Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2003., 09:32   #1
Kiropraktika

Ok. Prekjucer navecer za vrijeme tusiranja ustanovila sam da mi je umrtvljen osjet lijeve noge. Odvezoh se na hitnu (nije nista bolilo ali sam se uzasno preplasila) i oni ustanove da su mi kraljesci pritisli neke zivce i da radi toga ne osjecam djelove tjela. Yey. Naravno, uputnice za pretrage, od magnetske do cta itd.

Pa sam jucer odlucila otici kiroprakticaru (provjereno dobar).
Malo je lud onako na prvi pogled, ali...osim inicijalnog soka ( a da na spominjem strah od trajnog sakacenja radi puknuca prsljenova prilikom tretmana) i ocajne boli dok me mesario, nakon sto sam izasla van iz sobe, imala sam osjecaj da mi je netko kupio novu kraljesnicu (ma nije sad idealno, moram jos danas!). A nogu sam odmah pocela osjecati. I pocela sam se spontano drzati ravno. A s tim imam problema vec brdo vremena.

Ugl. zanima me ako netko ima kakvih iskustava sa kiropraktikom (dobrih i losih)...prednosti, mane...ukratko...

darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 11:35   #2
Nemam osobnih iskustava s kiroprakticarima, a cisto sumnjam da cu ih i imati.
Naime, to sto oni rade je vrlo rizicno, zahtjeva jako puno znanja i iskustva i nikako se ne treba dati svakome u ruke. Mene je strah dati se bilo kome u ruke jer znam koliko su osjetljive te strukture po kojima oni prckaju.

Nadalje, rjesenje koje si dobila je samo trenutacno. Pitanje je vremena kada ce se polozaj diskova opet poremetiti i tebi ce se ponoviti ista situacija. Jedino rjesenje je da ojacas ledjne misice jer ce to koliko-toliko prevenirati buduce epizode neuroloskih ispada.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 13:08   #3
Lightbulb

uh! pod hitno sport, Yoga..buduci da si josh mlada osoba, a vec ti se to desilo, znaci da moras pod hitno nesto promijeniti u svojem gradjenju/rushenju tjela, vishe gibanja, plivanja, i of course, Yoga..kraljeznicu si izgradjujemo i unistavamo sami...a ako Yoga, onda s pocetka oprezno lagano...

i ne samo ledjne misice nego i trbusnjake-ono sto nose trbusni misici odterecuje kraljeznicu. sto slabiji trbusni, to vishe kraljeznica nosi; zapravo prvo trbusne razviti a onda i ledjne, koje za razvoj moras opteretiti, a sad bas i nemres zbog kraljzenjaka.

i puno srece u otvaranju kraljeznog kanala!
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 14:12   #4
Yoga je super za kraljeznicu! Nesto ces morati uciniti jer ce ti se inace stanje pogorsavati. Ja isto imam problem s kraljesnicom (koje li ironije ), ali puno vjezbam pa nema takvih epizoda (doduse, ja nikad nisam imala ispad osjeta ili motorike, samo strahovite bolove).

Ukoliko nemas bolove, sloodno kreni s laganim vjezbama. Ja ne bih preporucila trbusnjake za pocetak, vec bas vjezbe za ledja. Trbusnjake tek kasnije, i to ne one klasicne.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:13   #5
vjezbe za ledja samo uz strucni nadzor! pa vidis da su joj se kraljeznjaci poshamerili!?

naravno ne klasicne vjezbe za trbusnjake, nego vjezbe iz Yoge, a tam ih fala bogu ima dosta.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:20   #6
da, lahor, kaj se tice rizicnosti te kiropraktike...covjek je cini mi se jedan od (ako ne I ) najstarijih u Hr koji to rade. malo je excentrican, ali ok. iako, moram vam priznati da mi jucerasnje olaksanje danas vise i nije bas takvo...nekako ju "osjecam", i to prepotencirano (kraljesnicu).
Sto se yoge tice...hm, nisam bas za to, vjezbala sam TaiChi neko vrijeme, odlicno mi je bilo, ali je onda Jasminko (nas trener) poceo ici u De pa je sve postalo neredovito pa sam prekinula s tim.

A, te vjezbe za kraljeznicu, ima nekakav handbook o tome or what? Mislim, ziher ima propisanih vjezbi...gdje da ih nadjem?
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:24   #7
dr., strucni fizioterapeut zna vjezbe za kraljeznicu.

ima knjiga, nazalost neznam ni jednu na hrvatskom, pogledat u algoritmu.

no najbolje vjezbe za kraljeznicu ima Yoga...Tai Chi, ok, za neke stvari, zasto ne, al dok dostignes taj nivo da se Tai Chiom odrzish zdravom treba se puno stvari promijeniti i odreknuti. Yoga je jaca i jednostavnija, direktna.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:26   #8
a kod kojeg si bila? ak nije tajna
ja imam samo pozitivna iskustva
namjestio mi je zglob sake. a prije toga sam iso na razne terapije i nkad mi od ni jedne nije bilo bolje i pomogo mi je oko koljena tak da sad kod opterecenja nemam bolove kao prije

KIROPRAKTIKA
 
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 19:28   #9
Quote:
jimmy kaže:
dr., strucni fizioterapeut zna vjezbe za kraljeznicu.
I knew that!!!!!

Ma ne da mi se to...zapravo, prilicno sam ljena za svoje tijelo...a jos imam i reumatoidni artritis...definitly bih trebala nesto uciniti.

Iako, zdravo se hranim (more or less), puno se krecem, corim na okej krevetu...dr. strucni velis, a? Da.....definitly bi trebala...

darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2003., 23:08   #10
Darin, da nisi mozda bila kod Pavlovica ?

U principu ne mozes puno pogrijesiti s navedenim vjezbama za ledja, a ukoliko ti se bol pocne pojacavati prilikom vjezbanja onda stani. Mozda je najbolje da ti ih netko prije pokaze, iz knjiga se moze i krivo raditi, a nitko te ne moze ispraviti.

Nisu se kraljesci posemerili, vec vjerojatno ima protruziju diska. Bitno je da ti se nije gubio osjet na unutrasnjoj strani nogu i u genitourinarnom podrucju jer to moze biti jako opasno.

Gotovo sam sigurna da ce te doktor poslati na fizioterapiju, a oni tamo ce ti sigurno pokazati kako se rade razne vjezbe. S obzirom da je problematika dosta slozena zbog RA ne bih bas preporucila svaku fizikalnu terapiju u Zg. Kuda si do sada isla i da li si uopce isla?

Moras se pokrenuti, najozbiljnije!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 01:54   #11
ma koji Pavlović???

ne, nisam bas cula neke super podatke o njemu!
Isla sam kod Pajdukovica, na Jaruunu. je tip malo lud, ali je fakat dobar. znam masu ljudi koji idu kod njega i svi imaju samo okej iskustva. uostalom, napisah u uvodnom postu da je tip jedan (ako ne i naj) od prvih kiro-stuff-covjeka u Hr.

Iako, malo me boli kraljesnica danas... ne znam u cem je stvar... definitly idem na magnetsku...
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 18:06   #12
Quote:
lahor kaže:
Nemam osobnih iskustava s kiroprakticarima, a cisto sumnjam da cu ih i imati.
Naime, to sto oni rade je vrlo rizicno, zahtjeva jako puno znanja i iskustva i nikako se ne treba dati svakome u ruke. Mene je strah dati se bilo kome u ruke jer znam koliko su osjetljive te strukture po kojima oni prckaju.

Nadalje, rjesenje koje si dobila je samo trenutacno. Pitanje je vremena kada ce se polozaj diskova opet poremetiti i tebi ce se ponoviti ista situacija. Jedino rjesenje je da ojacas ledjne misice jer ce to koliko-toliko prevenirati buduce epizode neuroloskih ispada.

Pa kiropraktičari nisu neki šarlatani koji su kiropraktiku učili na sajmu, nego dr.med, i za to su se školovali dugo, dugo.
tako da ne vjerujem da bi mogli nekome naštetiti, mogu samo pomoći.
Naravno, u stanjima kada kiropraktika nije indicirana, kiropraktičari će to prepoznati i neće ništa (radikalno) raditi.

za kiropraktiku


I, da slažem se da treba ojačati i mišiće, bez toga je rješenje samo polovično.



I darin, samo nastavi s Tai Chiem, ako ti to ne stvara probleme

Zadnje uređivanje Solaris : 30.05.2003. at 19:48.
 
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 22:25   #13
Quote:
Solaris kaže:
Pa kiropraktičari nisu neki šarlatani koji su kiropraktiku učili na sajmu, nego dr.med, i za to su se školovali dugo, dugo.
tako da ne vjerujem da bi mogli nekome naštetiti, mogu samo pomoći.
Kiropraktika u Hrvatskoj nije nicime regulirana i njome se moze baviti bilo tko. Kiroprakticari nisu dr. med., u nas nema formalnog skolovanja za kiroprakticara, a u SAD oni idu na studij kiropraktike, ali jos uvijek nisu doktori medicine, nego doktori kiropraktike sto uopce nije isto.

Kiropraktika moze nastetiti itekako. Nisam jednom pronasla u knjigama kiroprakticarske zahvate kao uzrok nekog poremecaja. Npr., kiroprakticarski zahvat moze uzrokovati CVI - mozdani udar u nekim slucajevima. Tako da nije uopce bezopasno.

Mene prvu zanimaju metode manualne medicine jer se zelim time baviti jednog dana, ali nije za svakoga i u svakoj prilici!
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 11:41   #14
hmm... ja imam skoLiozu, i starci me staLo vuku po tim kiropraktičarima, već oko 10 godina, aLi nikakvog poboLjšanja nema.... istina, moram i ja maLo vježbati, i barem pokušavati se držati uspravno, aL mi se neda
__________________
i rece maja: "jebat ces i tocka" i tako bi
bloody sailor moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 13:49   #15
a darin, mozda je ipak ovo nekaj za tebe:

http://www.medical-yoga.com/
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 15:14   #16
Quote:
lahor kaže:
Kiropraktika u Hrvatskoj nije nicime regulirana i njome se moze baviti bilo tko. Kiroprakticari nisu dr. med., u nas nema formalnog skolovanja za kiroprakticara, a u SAD oni idu na studij kiropraktike, ali jos uvijek nisu doktori medicine, nego doktori kiropraktike sto uopce nije isto.

Kiropraktika moze nastetiti itekako. Nisam jednom pronasla u knjigama kiroprakticarske zahvate kao uzrok nekog poremecaja. Npr., kiroprakticarski zahvat moze uzrokovati CVI - mozdani udar u nekim slucajevima. Tako da nije uopce bezopasno.

Mene prvu zanimaju metode manualne medicine jer se zelim time baviti jednog dana, ali nije za svakoga i u svakoj prilici!




Moždani udar nakon tretmana kiropraktičara



25.02.2002. Na 27. internacionalnoj konferenciji koju je održala The American Stroke Association izneseni su podaci iz studije koja je povezala nastanak 158 moždanih udara s disekcijom cervikalnih arterija.
Disekcija vratnih arterija je bila uzrokovana traumom u 98 pacijenata (63%), a od tog broja njih 38 (39%) ozljedu je zaradilo tijekom kiropraktičarske manipulacije vrata. Kod ostalih pacijenata su ti traumatski događaji uključivali vožnju automobila unatrag, igranje golfa, ličenje stropa, itd.

˝Vratne arterije su jako podložne disekciji, a posebno vertebralne aretrije zbog njihovog zavojitog tijeka koji prati kralježnicu˝, izjavio je Dr. John W. Norris voditelj istraživanja. Od 38 kiropraktičarskih pacijenata s disekcijom 30 je imalo disekciju vertebralne, a 8 disekciju karotidne arterije.
U izjavi Dr. Norris dalje navodi kako je sve više dokaza da je disekcija vratnih arterija najčešći uzrok ishemičnog moždanog inzulta kod osoba mlađih od 45 godina. Disekcija može biti spontana ali trauma često ostaje previđena kao uzrok disekcije.

Studija je pokazala da je kiropraktičarska manipulacija vrata bila uzrok disekcije u 24% slučajeva kod osoba mlađih od 45 godina.

Reference: Reuters Health Information 2002.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 16:18   #17
Quote:
bloody sailor moon kaže:
hmm... ja imam skoLiozu, i starci me staLo vuku po tim kiropraktičarima, već oko 10 godina, aLi nikakvog poboLjšanja nema.... istina, moram i ja maLo vježbati, i barem pokušavati se držati uspravno, aL mi se neda
Ne znam o koliko se stupnjeva radi i kakva je skolioza, ali najbolji hrvatski strucnjak za to je dr. Kovac u KB Dubrava. Jedan od rijetkih ortopeda kojima bih se ja dala "pod noz" uvijek ako bi postojala potreba.

BTW, nema sanse da se kiropraktikom izlijecis od skolioze, a ni vjezbanje te ne moze izlijeciti. To je samo dodatna metoda u slucaju skolioza.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 19:16   #18
a neznam...... ma meni još ima pomoći, a ma bo
__________________
i rece maja: "jebat ces i tocka" i tako bi
bloody sailor moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2003., 19:23   #19
Nisam ni rekla da nema. Ali, skolioze se lijece ortozama ili operacijom. Neke se samo drze pod kontrolom uz bavljenje sportom.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2003., 14:04   #20
Ma daj vilko, sad si me fakat ubio.
Ljudi, ja vam vjerujem. apsolutni maximum pametnih savjeta. smislenih. govorim sama sebi da se pokrenem. govorim si to vec par godina. od pocetka onog RA uzhasa koji imam.

inace bloody, i ja imam skoliozu. i kifozu pritom. nasrecu, ne izgledam ko Hunchback. za to bi mi jos bila potrebna lordoza.

Cek malo, to za Dubravu, mogu li ja traziti od dr.op.p. da mi da uputnicu za to sve i da odem u Dubravu?
darin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.