Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2017., 12:41   #2861
Quote:
Ay Carmela kaže: Pogledaj post
Nakon toliko stoljeća odgoja da je ženi mjesto u kuhinji i za ništa drugo sposobna nije, u svijetu gdje je i danas senzacija vrijedna novinskih članaka žena koja "šefuje", i gdje je žena koja ne želi djecu neprirodna i sebična, da, mislim da će kvote ubrzati stvar.
I onda nakon oslobođenja i enamcipacije naletiš na ovakav videjo. Ay pobrecita!

__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:46   #2862
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Sve je to ok, ali zapravo je dosta veliki problem sto je ovakva situacija moguca u tek nekim dijelovima svijeta.
Kao i mnoga druga zenska prava.

Istovremeno dakle, zene ponegdje ne mogu ni nos promoliti iz kuce. U 21. stoljecu.

Tesko se otresti dojmu kako jedva da smo napravili minimalan korak po tom pitanju, na globalnoj razini.
Da, to je istina.

Mi ne možemo toliko mijenjati djelove svijeta koji su van našeg dosega, nego u mjeri u kojoj su oni sami voljni i za koju su sami spremni


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:47   #2863
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post
Naravno da nisu, posebno u komunikaciji o našem društvu.

No, da se vratimo na kvote, u situaciji kad udio visokoobrazovanih žena premašuje broj muškaraca. Kad postoji solidan zakonski okvir (istina, provedba istog jest ponekad manjkava) i nevjerojatna dostupnost informacija, smatram da su kvote kontraproduktivne. Za nas, žene.
Radim u sektoru u kojem su se na neki nacin pocele forsirati kvote i ovdje se prati udio zena na raznim razinama - i koliko ih se prijavilo za radna mjesta, koliko zaposlilo, etc. - poprilicno detaljne analize.

Recimo imas financiranje koje ti kaze ok, dat cemo vam pare za djelovanje, ali na dogadjanjima morate teziti tome da imate otprilike pola zena predavaca. I onda se ubijas da doguras do 35-40%.
Zaposliti zenu na neku visu poziciju postaje poprilican mission impossible jer se prijavi 0 zena. Ili 1. Ili vjerojatnije 0.
A pricam o zemlji koja je kao naprednija i liberalnija od RH

Nije stvar u broju visookobrazovanih zena.
Na doktorskim studijima jos uvijek zna biti vise zena nego muskaraca.
Stvar je u tome sto one rade s tim svojim steknutim obrazovanjem.
A tu igra i ono u sto vjerujes da mozes, okolina, drustveni pritisak, biologija, ...
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:47   #2864
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Zene mogu osnivati kompanije, sefovati i zaposljavati jednom kad su punoljetne, a steta je dotad vec ucinjena.
Ovo nije pogresno.

Ja imam vlastiti posao i dan-danas borim se s osjecajima manje vrijednosti kad je rijec o tome.
Nedostaje mi agresivnosti i vjere u sebe i moram se jako truditi da nastupim s barem pola namjere koju imaju moji muski kolege.
U pocetku sam se na dosta sastanaka bojala i otici, i propustila hrpu prilika jer sam se plasila da se necu znati nametnuti i prodati, te da necu biti ozbiljno shvacena.

Svjesna sam da je uzrok odgoj, moj brat nema tih problema i vjeruje u sebe da je najbolji i za to ubire priznanja (iako je zaposlenik a ne poduzetnik), dok se meni od strane obitelji samo 'podmecu noge', moj uspjeh se ne priznaje, kad dodje na lager moja zarada, svi umuknu i nitko nista ne pita, iako hendlam svoje klijente - iz familije me stalno pitaju 'kada cu konacno naci pravi posao u nekoj firmi koja ce mi placati doprinose i brinuti se za mene', approval smo dobili tek kad je moj muz dobio ugovor za stalno, doslovce smo culi: 'Ajde hvala bogu konacno vam je krenulo', a on ima duplo manja primanja od mene vec dvije godine (i apsolutno nema problem s time, kao ni ja )

Naravno da zivim svoj zivot i da me zaboli djoka, ali to je otprilike ukratko presjek realnosti za jednu zenu u muskom drustvu, to sto ti radis ne shvaca se ozbiljno, i sve zajedno je zapravo prikrivena 'kompenzacija za nesto'.
Takodjer brak je financijski neuspjesan ukoliko muz nema stabilan posao i dobru zaradu itd. Jer kako bi se za to mogla brinuti zena, jos sama, bez pomoci oca i majke?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:52   #2865
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Ovo nije pogresno.

Ja imam vlastiti posao i dan-danas borim se s osjecajima manje vrijednosti kad je rijec o tome.
Nedostaje mi agresivnosti i vjere u sebe i moram se jako truditi da nastupim s barem pola namjere koju imaju moji muski kolege.
U pocetku sam se na dosta sastanaka bojala i otici, i propustila hrpu prilika jer sam se plasila da se necu znati nametnuti i prodati, te da necu biti ozbiljno shvacena.

Svjesna sam da je uzrok odgoj, moj brat nema tih problema i vjeruje u sebe da je najbolji i za to ubire priznanja (iako je zaposlenik a ne poduzetnik), dok se meni od strane obitelji samo 'podmecu noge', moj uspjeh se ne priznaje, kad dodje na lager moja zarada, svi umuknu i nitko nista ne pita, iako hendlam svoje klijente - iz familije me stalno pitaju 'kada cu konacno naci pravi posao u nekoj firmi koja ce mi placati doprinose i brinuti se za mene', approval smo dobili tek kad je moj muz dobio ugovor za stalno, doslovce smo culi: 'Ajde hvala bogu konacno vam je krenulo', a on ima duplo manja primanja od mene vec dvije godine (i apsolutno nema problem s time, kao ni ja )

Naravno da zivim svoj zivot i da me zaboli djoka, ali to je otprilike ukratko presjek realnosti za jednu zenu u muskom drustvu, to sto ti radis ne shvaca se ozbiljno, i sve zajedno je zapravo prikrivena 'kompenzacija za nesto'.
Takodjer brak je financijski neuspjesan ukoliko muz nema stabilan posao i dobru zaradu itd. Jer kako bi se za to mogla brinuti zena, jos sama, bez pomoci oca i majke?
Ne, to je tvoja solipsistička percepcija i hrpa racionalizacija vlastitih manjkavosti.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:53   #2866
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne, to je tvoja solipsistička percepcija i hrpa racionalizacija vlastitih manjkavosti.
Wtf, kakvih manjkavosti, o cemu ti pricas?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:56   #2867
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Wtf, kakvih manjkavosti, o cemu ti pricas?
Uvjerila si se da si na poslovnom planu određene stvari popušila zbog odgoja/asertivnosti etc, a zapravo uzroci mogu biti da jednostavno nisi bila dovoljno dobra/sposobna.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 12:58   #2868
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Uvjerila si se da si na poslovnom planu određene stvari popušila zbog odgoja/asertivnosti etc, a zapravo uzroci mogu biti da jednostavno nisi bila dovoljno dobra/sposobna.
Gdje si ti iz mog posta iscitao da mi posao ne ide i da patim zbog icega sto sam 'popusila'?
Moj post primarno je fokusiran na okolnosti mog odgoja i percepciju 'bliskih', ne kuzim kako si ti to shvatio na drugaciji nacin?
S klijentima i partnerima gotovo nikad nisam imala problema.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:01   #2869
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Radim u sektoru u kojem su se na neki nacin pocele forsirati kvote i ovdje se prati udio zena na raznim razinama - i koliko ih se prijavilo za radna mjesta, koliko zaposlilo, etc. - poprilicno detaljne analize.

Recimo imas financiranje koje ti kaze ok, dat cemo vam pare za djelovanje, ali na dogadjanjima morate teziti tome da imate otprilike pola zena predavaca. I onda se ubijas da doguras do 35-40%.
Zaposliti zenu na neku visu poziciju postaje poprilican mission impossible jer se prijavi 0 zena. Ili 1. Ili vjerojatnije 0.
A pricam o zemlji koja je kao naprednija i liberalnija od RH

Nije stvar u broju visookobrazovanih zena.
Na doktorskim studijima jos uvijek zna biti vise zena nego muskaraca.
Stvar je u tome sto one rade s tim svojim steknutim obrazovanjem.
A tu igra i ono u sto vjerujes da mozes, okolina, drustveni pritisak, biologija, ...
Ali čemu forsirati ako same žene nešto ne žele? Kažem, nakon što se zadovolje neki temeljni principi ravnopravnosti, zašto propisima utjecati na (dakle ponovno ukalupljavati) interese žena?
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:02   #2870
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Gdje si ti iz mog posta iscitao da mi posao ne ide i da patim zbog icega sto sam 'popusila'?
Npr zbog ovoga.

Quote:
TincH kaže: Pogledaj post

Nedostaje mi agresivnosti i vjere u sebe i moram se jako truditi da nastupim s barem pola namjere koju imaju moji muski kolege.
U pocetku sam se na dosta sastanaka bojala i otici, i propustila hrpu prilika jer sam se plasila da se necu znati nametnuti i prodati, te da necu biti ozbiljno shvacena.

Svjesna sam da je uzrok odgoj, moj brat nema tih problema i vjeruje u sebe da je najbolji i za to ubire priznanja (iako je zaposlenik a ne poduzetnik), dok se meni od strane obitelji samo 'podmecu noge',
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:02   #2871
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Npr zbog ovoga.
Potpuno pogresan zakljucak. ALi sasvim.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:08   #2872
Znam curu koja je htjela postati pilot. Pa polagala fiziku na državnoj maturi iako nije imala fiziku cijelu srednju školu. Nisu joj plaćali privatne poduke, učili je frendovi iz MIOC-a. Prošla sve testove što se zdravlja i forme tiče. Trenirala u parku. Da bi joj na kraju tata rekao da ne budali. Sad je stjuardesa. Meni je to tragedija. To je ovo o čemu Tinch priča.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:09   #2873
Quote:
Ay Carmela kaže: Pogledaj post
Znam curu koja je htjela postati pilot. Pa polagala fiziku na državnoj maturi iako nije imala fiziku cijelu srednju školu. Nisu joj plaćali privatne poduke, učili je frendovi iz MIOC-a. Prošla sve testove što se zdravlja i forme tiče. Trenirala u parku. Da bi joj na kraju tata rekao da ne budali. Sad je stjuardesa. Meni je to tragedija. To je ovo o čemu Tinch priča.
Mene je stari jednom pitao 'zasto ne bih bila tajnica i kuhala kave, to je tako krasan posao i on mene bas vidi u tome'


Dan danas mu nije sjelo da sam se sama zaposlila i da se sama trudim brinuti za sebe, i sama se nosim sa svim uspjesima i greskama putem.
Srecom pa sam inatljiva.

Mater mi je bila domacica, ali je najvise zasluzna zasto sam ovakva.
Uvijek mi je govorila da ucim i radim, da ne bih zavrsila kao ona.

Proistekla sam iz vrlo tradicionalno postavljene obiteljske dinamike i svu sam snagu ulozila da sebi slozim drugacije postavke u vlastitom zivotu.
Nije bilo lako, istina.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:13   #2874
Quote:
Ay Carmela kaže: Pogledaj post
Znam curu koja je htjela postati pilot. Pa polagala fiziku na državnoj maturi iako nije imala fiziku cijelu srednju školu. Nisu joj plaćali privatne poduke, učili je frendovi iz MIOC-a. Prošla sve testove što se zdravlja i forme tiče. Trenirala u parku. Da bi joj na kraju tata rekao da ne budali. Sad je stjuardesa. Meni je to tragedija. To je ovo o čemu Tinch priča.
Naravno muškarcima se slične stvari nikada ne događaju.
Plus što je to na kraju opet bio njen izbor, i tko bi rekao da je izabrala lakšu/manje stresnu opciju.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:14   #2875
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Mene je stari jednom pitao 'zasto ne bih bila tajnica i kuhala kave, to je tako krasan posao i on mene bas vidi u tome'


Dan danas mu nije sjelo da sam se sama zaposlila i da se sama trudim brinuti za sebe, i sama se nosim sa svim uspjesima i greskama putem.
Srecom pa sam inatljiva.
Isto i kod mene. Ne možeš ti, ti si žensko. Od izlazaka, preko fakulteta do posla koji nije idealan ženski. Sve sam postigla glavom kroz zid a najveća prepreka mi je bila obitelj.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:17   #2876
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Naravno muškarcima se slične stvari nikada ne događaju.
Plus što je to na kraju opet bio njen izbor, i tko bi rekao da je izabrala lakšu/manje stresnu opciju.
Ti ne razumijes da je upravo taj IZBOR, dakle unutarnja dinamika koja se odvija u glavi osobe u situaciji kad mora odluciti - bas najvise kljucan?
O tome prica i Xiang, i Carmela, i ja.

Osnovne postavke su kod muskaraca drugacije, drugacije se usadjuju i zene cesce trebaju puno vise poticaja da izguraju vlastite zelje, najvise zbog kocenja superega. I donekle zenske prirode koja je nesto prilagodljivija i prijemcljivija.

Jer ono sto se u glavi dogadja puno je jace od bilo kakvih vanjskih faktora.
Osoba moze super raditi posao, ali da se u glavi stalno bori s kojekakvim demonima.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:17   #2877
Quote:
Malo Derište kaže: Pogledaj post

No, da se vratimo na kvote, u situaciji kad udio visokoobrazovanih žena premašuje broj muškaraca. Kad postoji solidan zakonski okvir (istina, provedba istog jest ponekad manjkava) i nevjerojatna dostupnost informacija, smatram da su kvote kontraproduktivne. Za nas, žene.
Zasto kontraproduktivne za zene?

Tesko mi je npr. povjerovati da trenutno u Hrvatskoj postoji samo 13% zena kompetentnih za obavljanje duznosti zastupnica u Saboru. Jel moguce da su sve ostale zene u politici nesposobne/nekvalitetne/nekompetentne? Ili je ipak problem u necem drugom?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:18   #2878
Da, nažalost veliki je problem kada takva vrsta sabotiranja (ili ikakva) proizlazi iz obitelji.

Nisam bila u takvoj situaciji u bliskoj obitelji, falanebesima.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:19   #2879
mene nikad roditelji nisu na taj način tretirali, dapače. tata je posebno ponosan na to što jako dobro zarađujem. ne mogu si ni zamisliti to o čemu pričate.
sanjita is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 13:23   #2880
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Zasto kontraproduktivne za zene?

Tesko mi je npr. povjerovati da trenutno u Hrvatskoj postoji samo 13% zena kompetentnih za obavljanje duznosti zastupnica u Saboru. Jel moguce da su sve ostale zene u politici nesposobne/nekvalitetne/nekompetentne? Ili je ipak problem u necem drugom?
Npr u tome što žene u prosjeku politika zanima puno manje nego muškarce.
Ali ne, to je nezamisliva pretpostavka.
blort is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.