Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2016., 15:04   #901
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Ma ako živiš u toj kući svaka ti čast. Samo mnogi ljudi su puste pare utukli u kuće u kojima nitko ne živi, samo zato da selo vidi da oni imaju. To je seljakluk, ako mene pitaš
Ne treba se ograničavati na te kuće, sličan je seljakluk bilo i kupovanje stanova iznad svojih mogućnosti u "elitnim" zagrebačkim kvartovima poput Jaruna i Vrbana. Ista je to vrsta statusnih simbola.

Još su gastići bili razumniji jer su utukli pare koje imaju, a ne na kredit, i jer oko te kućerine imaju vrt pa se bar mogu prehraniti ako bankrotiraju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:31   #902
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
hoću reći, nije svaki gastarbajter seljačina i malograđanin, pa čak i ako vozi mercedesa i ima trokatnicu
Nije, naravno. Nigdje to ne tvrdim. Ali vjerojatnost da jest malograđanin raste proporcionalno, ili možda čak i eksponencijalno, sa svakim dodatnim centimetrom duljine automobila kojeg iz Nemecke vozi doma, i sa svakim dodatnim metrom visine kuće koju gradi na rodnoj grudi.

Isto tako nije svaki upicanjeni kompleksaš koji vozi nekog skupog terenca po Zagrebu malograđanin. Neki od njih to rade iz čiste potrebe jer su zagrebačke ulice pune rupa. Ali, da postoji vrlo visoka vjerojatnost da to radi da bi se pokazao pred susjedima - da, postoji.

Zapravo bih iznimno jako volio da netko od sve siline domaćih sociologa konačno napravi ili, ako je to već napravio, da naiđem na rezultate istraživanja koje bi pokazalo jesmo li mi zbilja taštiji od nekih drugih kultura, jel stvarno postoji mjerljiva razlika u tome koliko smo mi skloni sebe predstavljati boljima nego što jesmo i koliko su to skloni neki drugi; ili se to sve meni samo čini. Stvarno bih volio vidjeti to istraživanje pa da konačno vidim jesam li u pravu kad to primjećujem gdje god pogledam, ili samo samo jalan.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:34   #903
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Pitanje je što se moglo kupiti u Njemačkoj recimo 70ih godina prošlog stoljeća, možda je neki rabljeni mercedes zbilja bio best buy varijanta (plus ne vjerujem da je bilo toliko izbora ko danas)...
Golf, Oplo...

Vjeruj mi, sigurno je bilo izbora. Nije Mercedes jedini auto koji se proizvodio i vozio u Njemačkoj.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:37   #904
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
al fakat je malo tko gradio svjesno trokatnicu iako je znao da u njoj nitko neće živjeti
mislilo se da će ostat mladima
a onda nas je sjebo rat i potjero sve u grad ili druge zemlje
malo se mladih uopće vratilo
Zapravo kad sam pisao inicijalni post od kojeg je krenuo ovaj dio rasprave, mislio sam prije svega na gastiće šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina. Ovi "ratni" su tek prije par godina otišli, daj im malo vremena, pa ćemo vidjet oćel nicat nove kuće i jel će se vozit Tesle nazad doma, nek pukne selo od jala.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:39   #905
ali je bio bolji i od opla i od golfaČa

ne mislim da smo taštiji od ostalih
svaka nacija nosi neke svoje boljke
za nas mislim da smo skloniji sami sebe ponižavati i umanjivati si vrijednost u odnosu na ostale

jack, pa ti kaj su bili gastići u 80-tima su i računali da će njihova djeca ostati u tim kućama na prijelazu stoljeća
to se nije dogodilo jer su mnoga mjesta opustošena ratom
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:42   #906
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
...
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
...
Isuse, kak se ja nadam da si ti zgodna.

Ne samo da si zgodna nego da si onak, jebeni komad. Pičon. Super pičon. Da vilice padaju. Da se i žene okreću za tobom kad prolaziš po ulici. Čista desetka. Ma jedanaestica.

(I ovdje ste, drage koke, sad dobile dnevnu dozu muškog šovinizma. Mislim, ako ste joj do ovog trenutka uspješno izmicale. :kava:)
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:45   #907
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
jack, pa ti kaj su bili gastići u 80-tima su i računali da će njihova djeca ostati u tim kućama na prijelazu stoljeća
to se nije dogodilo jer su mnoga mjesta opustošena ratom
A za koji kurac sam ja ovo pisal:

Quote:
Jack Daniel's kaže: Pogledaj post
Vrlo diskutabilna tvrdnja ako mene pitaš. Djeca iz siromašnih seoskih obitelji iz ovih krajeva već barem dva stoljeća redovno odlaze trbuhom za kruhom bilo u gradove, bilo u strane zemlje. Nikad se ne vraćaju na selo (osim mondenih hipstera koji žive u skladu s prirodom, jel). Tako da volim vjerovati da je barem dio naših seoskih predaka shvatio da nema smisla graditi velike kuće na selu ako nitko u njima neće živjeti.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 15:51   #908
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
ne mislim da smo taštiji od ostalih
Ja imam gadan filing da jesmo. I baš zato bih volio da konačno netko napravi neko solidno istraživanje pa da vidim jesam li u pravu ili u krivu.

Zbilja se ne sjećam da sam igdje na putovanjima vidio takvu razinu kiča i međusobnog kurčenja. U Rusiji, možda. A i to samo u Moskvi.

Dobro, putovanja nisu baš idealan način da se procijeni neka kultura, ali može se dosta toga vidjeti i tako. Pa, plus mediji...

No, uglavnom, a i da se vratimo na temu. Privid patrijarhata u našim obiteljima stvarno mi se ne čini neobičnim čak i na selu i u starijim obiteljima kad se uzme u obzir koliko smo u stanju izigravati za druge ne bi li pred njima ispali bolji i "pravilniji" nego što jesmo. Pa tako onda i izigravati da je muško glava kuće, jer da je drukčije cijelo selo bi mu se smijalo.
Jack Daniel's is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 16:04   #909
a što je s djecom iz bogatijih seoskih obitelji? eto njima kuća..

umiri se, napisah da su se te kućerine masovno radile radi djece
a ne zato da bib zjapile prazne dok se susjeda čini ljubomornim
prihvati to ili ne, tvoja stvar



ček, ček, oš ti reć da se kurčimo više od talijana, francuza, engleza? ma nemoguće
Gzena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 16:20   #910
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
al fakat je malo tko gradio svjesno trokatnicu iako je znao da u njoj nitko neće živjeti
mislilo se da će ostat mladima
Pa da. Eto, moj rodni kvart. Gradio se 60-ih. I ne zjape te kuce danas prazne. Moji vrsnjaci koji su se vratili u rodni grad ili koji iz njega nikad nisu ni otisli zive u obiteljskim kucama (ili s roditeljima u stanu ako nisu odrasli u obiteljskoj kuci). Njihovi roditelji su isto tu. A bome ima toga i po Zagrebu i okolici da se djetetu sredio jedan kat gdje sad zivi.

Jebate, ovdje ko da su svi pali s Marsa... ili nekog kraljevskog dvora totalno nesvjesni drustva oko sebe.
Quote:
Gzena kaže: Pogledaj post
za nas mislim da smo skloniji sami sebe ponižavati i umanjivati si vrijednost u odnosu na ostale
Slazem se. A ovo se moze procitati i u putopisima stranaca o nasim krajevima
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 00:27   #911
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post

Slazem se. A ovo se moze procitati i u putopisima stranaca o nasim krajevima
Ma da?


A jel se vi fakat osjećate Hrvatima? Ako da, po čemu, a da nije teritorij i jezik?
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 00:55   #912
Hrvati imaju kompleks manje vrijednosti u odnosu na zapadne narode (što se vidi i u stalnoj paranoji oko toga da su razni brendovi kvalitetniji na Zapadu, a nas s istoka smatraju manje vrijednima), ali taj kompleks onda kompenziraju mitovima o najljepšem moru, najvećim vodnim bogatstvima i inim glupostima.
Tako da nepažljivom promatraču može izgledati i kao da su skloni umanjivati si vrijednost i kao da su skloni preseravati se.

A opsjednutost materijalnim statusnim simbolima je druga stvar, i tu se bojim da Hrvati isto prednjače.
Sumnjam da postoji zemlja na svijetu koja je u zadnjih 15-ak godina nabila veći inozemni dug po stanovniku samo na uvoz auta.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 01:20   #913
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
A jel se vi fakat osjećate Hrvatima? Ako da, po čemu, a da nije teritorij i jezik?
Da. Malo mi je tesko sad to racionalno raspetljati po cemu. Ajde, probati cu nabrojiti prvih nekoliko stvari koje mi padnu na pamet... mozda se netko drugi nadoveze pa nastavim(o):
- Osjecaj pripadnosti narodu
- Ljudi - brzina kojom se kliknem s Hrvatima (ok, i Bosancima i Srbima )
- Povijest - emotivna sam i kad citam o povijesti drugih naroda i zemalja, ali nesto vezano za nas me takne i u nesto drugo gdje drugi topici ne dopiru
- Razina interesa za dogadjanja u zemlji. I popratne emocije.
- Kuhinja
- Emocije naspram nasih umjetnika - opet... nesto u meni zatitra sto ne zatrira kad se radi o stranim umjetnicima. Knjiga nekog hrvatskog autora, makar i losija, ce mi inducirati neku posebnu toplinu oko srca koju ne osjetim sa stranim autorima.
- Perspektiva, nacin razmisljanja, ponasanje, mentalitet - zanimljivo mi je promatrati kako me zivot drugdje mijenja, zanimljivo mi je analizirati te stvari kod Hrvata, pogotovo kad se radi o mojim proslim navikama. No, nema tog utjecaja, integracije ili kognitivno-bihevioralne terapije koji ce do kraja izmijeniti sve ono utkano u mene odrastanjem u Hrvatskoj.

Osjecam se i Europljankom. Imam faze kad se vise osjecam Europljankom nego Hrvaticom, a onda me spuste na zemlju kad mi daju do znanja da nisam u istom kosu s nekim iz Danske, Francuske ili Norveske.
Gradjankom svijeta se ne osjecam.
__________________
Et viens avec moi!

Zadnje uređivanje Xiang Chi : 28.12.2016. at 02:45.
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 02:02   #914
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Da. Malo mi je tesko sad to racionalno raspetljati po cemu. Ajde, probati cu nabrojiti prvih nekoliko stvari koje mi padnu na pamet... mozda se netko drugi nadoveze pa nastavim(o):
- Osjecaj pripadnosti narodu
- Ljudi - brzina kojom se kliknem s Hrvatima (ok, i Bosancima i Srbima )
- Povijest - emotivna sam i kad citam o povijesti drugih naroda i zemalja, ali nesto vezano za nas me takne i u nesto drugo gdje drugi topici ne dopiru
- Razina interesa za dogadjanja u zemlji. I popratne emocije.
- Kuhinja
- Emocije naspram nasih umjetnika - opet... nesto u meni zatitra sto ne zatrira kad se radi o stranim umjetnicima. Knjiga nekog hrvatskog autora, makar i losija, ce mi inducirati neku posebnu toplinu oko srca koju ne osjetim sa stranim autorima.
- Perspektiva, nacin razmisljanja, ponasanje, mentalitet - zanimljivo mi je promatrati kako me zivot drugdje mijenja, zanimljivo mi je analizirati te stvari kod Hrvata, pogotovo kad se radi o mojim proslim navikama. No, nema tog utjecaja, integracije ili kognitivno-bihevioralne terapije koji ce do kraja izmijeniti sve ono utkano u mene odrastanjem u Hrvatskoj.

Osjecam se i Europljankom. Imam faze kad se vise osjecam Europljankom nego Hrvaticom, a onda me spuste na zemlju kad mi daju do znanja da nisam u istom kosu s nekim iz Danske, Francuske ili Norveske.
Stanovnicom svijeta se ne osjecam.
Zanimljivo.
Čak mi neke stvari i nisu potpuno daleke, ali recimo ja to povezujem s okolinom odrastanja. Npr. lokalni duh je isti u bivšim turskim krajevima ovdje na Balkanu, a nastanjuju ih druge nacije. Onda recimo pod brđaninom će iste karakteristike podrazumijevati i Bosanac i Srbin i Hrvat.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 02:05   #915
I evo nas opet u Orak TM pukotini. I ovdje i na preskupim stvarima se priča o tome da su ljudi krajevi i krajevi su ljudi.
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 02:26   #916
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Zanimljivo.
Čak mi neke stvari i nisu potpuno daleke, ali recimo ja to povezujem s okolinom odrastanja. Npr. lokalni duh je isti u bivšim turskim krajevima ovdje na Balkanu, a nastanjuju ih druge nacije. Onda recimo pod brđaninom će iste karakteristike podrazumijevati i Bosanac i Srbin i Hrvat.
Ma dosta je sve to kompleksno i isprepleteno da je tesko rasclanjivati.
Jos kad je vise faktora u interakciji...

Imam jedan relativno blizak primjer mijesanog drustvanca iz BiH, svi odrasli u istom mjestu, dugogodisnji prijatelji. No opet, imas tu religijsko-kulturolosko-povijesno-etnicku komponentu koja valjda objasnjava zasto su medju njima muslimani ipak najblizi s muslimanima, Srbi sa Srbima, Hrvati s Hrvatima. A svi se izjasnjavaju prvenstveno kao Bosanci, a tek onda kao Bosnjaci, Srbi ili Hrvati
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 04:46   #917
Ja se ne osjecam nikak kaj se tice nacionalne pripadnosti.
Ne gajim nikakve osjecaje spram svoje, niti bilo koje drzave.
Drag mi je moj grad, nekad bio vise, sad sve manje, jer to vise nije grad u kojem sam odrastala i jako se promijenio.
Nekad mi je bilo zao radi toga, sad sve manje.

Kaj se tuce zblizavanja, vise zajednickog imam se nekime tko je odrastao u bilo kojem gradu bilo koje europske drzave, nego sa nekime tko je (npr moj susjed koji uci sinove svirst gusle jer korijeni se moraju postivati) dosao iz nekog hr sela i neprekidno narice za rodnom mu grudom.

To je onaj kaj je mene pitao da zakaj je i moj muz nemamo djece, pa sam mu rekla da su meni sve izvadili i stavili plasticno.
Mislim da ga je taj odgovor malo zatekao, ali i zadovoljio, jer vise nije pitao.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 05:00   #918
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Ma da?


A jel se vi fakat osjećate Hrvatima? Ako da, po čemu, a da nije teritorij i jezik?
Jel se osjećamo Hrvatima? Ne shvaćam pitanje...
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 05:44   #919
Quote:
Hannah 3 kaže: Pogledaj post
Ja se ne osjecam nikak kaj se tice nacionalne pripadnosti.
Ne gajim nikakve osjecaje spram svoje, niti bilo koje drzave.
Drag mi je moj grad, nekad bio vise, sad sve manje, jer to vise nije grad u kojem sam odrastala i jako se promijenio.
Nekad mi je bilo zao radi toga, sad sve manje.
Ja isto.
Štoviše, odbojni su mi ljudi koji svoj identitet baziraju na plemenskoj pripadnosti.

Naravno da će prosječan Hrvat imati puno više toga zajedničko s prosječnim Hrvatom nego s Pakistancem, i da će se takvo društvo nerijetko podijeliti po nacionalnom ključu.
Ali kad se društvo odraslo u istom gradu ili u istoj zemlji podijeli po nacionalnom ključu - uz sve ostale za kompatibilnost bitnije karakteristike poput interesa, smisla za humor, inteligencije, hobija, etc. - to je u prvom redu znak da se radi o ograničenim tupsonima.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 07:46   #920
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Osjecam se i Europljankom. Imam faze kad se vise osjecam Europljankom nego Hrvaticom, a onda me spuste na zemlju kad mi daju do znanja da nisam u istom kosu s nekim iz Danske, Francuske ili Norveske.
stvarno - to ti daju do znanja?
i kako ti to obrazlože?
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.