Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2012., 23:49   #4041
Znači, ako je po mom mišljenju neka ženska zgodnija od druge, moram to argumentirati? Inače se radi o predrasudama i mentalnom izdrkavanju?
Ako ja idem glasat na referendumu za npr. vjeronauk u školama, a ne crkvama, zašto bih ja to morao to argumentirati? To je moje mišljenje, i ja ću glasati onako kako ja MISLIM da bi trebalo biti. Kaj, ak ne priložim dokaze i argumente uz glasački listić, time postaje nevažeći?

Lastane, molim te, ne budi naivan i shvati da ne živimo u nekom imaginarnom svijetu, i da Internet, koliko god virtualan bio, sastoji se od ljudi. Pravih ljudi. A ima nas svakakvih. Ti nemaš, pak, pravo nikoga vrijeđati, a to činiš iznimno često. Netko je protiv homoseksualnih brakova? On je zadrt, treba ga spalit, on je budala... Zašto? Tko si ti da određuješ što će ljudi misliti, što će im se sviđati, ma koliko imao argumenata.
Zašto ljudi ne bi smjeli raspravljati? Jednostavno - raspravljati.

A o ulozi moderatora, molim te nemoj. Uvijek sam bio mišljenja da kad ne znaš nešto argumentirati, kad nemaš više riječi ili kad se ne znaš nekome suprotstaviti razumom, počneš ga vrijeđati i krećeš ad hominem. A ti to moje MIŠLJENJE, s vremena na vrijeme, dokazuješ. I onda, svi tvoji argumentirani i lijepo sročeni postovi padaju u vodu.
Ovime ovaj offtopic prestaje. Ako nešto hoćeš dalje reći, imaš PŽK.

PS. I prestani cviliti stalno.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 00:06   #4042
au brate lastane,nisam znala da je toliko ozbiljno
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 14:38   #4043
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Mišljenje se mora argumentirati. Inače nije mišljenje nego predrasuda i metalno izdrkavanje.
Mišljenje je bilo argumentirano.

Quote:
ne vidim razlog zasto ga ne bi bilo u skolama,ako smo vec zemlja s 85plus% katolicki opredijeljenog stanovnistva
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I ne, neću ti jebeno vjerovati na riječ da nisam uvijek u pravu.
Možeš ti vjerovati što hoćeš. Statistički je to nemoguće.


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ako nisam u pravu, argumentiraj mi to. Ti ili bilo tko drugi.
Evo, ja tvrdim da nisi u pravu. Napao si forumašicu bezveze. Svoju je tvrdnju potkrijepila argumentima.


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Dakle, skini mi se s tom moderatorskom bojom, izvadi metlu iz guzice i ili počni moderirati kako spada ili barem počni tu i tamo sudjelovati u raspravama.
Zanimljiva izjava nekoga tko se toliko trudi isticati bojom.



Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Dobro, pretjerujem. To je trebala učiteljica u nižim razredima osnovne.
Ali ako se tvoja uloga svodi na to da ušutkavaš pismene jer se bune što polupismeni dolaze sudjelovati na temi koju nisu čitali dalje od prvog posta, što je BTW teško kršenje Netiquettea, onda je ovaj podforum propao i gore nego što sam mislio.
Imaš i drugih foruma,čemu gubiti vrijeme na ovom?
method_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 23:20   #4044
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Moj klinac/klinka (da ga imam) bome ne bi sjedio ni na vjeronauku ni u hodniku.
Umjesto pasivno-agresivnog kenjkanja po forumu, dizala bih frku i tarapucmu tamo gdje treba, dok moj mali/mala ne bi dobio adekvatan zamjenski sadržaj. A i drugi klinci slične ne-vjeroispovjesti. Povezala bih se s ostalim roditeljima ateistima (ili onima koji ne žele svoj podmladak na vjeronauku).
Iskoristila sve veze u medijima. Pravobraniteljicu za djecu. Ateističke, sekularne i sl. udruge.
Direktora škole i nastavnika se ne treba bojati. Ko da su to neke bogom-dane veličine, pa im nitko ništa ne može. Ako ne ide na fino, može i đonom.
I usput, ne treba očekivati da će se netko drugi, tj. škola pretrgnuti od rješavanja tvojeg, mojeg ili Perinog problema, tj. igrati se pogađanja što bi taj netko želio. Ako se sam ne pobrineš za svoje interese - neće ni nitko drugi.

Ah, jedan od razloga zašto i je cijela zemlja u kurcu je to da nitko ne usudi talasat ili čekaju da im netko drugi riješi probleme. Sve pičkice na kvadrat. A jebiga.


... i to ti je zato jer je narod odgojen da ne talasa i to je poražavajuće
vjeronauk, zapravo tome i služi - da se mlad pojedinac fokusira na ono što dolazi nakon smrti, a ne na konkretne probleme sadašnjeg trenutka u stvarnosti/realnosti

ps upravo se preko medija Kaptol i Vlada natežu čije su škole

Očito ih crkva smatra svojima (gdje su vjernici tu je crkva). To podsjeća na onu Šešeljevu gdje god živi Srbin, tamo je Srbija .
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 23:41   #4045
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
vjeronauk, zapravo tome i služi - da se mlad pojedinac fokusira na ono što dolazi nakon smrti, a ne na konkretne probleme sadašnjeg trenutka u stvarnosti/realnosti
a ovo si izvukao odavde?ja sam imala vjeronauk,svi iz obitelji,muski,zenske nebitno,o cem ti pricas,kakav zivot nakon smrti,kao i svi ljudi gledaju sutra i zive TRENUTNO,i planiraju sutra,a ne gledaju kapse i grobnice.
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 00:03   #4046
Quote:
lorena-ny kaže: Pogledaj post
a ovo si izvukao odavde?ja sam imala vjeronauk,svi iz obitelji,muski,zenske nebitno,o cem ti pricas,kakav zivot nakon smrti,kao i svi ljudi gledaju sutra i zive TRENUTNO,i planiraju sutra,a ne gledaju kapse i grobnice.
ja o raju, a ne o grobu
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 12:16   #4047
Malo o odnosu deklarativnog i stvarnog vjerovanja u Hrvata.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 15:02   #4048
Kakvo je to kurčevo istraživanje koje među ponuđenim odgovorima na anketna pitanja, kao krajnju negaciju nudi "gotovo nikada" (znači: ipak nekada, bar jednom...)?! Gdje je straight-forward "nikada"?
(isto vrijedi i u drugom smjeru - "gotovo redovito" )
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 21:24   #4049
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
ja o raju, a ne o grobu
da bi dusa otisla u raj treba tijelo doc do groba.
dok su ljudi zivi,misle na zivot i kako si ga ucinit ljepsim.
i koliko se djeca koja uce vjeronauk uopce daju u taj predmet je individualno,po mom iskustvu,daju si truda naucit da dignu prosjek,da se daju u neke duboke analize nisam primijetila,naprotiv,jedva cekaju kraj tog sata,isto kao i ostalih.
lorena-ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:19   #4050
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Kakvo je to kurčevo istraživanje koje među ponuđenim odgovorima na anketna pitanja, kao krajnju negaciju nudi "gotovo nikada" (znači: ipak nekada, bar jednom...)?! Gdje je straight-forward "nikada"?
(isto vrijedi i u drugom smjeru - "gotovo redovito" )
Bogati, u "gotovo nikad" ubrajaju se oni koji uđu u crkvu za vrijeme turističkih obilazaka ili pak silom prilika na kakvo krštenje, vjenčanje i tomu slično. U one koji se mole "gotovo redovito" pak spadaju oni koji se neizravno pomole kroz psovke, beštime i kletve.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 17:28   #4051
Da, ipak se dogodi bar par puta godišnje da se spomene bog.
Ili da se mole nebesa zbog neke teške situacije.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 03:08   #4052
Quote:
Zekoslawa kaže: Pogledaj post
Bogati, u "gotovo nikad" ubrajaju se oni koji uđu u crkvu za vrijeme turističkih obilazaka ili pak silom prilika na kakvo krštenje, vjenčanje i tomu slično. U one koji se mole "gotovo redovito" pak spadaju oni koji se neizravno pomole kroz psovke, beštime i kletve.
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Da, ipak se dogodi bar par puta godišnje da se spomene bog.
Ili da se mole nebesa zbog neke teške situacije.
Pitadoše za "ići u crkvu u zadnjih godinu dana" i za "molitvu", "pomoliti se bogu" .

Nu ti mene, u zadnjih godinu dana ni po sili struke ne prijeđoh crkvenog praga, tamo negdje od maja 2011. A nekako nemam osjećaj da ako spomenem u rečenici npr. "bog ne postoji" da je to - molitva. Pa čak ni "(š)porka madona" . Nemam ni potrebu psovati boga, to mi nekak dođe kao da psujem - ništa. A 'bemti miša, beštima bi trebala imat neki subjekt, valjda?!

Više mi se čini da je postavljačima pitanja nekako bilo nevjerojatno da postoje ljudi kojima Crkva, crkve i bogovi ne predstavljaju baš ništa (možda samo smetnju, namet...).
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 11:56   #4053
Pa istraživače nisu ni zanimali oni koji ne vjeruju u bogove ili crkvu.
Pitanje je da li oni koji upražnjavaju vjerske obrede zapravo trebaju crkvu da to i obave.

Ispada da vjernici u crkvu idu samo da obave tehnički dio posla: ispovijedanje, sakramente, .....
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 15:54   #4054
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pa istraživače nisu ni zanimali oni koji ne vjeruju u bogove ili crkvu.
Pitanje je da li oni koji upražnjavaju vjerske obrede zapravo trebaju crkvu da to i obave.

Ispada da vjernici u crkvu idu samo da obave tehnički dio posla: ispovijedanje, sakramente, .....
Ajd pliz bar pročitaj članak! I te kak ih je zanimalo.
Evo, za početak, ovo:
Quote:
(...) I to proizlazi iz rezultatâ istraživanja koje je sredinom ovog mjeseca obavila agencija Mediana, na reprezentativnom uzorku od 1000 punoljetnih građana, stratificiranih po spolu, dobi, obrazovanju i županijama.
Primijeti da se radi samo o "punoljetnim građanima", nema podatka koji bi ukazivao da se npr. bogu-ne-moleće ateiste diskvalificiralo iz istraživanja.
Plus, u "posjete crkvi" su očito uključili svako prelaženje crkvenog praga, pa čak i po pitanjima koja s religijom nemaju ama baš nikakve veze.
Baš mi je krivo da nisam našla cijelo istraživanje

Iskreno, ne mislim da bi rezultati bili dramatično drugačiji, a opet - ne sjeda mi to implicirano "ipak ponekad".
Kaj bi anekta koštala više da su ponudili i odgovor "(baš) nikad"? Ili u pitanje o posjetama crkvi odgovor "samo iz kulturno-turističkih razloga" (ili tako nekako)?

No, neka ih i njihovog istraživanja. I takvo kakvo je, opet daje određenu sliku situacije.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 12:30   #4055
Možda vjeronauk i izleti iz škola

...

bude li više ovakvih akcija, to će se i dogoditi. Još malo o RKC i financijama
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 12:50   #4056
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Možda vjeronauk i izleti iz škola

...

bude li više ovakvih akcija, to će se i dogoditi. Još malo o RKC i financijama
Joj, baš si naivac . To ti je ona lasta koja ne čini...građansku, sekularnu Hrvatsku, bojim se.
A bojim se i da su njena krilca preslaba da na njima vjeronauk "odleti" iz škola.
Svejedno, želje niš ne koštaju, pa ti se u tim lijepim željama pridružujem. Recimo, kao neka novogodišnja: da KC vladajući smjeste točno na isto mjesto gdje je bila dok je pokojni bravar bil živ.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:50   #4057
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
Joj, baš si naivac . To ti je ona lasta koja ne čini...građansku, sekularnu Hrvatsku, bojim se.
A bojim se i da su njena krilca preslaba da na njima vjeronauk "odleti" iz škola.
Svejedno, želje niš ne koštaju, pa ti se u tim lijepim željama pridružujem. Recimo, kao neka novogodišnja: da KC vladajući smjeste točno na isto mjesto gdje je bila dok je pokojni bravar bil živ.
Što se mene tiče, nek vjeronauk bude u školi i to nedjeljom, o trošku RKC-a koja se financira njemačkim modelom pri čemu se školi plaća najam učionica.

Čist račun - beskonačna Božja ljubav
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:02   #4058
Nema potrebe da se vjeronauk izbaci iz škola, ali neka se onda u osnovnim školama uvede adekvatna alternativa. Zašto u srednjim školama postoji etika, a u osnovnoj ne? I onda neka ekipa odluči tko će kamo. Ja sam imala klinca u osnovnoj koji nije išao s nama na vjeronauk i jadan je cijeli sat sjedio na hodniku :/

Vjerojatno se etika ne uvodi u osnovne jer je svima jasno da bi se do kraja 8. razreda 90% klinaca odlučilo za etiku. Tako je bilo kod mene u srednjoj - na početku svi na vjeronauku, nitko na etici, a u četvrtom je razredu ostao samo jedan razed vjeronauka, svi ostali na etici. Pa eto.

Btw, ekipa ako netko ima vremena molim vas ispunite ovu kratku anketu: http://obsurvey.com/S2.aspx?id=5fbef...6-738af4487fae
mancic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:13   #4059
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Možda vjeronauk i izleti iz škola
Zašto?Neka to bude izborni predmet,a ne tortura.
Amiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:31   #4060
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Što se mene tiče, nek vjeronauk bude u školi i to nedjeljom, o trošku RKC-a koja se financira njemačkim modelom pri čemu se školi plaća najam učionica.

Čist račun - beskonačna Božja ljubav
Nego, kako točno funkcionira taj njemački model? Ako znaš, de malo pobliže opiši, da ne moram guglat na njemačkom, pliz!
Dal' npr. i prijateljski dojč-narod iz poreza plaća raznorazne prohtjeve RKC, uključivo i plaće za vjeroučitelje?
Jerbo se malčice pribojavam da bi se takvo što u nas lako moglo pretvoriti u pretakanje iz šupljeg u prazno: mi (porezni obaveznici) dajemo novac državi, država njima (RKCi), e da bi oni mogli te pare vratiti državi ilitiga školama za najam učionica. Odmah mi pada na pamet onaj vic s Mujom, Hasom, drekom i prometom (robno-novčanim) .
Pa bi se još po dobrom starom običaju grebali za besplatne prostorije... (već sam detaljnije opisala m.o. popovskog grebanja ranije na temi).

Da bi njemački model imao ikakvog smisla, kao prvo i osnovno, Država bi trebala prestat financirat Crkvu.
A i tada - vjeronauk ima zašto bit u školskim prostorijama samo kada (župna) crkva nekog kvarta, općine, whatever... nema pri sebi osigurane adekvatne prostorije za održavanje vjeronauka.
No, znamo da pri većini žup. crkava već postoje učionice gdje se održava vjeronauk, onaj crkveni. Pa neka ih tamo. I to o vlastitom ili božjem trošku .
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)

Zadnje uređivanje BlackQ : 04.01.2013. at 20:38.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:55.