mjesecno placao.

Ako uzmes kredit da mjesecna rata bude konkurentna cijeni iznajmljivanja slicnih stanova na trzistu, onda moras dati neki polog za kredit, odnosno udio/ucesce. Znaci recimo za stan od 50 tisuca EUR-a, das 20 tisuca EUR-a u cashu a 30 tisuca uzmes na kredit.

Sto znaci da prvo moras imati tih 20 tisuca EUR

Zato i u biznisu kazu da je najteze zaraditi prvi milion. Jer iako ti imas odlicnu ideju tesko je skupiti pocetni kapital. Iz tog razloga, mnogi ulaze u razno razna partnerstva (angel investors) koji ulazu svoj kapital u tvoju ideju/firmu ali s time su i cesto vecinski vlasnici firme.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:01   #34
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znaci cijela teza investicije mu je kriva.

On misli da ako uzme stan, bude ga iznajmio i onda ce od mjesecnog najma on s time isplacivati kredit. Znaci stan ce sam sebe isplatiti. A ako nesto zapne, banka uzme stan ili koja vec kombinacija.

Da je to tako, onda bi mi svi imali i po 10 i vise stanova, koji bi sami sebe isplacivali, a ako ne moze onda banka uzme stan. Ne radim nista, sjedim doma, i za 20-30 godina sam vlasnik 10 stanova. No, to tako ne ide...i to tak one ide apsolutno nigdje u svijetu.

Ako uzmes kredit na puni iznos stana, onda ti mjesecna rata puno vise premasuje to sto bi ti stanar mjesecno placao.

Ako uzmes kredit da mjesecna rata bude konkurentna cijeni iznajmljivanja slicnih stanova na trzistu, onda moras dati neki polog za kredit, odnosno udio/ucesce. Znaci recimo za stan od 50 tisuca EUR-a, das 20 tisuca EUR-a u cashu a 30 tisuca uzmes na kredit.

Sto znaci da prvo moras imati tih 20 tisuca EUR

Zato i u biznisu kazu da je najteze zaraditi prvi milion. Jer iako ti imas odlicnu ideju tesko je skupiti pocetni kapital. Iz tog razloga, mnogi ulaze u razno razna partnerstva (angel investors) koji ulazu svoj kapital u tvoju ideju/firmu ali s time su i cesto vecinski vlasnici firme.
Nije to nemoguće, samo treba pogoditi moment.

Svojevremeno sam uzeo u razmaku od godine dana tri poslovna prostora, najam je bio veći od rate kredita koji je bio na 10 godina.
Ne samo da su sami sebe splaćivali, nego i više. U međuvremenu im je cijena narasla, da bi počela padati. Danas dva vrijede nešto više nego je bila tadašnja prodajna cijena, a jedan triput više nego mu je bila prodajna cijena. Uglavnom, ni oro ni kopo imam tri poslovna prostora koja me nisu ništa koštala. Već su isplaćeni, a i dalje se iznajmljuju, ali u međuvremenu su rate najma pale. Danas za dva od njih ne bi bilo moguće ovo odraditi, za treći bi.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:03   #35
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nije to nemoguće, samo treba pogoditi moment.
Mislim da sada trenutno to nije pravi moment. A i lik nema neko zaledje niti je neki investitor kao Donald Trump u smislu ne bogatasa nego da ima nos kako se i ovaj obogatio (npr kao ti), pa pita na forumu
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:14   #36
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Mislim da sada trenutno to nije pravi moment. A i lik nema neko zaledje niti je neki investitor kao Donald Trump u smislu ne bogatasa nego da ima nos kako se i ovaj obogatio (npr kao ti), pa pita na forumu
Sad nije moment. Nije nemoguće, ali sad ne bih napravio što sam onda.
Pitao je što u slučaju rata. Neka čeka rat i tad kupuje.
Mi smo se smijali nekima što su kupovali usred rata, i to 1992.g., a danas imaju nekretnine na frekventnim lokacijama u staroj jezgri Dubrovnika, porast cijene koja tisuća posto. Da, bilo ih je koji su usred rata kupovali od uplašenih koji nisu imali živaca. Vizionari.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 15:20   #37
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Sad nije moment. Nije nemoguće, ali sad ne bih napravio što sam onda.
Pitao je što u slučaju rata. Neka čeka rat i tad kupuje.
Mi smo se smijali nekima što su kupovali usred rata, i to 1992.g., a danas imaju nekretnine na frekventnim lokacijama u staroj jezgri Dubrovnika, porast cijene koja tisuća posto. Da, bilo ih je koji su usred rata kupovali od uplašenih koji nisu imali živaca. Vizionari.
Samo i tada moras imati para da budes takav vizionar. A i ne moras biti bas previse pametan za dobiti takve vizije. Ovaj bjezi pred granatama, ti kupis lokaciju koju znas da ce biti i dalje super nakon rata - govorimo o centru Dubrovnika.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 16:45   #38
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Samo i tada moras imati para da budes takav vizionar. A i ne moras biti bas previse pametan za dobiti takve vizije. Ovaj bjezi pred granatama, ti kupis lokaciju koju znas da ce biti i dalje super nakon rata - govorimo o centru Dubrovnika.
Tako je. Rijeka baš nema neku turističku perspektivu, DU je ipak postao brend.
Ali ipak je bila hrabrost pod granatama kupovat nekretnine, to su radili samo oni koji su kontali kako će biti dobri s bilo kojom vlašću, pa i sa četnicima ako na koncu uđu.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 17:31   #39
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Znaci cijela teza investicije mu je kriva.

On misli da ako uzme stan, bude ga iznajmio i onda ce od mjesecnog najma on s time isplacivati kredit. Znaci stan ce sam sebe isplatiti. A ako nesto zapne, banka uzme stan ili koja vec kombinacija.

Da je to tako, onda bi mi svi imali i po 10 i vise stanova, koji bi sami sebe isplacivali, a ako ne moze onda banka uzme stan. Ne radim nista, sjedim doma, i za 20-30 godina sam vlasnik 10 stanova. No, to tako ne ide...i to tak one ide apsolutno nigdje u svijetu.

Ako uzmes kredit na puni iznos stana, onda ti mjesecna rata puno vise premasuje to sto bi ti stanar mjesecno placao.

Ako uzmes kredit da mjesecna rata bude konkurentna cijeni iznajmljivanja slicnih stanova na trzistu, onda moras dati neki polog za kredit, odnosno udio/ucesce. Znaci recimo za stan od 50 tisuca EUR-a, das 20 tisuca EUR-a u cashu a 30 tisuca uzmes na kredit.

Sto znaci da prvo moras imati tih 20 tisuca EUR

Zato i u biznisu kazu da je najteze zaraditi prvi milion. Jer iako ti imas odlicnu ideju tesko je skupiti pocetni kapital. Iz tog razloga, mnogi ulaze u razno razna partnerstva (angel investors) koji ulazu svoj kapital u tvoju ideju/firmu ali s time su i cesto vecinski vlasnici firme.
Mislim, nije da nigdje u svijetu sam sebe stan neće otplatiti, ali kako si rekao, to su već krediti s učešćem i na kraći rok, uz to što na takvim lokacijama cijena uvijek ide gore i to u većem postotku godišnje.

Stvar je u tome što su na takvim lokacijama učešća već iznad 50k eura.

Na kraju krajeva, autor teme uopće ne zna što je investicija, ali ajde.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Samo i tada moras imati para da budes takav vizionar. A i ne moras biti bas previse pametan za dobiti takve vizije. Ovaj bjezi pred granatama, ti kupis lokaciju koju znas da ce biti i dalje super nakon rata - govorimo o centru Dubrovnika.
U tom je shema, moraš imati love dok ti vreća brašna košta 400-500 maraka, jaje par maraka ili ih nema, država ti blokirala sve račune i štednje, itd... zatim, ne biti na meti da ti netko ne spraši metak, velika muda i još neke stvari.

U principu, jako zajebana situacija, kao da sad ideš investirati u nekretninu u Alepu, primjerice.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 17:37   #40
A šta u slučaju napada vanzemaljaca?

Mislim, kad autor teme trolla, ajmo i mi.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.