Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2013., 19:49   #161
Quote:
Gorman kaže: Pogledaj post
Prva prava specijalna postrojba HV-a je bila Diverzantski odred glavnog stožera (DOGS Graničari). Pod pravom postrojbom podrazumijeva se obuka, logistika i selekcija. Znam da su dečki sudjelovali u svim akcijama za koje se zna, nekima za koje se ne zna i da su prošli skoro sva ratišta. Oformljeni su od vojnika koji su od prvog dana rata bila u 1. brigadi, a zanimljivo je da do kraja rata nitko od njih nije poginuo iako su prošli sito i rešeto.

Odgovarali su isključivo Glavnom stožeru i bili su locirani u Stubičkoj Slatini. Postojalo je i par vodova regularne vojske od kojih je prvih par klasa prošlo pravu diverzantsku obuku, dok se to kasnije pretvorilo u smijuriju zbog velikog broja maminih sinova koji su htjeli biti "specijalci".

Kasnije su rasformirani, većina ih je umirovljena, a neki raspoređeni u zdrug i sl.
DOGSa je poginulo 10ak tijekom rata. U vojarni u Stubičkoj Slatini, između prijavnice i kuhinje s desne strane postoji spomen ploča sa imenima poginulih pripadnika.
Jbga kad sam tamo gulio nije bilo digitalaca za fotkanje tak da moram pronaći sliku i skenirati ju...
Ne znam u kakvom je sada stanju vojarna (mislim da je napuštena) i dali se može ući u nju jer je lokalna policijska postaja imala svoje skladište oružja na 'trojki' ... budem uskoro išao u tom smjeru pa ako se može ući u vojarnu budem slikao spomen ploču.
5.56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 22:59   #162
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
opet se brka ZDRUG i ZBOR. ZDRUG nije bio na Briunima.
ZDRUG je imao vojarne u Rakitju, Šapjanama i u Puli, Muzil ili kako se zvase...
wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:07   #163
Quote:
wilson kaže: Pogledaj post
ZDRUG je imao vojarne u Rakitju, Šapjanama i u Puli, Muzil ili kako se zvase...
A,gdje je ZBOR imao ?
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:20   #164
Quote:
wilson kaže: Pogledaj post
ZDRUG je imao vojarne u Rakitju, Šapjanama i u Puli, Muzil ili kako se zvase...
Nije bio ZDRUG na Muzilu nego na Valelungi ili Katarini,mislim prije na Valelungi!
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:32   #165
Neznam tocno, znam da su Brijuni i Pantovcak bili njihovi.
Da li su jos negdje biloi, ne bih znao.
wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:34   #166
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Nije bio ZDRUG na Muzilu nego na Valelungi ili Katarini,mislim prije na Valelungi!
Moguce, znam da sam jednom prilikom bio u Puli, e sad kako se zvalo ne sjecam se vise...
wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:44   #167
Quote:
wilson kaže: Pogledaj post
Moguce, znam da sam jednom prilikom bio u Puli, e sad kako se zvalo ne sjecam se vise...
Pa kažem ti da nisu bili na Muzilu jer je tamo bila ročna vojska,odnosno centar za temeljnu obuku.Iz Pule sam i znam da su sigurno bili na Valelungi,a moguće i u produžetku na Katarini.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:47   #168
Zapovjedništo gardijskog zbora[2] nalazila se u zasebnoj zapovjednoj zgradi uz ulicu Pantovčak, a bila je smještena unutar areala Predsjedničkih dvora. Gardijski zbor u svojem sastavu činile su četiri bojne te 1. hrvatski gardijski zdrug[3] kao zasebna elitna borbena postrojba. Ona je bila smještena u vojarni Rakitje u općini Sveta Nedjelja pokraj Zagreba, dok su četiri bojne imali svoju bazu u vojarni Tuškanac na Gornjem Gradu u Zagrebu. Četiri bojne činile su:
1. gardijska počasna bojna:[4] počasna postrojba za protokolarne zadatke u povijesnim odorama,
zapovjednik: brigadir Jozo Miličević
2. gardijska posadna bojna[5] zaštitna postrojba (tzv. 2. prsten) u vojnim odorama
3. gardijsko-mornaričko počasno posadna bojna[6] počasno-zaštitna postrojba sa sjedištem na Brijunima
4. gardijska bojna posebne namjene[7] tjelesno osiguranje (tzv. 1 prsten), nisu nosili odore nego odijela, te počasni vod motociklista. [8]
D.I.V is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 08:06   #169
nadam se da je sada sve jasno u svezi zdruga i zbora i da na ovom forumu se neće više to misliti da je isto. nama koji smo bili u zdrugu usporedba sa zborom dođe kao prst u oko ili noga u jaja.
bluepearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 08:29   #170
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
Nije bio ZDRUG na Muzilu nego na Valelungi ili Katarini,mislim prije na Valelungi!
Nije ni jedno ni drugo, nego vojarna Monumenti..Na Valelungi su bila vojna skladišta, a na Katarini je bila IDS GSRH ..
http://hr.wikipedia.org/wiki/Monumenti
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...menti_Pula.JPG
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 15:55   #171
Quote:
metalHamer kaže: Pogledaj post
Nije ni jedno ni drugo, nego vojarna Monumenti..Na Valelungi su bila vojna skladišta, a na Katarini je bila IDS GSRH ..
http://hr.wikipedia.org/wiki/Monumenti
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...menti_Pula.JPG
To je to da,nama iz Pule su Monumenti isto što i Katarina,uostalom na Katarinu se dolazi preko Munumenti.
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 16:58   #172
Quote:
st.kilda kaže: Pogledaj post
To je to da,nama iz Pule su Monumenti isto što i Katarina,uostalom na Katarinu se dolazi preko Munumenti.
Ne može biti isto.. Na otoku Katarini je bila jedna postrojba, u Valelungi druga, a Zdrug je bio u Monumentima + Valmarin, pretpostavljam da znaš gdje..
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 01:10   #173
Quote:
metalHamer kaže: Pogledaj post
Ne može biti isto.. Na otoku Katarini je bila jedna postrojba, u Valelungi druga, a Zdrug je bio u Monumentima + Valmarin, pretpostavljam da znaš gdje..
Ma sve ok,kažem ti nama je to iz PU sve pod isto M i K + Valmarin sve je to VELI VRH
st.kilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 20:26   #174
Quote:
5.56 kaže: Pogledaj post
DOGSa je poginulo 10ak tijekom rata. U vojarni u Stubičkoj Slatini, između prijavnice i kuhinje s desne strane postoji spomen ploča sa imenima poginulih pripadnika.
Jbga kad sam tamo gulio nije bilo digitalaca za fotkanje tak da moram pronaći sliku i skenirati ju...
Ne znam u kakvom je sada stanju vojarna (mislim da je napuštena) i dali se može ući u nju jer je lokalna policijska postaja imala svoje skladište oružja na 'trojki' ... budem uskoro išao u tom smjeru pa ako se može ući u vojarnu budem slikao spomen ploču.
Stubička Slatina - vojarna
Mjesto gdje je bila spomen ploča poginulim pripadnicima postrojbe DOGS.
Slikano prije 7-8 dana.

http://img341.imageshack.us/img341/1...7067847613.jpg
5.56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 01:13   #175
jesu li možda DOGSi dignuli u zrak aerodrom kod Banjaluke 94 ili 95,da li itko išta zna o ovom događaju uopće?
nimrodss is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 00:41   #176
Red face jea

Covjece sican se tih dana i zadrhtim..bili smo kao jedan. Da mi je znati di mi je prijatelj Francuz zadnje di je bio bila je Pula. Rasturilo nas ono smexe kada dodje na vlast.
mateus12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 17:57   #177
Quote:
mateus12 kaže: Pogledaj post
Covjece sican se tih dana i zadrhtim..bili smo kao jedan. Da mi je znati di mi je prijatelj Francuz zadnje di je bio bila je Pula. Rasturilo nas ono smexe kada dodje na vlast.
tako je, jedino ne znam di je Joža zvani tira-rara došel je iz tigrova.. živil je u Cvetković bregu kraj Velike Gorice...

pozdrav svim suborcima.... pogotovo dečkima iz 1bojne 1HGZdruga
ratzman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 13:08   #178
Zadnje kay sam čul da mu je familija oduzela poslovnu sposobnost ili tak nekaj,,, uglavnom, zeli mu penziju i mislim da je u nekom domu... Joža Grdelić, u šumarku usred gaja ,vodenica melje stara, rrriirrriiii raarraaaaaa
Gillet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 17:25   #179
1.HGZ je bio podređen UNS (Ured za nacionalnu sigurnost).To je bila osobna tjelohraniteljska postrojba Predsjednika republike.
Sasvim je nepotrebno bilo ukidati takvu postrojbu, ali je ona ukinuta jer su se trećesiječanjski koalicijski politički prvaci zabrinuli za svoju egzistenciju.
Oni su sumnjali u lojalnost 1.HGZ-a koji je bio probran slijepo lojalnim ljudima pred.Tuđmana.
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2021., 11:43   #180
1. HGZ:

https://youtu.be/eRS_aNUBCxs
plemeniti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.