Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2011., 21:02   #1
prodaja na opg

štovani ,neznam da li postoji ova tema pa me prebacite ako treba.
nositelj sam opg , imam šansu prodavat povrće i voće na moru(na jednom našem otoku živim )zanima me koje papire treban ,kako to ide i naravno htio bih prodavat naše povrće i voće ,kupovao bih od drugih opg (koji imaju vlastitu proizvodnju ) koje dozvole moram imat, i sve što treba,.
veliki pozdrav
tonidado1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 22:22   #2
Pa najbolje je da odeš kod susjeda koji vjerojatno radi u općini i pitaš ih što da radiš. Ili još bolje odeš u drugu općinu na moru i kažeš da si iz Dubrovnika. Ša općinar zna tko gdje živi.
Jer se vjerojatno bojiš da bi te netko od sumještana mogao prijaviti.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 08:10   #3
...

nacelno ... ako prodajes vlastite proizvode dovoljan ti je i OPG. Da bi prodavala moras imati mnimalno-tehnicke uvjete (MTU) koje izdaje lokalna samouprava. Obicno je na trznicama dovoljan i ugovor sa trznicom, a MTU ishoduje trznica (sto naravno pitas kada potpisujes ugovor odnosno zakupljujes prostor). Osobno, nebih preporucio "igranje" sa prodajom na crno, na mjestima gdje nemas papire, jer inspekcija za takve slucajeve mora po zakonu biti nemilosrdna (pecacenje plus kazna od nekoliko tisuca do nekoliko desetaka tisuca kuna).
Ukoliko zelis prodavati tudje proizvode, odnosno one za koje definitivno se ne moze ni posumnjati da ih sama uzgajas (npr. banane) moras imati registriran obrt ili firmu (d.o.o.). Za pocetak preporucujem obrt (em je neusporedivo jeftinije em su kazne manje)
U bilo kojemu slucaju moras za sve proizvode imati ispisane deklaracije i cijene (jednostavno, na komadu papira napises npr. domaca salata puterica, 10 kn)
Ukoliko bi prodavala uglavnom svoje proizvode, a od susjeda eventualno nesto sitno, nesto sto mozes i sama uzgajati, neces imati problema, ali moras paziti da to koliko toliko drzi vodu, pa ti je dovoljan OPG (kao sto napisah, ako prodajes svoje zute jabuke, neces imati problema ako prodas i koju susjedovu crvenu, ali nitko ti nece vjerovati da, ukoliko prodajes banane, da si ih sama uuzgojila)

Eto, ukratko ... za detalje trebas malo pitati u svom gradu/opcini
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 11.04.2011. at 08:16.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 15:55   #4
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
nacelno ... ako prodajes vlastite proizvode dovoljan ti je i OPG. Da bi prodavala moras imati mnimalno-tehnicke uvjete (MTU) koje izdaje lokalna samouprava. Obicno je na trznicama dovoljan i ugovor sa trznicom, a MTU ishoduje trznica (sto naravno pitas kada potpisujes ugovor odnosno zakupljujes prostor). Osobno, nebih preporucio "igranje" sa prodajom na crno, na mjestima gdje nemas papire, jer inspekcija za takve slucajeve mora po zakonu biti nemilosrdna (pecacenje plus kazna od nekoliko tisuca do nekoliko desetaka tisuca kuna).
Ukoliko zelis prodavati tudje proizvode, odnosno one za koje definitivno se ne moze ni posumnjati da ih sama uzgajas (npr. banane) moras imati registriran obrt ili firmu (d.o.o.). Za pocetak preporucujem obrt (em je neusporedivo jeftinije em su kazne manje)
U bilo kojemu slucaju moras za sve proizvode imati ispisane deklaracije i cijene (jednostavno, na komadu papira napises npr. domaca salata puterica, 10 kn)
Ukoliko bi prodavala uglavnom svoje proizvode, a od susjeda eventualno nesto sitno, nesto sto mozes i sama uzgajati, neces imati problema, ali moras paziti da to koliko toliko drzi vodu, pa ti je dovoljan OPG (kao sto napisah, ako prodajes svoje zute jabuke, neces imati problema ako prodas i koju susjedovu crvenu, ali nitko ti nece vjerovati da, ukoliko prodajes banane, da si ih sama uuzgojila)

Eto, ukratko ... za detalje trebas malo pitati u svom gradu/opcini
Nije te ekipa dovoljno dobro uputila,
ako si OPG i proizvodiš svoje proizvode, a želiš ih prodavati na tržnici,
moraš se upisati u Upisnik trgovaca voćem i povrćem.
Naime, prošle godine je izašao pravilnik o tržnim standardima za voće i povrće (NN 77/10), pa se moraju upisati svi koji žele prodavati voće i povrće na tržnicama, osim OPG-i koji žele prodavati na svojim gospodarstvima, ali samo na svojim gospodarstvima (nisu se dužni upisati u upisnik), eto, ali se moraš držati i standarda navedenih, jer će te nadzirati poljoprivredni inspektori
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 18:18   #5
..

Samo sto te na trznici ili na krizanju nece provjeravati poljoprivredni inspektor iz Ministarstva poljoprivrede nego gospodarski inspektor iz Drzavnog inspektorata kojemu je MTU, deklaracija i podrijetlo proizvoda osnovno sto gleda, uz registraciju OPG-a (odnosno obrta, firme). A i ako te tko prijavljuje (a to ce uciniti ako nitko drugi ono susjedni ducani) prijavlje se Drzavnom inspektoratu pa ce gospodarski inspektor morati izaci na teren.
Gospodarski inspektori za sada ne pitaju za Registar trgovaca, a posto je to izmisljotina Ministarstva poljoprivrede (koje je opcepoznato po nesuvislim zakonima), cisto sumnjam da ce i ubudece, sto ne znaci da ne treba to napraviti. Dakle, da, djelomice si u pravu: upsinik trgovaca je nuzan, ali definitivno ne i dovoljan uvjet.

Poljoprivredni inspektor radi nesto sasvim drugo (provjerava dali si sam uzgojio, dali ti zemlja upisana u Arkod odgaovara stvarnom stanju, vodis li evidenciju spricanja i slicne stvari). Nisam cuo da poljoprivredni inspekori secu po trznicama. Ako sam u krivu, cijenio bih ispravak.

Usput receno, MTU moras imati i ako prodajes na kucnom pragu.
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 11.04.2011. at 19:12.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 10:47   #6
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Samo sto te na trznici ili na krizanju nece provjeravati poljoprivredni inspektor iz Ministarstva poljoprivrede nego gospodarski inspektor iz Drzavnog inspektorata kojemu je MTU, deklaracija i podrijetlo proizvoda osnovno sto gleda, uz registraciju OPG-a (odnosno obrta, firme). A i ako te tko prijavljuje (a to ce uciniti ako nitko drugi ono susjedni ducani) prijavlje se Drzavnom inspektoratu pa ce gospodarski inspektor morati izaci na teren.
Gospodarski inspektori za sada ne pitaju za Registar trgovaca, a posto je to izmisljotina Ministarstva poljoprivrede (koje je opcepoznato po nesuvislim zakonima), cisto sumnjam da ce i ubudece, sto ne znaci da ne treba to napraviti. Dakle, da, djelomice si u pravu: upsinik trgovaca je nuzan, ali definitivno ne i dovoljan uvjet.

Poljoprivredni inspektor radi nesto sasvim drugo (provjerava dali si sam uzgojio, dali ti zemlja upisana u Arkod odgaovara stvarnom stanju, vodis li evidenciju spricanja i slicne stvari). Nisam cuo da poljoprivredni inspekori secu po trznicama. Ako sam u krivu, cijenio bih ispravak.

Usput receno, MTU moras imati i ako prodajes na kucnom pragu.
Poljoprivredni inspektori još nisu krenuli po tržnicama, ali će uskoro, zato se nemoj začuditi ako te u lipnju zapita jesi upitan i malo ti pregleda robu jel se držiš tržnih standarda, I TO NIJE NIKAKVA IZMIŠLJOTINA (sorry za velika slova), nego usklađivanje sa EU
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:07   #7
@europe, procitaj moje postove ponovno. Inspektori vec ovoga trena JESU na trznicama. I ne samo na trznicama. Ne treba cekati lipanj da dodju POLJOPRIVREDNI inspektori jer tamo vec postoje GOSPODARSKI inspektori.
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:10   #8
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
@europe, procitaj moje postove ponovno. Inspektori vec ovoga trena JESU na trznicama. I ne samo na trznicama. Ne treba cekati lipanj da dodju POLJOPRIVREDNI inspektori jer tamo vec postoje GOSPODARSKI inspektori.
Uh, izgleda da nisi dobro proučio pravilnik (NN 77/10), poljoprivredni inspektori isključivo nadziru tržne standarde to nema veze sa tvojim gore navedenim postom, a ni s djelokrugom rada Gospodarskih inspektora i točka.
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 11:24   #9
Zaborvljas da poljoprivredni inspektor 90% svog posla obavlja, kako je mali Ivica iz Ministarstva poljoprivrede zamislio, na njivi, a mali dio na trznici. Tocka. Prouci malo Zakon o drzavnom inspektoratu.

Osim toga, tema je sto zena treba uciniti da bi svoje proizvode prodavala. Ta prica sa registrom trgovaca pri Ministarstvu poljoprivrede se svodi na zahtjev i rijesenje koje moras imati. Nista vise ni nista manje. A kaznene odredbe ako i nemas upisan OPG (ili obrt ili firmu) u Registar ne postoje, ni po pravilniku, a po Zakonu su bezveze i odnose se samo na neke pojedinacne slucajeve.
__________________
PIPL MAST TRAST AS. TENK JU.

Zadnje uređivanje Smiljan_HR : 12.04.2011. at 12:01.
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 12:30   #10
Zanima me ako mi netko može reći da li mogu kupiti i prodavati od drugog opg-a npr. jabuke, ako ja proizvodim recimo krumpir, dakle da li je dozvoljena trgovina između dva opg-a.
Dag is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 15:29   #11
Quote:
Dag kaže: Pogledaj post
Zanima me ako mi netko može reći da li mogu kupiti i prodavati od drugog opg-a npr. jabuke, ako ja proizvodim recimo krumpir, dakle da li je dozvoljena trgovina između dva opg-a.
zašto ne bi bila dozvoljena????
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 16:06   #12
Članak 3.
U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:
1. poljoprivredna djelatnost obuhvaća bilinogojstvo, stočarstvo i s njima povezane uslužne djelatnosti, sukladno skupinama 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5 i 01.6 Nacionalne klasifikacije djelatnosti,
2. poljoprivredni proizvodi jesu proizvodi bilinogojstva i stočarstva te proizvodi prvog stupnja njihove prerade. Popis poljoprivrednih proizvoda naveden je u Dodatku I. i sastavni je dio ovoga Zakona,
3. poljoprivredno gospodarstvo čine sve proizvodne jedinice na kojima se obavlja poljoprivredna djelatnost i kojima upravlja jedna fizička ili pravna osoba, nalazi se na teritoriju Republike Hrvatske, a organizirano je kao:
– obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (u daljnjem tekstu: OPG)
– obrt registriran za obavljanje poljoprivredne djelatnosti
– trgovačko društvo ili zadruga registrirana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti te
– druga pravna osoba,
4. OPG je gospodarstvo na kojem punoljetni članovi istog kućanstva obavljaju poljoprivrednu djelatnost koristeći vlastite i unajmljene resurse,
5. poljoprivrednik je fizička osoba na poljoprivrednom gospodarstvu koja se bavi poljoprivredom te posjeduje znanja i vještine o poljoprivredi,
6. nositelj OPG-a je punoljetna osoba koja radi stalno ili povremeno na gospodarstvu i odgovorna je za njegovo poslovanje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 19:00   #13
Quote:
Dag kaže: Pogledaj post
Zanima me ako mi netko može reći da li mogu kupiti i prodavati od drugog opg-a npr. jabuke, ako ja proizvodim recimo krumpir, dakle da li je dozvoljena trgovina između dva opg-a.
Možeš,ali bi trebao imati papire kojima možeš dokazati da je to tvoja vlastita jabuka,znači neki voćnjak u najmu,itd...u protivnom si u prekršaju...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 19:33   #14
Kupnja i prodaja proizvoda od drugog proizvođača

Zanima me možemo li mi kupovati od nekog drugog (taj drugi može i ne mora biti OPG, nije važno) npr. cvijeće, i prodavati ga u okviru OPG-a, a proizvodimo npr. voće? Je li to van propisa? Koje sankcije možemo snositi? Prodaja istog ne bi bila na klasičnim mjestima gdje se inače takvi proizvodi prodaju, i gdje inspektori zalaze s namjerom da pronađu prekršitelje, mada ne znam koliko je mjesto prodaje bitno ukoliko nam netko ciljano pošalje inspekciju. Čega se paziti? Što je dopušteno, a što nije?

Unaprijed hvala na odgovoru / odgovorima
Tuljana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 16:18   #15
Quote:
Tuljana kaže: Pogledaj post
Zanima me možemo li mi kupovati od nekog drugog (taj drugi može i ne mora biti OPG, nije važno) npr. cvijeće, i prodavati ga u okviru OPG-a, a proizvodimo npr. voće? Je li to van propisa? Koje sankcije možemo snositi? Prodaja istog ne bi bila na klasičnim mjestima gdje se inače takvi proizvodi prodaju, i gdje inspektori zalaze s namjerom da pronađu prekršitelje, mada ne znam koliko je mjesto prodaje bitno ukoliko nam netko ciljano pošalje inspekciju. Čega se paziti? Što je dopušteno, a što nije?

Unaprijed hvala na odgovoru / odgovorima
Ne, ne možeš legalno, a za ilegalno svašta možeš.

To onda predstavlja trgovinu, a ne proizvodnju, a onda fino otvoriš trgovinu ili d.o.o. pa prodaješ i izdaješ račune. Jer te proizvode nisi proizveo na svom OPG-u. Sad, da li ćete uhvatiti ili ne ne znam
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 22:39   #16
Željela bih prodavati višak svog voća, povrća, zimnice itd na lokalnoj tržnici (sve što sama uzgajam). Što prvo trebam učiniti? Kome se trebam obratit?
__________________
You better check yourself before you wreck yourself.
Ethan Tremblay is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 19:25   #17
Quote:
Ethan Tremblay kaže: Pogledaj post
Željela bih prodavati višak svog voća, povrća, zimnice itd na lokalnoj tržnici (sve što sama uzgajam). Što prvo trebam učiniti? Kome se trebam obratit?
Imate mogućnost zakupa stola ili prodaju na stolovima koji nisu u zakupu .
Ako imate status opg ili obrt ugovor o zakupu stola sklapate sa upravom tržnice .

Ja imam status OPG i proizvođača božićnih drvca . Za drvca sklapam ugovor sa Gradom Sl Brodom za prodaju izvan tržnice , a ljudi koji prodaju na tržnici sklapaju sa tržnicom .
Poljoprivredne proizvode prodajemo kod kuće i po narudžbi , ne ide supruga na tržnicu - isto je u Upisniku i statusom člana opg !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 10:08   #18
Kako u OPG-u funkcionira prodaja proizvoda? Ako je registriran na neku osobu, može li na tržnici samo ona prodavati ili se može dodati više članova?
__________________
3-19, 2-58
Thorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 14:32   #19
Može prodavati vlasnik i članovi OPG-a,te stalni ili sezonski radnici OPG-a...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 15:30   #20
Prodaja pravnoj osobi

Imam OPG i želio bih nešto povrća prodavati pravnim osobama. Zanima me koja forma dokumenta mora biti kod prodaje (račun, otkupni blok...) te da li to mogu raditi a da se ne vodim kao porezni obveznik . I da li tu ima još kakve papirologije.
Teškar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.