Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2007., 12:34   #141
Quote:
Lady Grey kaže: Pogledaj post
Ja završila psihologiju na FFZG, zaposlila se u stanovitoj zdravstvenoj ustanovi kao kliničar, sad završavam 4-godišnju edukaciju za geštalt psihoterapeuta.
Čujem da je geštalt vrlo zafrknut ako si recimo u braku???
Čikolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2007., 12:44   #142
Quote:
Shayen kaže: Pogledaj post
MOJE ISKUSTVO:
Psihologiju sam diplomirala na FILOZOFSKOM FAKULTETU U ZAGREBU prije par godina. Od tada zivim u Njemackoj. Moja diploma tu nije priznata. Po svim mojim dosadasnjim saznanjima stvar je vise politicke manje obrazovne naravi buduci je studijski materijal (UNI FRANKFURT) prakticki identican. Trenutno se dalje obrazujem (Weiterbildung) za terapeuta za parove i obitelji (Paar- und Familientherapeutin) preko IBW INSTITUTA. Obrazovni materijal dobivam postom kuci svaka 4 mjeseca (ucenje kod kuce, za sva pitanja IBW Institut mi stoji na raspolaganju) i imam 1 obavezni cjelodnevni intenzivni seminar. Sve skupa traje 12 mjeseci. Nakon toga se kao zavrsnica pise diplomski rad na neku od ponudjenih tema koji se onda vrednuje (nema usmene obrane dipl. rada). Certifikat, koji se dobije nakon sto je d. rad prihvacen, priznat je u cijeloj EU. Moze se platiti odjednom oko 1400 eura ili u 12 rata po 120 eura. Postoje i drugi psihoterapijski, pedagoski i sl. smjerovi osim ovog kojeg sam ja odabrala i sa nesto drukcijim zahtjevima.

STO SE SAMOG STUDIJA PSIHOLOGIJE TICE NA FF U Zg.:

Za moja ocekivanja previse je suhoparan gotovo RAZOCARAVAJUCI. I to misljenje samnom dijeli velika vecina mojih kolegica i kolega s kojima sam studirala. Misljenje starijih generacija psihologa koji rade u praksi (znaci ne onih sto su predavali ili predaju na FF u Zg.) jos je i gore jer su vrlo brzo nakon pocetka rada shvatili koliko su nepotrebnih gluposti morali uciti, a puno vaznija mahom prakticna znanja im na veliko fale. To potvrdjuje i prethodni komentar od "Neli", pa se da zakljuciti da ni u Njemackoj tu situacija nije puno bolja.

USUDIM SE RECI DA UBIJAJU KREATIVNOST I INDIVIDUALIZAM PA PO ZAVRSETKU STUDIJA DOBIJETE (vise ili manje prikriveno) HRPU NESIGURNIH I UPLASENIH LJUDI KOJI SE BOJE RECI STO STVARNO MISLE, AKO VISE TO UOPCE I ZNAJU!? TAJ SOK TRAJE NEKO VRIJEME DOK NE DODJU PONOVO SEBI; PONOVO SE NADJU I SJETE ZBOG CEGA SU UOPCE TAJ STUDIJ I UPISALI. TADA SLIJEDI ZA MNOGE PRESKUPO BUDJENJE JER DA BI KONACNO RADILI TO STO SU ODUVIJEK HTJELI MORAJU PONOVO KRENUTI IZ POCETKA I TRAZITI SKUPA DOSKOLOVAVANJA OD KOJIH JE NEKIMA CIJENA RAVNA GLAVNOM DOBITKU NA LOTU. DA BI POSTALI (U HRVATSKOJ) PRIZNATI PSIHOTERAPEUTI studij vam je nesto poput tek osnovne skole na tom planu.

A DA NE PRICAMO O TOME DA MONOPOL NAD PSIHOTERAPIJSKOM PRAKSOM U HRVATSKOJ DRZE PSIHIJATRI I ZATO NI DAN DANAS PSIHOLOZI MAKAR NEKI MOZDA I 10 PUTA SPOSOBNIJI NISU U MOGUCNOSTI LEGALNO OTVORITI SVOJU PRAKSU vec rade npr. u klinici i nakon 25 godina radnog staza imaju placu od 6000 kuna mjesecno. Dok su psihijatri za isti taj posao jednako ili cak losije obavljen znatno vise placeni (INTERNI IZVORI).


ZASTO JE TO TAKO?

1. psihijatri su prvi zauzeli stolice i bore se svim pa tako i nepostenim sredstvima da ih i sacuvaju.

Uobicajena stvar na ovom svijetu, mogli bi reci vec i dosadna kada ne bi bila u pitanju DOBROBIT KLIJENATA/PACIJENATA I KVALITETA USLUGE.

CINJENICA JE DA SU PSIHOLOZI PSIHOTERAPEUTI KOD ODREDJENIH PROBLEMA BOLJA POMOC NEGO PSIHIJATRI, DOK SU PAK PSIHIJATRI BOLJA POMOC U NEKIM DRUGIM SITUACIJAMA.
ALI NAJBOLJA SU POMOC KAD ZAJEDNO SURADJUJU I JEDNI DRUGE SVOJIM SPOZNAJAMA OBOGACUJU A NE OGRANICAVAJU.

MOJ SAVJET: tko se je odlucio za taj put neka se na vrijeme upozna sa realnim stanjem i jos za vrijeme studija odluci gdje bi radila/o i stupi u kontakt s doticnim firmama/ustanovama i preko npr. volonterskog rada spozna sto zaista znaci raditi na tom radnom mjestu. Na faksu do tih spoznaja necete sigurno doci, a tih "mjesec dana "(dolazite obicno samo par puta u mjesecu)prakse daleko su premalo. Preporucila bi da iskusite i vise razlicitih psihologijskih poslova ili razlicitih ustanova. Imate kao obican student za to i vise nego dovoljno vremena i ta ce vam iskustva/saznanja za razliku od vecine na faksu ostati i nakon diplome u glavi da ne kazem i u dusi. Ja sam npr. volontirala u Nazorovoj- Dom za djecu.

USPUT ako zelite upasti na studij psihologije "morate" se "odreci" I BOGA I DUSE svejedno kojoj religiji pripadali. I ne zaboravite srce je samo misic-pumpa, nikakav centar osjecaja. Dusa je "obicna umotvorina" primitivnih ljudi.

A sto se tice zivota poslije smrti, reinkarnacije, astrologije, numerologije, spiritualizma i tome slicno- bjezite koliko vas noge nose- u vrijeme kada sam ja studirala s tim pojmovima mogli ste samo dospjet na lomacu, ali ne i studij psihologije. Upravo tako! Studij psihologije u svojim nekim postavkama blize je srednjem vijeku nego nekom za nove spoznaje otvorenom dobu!

AKO SAM NEKOM BAR MALO S OVIM TEKSTOM POMOGLA BIT CE MI JAKO DRAGO; AKO NE VISE SRECE DRUGI PUT ZA SVE!

Ja sam osobno izgubila hrpu prijatelja, živaca i svega, ali sad sam dogurala skoro do kraja, i bojim se da sam fulala jer ne mogu platiti vanka hrpetinu edukacija. uglavnom jedva čekam diplomirati. i nadam se da ću se jednom baviti nekretninama
Čikolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:39   #143
Quote:
Shayen kaže: Pogledaj post
A DA NE PRICAMO O TOME DA MONOPOL NAD PSIHOTERAPIJSKOM PRAKSOM U HRVATSKOJ DRZE PSIHIJATRI I ZATO NI DAN DANAS PSIHOLOZI MAKAR NEKI MOZDA I 10 PUTA SPOSOBNIJI NISU U MOGUCNOSTI LEGALNO OTVORITI SVOJU PRAKSU vec rade npr. u klinici i nakon 25 godina radnog staza imaju placu od 6000 kuna mjesecno. Dok su psihijatri za isti taj posao jednako ili cak losije obavljen znatno vise placeni (INTERNI IZVORI).
Istina, al nemojmo bit licemjerni i smatrat da su psihijatri stvarno tako loši, a psiholozi bogovi koji sve znaju...Istina, takav način razmišljanja smo usvojili na faksu od ogorčenih profesora koji stalno imaju neki prigovor na psihijatre, al ostavimo se toga U svakoj struci ima onih koji svoj posao obavljaju loše, dobro i bolje pa tako i kod doktora, ali i kod nas psihologa. A šta se tiče para - dok smo mi 4 godine bauljali po fakultetu (istina, treba se učit, al ako ja preživljavam i uspijevam nekako mislim da može svatko), oni su imali 6 godina učenja svih mogućih pizdarija plus sve ono što dolazi nakon diplome. I kao doktori medicine imaju veću plaću...ne vidim problem....

Ovo ostalo se naravno sve slažem s tobom, al eto, ovo sam morala reć
__________________
Life is just a chance to grow a soul.
Lili Marlen' is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 00:51   #144
ja mislim studirat psihologiju, to me najviše zanima i prilično sam sigurna u to (druga opcija je defektologija - socijalna pedagogija). s tim da sam sigurna da psihologiju ne bih studirala u zagrebu (općenito u hrvatskoj) jer mi se princip kod upisa na filozofskom ne sviđa, posao u struci je nesiguran kolko čujem, a ni faks nije nešto posebno. zanima me dali netko zna gdje je najbolja psihologija negdje u europi?
mmartina** is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 02:36   #145
Nisam sve čitala tako da nemam pojma dal je bilo riječi o art terapiji pa...bila bi ful zahvalna ako bi mi netko (tko se kuži, jel) rekao više o obrazovanju za art terapeuta
black_fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 09:12   #146
Thumbs up dali netko zna gdje je najbolja psihologija negdje u europi?

Austria!
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2007., 22:54   #147
Toplo preporučujem Ljubljanu!!!
thegirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 10:32   #148
mislim da je za početak sasvim dovoljan studij u Rijeci
__________________
malduka
malduka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 03:32   #149
Koji se predmeti traže za upis na psihologiju i na prijemnom što se polaže?
zuiop is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 01:57   #150
Quote:
lilu! kaže: Pogledaj post
mene zanima što klinički psiholog u pravilu radi?
Osim dijagnostike po bolnicama.. samo to ?

Mislim, jako smiješno s obzirom na činjenicu da psihijatar - koji nema dozvolu i obrazovanje za psihoterapeuta - može bez problema davati i terapije..

sve je to strašššnooo nesređeno u ovoj zemlji

a uostalom, vani ima tako dobrih undergraduate i graduate degree smijerova a ne samo ko kod nas ta klasična tupa psihologija koju bi trebalo zakonom zabranit jer sa *psihom* nema veze
potpisujem! vani ima kombinacija studija za svaciji odabir...ovo doma u HR je otuzno.
__________________
Chastity is curable, if detected early!
Komodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 01:59   #151
Quote:
ena2502 kaže: Pogledaj post
Austria!
Engleska. AL malo preskupi studij... (BSc ili BA) £7200 po godini studija, ima ih ukupno tri. Jedna godina magisterija - £9600 (MSc ili MA). Tri godine doktorata (Phd) svaka godina u vrijednosti od £12 000.
__________________
Chastity is curable, if detected early!
Komodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 14:57   #152
Pozdrav svima!

Mene zanima da li se negdje u Hrvatskoj može studirati psihologija ili bilo što slično (defektologija npr) izvanredno? Naime radim, i ne mogu si priuštiti davanje otkaza, a psihologija me stvano i iskreno zanima. Ili da li ima kakvih naznaka da bi takvo studiranje bilo moguće u neko skorije vrijeme?
Wipe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 16:38   #153
Mislim da kod nas nema izvanrednih studija psihologije. Imaju Slovenci. To je najbliže što ja znam, iako, nisam sigurna
__________________
Svatko na svijetu je jednako dobro mjerilo za to što je normalno
__5ra__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 11:57   #154
Quote:
Wipe kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Mene zanima da li se negdje u Hrvatskoj može studirati psihologija ili bilo što slično (defektologija npr) izvanredno? Naime radim, i ne mogu si priuštiti davanje otkaza, a psihologija me stvano i iskreno zanima. Ili da li ima kakvih naznaka da bi takvo studiranje bilo moguće u neko skorije vrijeme?
Imas opciju HDMH-a: 'Medicinska hipnoza i komunikacija'. Traje godinu i pol i iza toga dobijes diplomu po kojoj mozes normalno raditi taj posao. Predavanja se odrzavaju vikendom, tako da za zaposlene nema prepreka. Ako mislis uskociti u opciju za ovu godinu, brzo razmisli, jer prvo predavanja pocinju 06. i 07.10.2007.
Na stranici
http://www.hdmh.net/hr/index.html
pogledaj pod Seminari TRAJNA STRUCNA NAOBRAZBA su podaci (ja mislim) od prosle godine, ali u globalu nista se nije mjenjalo.
Ja sam upisala i jedva cekam da pocnu predavanja.
Medicinska hipnoza pokriva toliko toga, da se zaista isplati nauciti.
Ako imas dodatnih pitanja-tu sam.
Pozdrav
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 19:26   #155
Quote:
ena2502 kaže: Pogledaj post
Imas opciju HDMH-a: 'Medicinska hipnoza i komunikacija'. Traje godinu i pol i iza toga dobijes diplomu po kojoj mozes normalno raditi taj posao. Predavanja se odrzavaju vikendom, tako da za zaposlene nema prepreka. Ako mislis uskociti u opciju za ovu godinu, brzo razmisli, jer prvo predavanja pocinju 06. i 07.10.2007.
Na stranici
http://www.hdmh.net/hr/index.html
pogledaj pod Seminari TRAJNA STRUCNA NAOBRAZBA su podaci (ja mislim) od prosle godine, ali u globalu nista se nije mjenjalo.
Ja sam upisala i jedva cekam da pocnu predavanja.
Medicinska hipnoza pokriva toliko toga, da se zaista isplati nauciti.
Ako imas dodatnih pitanja-tu sam.
Pozdrav
Draga ena, please reci mi da li je za to školovanje potrebna prijašnja medicinksa izobrazba, jer vidim da su to sve samo doktori tamo. Uglavnom ja sam marketing manager, studirala sam ekonomiju, a sad bi htijela malo psihološke izobrazbe. Kako radim i meni je potrebno nešto izvandredno
IRON LADY is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 00:22   #156
Quote:
IRON LADY kaže: Pogledaj post
Draga ena, please reci mi da li je za to školovanje potrebna prijašnja medicinksa izobrazba, jer vidim da su to sve samo doktori tamo. Uglavnom ja sam marketing manager, studirala sam ekonomiju, a sad bi htijela malo psihološke izobrazbe. Kako radim i meni je potrebno nešto izvandredno
Prijasnja med. izobrazba je uvijek dobro dosla, ali ako ju nemas nije neophodno da bi zavrsila ovaj dio obrazovanja.
Kontaktiraj sto prije, jer ne znam da li jos primaju za ovu godinu.

SRETNO!!!
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2007., 20:03   #157
Mene zanima da li se negdje u Hrvatskoj može studirati psihologija ili bilo što slično (defektologija npr) izvanredno? Naime radim, i ne mogu si priuštiti davanje otkaza, a psihologija me stvano i iskreno zanima. Ili da li ima kakvih naznaka da bi takvo studiranje bilo moguće u neko skorije vrijeme?

U hrvatskoj toga nema, ali mozes od doma npr. distance learning, kao sto to ja cinim vec godinu dana. Vazno je izmedju ostalog da je doticni uni akreditiran, pa ce biti priznata diploma i u HR...,a ti od doma nemoras ni makac!
ssh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:32   #158
Quote:
ssh kaže: Pogledaj post
U hrvatskoj toga nema, ali mozes od doma npr. distance learning, kao sto to ja cinim vec godinu dana. Vazno je izmedju ostalog da je doticni uni akreditiran, pa ce biti priznata diploma i u HR...,a ti od doma nemoras ni makac!
Može malo više informacija o tome? Neki link?

A ova trajna stručna naobrazba, kolika je cijena toga? Otprilike?
__________________
A positive attitude may not solve all your problems, but it will annoy enough people to make it worth the effort.
*Fallen*Angel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 00:10   #159
Quote:
*Fallen*Angel* kaže: Pogledaj post

A ova trajna stručna naobrazba, kolika je cijena toga? Otprilike?
Trajna strucna naobrazba Cijena 450 Eur-a

Pozdrav
ena2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 08:43   #160
Prijemni iz psihologije

koji su predmetni ključni za prijemni iz psihologije?
Mony5500 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.