Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2007., 14:20   #81
I koliko ja znam kumovi placaju obred u Crkvi..
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 14:27   #82
Quote:
Mischa kaže: Pogledaj post
I koliko ja znam kumovi placaju obred u Crkvi..
Ustvari obveza kuma s muške strane je da plati obred u crkvi, a kuma sa ženske samo ako hoće da nešto novaca.
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 14:29   #83
Marija, e vidis to nisam znala..
__________________
Jedan je život..iskoristi ga..
Mischa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 15:08   #84
E, da... fakat to smo placali kum i ja na jednoj svadbi na kojoj sam bila kuma... u Osijeku (ali je bilo nekaj sitno, pa sam zato zaboravila). Na drugoj, na kojoj sam bila kumau ZG to nisam platila (kolko se ja toga sjecam).
txiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 20:41   #85
E meni je ovo bezveze - ''obveza'' kuma..
Nema tu obveza. Možda je to običaj, ali meni je totalno blesavo da se rade neke podjele i misli da kum/kuma nešto ''mora'' platiti.

Čula sam još svakakvih verzija:
1. da je ''obveza'' kumova platiti tortu
2. da kumovi ''moraju'' donijeti cvijeće i štajaznamjoš roditeljima mladenke
3. da moraju ''platiti'' bend
4. da kuma ''mora'' platiti svo cvijeće na svadbi...

Kad se sjetim kak je moja frendica popušila od svoje ''prijateljice'' kojoj je bila kuma - ta ju je izmuzla toliko novaca na tu foru ''običaj je da kuma plati..'' da sam još uvijek bijesna zbog toga.. platila crkvu, cvijeće, tortu, i još dala pare u koverti. Znam, sama si je kriva, nitko je nije tjerao, ali svejedno

Ja svojim kumićima ne želim platiti crkvu. Ionako u nju ulazim samo zato što moram, taman posla da još ostavljam pare u njoj
Platila sam im plesni tečaj - eto nekome ideje. To je bilo iznenađenje i bili su preslatko presretni
A ostatak će dobiti na svadbi, i to ne u koverti, nego na darovnoj kartici. Ima ih u PBZ-u - na karticu se uplati željeni iznos, izrada kartice je cca 30 kn, i onda mladenci s njom raspolažu kao s običnom Maestro karticom. Već sam na dvije svadbe nosila karticu i puno mi je to ljepše nego dati lovu, a dođe na isto
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 20:59   #86
Da, ti "običaji" su ponekad gadna stvar. Teško je prihvatiti kumstvo a ne prihvatiti i te običaje, ali ipak, ne možeš baš bankrotirati zato što si nekome kum. Ovo s karticom je baš zgodno, nisam to znala do sada. Ispadne malo finije nego baš sama lova, a ipak su novčići.
Što se moje kume tiče, ona inzistira da mi plati haljinu i cipele, a hoće mi još i neki poklon kupiti. Meni se to čini dosta novaca ali nikako da ju nagovorim da odustane. Sve si mislim da ću joj reći neka mi onda uzme neki nakit, da mi ostane kao uspomena.
SubiBubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 21:08   #87
Quote:
SubiBubi kaže: Pogledaj post
Da, ti "običaji" su ponekad gadna stvar. Teško je prihvatiti kumstvo a ne prihvatiti i te običaje, ali ipak, ne možeš baš bankrotirati zato što si nekome kum. Ovo s karticom je baš zgodno, nisam to znala do sada. Ispadne malo finije nego baš sama lova, a ipak su novčići.
Što se moje kume tiče, ona inzistira da mi plati haljinu i cipele, a hoće mi još i neki poklon kupiti. Meni se to čini dosta novaca ali nikako da ju nagovorim da odustane. Sve si mislim da ću joj reći neka mi onda uzme neki nakit, da mi ostane kao uspomena.
Ako ti kuma inzistira, moj savjet je da pristaneš.. vjerojatno joj je, osim što te voli i želi ti pokloniti nešto lijepo , i jednostavnije uzeti ti nešto na rate, nego ti dati lovu odjednom.. i ovo s nakitom ti je odlična ideja
Isto običaj s organizacijom djevojačke, koju kuma ''mora'' organizirati.. nekak mi je logično da se sve cure koje idu na djevojačku dogovore i svaka plati ili donese nešto, a ne da sav teret padne na kumu, a nekad i na mladenku..

Ma meni je ok ako kumovi inzistiraju nešto platiti ili kupiti, ali ne kužim kad mladenci počnu nametati ''običaje'', to mi je malkice podmuklo
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2007., 22:08   #88
Curke,kaj se vi brinete...takvi su obicaji bili prije,ni meni se ne svidaju. Ali ja sam definitivno za to da pitas maldence kaj bi oni najvise htjeli pa se probate dogovorit, ak ide.
ivana:-) is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 08:34   #89
Konkretno, svoju kumu nisam nista trazila da placa, donosi i slicno! Ona je samnom taj dan da bi mi bila moralna podrska i pridrzala mi haljinu ili buket, a ne da trosi pare jer je obicaj da se plati. Niti sam ja kod nje to dozivjela, a bogami nece ni ona kod mene!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 08:47   #90
Tako je, neka plate šta hoće. Ja se sigurno neću ljutiti ako ne dobijem ono što bi "po nekim pravilima" trebal dobiti. Koliko da,da-glavno da je od srca!
__________________
Album robice
marija36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 09:02   #91
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Konkretno, svoju kumu nisam nista trazila da placa, donosi i slicno! Ona je samnom taj dan da bi mi bila moralna podrska i pridrzala mi haljinu ili buket, a ne da trosi pare jer je obicaj da se plati. Niti sam ja kod nje to dozivjela, a bogami nece ni ona kod mene!
Potpuno se slažem! Kad sam bila kuma, dala sam im novce koliko sam mogla, a oni nisu niti to željeli uzeti, jer su znali da mi financijska situacija nije bajna. Ipak, uspjela sam i drago mi je. Nisam joj bila na djevojačkoj niti joj mogla pomoći oko ičgega jer živimo 400km udaljene jedna od druge, ali to nije niti važno, važna je samo prijateljska ljubav i podrška koju nas dvije pružamo jedna drugoj. Niti ona meni neće kupovati cvijeće ni torte, čekaju bebu, otplaćuju kredit za kuću i ne pada mi napamet maltretirat je s nekim običajima, samo želim da taj dan baš ona stoji uz mene i da se veselimo mom braku i proslavimo njezinu prvu godišnjicu braka!
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 13:36   #92
moja kuma je samohrana majka i u teškoj situaciji, tako da od nje očekujem da mi na dan moje svadbe pokloni - svoju pažnju i pomoć! i to je stvarno sve! upravo se razvodi od muža sa teškom psihijatrijskom dijagnozom i ne želim da zbog moje svadbe bankrotira.

a kako je kum stolar, dogovorili smo se da će nam za svadbu napravit klizni ormar za spavaću sobu. radio nam je kuhinju (koju je moj dragi cijelu projektirao) i prezadovoljna sam tako da ću njihovim vrijednim rukama prepustit i drugo... uostalom, kum nas je svojom pomoći pri uređenju stana zadužio da mogu jedino reći da smo mu se ovom gestom htjeli odužiti.
Kseniska is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 13:48   #93
mi smo od kumova (njegovih) dobili braćno putovanje na poklon...i to putovanje ćemo pamtit čitav život...iso tako su oni dobili od nas kad su se ženili...kako i jedni i drugi dobro stojimo financijski željeli smo im dati nešto što će pamtiti čitav život i prije svga 10 dana odmora i vremena samo za njih dvoje...njima je bilo toliko super na njihovom bračnom pa su nam odlučili poklonit isto...dok recimo moja kuma ipak ima malo skromnija primanja i ja ju nisam ništa tražila ili opterečivala običajima i sl. (većinu nismo ni imali)...ona je bila uz mene taj dan i darovala me koliko je mogla i htjela i meni je bilo dovoljno samo da je ona tamo...nije bitno što i koliko bitno je da je od srca i prema mogučnostima...bez očekivanja i onoga kum/kuma mora...
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 14:01   #94
Quote:
marija36 kaže: Pogledaj post
Tako je, neka plate šta hoće. Ja se sigurno neću ljutiti ako ne dobijem ono što bi "po nekim pravilima" trebal dobiti. Koliko da,da-glavno da je od srca!
Ovo mi se najvise svidja.....slazem se.
ivana:-) is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 18:33   #95
Ma to su stvarno gluposti da kumovi moraju nešto platiti, ja od svojih ništa ne očekujem, čak još prijateljicu nisam ni pitala da mi bude kuma, a moram i to što hitnije, trebala je jedna druga biti pa smo se pokefale, i sad ne znam kak da ovo izvedem, tak mi je neugodno, a već se je i ona sama ponudila da mi bude kuma zato što zna da se od nje ne očekuju brda i doline da mi pokloni, nego da samo bude uz mene taj dan, a od dragoga kumovi su isto u kreditu, troje male djece, pa ne pada mi na pamet bilo šta tražit od njih, čak i ovo u crkvi mislim platiti sama kad budemo išli na dogovor.
Da ne bi bio neugodnjak ko kod moje sestre, poslje obreda nismo mogli ni normalno im čestitati, a svećenik ih je non stop opominjal da ne zaborave doći platiti (mladence), a oni jadni nisu imali kod sebe novaca, pa je šogor išao k svojoj mami po novce, na kraju smo se svi dobro nasmijali, ali je bilo dosta neugodno, oni naravno nisu htjeli da to plaćaju ni išta drugo kumovi.
tincica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 23:10   #96
Moja kumica je prvo par dana bila u šoku što se udajem (ajme, ko da ću umrt), sad je tek došla k sebi i već došla s prijedlozima nekih običaja (slavonskih i podravskih) koji bi baš fino pasali na mojoj svadbi.
Tu sam skužila da sam zaista pravu kumu odabrala (vagala se između 2 najbolje prijateljice), već je angažirana, a svatovi su tek za godinu dana!

Šta je pjesnik htio reć? Briga me šta će mi poklonit, može i prnjavu rajnglu, samo da je uz mene cijelo to vrijeme.

Al brus, već me pitala jel bi novce ili poklon (poduzetna mi kumica ), rekla sam da lova ne dolazi u obzir, hoću neku uspomenu od nje, a ona i mužić nisu baš nešto imućni pa znam da će im bit lakše uzet na čekove neki poklon nego keširat.
__________________
Stjepan 10. 01. 10. :)
blossom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2007., 23:21   #97
Kod nas je običej da kum plati vjenjčanje, a kuma tortu i aranžiranje stola mladenaca.
Mi to ne želimo, vjenčanje ćemo sami platiti dan prije kad dođemo na ispovjed, cvijeće sam naručila sama i platiti ću ga sama, a što se tiče torte, to je trebala platiti kuma, ali sam u zadnji čas morala mijenjati kumu i nisam joj htjela natovariti taj trošak, makar je ona inzistirala na tome, a i financijski si mogu priuštiti takav trošak.
en@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 09:49   #98
Meni kuma moze platit tortu jer je mi je ukljucena u cijenu menija
txiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2007., 13:00   #99
Quote:
txiki kaže: Pogledaj post
Meni kuma moze platit tortu jer je mi je ukljucena u cijenu menija
Blago ti kumi!
__________________
Stjepan 10. 01. 10. :)
blossom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 16:41   #100
Neobično vjenčanje i dar

ovako, pozvani smo bit kumovi na vjencanju, no to nije obicno vjencanje nego malo drukcije

to su ljudi vec u svojem 4-tom desetljecu s djecom
pravit ce vjencanje ali skromno, sto se tice ljudi, tj. skoro nitko nece bit osim nas, ali trebali bi im nesto posebno poklonit
oni to zele samo rjesit, tako da kod njih nece bit nekakvih pravila niti iceg sto je uobicajeno za regularna vjencanja

oni imaju novaca, tako da to otpada, a ja nemam pojma sto bi mogli poklonit, pogotovo sto to ne moze bit nesto obicno, niti nesto za dom, treba bit nesto posebnije i stilski, i isto tako ne jeftino
nisu ni umjetnicki orijentirani, tako ni da nekakva umjetnina ne bi prosla, a isto tako ni zlato
znaci nikakvi uredjaji za dom, oni sve imaju sto im je potrebno


nemam ideju, pomozite!
iFlora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.