Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2013., 15:45   #1
Obrt za prijevoz putnika 7+1 ili 8+1

S danom ulaska u EU omogućeno je otvaranje obrta za prijevoz putnika kombi vozilima 7+1 i 8+1. Mi smo novi u ovoj djelatnosti, dakle samo proširujemo postojeći obrt i uvidjeli smo specifičnosti ove djelatnosti. Krenimo od uvjeta za dobivanje licence, pa do dokumentacije u vozilu. Već sam nekoliko puta pitala da li je potrebno za svaku vožnju pisati putne naloge i dobila nekoliko odgovora, pa sam i dalje u dilemi, dok smo iz nadležnog ministarstva dobili informaciju da putni list ne moramo imati u vozilu. Dakle kombi je osnovno sredstvo za rad, zaposlenom profesionalnom vozaču - radno mjesto. Po novom Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu kombi vozila smiju obavljati shuttle ili povremeni prijevoz putnika. Molim za bilo kakvu informaciju, koju je sve dokumentaciju potrebno imati u vozilu: znam za licencu, dokumente vozila, ugovor o zaposlenome vozaču, ugovor s klijentom (čl. 55 Zakona o prijevozu u cestovnom prometu)... Da li je potreban putni nalog? Da li voazač mora voditi evidenciju radnih sati? Svaka pomoć je dobrodošla! Hvala svima i nadam se da ćemo pojasniti sve propise svim budućim obrtnicima-prijevoznicima!
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2013., 23:23   #2
Mene interesuje par stvari...zasto uopste treba licenca za prevoz putnika 7+1 i 8+1, kada se takva vozila smatraju putnickim kolima, tj ja uvek mogu reci ako me neko zaustavi da vozim prijatelje na put...da li sam u pravu ili ne? Da li prevoz takvim kombijima moze obavljati samo profesionalni vozac ili to moze bilo ko sa B kategorijom (u Srbiji je B, za putnicki auto, ne znam kako je kod vas)?

Unapred hvala
voayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 15:58   #3
Evo ovako stvar stoje: do 01.07. ovakav oblik legalnog prijevoza putnika nije postojao u RH. Od 01.07. i to je moguce, znaci potrebna je licenca, koja se izdaje na 10 godina i da potrebna je skola za profi vozaca B kategorije. Ako imas kombi u obrtu ili firmi mora biti oznacen sa natpisom "za vlastite potrebe" i tada moras imati dokaz u vozilu da zaista vozis za vlastite potrebe.
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 20:50   #4
Quote:
lacibrk kaže: Pogledaj post
Evo ovako stvar stoje: do 01.07. ovakav oblik legalnog prijevoza putnika nije postojao u RH. Od 01.07. i to je moguce, znaci potrebna je licenca, koja se izdaje na 10 godina i da potrebna je skola za profi vozaca B kategorije. Ako imas kombi u obrtu ili firmi mora biti oznacen sa natpisom "za vlastite potrebe" i tada moras imati dokaz u vozilu da zaista vozis za vlastite potrebe.
A ako vozač ima D kategoriju, tj vozi bus, onda mu ne treba škola za profi vozača B kategorije?

Edit: I još nešto,m ako je obrt registriran za prijevoz putnika, ima vozače D kategorije, može li obavljati prijevoz i osobnim vozilom (ne samo kombijem) ? Naime ponekad imaju takvih zahtjeva...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 21:05   #5
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
A ako vozač ima D kategoriju, tj vozi bus, onda mu ne treba škola za profi vozača B kategorije?

Edit: I još nešto,m ako je obrt registriran za prijevoz putnika, ima vozače D kategorije, može li obavljati prijevoz i osobnim vozilom (ne samo kombijem) ? Naime ponekad imaju takvih zahtjeva...
-Vozač mora imati srednju prometnu školu ili se osposobiti za profesionalnog vozača
-Položit licencu
-i imati dozvolu za kategoriju vozila kojim upravlja
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 21:41   #6
Brzi ste :hvala:
- vozac ima polozenu b, c i d kategoriju i prekvalifikaciju, znaci po tome mora samo licencu poloziti- to cu potraziti na stranici
- iznad kOje dobiti se uvodi fiskalna?
- koliki je po prilici trosak knjigovode?
Da li vrijedi pravilo , kao i za taxiste, da se moguce putnike kupiti i voziti samo unutar svoje zupanije?
__________________
The most dangerous people on this planet are those who just sit and watch what is going on...
anna01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 16:01   #7
Ako imas obrt/firmu bas za prijevoz putnika tada to mora biti istaknuto na kombiju - natpis na vratima. Inace mi vec radimo a jos nemam sve informacije sto i kako, jer nadlezni ni sami nemaju pojma!
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 21:28   #8
Ovo za D kategoriju zaista ne znam.
Prijevoz putnika je moguce obavljati autobusima, kombijima 7+1 i 8+1 - shuttle prijevoz, povremeni prijevoz i osobnim automobilima samo za taksi sluzbu s tim da lokalna vlast propisuje broj sjedala, volumen prtljaznika itd.
Koliko znam, ako nisi taksi ne mozes registrirati obrt/firmu za prijevoz putnika osobnim vozilom. Detaljno sve pise u novom Zakonu o prijevozu putnika u cestovnom prometu, nalazi se na webu Ministarstva prometa.
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 21:37   #9
Quote:
lacibrk kaže: Pogledaj post
Ovo za D kategoriju zaista ne znam.
Prijevoz putnika je moguce obavljati autobusima, kombijima 7+1 i 8+1 - shuttle prijevoz, povremeni prijevoz i osobnim automobilima samo za taksi sluzbu s tim da lokalna vlast propisuje broj sjedala, volumen prtljaznika itd.
Koliko znam, ako nisi taksi ne mozes registrirati obrt/firmu za prijevoz putnika osobnim vozilom. Detaljno sve pise u novom Zakonu o prijevozu putnika u cestovnom prometu, nalazi se na webu Ministarstva prometa.
Hvala, morat ćut o proučiti detaljnije...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 19:46   #10
Postovani, zanima me:
- strucno osposobljavanje za dobivanja licence se polaze ,pretpostavljam, u zagrebu i koliko traje, kako ispit izgleda, gdje i cijena?
- da li se zna potrebna dokumentacija
- koji je postupak za otvaranja obrta, kako ide sa vođenjem knjiga?
hvala
__________________
The most dangerous people on this planet are those who just sit and watch what is going on...
anna01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 19:58   #11
Quote:
anna01 kaže: Pogledaj post
Postovani, zanima me:
- strucno osposobljavanje za dobivanja licence se polaze ,pretpostavljam, u zagrebu i koliko traje, kako ispit izgleda, gdje i cijena?
- da li se zna potrebna dokumentacija
- koji je postupak za otvaranja obrta, kako ide sa vođenjem knjiga?
hvala
U nasem slucaju:
-prekvalifikacija za vozaca motornog vozila - trajalo je par mjeseci
- strucni ispit u ZG
Detaljnije info su na stranici HR obrtnicke komore, jer oni organiziraju ispit.
Prekvalifikacija, ispit i razni dodatni troskovi biljega i sl. - oko 1500€
Uvjeti za dobivanje licencije su u Zakonu o prijevozu putnika u cestovnom prometu (na mobu sam ne mogu staviti link, ali nalazi se na stranici Ministarstva prometa).
Sto se tice obrta, sve isto kao i bilo koji drugi obrt, kao i knjigovodstvo. S tim da smo mi prosirili obrt, u sustavu smo PDV-a i moramo imati fiskalnu blagajnu.
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 21:55   #12
Quote:
anna01 kaže: Pogledaj post
Brzi ste :hvala:
- vozac ima polozenu b, c i d kategoriju i prekvalifikaciju, znaci po tome mora samo licencu poloziti- to cu potraziti na stranici
- iznad kOje dobiti se uvodi fiskalna?
- koliki je po prilici trosak knjigovode?
Da li vrijedi pravilo , kao i za taxiste, da se moguce putnike kupiti i voziti samo unutar svoje zupanije?
1. Iznad 230 000 ulazis u sustav PDV -a i moras imati fiskalnu - samo za info: mini prijenosna od HT a 300 kn/mjesecno
2. Ovisi od grada do grada, ovisno o konkurenciji, kod nas mozes naci za 800 kn mjesecno
3. Licenciju dobivas za unutarnji povremeni prijevoz putnika znaci za cijelu RH, a za medjunarodni ne mozes dobiti. Zasto ne znam, samo su mi rekli da ne moze kad je rijec o kombiju.

I mali dodatak: nemoj puno ocekivati, nije to posao gdje se mozes obogatiti. Sretno!
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 22:35   #13
lacibrk

a nema nekih ograničenja u izdavanju licenci?
isto me zanima baš obrt za prijevoz putnika kombi vozilima 7+1, pa vozilo-ima tu nekih ograničenja?starost/pohabanost?
Nekako mi je prejednostavno investirati 1500 eur u sebe i imati polovni putnički kombi u dobrom stanju i otvoriti obrt/paušal do 150 000 kn?Ono, zvuči super, ima tu nešto što smo previdjeli?
vinko3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 23:05   #14
nije li granica 240 000 kn, a ne 230 000?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 11:03   #15
Jos nije donesen pravilnik koji ce propisivati sve detalje o vozilu, pretpostavljam da hoce. Znaci obavezno je naslon za glavu za svakog putnika, pojas za svakog putnika i klima, ostalo sve kao na standardnom tehnickom. Kod nas tehnicki ne mozes proci ako je auto udaren ili ruzinav. Kad uvedu pravilnik vjerojatno ce sve to biti puno stroze nego za privatni auto, za sad ide ovako. Ali vjeruj mi da je tesko potpisati ugovor/naci posao ako je kombi u losem stanju.
Bilo je 230 000 kuna, ne znam da li se ista mijenjalo od1.1.


"Ako ima volje, ima i načina."
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 11:15   #16
Quote:
lacibrk kaže: Pogledaj post
....
Bilo je 230 000 kuna, ne znam da li se ista mijenjalo od1.1.


"Ako ima volje, ima i načina."



i dalje je 230.000,00kn

slažem se za ovo boldano
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 16:26   #17
Smile

Postovani, jedno pitanje:
Naime, fizicka osoba bi nabavila vozilo ali misli se nabavti kombi pa da sluzi da prijevoz putnika s natpisom za vlastite potrebe. Kako vec u vlasnistvu ta ista osoba ima firmu za taxi prijevoz, moze li tom vozilu staviti naljepnicu i reklamirati taxi? Poanta je da ta osoba zeli kupiti auto za svoj vlastito prijevoz ali kad vec kupuje misli se uzeti kombi koji bi imao natpis za vlastite potrebe pa da prevozi i putnike ?Da li je potrebna kakva dozvola za to, kao sto je za taxi potrebna licenca od ureda drzave uprave? Nadam ste da ste me razumijeli.. Pa ako tko zna puno hvala na odgovoru!
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 21:48   #18
Otvaram obrt za povremeni prijevoz putnika,prijevoz cu obavljati kombijem 8+1 i u dilemi sam da li je potrebna kvalifikacija za profi vozaca

Vamo u splitu svi tvrde da je potrebna i svi imaju profi vozace,evo ovde na topicu isti svi tvrde da treba medutim jedan poznanik iz rijeke tvrdi da stoposto nije potrebna..on ima poduzece koje se bavi istom djelatnosti sa kombijima 8+1,ima desetak vozila,vozaci nemaju kvalifikaciju za profi vozaca..i nikad problema kaze..posto su mi zenini iz rijeke oni su se gori raspitali i svi tvrde da ne treba..obrtnicka komora,inspektorat,carina

Pogledan ja u zakon i po ovome stvarno ne treba





Ko je ovde lud??
stwhiskey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 00:22   #19
Quote:
stwhiskey kaže: Pogledaj post
Vamo u splitu svi tvrde da je potrebna i svi imaju profi vozace,evo ovde na topicu isti svi tvrde da treba medutim jedan poznanik iz rijeke tvrdi da stoposto nije potrebna..on ima poduzece koje se bavi istom djelatnosti sa kombijima 8+1,ima desetak vozila,vozaci nemaju kvalifikaciju za profi vozaca..i nikad problema kaze..posto su mi zenini iz rijeke oni su se gori raspitali i svi tvrde da ne treba..obrtnicka komora,inspektorat,carina

Pogledan ja u zakon i po ovome stvarno ne treba

Ko je ovde lud??
Ne treba ti škola za vozača motornih vozila. Ja ti imam C kategoriju i Kod 95 i kao takav sam profesionalni vozač i mogu raditi na području cijele EU bez ikakvih problema.

Evo ti pa gledaj:

http://kod95.hr/pocetne-kvalifikacije/
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 12:20   #20
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ne treba ti škola za vozača motornih vozila. Ja ti imam C kategoriju i Kod 95 i kao takav sam profesionalni vozač i mogu raditi na području cijele EU bez ikakvih problema.

Evo ti pa gledaj:

http://kod95.hr/pocetne-kvalifikacije/
Znaci po ovome ne treba kvalfikacija za vozaca?koliko kosta ovaj tecaj i koliko traje jel znas slucajno,nemogu nac cijenu

Editad san bas zva autoskolu..baza je da se kod95 nemoze upisat na b kategoriju
stwhiskey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.