Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2010., 14:02   #541
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Blagutine,jesi li to ti?

Sa velikom sigurnoscu mogu da tvrdim da vecina raseljenih sa Kosova uopste ne prijavljuje novo prebivaliste u nekoj od opstina Srbije. Zivim u gradu u kojem ima puno raseljenih sa Kosova i to znam iz prve ruke. Cak ni automobile ne registruju vec voze sa starim kosovskim tablicama jer bi morali da placaju registraciju. Razlozi? Ima ih vise - dobijanje socijalne pomoci,naknada,privilegija u zaposljavanju a sedeci na dve stolice mnogi posalju jednog clana porodice da na Kosovu radi i zaradjuje duplu platu za isti posao koji bi radio u Srbiji.

Drugo,sto se tice podataka iz godisnjaka Srbije - RZS u periodu izmedju dva popisa ne zna tacno stanje broja stanovnika (cesto zna da omasi i do 20 % na nivou opstine) vec samo radi procene na osnovu onoga sto u MUP-u ili drugim opstinskim sluzbama dobije,mada i to je upitno jer se podaci dobijeni po maticnim sluzbama dosta razlikuju od podataka koje RZS ima. Ni u jednoj drzavi nije lako pratiti migracije i ti podaci su vrlo diskutabilni dok ne dodje novi popis. Da se moze u potpunosti nasloniti na podatke koje RZS publikuje,onda nam popis i ne bi bio potreban.

Nemoj se mnogo uzdati u RZS,to ti je moj savet. Sto se tice 2011. godine,mislim da Srbija nece imati ispod 7350000 stanovnika,i sam RZS smatra da ce te godine uzimajuci u obzir i raseljene sa Kosova Srbija imati 110 hiljada stanovnika manje nego 2002. (ali vratiti se na prvu recenicu ovog pasusa).

Sto se Roma tice,oni su svuda problem za popisivanje jednako u Beogradu,Vrscu,Bojniku...Oni ni svoju decu ne prijavljuju u maticne sluzbe (postoji projekat da se ta slika popravi) a mnogi ni licna dokumenta nemaju.

Sto se spoljnih migracija tice,po RZS-u Srbija je godisnje u plusu za par hiljada ( ),to lako mozes proveriti kada uzmes vitalnu statistiku od 2002. do 2009. godine,pa onda kada vidis da ono sto dobijes kao rezultat je manji broj od onoga koji je procenjen. Mozda to rade zbog rezerve prema svojim podacima?
kolega lookey nemoj vise da govoris da rzs ima pogresne podatke priznajem da grese ali stavio sam i gde grese.ali nisu ni hrvatski i bosnjacki statistcki savezi bez gresaka. ispada da samo nas zavod daje pogresne podatke. zbunjujes malo i kolege demografe iz hrvatske i bih tako da nam niko nece verovati za podatke koje izbacujemo.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 14:08   #542
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
kolega lookey nemoj vise da govoris da rzs ima pogresne podatke priznajem da grese ali stavio sam i gde grese.ali nisu ni hrvatski i bosnjacki statistcki savezi bez gresaka. ispada da samo nas zavod daje pogresne podatke. zbunjujes malo i kolege demografe iz hrvatske i bih tako da nam niko nece verovati za podatke koje izbacujemo.
Ja prvi ne verujem,a u prilog tome govore i neslaganja podataka koje svako moze da primeti iz iznetog primera za Beograd. I to ne vazi samo za Beograd vec i za manje gradove. Nije to mala razlika u podacima,to ide i do hiljadu zivorodjenih/urmlih kada je rec o BG-u. RZS ne vodi ni kompletnu statistiku migracija,to nije tajna,spoljne migracije se prate samo preko popisa,tako da samo Bog sveti zna koliko iz zemlje ode ljudi ili se u zemlju doseli u medjupopisnom periodu. Ni sa raseljenima jos uvek nisu cista posla do kraja tako da tu ima mnogo prostora za spekulacije.

Zeleo bih da te pitam kako je moguce da te nije zacudilo sto na Savskom Vencu recimo je natalitet skoro pa kao prosecni na Kosovu prema RZS-u? Starosna struktura i depopulacioni tokovi na toj opstini ukazuju da je to vrlo malo moguce. A da tamo bese nije najvece porodiliste u zemlji

Sto se tice nataliteta,Srbija jos uvek ima takav nivo fertiliteta da uz pad broja stanovnika moze da odrzava broj zivorodjenih na nivou od 70ak hiljada,ali nastupaju generacije koje su manje brojne tako da to nece uvek trajati.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 14:17.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 14:28   #543
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Ja prvi ne verujem,a u prilog tome govore i neslaganja podataka koje svako moze da primeti iz iznetog primera za Beograd. I to ne vazi samo za Beograd vec i za manje gradove. Nije to mala razlika u podacima,to ide i do hiljadu zivorodjenih/urmlih kada je rec o BG-u. RZS ne vodi ni kompletnu statistiku migracija,to nije tajna,spoljne migracije se prate samo preko popisa,tako da samo Bog sveti zna koliko iz zemlje ode ljudi ili se u zemlju doseli u medjupopisnom periodu. Ni sa raseljenima jos uvek nisu cista posla do kraja tako da tu ima mnogo prostora za spekulacije.

Zeleo bih da te pitam kako je moguce da te nije zacudilo sto na Savskom Vencu recimo je natalitet skoro pa kao prosecni na Kosovu prema RZS-u? Starosna struktura i depopulacioni tokovi na toj opstini ukazuju da je to vrlo malo moguce. A da tamo bese nije najvece porodiliste u zemlji
lookey slazem se sa vama o migracijama da su to sve nagadjana koliko je ljudi otislo ai doslo u srbiju. evo kolega odgovoricu i na to pitanje na opstini savski venac doslo je do pravog bejbi buma u stanogradnji posto prolazim cesto tim krajem. izgrajeno je na savskom vencu veliki broj zgrada koji su kupili mladi ljudi vecinom. video sam taj podatak i iskreno malo je naduvan ipak 13% je mnogo za tako staru opstinu. ali su tu ubaceni novorodjeni iz ostatka srbije eto ta opstina mi je promakla.. i to je jedna greska na koju nazalost sam upoznat .po zisu je rodjeno u beg 17 517 po porodilistima 18024 a po rzs 18462 za 2009 godinu. upravu si lookey ja imam neke podatke ali ovo j... lud zbunjenog.a barajevo je jos cudnije 284 rodjenih nemoguce.slazem se sa vama.moracu jos jedanput da pogledam podatke ocigledno da nesto nestima.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:07   #544
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Ja prvi ne verujem,a u prilog tome govore i neslaganja podataka koje svako moze da primeti iz iznetog primera za Beograd. I to ne vazi samo za Beograd vec i za manje gradove. Nije to mala razlika u podacima,to ide i do hiljadu zivorodjenih/urmlih kada je rec o BG-u. RZS ne vodi ni kompletnu statistiku migracija,to nije tajna,spoljne migracije se prate samo preko popisa,tako da samo Bog sveti zna koliko iz zemlje ode ljudi ili se u zemlju doseli u medjupopisnom periodu. Ni sa raseljenima jos uvek nisu cista posla do kraja tako da tu ima mnogo prostora za spekulacije.

Zeleo bih da te pitam kako je moguce da te nije zacudilo sto na Savskom Vencu recimo je natalitet skoro pa kao prosecni na Kosovu prema RZS-u? Starosna struktura i depopulacioni tokovi na toj opstini ukazuju da je to vrlo malo moguce. A da tamo bese nije najvece porodiliste u zemlji

Sto se tice nataliteta,Srbija jos uvek ima takav nivo fertiliteta da uz pad broja stanovnika moze da odrzava broj zivorodjenih na nivou od 70ak hiljada,ali nastupaju generacije koje su manje brojne tako da to nece uvek trajati.
kolega slazem se sa vama ali nazalost srbija se prazni tako da bg vec ove godine moze da dodje do preko 19 000 rodjenih sto cini ako bude rodjeno ove godine u srbiji oko 68 000 negde oko 3o% sto je ogroman porst na 2002 kada je rodjeno u bg 21% u odnosu na broj zivorodjenih u srbiji.strahovito gubimo stanovnistvo u unutrasnjosti i stvarno sam pesimista kako cemo se izvuci iz ovog demografskog debakla u provinciji.isti slucaj je sa vojvodinom gde sve usisava novi sad. hteo bi da vas pitam kolega daali mislite da smo izgubili borski negotinski pirotski i toplicki okrug gde je prosek 50 godina u tim okruzima i svi se vrte oko 100 000 stanovnika. kako taj problem po vama resiti
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:12   #545
Quote:
Ivan_BEC kaže: Pogledaj post
Kako stoje Hrvati u Srbiji? S natalitetom...meni se cini lose, ili?
ne stojite nikako mogu da ti otkrijem podatak da vas je rodjeno u 2009 godini 328 a umrlo 1688 . tuzno a bice jos tuznije po hrvate.imate velike migracije iz zapadno backog okruga za hrvatsku tako da neprelazite u srbiji 50000 hiljada.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:25   #546
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
ne stojite nikako mogu da ti otkrijem podatak da vas je rodjeno u 2009 godini 328 a umrlo 1688 . tuzno a bice jos tuznije po hrvate.imate velike migracije iz zapadno backog okruga za hrvatsku tako da neprelazite u srbiji 50000 hiljada.
Hteo sam ti reci da ne moras da mi persiras makar ne na forumu,pa evo ovde kazem

Hrvati su ako gledamo prirodni prirastaj pre dve godine bili na nivou od 62 hiljade stanovnika,od cega gubici u Vojvodini su bili 6 a u Centralnoj Srbiji 2 hiljade. E sad,dalje pitanje je kako se stoji sa migracijama.

Reci mi da li ima barem nekih okvirnih brojki koje potkrepljuju ovu tvrdnju. Ako je suditi po podacima hrvatskog Zavoda,ne ocekujem da je ta brojka prevelika,pogotovo sto ima i Srba povratnika.

Nedavno sam gledao podatke za Madjarsku i brojeve useljenih ljudi po zemljama porekla. Iz Srbije je samo tokom 2008. godine prema tim podacima za Madjarsku otislo 4300 ljudi,verovatno mahom Madjari,ostalo su Romi i Srbi. Broj srpskih drzavljana koji boravi u Madjarskoj iste te godine je oko 15ak hiljada. Poredjenja radi,2002. godine je iz Srbije u madjarsku otislo oko hiljadu ljudi,a broj srpskih drzavljana tamo bio je znatno manji. Za ocekivati je naravno da su u barem 90 % slucajeva to Madjari. Inace,prirodnim putem Madjari su od 2002. do danas izgubili preko 20 hiljada stanovnika,according to RZS .

Zakljucak bi bio da svaki narod se krece ka svojoj matici a ukoliko je matica ekonomski stabilnija onda je to samo vetar u ledja takvim procesima.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 16:10.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 15:42   #547
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
ne stojite nikako mogu da ti otkrijem podatak da vas je rodjeno u 2009 godini 328 a umrlo 1688 . tuzno a bice jos tuznije po hrvate.imate velike migracije iz zapadno backog okruga za hrvatsku tako da neprelazite u srbiji 50000 hiljada.
Bilo bi lepo kad bi stavio podatke za Srbiju 2009 zivorodjeni/umrli za sve nacionalnosti pa da uporedimo sa 2008.
voyeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:07   #548
Etnicka struktura predskolaca u Vojvodini,skolska 2009./2010. godina

Alibunar

Srbi 188 (76.42 %)
Rumuni 49 (19.92 %)
Slovaci 9 (3.66 %)

Po jeziku

srpski : 188
rumunski : 49
slovacki : 9

UKUPNO : 246

Vrsac

Srbi 504 (82.22 %)
Rumuni 51 (8.32 %)
Romi 31 (5.06 %)
Madjari 14 (2.28 %)
Ostali 13

Po jeziku

srpski : 536
rumunski : 32
rumunski i srpski : 45

UKUPNO : 613

Planidste

Srbi 115 (70.55 %)
Rumuni 20 (12.27 %)
Madjari 17 (10.43 %)
Slovaci 6 (3.68 %)
Makedonci 5 (3.07 %)

Po jeziku

srpski : 130
srpski i madjarski : 13
srpski i rumunski : 20

UKUPNO : 163
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 16:21.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 16:09   #549
Quote:
voyeen kaže: Pogledaj post
Bilo bi lepo kad bi stavio podatke za Srbiju 2009 zivorodjeni/umrli za sve nacionalnosti pa da uporedimo sa 2008.
Toga jos nema,tj bice ili u decembru ili pocetkom naredne godine. Medjutim,sudeci po podacima po opstinama,cini mi se da ove godine Albanci nisu imali mnogo srece sa natalitetom. Obe opstine sa albanskom veicnu su u odnosu na 2008. zabelezile padove broja zivorodjenih,od toga u Presevu znatan pad.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 17:48   #550
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
kolega slazem se sa vama ali nazalost srbija se prazni tako da bg vec ove godine moze da dodje do preko 19 000 rodjenih sto cini ako bude rodjeno ove godine u srbiji oko 68 000 negde oko 3o% sto je ogroman porst na 2002 kada je rodjeno u bg 21% u odnosu na broj zivorodjenih u srbiji.strahovito gubimo stanovnistvo u unutrasnjosti i stvarno sam pesimista kako cemo se izvuci iz ovog demografskog debakla u provinciji.isti slucaj je sa vojvodinom gde sve usisava novi sad. hteo bi da vas pitam kolega daali mislite da smo izgubili borski negotinski pirotski i toplicki okrug gde je prosek 50 godina u tim okruzima i svi se vrte oko 100 000 stanovnika. kako taj problem po vama resiti
Nerazvijeni da se razviju,to ce dati rezultate. Sad kako to je pitanje. Do jedne mere privredni razvoj utice na rast nataliteta,ali ne u potpunosti. Npr. Negotinska krajina je oduvek bila losa,barem mislim na zadnjih 100ak godina,a mozda i vise,jer tamo vazi sledeca nasledna politika : radjati jedno dete koje treba da nasledi sve sto ostane iza roditelja. Oni su eto bili usredsredjeni da stvaraju potomstvo kojem ce ostajati izobilje,situiranost i bogatstvo a ne da prave po sedmoro dece koja ce da to dele i da se oko toga raspravljaju. S tim u vezi povukao bih paralelu za Beograd - broj zivorodjenih u Beogradu raste iskljucivo zbog doseljavanja,a ne zbog toga sto su parovi koji zive u gradu nesto motivisaniji da prave decu - bas suprotno,u Beogradu je na prvom mestu posao,pa cak i zabava i lagodan zivot pa onda tek ako neko pored toga hoce nesto vise idu deca. Natalitet popravlja iskljucivo prva generacija doseljenika iz seoskih sredina koja samo trazi bolje uslove da bi se mogli baciti na tradicionalno pravljenje bar troje dece.

2008. godine bilo je rodjeno 69000,barem po dosadasnjim podacima za 2010. godinu,ova godina je bolja od 2008.,a losija od 2009. Ocekujem nesto manje od 70 hiljada,ali ne losije od 2008. no videcemo. I mortalitet je znacajnije opao ove godine.

Ne znam da li si zapazio ekstreman pad broja zivorodjenih 2005. godine za cak 10 %. Zasto bas 2005.,i kako je doslo do toga?
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 17:58.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:12   #551
Quote:
voyeen kaže: Pogledaj post
Bilo bi lepo kad bi stavio podatke za Srbiju 2009 zivorodjeni/umrli za sve nacionalnosti pa da uporedimo sa 2008.
kolega kad dodje vreme da objavim 100% tacne podatke objavicu .treba mi vremena da skupim...
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:15   #552
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
kolega kad dodje vreme da objavim 100% tacne podatke objavicu .treba mi vremena da skupim...
Ne razumem bas najbolje to da ih sakupis ...ti podaci su svima dostupni jer ih RZS objavljuje u posebnim publikacijama,a po planu publikovanja ta publikacija ce biti dostupna tek krajem godine u decembru ili na pocetku sledece godine. Mi ih ovde samo prenosimo.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 18:35.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:39   #553
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Nerazvijeni da se razviju,to ce dati rezultate. Sad kako to je pitanje. Do jedne mere privredni razvoj utice na rast nataliteta,ali ne u potpunosti. Npr. Negotinska krajina je oduvek bila losa,barem mislim na zadnjih 100ak godina,a mozda i vise,jer tamo vazi sledeca nasledna politika : radjati jedno dete koje treba da nasledi sve sto ostane iza roditelja. Oni su eto bili usredsredjeni da stvaraju potomstvo kojem ce ostajati izobilje,situiranost i bogatstvo a ne da prave po sedmoro dece koja ce da to dele i da se oko toga raspravljaju. S tim u vezi povukao bih paralelu za Beograd - broj zivorodjenih u Beogradu raste iskljucivo zbog doseljavanja,a ne zbog toga sto su parovi koji zive u gradu nesto motivisaniji da prave decu - bas suprotno,u Beogradu je na prvom mestu posao,pa cak i zabava i lagodan zivot pa onda tek ako neko pored toga hoce nesto vise idu deca. Natalitet popravlja iskljucivo prva generacija doseljenika iz seoskih sredina koja samo trazi bolje uslove da bi se mogli baciti na tradicionalno pravljenje bar troje dece.

2008. godine bilo je rodjeno 69000,barem po dosadasnjim podacima za 2010. godinu,ova godina je bolja od 2008.,a losija od 2009. Ocekujem nesto manje od 70 hiljada,ali ne losije od 2008. no videcemo. I mortalitet je znacajnije opao ove godine.

Ne znam da li si zapazio ekstreman pad broja zivorodjenih 2005. godine za cak 10 %. Zasto bas 2005.,i kako je doslo do toga?
da loki odgovoricu ti .tada je doneto ko da nas podzakonski akti ima ih u sluzbenom glasniku republike srbije iz 2004 godine da rodjeni mogu biti ubaceni samo ako su roditelji do godinu dana sa prebivalistem u srbiji. do tada su racunali u rzs-u rodjenu decu roditelja koji zive duze od jedne godine u inostranstvu.e kad se su njih odbili doslo je da je rodjeno 2005 72180 a 2008 78188 novorodjenih. broj umrlih je veci za 2 hiljade prvenstveno zato sto su u inostranstvu uglavnom mlada populacija a stari kad umru u inostranstvu njihova deca nisu ni prijavljivala nadleznim a i sto bi kad oni vecinom imaju drzavljanstvo doticne zemlje.druga stvar podatke rodjenih od 2003 i 2004 sto su bitni za popis 2011 godine takodje smanji za pet do sest hiljada u srbiji tako da stvarno rodjeno u srbiji je 72-73000 hiljade za te dve godine, posto su tu uracunata deca rodjena od roditelja koji zive duze od godinu dana u srbiji u inostranstvu. to sam pokusao da na upit od rzs-a ali nisam dobio odgovor.na zalost tu moramo da oduzmemo 10 000 beba(okvirno) mozda rodjenih u srbiji za 2003 i 2004. a ovo sto su objavili da je krenulo u srbiji 79 000 dece u prvi razred mogu da loze malu decu .mozda su racunali i kosmet.tako da podaci o rodjenima je jos porazavajuci.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 18:44   #554
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
da loki odgovoricu ti .tada je doneto ko da nas podzakonski akti ima ih u sluzbenom glasniku republike srbije iz 2004 godine da rodjeni mogu biti ubaceni samo ako su roditelji do godinu dana sa prebivalistem u srbiji. do tada su racunali u rzs-u rodjenu decu roditelja koji zive duze od jedne godine u inostranstvu.e kad se su njih odbili doslo je da je rodjeno 2005 72180 a 2008 78188 novorodjenih. broj umrlih je veci za 2 hiljade prvenstveno zato sto su u inostranstvu uglavnom mlada populacija a stari kad umru u inostranstvu njihova deca nisu ni prijavljivala nadleznim a i sto bi kad oni vecinom imaju drzavljanstvo doticne zemlje.druga stvar podatke rodjenih od 2003 i 2004 sto su bitni za popis 2011 godine takodje smanji za pet do sest hiljada u srbiji tako da stvarno rodjeno u srbiji je 72-73000 hiljade za te dve godine, posto su tu uracunata deca rodjena od roditelja koji zive duze od godinu dana u srbiji u inostranstvu. to sam pokusao da na upit od rzs-a ali nisam dobio odgovor.na zalost tu moramo da oduzmemo 10 000 beba(okvirno) mozda rodjenih u srbiji za 2003 i 2004. a ovo sto su objavili da je krenulo u srbiji 79 000 dece u prvi razred mogu da loze malu decu .mozda su racunali i kosmet.tako da podaci o rodjenima je jos porazavajuci.
Kako onda objasnjavas ove podatke o broju prvaka? Kosmet ne moze da doda toliko dece ako se misli na kosovske Srbe koji priznaju vlast Beograda. Na Kosovu se radja 30ak hiljada dece godisnje. Isto tako ne bih rekao da se zene koje su po belom svetu duze od godinu dana dolaze poradjati u Srbiju. Ima ih,ali taj broj nije toliko veliki. Jedino ako se do tada nisu racunala deca gastera koja se tamo rode,ali mi je to onda sasvim nelogicno.

I meni to mirise na promenjenu metodologiju (sad da li se bas islo i do podzakonskih akata,to ne znam),ali se ona promenila samo za zivorodjenu decu,ali ne i za umrla lica u inostranstvu. Ko ce znati sta to petlja RZS.

Umrli gastarbajteri se sahranjuju u Srbiji i njih RZS uzima kao da su umrli u Srbiji. Zato je mortalitet u Pozarevackom kraju skoro 20 promila,dakle vestacki uvecan.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 19:14.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:16   #555
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Kako onda objasnjavas ove podatke o broju prvaka? Kosmet ne moze da doda toliko dece ako se misli na kosovske Srbe koji priznaju vlast Beograda. Na Kosovu se radja 30ak hiljada dece godisnje. Isto tako ne bih rekao da se zene koje su po belom svetu duze od godinu dana dolaze poradjati u Srbiju. Ima ih,ali taj broj nije toliko veliki.

I meni to mirise na promenjenu metodologiju (sad da li se bas islo i do podzakonskih akata,to ne znam),ali se ona promenila samo za zivorodjenu decu,ali ne i za umrla lica u inostranstvu. Ko ce znati sta to petlja RZS.

Umrli gastarbajteri se sahranjuju u Srbiji i njih RZS uzima kao da su umrli u Srbiji. Zato je mortalitet u Pozarevackom kraju skoro 20 promila,dakle vestacki uvecan.
vec sam naveo loki da se sprema velika otpustanja u prosveti zato sto nemogu da namaknu 25 djaka po odeljenju. oko 6000 nastavnika ocekuje otkaz ili penziju zbog praznih klupa. LOKI NOVINE SVASTA PISU, JA NJIMA UGLAVNOM NISTA NE VERUJEM ZATO STO PRENOSE PODATKE OD RZS-A KOJI NISU TACNI ZA SVE STO OBJAVE. tako da novinar prenese podatke da je rodjeno 2003 godine 79 000 dece i po njemu toliko krece u prvi razred notorna glupost. od novina nikakve validne podatke nemozes dobiti.
loki logicki zakljuci netrebaju ti nikakvi njihovi podaci.ali sacekajmo popis pa cemo da vidimo evo ga za 5 meseci pa cemo znati na cemu smo.broj prvaka da ponovim za 2003 rodjene i 2004 rodjene neprelazi 74 000 u srbiji bez kosmeta. tako da se oni oko toga ne uzbudjuju iz rzs-a. niti misle da isprave podatke, da nam daju tacne podatke a ne ove naduvane.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:26   #556
To sto povezujes sa manjkom nastavnih kadrova mislim da ne treba povezivati. Velika otpustanja u prosveti posledica su ranijeg veceg broja dece i kontinualnog pada broja zivorodjenih,a ne zbog toga sto podatak RZS-a mozda obuhvata i decu rodjenu u inostranstvu. Isto tako sam podatak o broju dece ne znaci mnogo bez poznavanja disperzije broja te dece po zemlji. Moze biti da je od 79 hiljada dece njih npr. 75 hiljada u Beogradu,a da po selima nema vise nikoga (pa tako ni potrebe za nastavnim kadrom),a tako recimo nije bilo pre 20,30,50,150 godina.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:29   #557
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Kako onda objasnjavas ove podatke o broju prvaka? Kosmet ne moze da doda toliko dece ako se misli na kosovske Srbe koji priznaju vlast Beograda. Na Kosovu se radja 30ak hiljada dece godisnje. Isto tako ne bih rekao da se zene koje su po belom svetu duze od godinu dana dolaze poradjati u Srbiju. Ima ih,ali taj broj nije toliko veliki. Jedino ako se do tada nisu racunala deca gastera koja se tamo rode,ali mi je to onda sasvim nelogicno.

I meni to mirise na promenjenu metodologiju (sad da li se bas islo i do podzakonskih akata,to ne znam),ali se ona promenila samo za zivorodjenu decu,ali ne i za umrla lica u inostranstvu. Ko ce znati sta to petlja RZS.

Umrli gastarbajteri se sahranjuju u Srbiji i njih RZS uzima kao da su umrli u Srbiji. Zato je mortalitet u Pozarevackom kraju skoro 20 promila,dakle vestacki uvecan.
loki slazem se sa tobom za broj dece koji je rodjen za te dve godine. pravi rzs nikad nece smanjiti za 2003 i 2004 posto su bitni za popis 2011 godine . preko 74 000 znaci nema sanse daje rodjeno u srbiji bez kosmeta.
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:33   #558
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
loki slazem se sa tobom za broj dece koji je rodjen za te dve godine. pravi rzs nikad nece smanjiti za 2003 i 2004 posto su bitni za popis 2011 godine . preko 74 000 znaci nema sanse daje rodjeno u srbiji bez kosmeta.
Ja se ne bih mozda slozio,ali to samo mighty RZS zna
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:47   #559
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
To sto povezujes sa manjkom nastavnih kadrova mislim da ne treba povezivati. Velika otpustanja u prosveti posledica su ranijeg veceg broja dece i kontinualnog pada broja zivorodjenih,a ne zbog toga sto podatak RZS-a mozda obuhvata i decu rodjenu u inostranstvu. Isto tako sam podatak o broju dece ne znaci mnogo bez poznavanja disperzije broja te dece po zemlji. Moze biti da je od 79 hiljada dece njih npr. 75 hiljada u Beogradu,a da po selima nema vise nikoga (pa tako ni potrebe za nastavnim kadrom),a tako recimo nije bilo pre 20,30,50,150 godina.
loki malo da skrenem temu . velika enigma su mi vlasi vecina su u 40 sela u borskom i negotinskom okrugu i 2 sela u cupriji.kako ih gledas na popisu 2011 i dacu ti primer sela zlot 2000 vlaha i 1900 srba ima li sanse da opet u ta sela postanemo vecina.kakvo je tvoje misljenje o tome?
 
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 19:54   #560
Quote:
cvekla kaže: Pogledaj post
loki malo da skrenem temu . velika enigma su mi vlasi vecina su u 40 sela u borskom i negotinskom okrugu i 2 sela u cupriji.kako ih gledas na popisu 2011 i dacu ti primer sela zlot 2000 vlaha i 1900 srba ima li sanse da opet u ta sela postanemo vecina.kakvo je tvoje misljenje o tome?
Zapravo evo za 2002. godinu

Zlot (3757 st.)

Srbi 1791
Vlasi 1600
Neizjasnjenih 214
Nepoznato 123

Najbolji odgovor na pitanje (u nedostatku drugih) mogu ti dati izbori za nacionalni savet Vlaha,gde je bilo evidentirano 35 hiljada biraca. Broj Vlaha u Srbiji (onih koji su prisutni u zemlji uzimajuci u obzir sela u kojima Vlasi zive) danas je negde oko 150 hiljada i vecina su u oko 150 naselja,a koliko njih ce se na popisu izjasniti tako je pitanje. Najveci deo Vlaha se deklarise Srbima,na sledecem popisu onda rese da ne budu Srbi vec Vlasi,tako da je nepredvidivo ko ce biti vecina u nekim selima,posebno u selima kao sto je Zlot koje je inace potpuno vlasko selo samo se ljudi drugacije deklarisu.

Treba li da napomenem da nije rec o dilemi,vec o trilemi,jer su Vlasi zapravo rumunsko stanovnistvo koje se tako do pred popis 1948. i deklarisalo tako da tu postoji tronarodnost Srbin - Vlah - Rumun i sve to moze da bude jedan covek.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat

Zadnje uređivanje Lookey : 09.10.2010. at 20:31.
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.