Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2017., 02:31   #121
Ajde da i ja malo proserem u ovoj temi.

Imao sam prilike biti u vezi sa djevojkom iz jugoistocne azije, muslimanske zemlje. Bit u vezi i sve sto ukljucuje vezu, zapadnjacki stil, jel...
Dok je zivjela ovdje pila je pivu, znala je pojest kobasice i to sve. Neki bi rekli prakticki sekularizirana.

U nekoliko navrata sam ju isao posjetiti u Aziju. Vozimo se mi javnim prijevozom i ja vidim zenu u nikabu. I userem se. Nikad nisam prije toga vidio zensku u nikabu.
Djevojka na meni vidi da mi je nekako nelagodno (nisam neki rasist, meni je svejedno tko je ko koje religije, samo da je dobar covjek) i pitala me dali sam ikad prije vidio zenu u nikabu... Ja odgovaram sa ne.
To je bila curica, eventualno srednjoskolka. Zakljucujem po Hello Kitty privjesku na ruksaku.

I sad si ja mislim, vozim se u vlaku. U vecinski sam muslimanskoj zemlji, zene uglavnom nose marame ali nitko ne nosi nikabe ni burke. Zasto sad neke zene u tim krajevima nose taj outfit kad to nema veze sa njima?

80-ih su mnogi konzervativni Muslimani iz JI Azije isle na razna ucenja, predavanja i fakultete u KSA, i kad su se nakon par godina vratili nazad, poceli su siriti konzervativnija vjerovanja.
I specificnost Islama je da kako god netko bio konzervativan, relativno otvoren musliman ni u kojem slucaju nece kritizirat konzervativnog sta god on radio.
Vratimo se na situaciju sa nikabom. Moja djevojka zna da je nikab prakticki nehuman, da nije dio njene kulture, zna da jednostavno nije okej ali jednostavno mora presutiti, jer je to sve ista religija.

Rijetko gdje u svijetu, stvarno rijetko gdje ce labavi musliman kritizirati konzervativnog. I sve se vise tezi tome da svi budu konzervativni nego da svi budu progresivni. Pak stovise, progresivni se napadaju.


Ne razumijem zasto je to tako. Dakle osoba koja je odrasla u Europi, zivjela europski stil zivota i jedino sto ima veze sa nekom osobom iz KSA ili Indonezije je sto tvrde da su iste religije, ta osoba niposto nece imat nista negativno za rec vezano za ikog upravo zbog religije. Cak preispitivanje, proucavanje religije je tabu tema.
Oni imaju knjige o kojima se kritizira farbanje kose jer je to previse mijenjanja tijela koje je Bog osobi darovao. Mislim koje su to trivijalne stvari.

Dakle, moglo bi se reci, prakticki svi muslimani su vrste sleepera. Konzervativni ce rijetko kad postati progresivni, dok ce slobodni cesce postati konzervativni. Tesko je odrediti trenutak kad ce se to dogoditi u zivotu muslimana, mozda i nece, ali cesto se i dogodi.
Jedan je izuzetak ovo podrucje, gdje su prakticki muslimani, hmmmm kako bi reko, neutralizirani. Dakle religija nije bila bitan cimbenik u njihovom zivotu no vidite da je dovoljno da se preseli par stotina konzervativnih da se situacija opet krene mijenjati.

Dali postoji jednostavno rijesenje da muslimani postanu progresivni? Tesko, ali mislim da je kvaka u obrazovanju. Trebaju krenuti shvacati da netko tko se ide raznijeti auto bombom da bi ubio 10 ljudi i da bi otisao u raj djevicama nije vjerski fanatik nego ludjak, i to treba otvoreno govoriti. Treba pocet govoriti da zene nisu predmet i da nije potrebno da se ona pokriva da ju nebi muskarci gledali nego treba muskarce senzibilizirati.

Mislim, ima tu jako puno stvari na kojima se treba proraditi, ali prvo treba razviti svijest da kriticko misljenje cak i vlastitih vjerovanja nije nuzno lose ili negativno.
pikoc89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 21:49   #122
Quote:
pikoc89 kaže: Pogledaj post
Rijetko gdje u svijetu, stvarno rijetko gdje ce labavi musliman kritizirati konzervativnog. I sve se vise tezi tome da svi budu konzervativni nego da svi budu progresivni. Pak stovise, progresivni se napadaju.
Prije svega hvala na prilogu svog, moglo bi se reći inside iskustva.
Tvoje iskustvo ima ipak značajniju dimenziju s obzirom da si bio u intimnom kontaktu sa osobom koja je dio tog svijeta.

Mislim da je ta povezanost prvenstveno vezana za razliku tradicije zapada i istoka.
Istok je tradicionalno konzervativniji od zapada. Istočna tradicija ima vrlo čvrste obiteljske veze i pravila. U istočnim obiteljima djeca imaju svetu obavezu služiti svojim roditeljima a roditelji su okorjeli sljedbenici nepokolebljivih pravila koja se tradicijom prenašaju iz davnina.
U istočnoj obitelji je nezamislivo da djetetovo ponašanje izlazi iz okvira normi ponašanja. Nema tu pijanki i drogiranja kasno u noć. Nema zbog toga što ne samo da bi to bilo toliko razočaranje za tu obitelj da bi bila spremna odreći ga se, nego je i pitanje čitave zajednice koja je isto tako militaristički privržena pravilima ponašanja tako da postaneš automatski izopćen iz sredine u kojoj živiš.

Mislim da je religijski problem kojeg si naveo usko vezan za takvu tradiciju.
Kada ti ljudi dođu na zapad, prva stvar koja ih šokira je kaos slobode koja je nepojmljiva u njihovoj tradiciji. Vjera se samo veže na to.
Većina njih se ne mogu prilagoditi kaosu slobode na zapadu jer su žestoko vezani za tradiciju a time i vjeru.
Rezultat je takav da se ne osjećaju na zapadu kao da su doma nego kao stranci i svaki simbol koji ih veže za ono tradicionalno od čega se ne mogu odlijepiti je pitanje identiteta gdje se osjećaju sigurni.
Tako dolazimo do slučaja da bez obzira na to jel ta osoba umjereno religiozna ili ne, osjećaj otuđenosti zbog velike razlike u kulturi odlučuje u prioritetu odabira Islama pa čak i fundamentalističkog jer se barem tu ne osjećaš kao potpuni stranac.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 23:30   #123
Da, zanimljiv post, obzirom na osobno iskustvo... osvrnuti ću se na jedan drugi aspekt.

Quote:
pikoc89 kaže: Pogledaj post
I sad si ja mislim, vozim se u vlaku. U vecinski sam muslimanskoj zemlji, zene uglavnom nose marame ali nitko ne nosi nikabe ni burke. Zasto sad neke zene u tim krajevima nose taj outfit kad to nema veze sa njima?

80-ih su mnogi konzervativni Muslimani iz JI Azije isle na razna ucenja, predavanja i fakultete u KSA, i kad su se nakon par godina vratili nazad, poceli su siriti konzervativnija vjerovanja.
Ovo boldano je izuzetno važan moment... upravo je jugoistočna Azija primjer sredine sa tradicionalno drugačijim shvaćanjem islama u odnosu na regije Bliskog i Srednjeg Istoka (o saudijskim vahabitima da ne govorim...).

KSA, tj. dinastija Saud, svoju ogromnu financijsku moć i položaj "čuvara islamskih svetih mjesta" koristi za održanje i proširenje vlastite moći (uz strateško savezništvo sa preostalom supersilom, naravno).

Upravo ulaganje širom svijeta u "islamsko obrazovanje" u vidu isticanja upravo najkonzervativnije, vahabitske inačice islama, utječe na ponašanje velikog broja muslimana.

Quote:
Jedan je izuzetak ovo podrucje, gdje su prakticki muslimani, hmmmm kako bi reko, neutralizirani. Dakle religija nije bila bitan cimbenik u njihovom zivotu no vidite da je dovoljno da se preseli par stotina konzervativnih da se situacija opet krene mijenjati.
BiH je priča za sebe, povijesno pod kulturnim utjecajem Austro-Ugarske monarhije nakon 1878. i povlačenja Turaka.
S druge strane, točno je da se situacija u mnogome promijenila nakon 1991., Europa je odavno oslabila vlastitu sposobnost kulturne asimilacije... njezine elite svoj interes ostvaruju na druge načine, očito.

Quote:
Dali postoji jednostavno rijesenje da muslimani postanu progresivni? Tesko, ali mislim da je kvaka u obrazovanju. Trebaju krenuti shvacati da netko tko se ide raznijeti auto bombom da bi ubio 10 ljudi i da bi otisao u raj djevicama nije vjerski fanatik nego ludjak, i to treba otvoreno govoriti. Treba pocet govoriti da zene nisu predmet i da nije potrebno da se ona pokriva da ju nebi muskarci gledali nego treba muskarce senzibilizirati.
Povijesno su muslimani na izazov Zapada koji traje već više stoljeća odgovarali različito... rekao sam, utjecajni obrazovni model već postoji među njima.
Postoji li neki centar utjecaja danas, neka elita koja bi nudila drugačiji model ?

Nema.

Naprotiv, postoji vrlo jaka koalicija interesa koja je spremna manipulirati sa fanatizmom koji si spomenuo... a u toj koaliciji niti izdaleka ne klanjaju svi namaze...

Quote:
Mislim, ima tu jako puno stvari na kojima se treba proraditi, ali prvo treba razviti svijest da kriticko misljenje cak i vlastitih vjerovanja nije nuzno lose ili negativno.
Kritičko mišljenje naspram religije se razvijalo tijekom burne europske povijesti, još od XVI. stoljeća... da ne odem predaleko, europske vladajuće elite, barem neke, vidjele su svoj interes u procesu sekularizacije i uvođenju odgovarajućeg obrazovanja.

Zbog više objektivnih razloga, elite danas najmoćnijih islamskih država taj interes nemaju... ne zaboravi kako su petrodolarske monarhije tip tzv. rentnih ekonomija, koje nemaju nikakvu industriju i poljoprivredu usporedivu sa značenjem nafte. Općenito, to su statična društva u kojima se naftom "pokriva" gotovo sav uvoz radne snage... od nekvalificirane do visokoškolovanih stručnjaka.
Domaće stanovništvo je tako izolirano od socijalnih promjena koje bi donijelo uključivanje u modernu podjelu rada, materijalno zbrinuto na račun prihoda od izvoza nafte.

Što možda može promijeniti takvu situaciju ? Pa, drastičan pad cijena nafte (zbog izvora u drugim dijelovima svijeta, razvoja novih izvora energije, itd.)...

Naravno, bilo bi dobro da takav trend (koji je već započeo) ne bude prenagao... kolaps tih društava nitko dobronamjeran ne želi, već i zbog vlastitih interesa.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 23:31   #124
Sekularizam arapskog svijeta moze postojati samo u cisto islamskim zemljama, a i tamo samo ako je sekularizam strogo kontroliran.
Naime, sva zapadna sekularna drustva se zasnivaju na slobodi misljenja i govora...

no, ako kritiziras proroka Muhameda, to ce shvatiti osobno i kao uvredu... po pitanju njihove vjere nema diskusije, sto znaci da suzivot moze postojati samo ako druge vjere postuju Islam onako kako muslimani nisu duzni postivati druge religije.
Nije da ce oni otvoreno kritizirati druge religije, ali se dolazi u situaciju da je odredjena tema tabu, i suzivot moze postojati samo u tom slucaju...

Isto tako, nikakvo komentiranje ili citiranje Kurana ili hadzisa od strane 'nevjernika' se smatra blasfemijom (primjer sto se desilo gradonacelniku Jakarte nedavno)..
to znaci da nema sekularizma, jer se zna tko smije pricati o odredjenoj temi, a i o njoj se moze samo pozitivno pricati... to je fundamentalizam, samo je pitanje koliko je zakonski isto tako definiran... a uglavnom je
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 23:43   #125
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
no, ako kritiziras proroka Muhameda, to ce shvatiti osobno i kao uvredu... po pitanju njihove vjere nema diskusije, sto znaci da suzivot moze postojati samo ako druge vjere postuju Islam onako kako muslimani nisu duzni postivati druge religije.
Nije da ce oni otvoreno kritizirati druge religije, ali se dolazi u situaciju da je odredjena tema tabu, i suzivot moze postojati samo u tom slucaju...
Što znači "nisu dužni" ? Nije ista situacija u svim islamskim zemljama...

Islamic views on religious pluralism

Quote:
Isto tako, nikakvo komentiranje ili citiranje Kurana ili hadzisa od strane 'nevjernika' se smatra blasfemijom (primjer sto se desilo gradonacelniku Jakarte nedavno)..
to znaci da nema sekularizma, jer se zna tko smije pricati o odredjenoj temi, a i o njoj se moze samo pozitivno pricati... to je fundamentalizam, samo je pitanje koliko je zakonski isto tako definiran... a uglavnom je
Već sam spomenuo čiji utjecaj u oblikovanju islamskog obrazovanja danas prevladava i zašto.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 06:32   #126
Pa ne znam, razmisljam o raznim zemljama... da li se u Turskoj moze kritizirati Islam/Muhameda?
Na cijelom bliskom istoku sigurno ne... da li se moze u Tunisu ili Egiptu? Alziru? U Indoneziji se ne moze, to je sigurno..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 08:28   #127
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Pa ne znam, razmisljam o raznim zemljama... da li se u Turskoj moze kritizirati Islam/Muhameda?
Na cijelom bliskom istoku sigurno ne... da li se moze u Tunisu ili Egiptu? Alziru? U Indoneziji se ne moze, to je sigurno..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Još jedan članak o Indoneziji, ali, tema se može primijeniti bez problema i na arapske zemlje...

Why Islam matters in Indonesian politics

Quote:
Running for president in Indonesia seemed also to entail having to show off one’s commitment to Islam.

The 2014 presidential election featured a prominent use of Islamic cultural and ritual symbols. Both Joko Widodo and Prabowo Subianto showcased their connection to Islam through public displays of piety. Both also looked for support from Islamic political parties, religious leaders, Islamic boarding schools and mass organisations to increase their electability.

Widodo, more popularly called Jokowi, flew to Mecca three days before the presidential election on a pilgrimage, staving off smear campaigns that he was secretly a Christian of Chinese descent.

Why does Islam play a large role in this election? Was this always the case in the world’s most populous Muslim majority nation?

New Order legacy

Actually, in the 1950s, Indonesia had a more diverse ideological landscape than today. In the 1955 general election, many Islam-based political parties freely used Islam as their ideological foundation and fought to make Islam the state ideology. At the same time, it was common for the Indonesian Communist Party and other secular parties to oppose the Islamic parties.

The rise of Suharto on the heels of the elimination of the Indonesian Communist Party (PKI) in 1965 changed the ideological landscape. Suharto’s New Order regime (1966-1998) also clamped down on political Islam. He merged Islamic parties into one United Development Party (PPP) and forced them to abandon their ideal of formalising and legalising Islam as state ideology. The PPP had to accept Pancasila as its party ideology.

While Islam as a political ideology experienced a setback, it flourished culturally. Indonesia’s young generation of Muslims in the late 1960s and early 1970s played a big role in making Islam a spiritual, cultural and intellectual force in the nation. This can be seen in the tagline popularised by the late Islamic scholar Nurcholish Madjid: “Islam Yes, Partai Islam No” (“Islam Yes, Islamic Parties No”).

From then until the fall of Suharto, Indonesian Islam no longer promoted formal and legal aspirations. It instead emphasised moral and ethical principles, such as justice, equality, freedom and common good. These are universal principles present both in Islam and in Indonesia’s constitution.

Islam became everyone’s

The banning of communism played a role in increasing Islamic sentiments in Indonesian politics. People’s anxiety about social inequality could no longer be channelled through the language of class warfare, as Indonesia’s left was eliminated in the 1965-1966 pogrom. People kept away from leftist ideology due to the stigma created by government propaganda.

As a result, under the New Order, educated Indonesians could only use Islam as a powerful ideological language to protest about social and economic inequality.

People in rural Java, once the base for the Communist Party, continued to adhere to “abangan” Islam, a more syncretic version of Islam in Indonesia. With PKI banned, Islam became the only refuge from their social, economic, political and moral problems. Islam became everyone’s; the dichotomy between “santri” (orthodox Muslims) and abangan seemed to lose its relevance.

A search for meaning

In general, Islam’s force in politics can be explained through the role of religion in human life. Religion is tightly connected to human psychology and culture. Religion involves values, aspirations, a life vision, a search for meaning in one’s existence, fear of mortality, concern about right and wrong, spiritual fulfilment, friendship and wonder at the nature of life.

Indonesians seem to be more open in expressing their Islamic religiosity compared to the 1950s following Dutch colonial rule.

But the important question is: what is Islam’s contribution to the country? How far does Islam correlate with or manifest in the attitudes and behaviours of members of a society in upholding social ethics and politics? Will it translate to rule of law, good governance and social justice, including economic justice? We are still waiting for the answers.
Odličan članak, po meni... što se tiče islamskih imigranata na Zapad, dvije su mogućnosti... ili ograničiti njihov dolazak (zapravo, ne samo njihov, kako bi se izbjegao problem diskriminacije)... ili inzistirati na većoj primjeni zakona protiv blasfemije, tj. bogohuljenja u društvu.
Naravno, zakoni se ne bi ticali samo islama već i kršćanstva i ostalih religija.

Poraz sekularizma i liberalizma ? Ništa definitivno, ali, veliko upozorenje jest... sekularne vladavine uglavnom se nisu pokazale vjerodostojnim u postkolonijalnim islamskim zemljama.

Po meni, ako se sklad religijskih i spiritualnih vrijednosti sa ostalim stremljenjima postavi kao vrijedan cilj u modernim društvima, postoji nada da ćemo izbjeći sadašnja i još veća buduća zla.
Ne govorim o apologiji prošlosti, povratku na parolu "Bog, kralj, domovina i obitelj", već o potrebi kritike postojećeg liberalnog poretka i u samim zapadnim društvima.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 16:34   #128
Pre nekoliko godina sam čuo frapantan podatak , a to je da se npr.u zemljama bivše Jugoslavije na tzv."našem jeziku" prevede i izda godišnje preko 2500 knjiga , dok prevedenih i izdanih knjiga na arapski jezik je cirka 300 godišnje.

Da bude još sve gore primera radi na španskom govornom području se prevede godišnje više nego što je na arapskom jeziku u zadnjih 100 godina , što zapravo se misli u zadnjih 1400 godina jer sam siguran da do 19.veka je slabo šta prevođeno i izdato u arapskom svetu , nepominjući činjenicu da je štamparska presa bila "haram" dok je turski sultan polovinom 19.veka nije odobrio uz velika protivljenja.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 20:23   #129
Njih su kulturno uništili Mongoli (paljenjem Bagdada).
Turci su malo drugačiji od Arapa (barem bili, pitanje je kako će biti pod Erdyem), a i Iranci.
Ideje vahabizma su opasne, a kako je krenulo, s petrodolarima vjerojatno imaju svoj labuđi pjev.
Prvo, priča s ISom ih je dodatno radikalizirala, a ista će ostati bez novaca nakon što nestane nafte.
A onda će biti gomila ljudi bez novaca i kruha, dakle sirijska priča samo podosta podebljana.
Ne bih rekao da ih čeka svjetla budućnost.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 00:45   #130
ameri napravili show s lezbijskom muslimankom, i religija mira je imala svasta divnog za reci ispod tvita

https://twitter.com/nowthisnews/stat...33918108286976

BlaireWhiteFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 06:25   #131
Problem sa sekularizmom u islamskim zemljama je taj sto ga je skoro nemoguce provesti zbog samog nacina kojim se upravlja ili rukovodi ta religija. Dok ostale religije imaju svoje centre moci (Dalaj Lama, Papa....)Islam nema I svaka susa koja procita knjigu I misli da je protumacila na pravi nacin moze da privuce grupu oko sebe I da pocne propovjedati jedini pravi islam u drugim velikim religijama to vise nije moguce.

U svim islamskim zemljama nepostoji pravi sekularizam postoji samo tolerancija drugih vjera.

A.... toliko toga bi se moglo pisati o ovome.... ali sve je ovo pocelo sa padom kolonijalizma I borbom za nalazenjem nacionalnog indentita.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 06:28   #132
Plemenski mentalitet i način života kod Arapa mora biti uništen. To je najveća prepreka sekularizaciji u samim arapskim društvima. Kada to nestane, Arapi će proširiti vidike na drugim frontovima (prirodne nauke, kultura...) i samim tim će ekstremni islam nestati.
Hrišćanstvo prema Bibliji ima veoma, veoma slične, gotovo iste zakone kao šerijat. Plemena u Crnoj Gori, Albaniji i na Kosovu i srpske porodično zadruge u Bosanskoj Krajini i Hercegovini generisale su vrlo sličan mentalitet. To su sve bila područja visokog nataliteta, visokog procenta religioznih ljudi koji su bili laki na sablji, gde krvna osveta nije bila retkos i gde su žene imale položaj ispod muškarca. Dolaskom najpre austrougarske okupacije, a kasnije i komunizma, plemenski način organizovanja a samim tim i plemenski mentalitet su nestali.
Arapski socijalizam nije koristio iste metode kao jugoslovenski komunizam. Arapski socijalizam nije dirao plemensku organizaciju, dok je komunizam na ovim područjima uništio.

Pogledajmo jedan komentar o preislamskoj arapskoj religiji i načinu života:
Quote:
Plemenska vera se usredsredila oko plemenskog boga, koga je obično simbolizovao kamen. Čuvala ga je šeička kuća. Bog i kult su bili znak plemenskog pripadništva i jedini ideološki izraz osećaja jedinstva i kohezije plemena. Pokoravanje plemenskom kultu izražavalo je političku lojalnost. Otpadništvo od vere bilo je ravno izdaji.
Slična plemenska priča važi za Iran, Afganistan, itd.
Tamo gde nema plemena - muslimani su sekularniji: južna i centralna Albanija, Bosna i Hercegovina, Turska...
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 08:12   #133
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Plemenski mentalitet i način života kod Arapa mora biti uništen. To je najveća prepreka sekularizaciji u samim arapskim društvima. Kada to nestane, Arapi će proširiti vidike na drugim frontovima (prirodne nauke, kultura...) i samim tim će ekstremni islam nestati.
Dobro, to smo prošli još od 1941. na ovim prostorima, ali kako bi uništio, i što bi i na koji način izgradio u arapskom svijetu ?
Sovjeti su pokušali radikalno u Afganistanu 1976., i kakav je bio nastavak priče ?

Imaj na umu da su dva "jaka" sekularna modela u sukobu - sovjetski (danas ruski) i američki.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 09:26   #134
Quote:
ADEX kaže: Pogledaj post
Problem sa sekularizmom u islamskim zemljama je taj sto ga je skoro nemoguce provesti zbog samog nacina kojim se upravlja ili rukovodi ta religija. Dok ostale religije imaju svoje centre moci (Dalaj Lama, Papa....)Islam nema I svaka susa koja procita knjigu I misli da je protumacila na pravi nacin moze da privuce grupu oko sebe I da pocne propovjedati jedini pravi islam u drugim velikim religijama to vise nije moguce.
Da, to je jedan od problema mada nije toliko bitan. U kršćanskom svijetu Vatikan je bitan samo katolicima. Protestanti ga ne šljive ni 5%. Protestanti zapravo misle da se katoličanstvo u mnogim stvarima protivi Bibliji.
A kod protestanata je slična situacija Islamu. Nema centra moći već sve ovisi o tumačenjima tako da postoje tisuće denominacija koje smatraju da jedino one ispravno tumače Bibliju.

Ali čak i kad bi i protestantima bio Vatikan autoritet, centralizacija sama po sebi ne bi jamčila mir i stabilnost zato što narav religije ovisi o stupnju razvoja sekularnog društva koje pak ovisi o razvoju znanosti i ekonomije.
Kršćanstvo je imalo priliku pokazati svoje vrline u prošlosti kada je bilo na poziciji vlasti pa su napravili toliko zla da se u naše doba Papa morao ispričavati. Opirali su se spoznaji prirode i kozmologije i držali kršćanski svijet u mraku. Današnje Kršćanstvo svoju umjerenost i toleranciju duguje intelektualnom pokretu Prosvjetiteljstva u Francuskoj koji je uspio probit zidine religijske tamnice i oslobodio potencijale ljudskog uma da otkriva prirodu i njezine zakone što je za posljedicu dovelo do razvoja medicine, tehnologije, društvenih znanosti i nepreglednog mora novih spoznaja koje su postepeno mijenjale vjernički svjetonazor.
Zanimljivo je da je Islam bio znanstveno napredniji od Zapada. Dok su se oni bavili matematikom mi smo se koprcali u blatu i smradu. Ali su iz određenih razloga stali i propustili vlak industrijske revolucije i krenuli nizbrdo. Ostala je samo religija.
Da se to dogodilo Zapadnom svijetu, nema te centralizacije koja bi nas spasila od religijskog sranja kojeg danas vidimo u Islamskom svijetu.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 11:40   #135
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Pa ne znam, razmisljam o raznim zemljama... da li se u Turskoj moze kritizirati Islam/Muhameda?
Na cijelom bliskom istoku sigurno ne... da li se moze u Tunisu ili Egiptu? Alziru? U Indoneziji se ne moze, to je sigurno..


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
To je problem.
Oni ne shvaćaju da je samokritika zdrava.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 22:58   #136
Dok mi pričamo o sekularizaciji muslimana u arapskom svijetu zapad ide lagano unatrag. BBC normalizira i promovira burke.
"Things Not To Say To Someone Who Wears A Burqa" https://youtu.be/FUVWVBrPsTM
Što (ne)reći osobama koje su žrtve nakaradne ekstremističke ideologije? Egipatski feministi su im se smijali još prije sto godina
jer umataju žene u burke a danas ih britanci predstavljaju kao nešto normalno.


Gledam neki dan Huff post gdje u jednom članku kažu kako je mlada iranka hrabra jer ne želi nositi hidžab a u drugom
članku promiču taj isti hidžab. Jedna te ista stvar u Iranu ne valja ali je na zapadu poželjna.

Ovo su narodne nošnje naroda muslimanskih zemalja a ne šerijatska pokrivala kako to prikazuju mediji;
http://imgur.com/GNZYe49
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 23:23   #137
Sve u svemu šizofrena situacija u arapskom svijetu. Sa jedne strane konzervatizam šerijatskog prava a sa druge rijeke love od nafte u kojima uživaju odabrani.


Quote:
HVARANI NA IZMAKU SNAGA Na ovoj luksuznoj jahti odvijaju su najluđi tulumi, otočani noćima ne spavaju, a pomoći nema ni nakon policijske intervencije

~~~

Duga je 77 metara i vrijedna oko 100 milijuna dolara. U vlasništvu je multimilijardera Kutaybe Alghanima iz Kuvajta, koji je navodno četvrti najbogatiji čovjek te zemlje.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...ncije/6426116/
Fliper99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 01:33   #138
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da, to je jedan od problema mada nije toliko bitan. U kršćanskom svijetu Vatikan je bitan samo katolicima. Protestanti ga ne šljive ni 5%. Protestanti zapravo misle da se katoličanstvo u mnogim stvarima protivi Bibliji.
A kod protestanata je slična situacija Islamu. Nema centra moći već sve ovisi o tumačenjima tako da postoje tisuće denominacija koje smatraju da jedino one ispravno tumače Bibliju.

Ali čak i kad bi i protestantima bio Vatikan autoritet, centralizacija sama po sebi ne bi jamčila mir i stabilnost zato što narav religije ovisi o stupnju razvoja sekularnog društva koje pak ovisi o razvoju znanosti i ekonomije.
Kršćanstvo je imalo priliku pokazati svoje vrline u prošlosti kada je bilo na poziciji vlasti pa su napravili toliko zla da se u naše doba Papa morao ispričavati. Opirali su se spoznaji prirode i kozmologije i držali kršćanski svijet u mraku. Današnje Kršćanstvo svoju umjerenost i toleranciju duguje intelektualnom pokretu Prosvjetiteljstva u Francuskoj koji je uspio probit zidine religijske tamnice i oslobodio potencijale ljudskog uma da otkriva prirodu i njezine zakone što je za posljedicu dovelo do razvoja medicine, tehnologije, društvenih znanosti i nepreglednog mora novih spoznaja koje su postepeno mijenjale vjernički svjetonazor.
Zanimljivo je da je Islam bio znanstveno napredniji od Zapada. Dok su se oni bavili matematikom mi smo se koprcali u blatu i smradu. Ali su iz određenih razloga stali i propustili vlak industrijske revolucije i krenuli nizbrdo. Ostala je samo religija.
Da se to dogodilo Zapadnom svijetu, nema te centralizacije koja bi nas spasila od religijskog sranja kojeg danas vidimo u Islamskom svijetu.
Slazem se ja tim ali ipak neke centralne navode I usmjerenice dolaze iz centrala raznih religija. U islamu toga nema moze neki Ajatulah ili neki uceni vjerski vodja da da smjernice ili navod ali njega moze da ignorise ko hoce i to posljedica.

Sadasnji stupanj vjerskih tolerancija u razvijenom zapada ima iza sebe 100 godisnji rat....30godisnji rat... u stvari 1000 godina vjerskog prolica krvi.
To tek treba da se desi, u stvari vec se desava, izmedju suni i sija islama.
Vezano za sekularizam, sve ove ultra bogate zemlje i dalje imaju mentalitet iz 1914 samo sto se voze u bjesnim autima i lete privatnim jetovima.
Isto tako postoji misljenje da je modernizacija bliskog istoka i srednjeg istoka bila prenagla i prenasilna sto je dovelo do otpora i povratku "pravim vrijednostima."

BTW. zasto su propustili prednost u znanstvenosti u srednjem vijeku? Iz istih razloga kao i sada smatrali da to nije bilo po propisima islama plus pad arapskog carstva i porast otomana.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 06:12   #139
Quote:
ADEX kaže: Pogledaj post
Isto tako postoji misljenje da je modernizacija bliskog istoka i srednjeg istoka bila prenagla i prenasilna sto je dovelo do otpora i povratku "pravim vrijednostima."
Ovo je takođe jedan od najvažnijih faktora. Za to su krivi USA, Francuska i UK.

Koliko je ovo što si napisao istinito, možeš pogledati preko - tu u komšiluku Hrvatske. Srbija je nikad pravoslavno fanatičnija i nikad antizapadjački raspoloženija nego danas. 2000. si imao skoro 100% stanovništva za EU, sada jedva 40%. Nekada su se pederi ignorisali, a danas se svako malo desi da neko prebije pedera. U Srbiji se zapad vidi kao neko ko je rasturio državu, popljačkao državna preduzeća, uveo socijalnu bedu, izneverio nas (obećali povratak Kosova kad ode Milošević, obećali lovu, obećali članstvo u EU). Srpkinje su počele da se oblače kao američke kurave sa MTV-a, pa se svaki čas dešava da neko izvređa i psuje devojke po autobusu i na ulici (što svakako osuđujem).

Kao što bi se evropljani digli na nož i pušku ako bi neko sutra na silu počeo da im nameće šerijat, tako se isto ponašaju bliskoistočani kad im zapad non stop šalje ekstremni liberalizam, razne pobune i sl.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 06:41   #140
Quote:
denacifikator kaže: Pogledaj post
Ovo je takođe jedan od najvažnijih faktora. Za to su krivi USA, Francuska i UK.

Koliko je ovo što si napisao istinito, možeš pogledati preko - tu u komšiluku Hrvatske. Srbija je nikad pravoslavno fanatičnija i nikad antizapadjački raspoloženija nego danas. 2000. si imao skoro 100% stanovništva za EU, sada jedva 40%. Nekada su se pederi ignorisali, a danas se svako malo desi da neko prebije pedera. U Srbiji se zapad vidi kao neko ko je rasturio državu, popljačkao državna preduzeća, uveo socijalnu bedu, izneverio nas (obećali povratak Kosova kad ode Milošević, obećali lovu, obećali članstvo u EU). Srpkinje su počele da se oblače kao američke kurave sa MTV-a, pa se svaki čas dešava da neko izvređa i psuje devojke po autobusu i na ulici (što svakako osuđujem).

Kao što bi se evropljani digli na nož i pušku ako bi neko sutra na silu počeo da im nameće šerijat, tako se isto ponašaju bliskoistočani kad im zapad non stop šalje ekstremni liberalizam, razne pobune i sl.

to je tacno samo sto to nekako uvijek ima neko u takvim situacijama ko ce da uhvati priliku I dodje na vlast I samo taj zna kako treba da se zivi...jos ako imas nekoga koga mozes nekaznjeno zajebavati ... super.

Samo sto mene nervira je to sto se tolerise SA I ostale vehabijske zemlje.... I ta prica da je to zbog nafte ....jednostavno ne lezi jer su se obarale mnogo vece I jace vlasti nego sto je par sheika I sultana ili sta li vec.

Religija je uvijek dobar motivator za ostvarivanje politickih ciljeva.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.